Obrazek

Pan doktor chrono...

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
Awatar użytkownika
pershi
Posty: 324
Rejestracja: 13 lip 2009, 11:19
Lokalizacja: a stąd

Post autor: pershi »

witboj pisze:Moim zdaniem wyniki w zakresie +/- 3m/s są OK zwłaszcza na nie ważonym Exact.

Ale w przypadku sprężyny to inny test za pomocą chrono jest jeszcze ważny!

Próba 1 - 10 strzałów po całodobowym nie użytkowaniu
Próba 2 - 10 strzałów po 40 strzałach od próby 1 (te 40 strzałów to do celów oczywiście, w ramach treningu, żeby nie marnować śrutu)

Jeżeli różnica w Średniej V0 między 1 a drugą próbą przekracza .... (przeważnie 4-5 m/s, w zależności od zastosowania i oczekiwań w stosunku do karabinka) to sprężyna niestety do wymiany.
Dzięki za powyższy wpis.
Muszę przy okazji coś takiego zrobić.
DE + UK + PL(JP)
Awatar użytkownika
Mlodyferel
Posty: 1050
Rejestracja: 11 cze 2009, 18:41
Lokalizacja: Jasło/Zarzecze
Kontakt:

Post autor: Mlodyferel »

Adik, No tak jest... w sumie nie robiłem testu 10-strzałów, ale jeżeli tak był ustawiony i trzyma....
jak będą wiosenne tawerniki, albo jak porzeczę od kogoś chrono to zrobię testy :]
B,C,C+E,KW....
Zamienił stryjek ... Karabin na kółko :hm:
Awatar użytkownika
Adik
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 540
Rejestracja: 24 mar 2010, 11:05
Lokalizacja: Jeżowe(podkarpackie)

Post autor: Adik »

Mirku , ja nie twierdzę że ściemniasz :)
Powiedz co jeszcze masz włożone prócz sprężyny .

1. jaka prowadnica , jak spasowana ?

2. jaki kapelusz ?

3. jaka uszczelka tłoka ?
Walther LG210 Plus + BE4200
TX200 MK3 + Vortex
FWB P70 FT + Weaver RV9
Awatar użytkownika
Mlodyferel
Posty: 1050
Rejestracja: 11 cze 2009, 18:41
Lokalizacja: Jasło/Zarzecze
Kontakt:

Post autor: Mlodyferel »

Całość była u Hogana.. tam wcześniejszy właściciel go robił, a ja również jakieś 3-4 miesiące po zakupie odesłałem go do Waldka... prowadnica jest spasowana do sprężyny, na nowo toczona, kapelusz chyba stalowy, ale nie jestem pewien- tylko trochę odchudzony, uszczelka Zepto(zielona) i wszystko się super spisuje.. tylko ta nieszczęsna grzechotka i porysowany z zewnątrz cylinder nie daje mi spokoju.. ale to nie odgrywa roli jesli chodzi o cykl strzału, który jest naprawdę przyjemny i króciutki...
B,C,C+E,KW....
Zamienił stryjek ... Karabin na kółko :hm:
Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

No to może ja się podłączę z kilkoma pytaniami ;)
Mirek piszesz że Ci Tx trzyma ,,betonowo" 244,5 m/s,ale na jakiej podstawie?
Mlodyferel pisze:mogę dodać tyle, że od kiedy zrobiony był tuning.. do Jesiennych Zawodów 2011 przeszło 5-6 paczek Exacta i Prędkość ciągle siedziała na 244,5m/s więc hyba skoko Vo zależą tez od rodzaju sprężyny jaka jest zapodana do bebeszków- czy to oryginalny AA, czy jakiś OX czy jak w moim przypadku Oteva Od Doktora Pio.
Mlodyferel pisze:Adik, No tak jest... w sumie nie robiłem testu 10-strzałów, ale jeżeli tak był ustawiony i trzyma....
Chrono nie masz ,pomiarów nie robiłeś, a twierdzić że jak kiedyś taki wynik miałeś ,to i być musi ,jest trochę (wybacz) naiwne.
Tak jakoś wyszło, że przerabiałem już różne opcje ,,tuningu" TX. Była i sprężyna od DoktoraPio i według mojej oceny jest to bardzo zły wybór dla TX,który ma bardzo wydajny ,ale i czuły system .
Oteva (o ile nią jest) jest bardzo trudna do okiełzania w reżimie 17J .Miałem tak w H95 (choć jakoś się udało bo system mniej wymagający ,a i sprężyna może być o wiele dłuższa by do limitu się zbliżyć ) i miałem w Tx .
Skoki V0 były nie do opanowania,pewnie ze względu na ,,twardość" tej sprężyny...no mnie się nie udało choć miałem dwie profesjonalnie wykonane prowadnice (we wiadomym miejscu) o rożnej długości.
Co do tej zielonej uszczelki to nie ma się co nią tak zachwycać. W moim przypadku Hogan obstawał przy oryginale (zresztą inny znany też) .Jak w końcu ,na me usilne prośby ,wydębiłem od niego ,,cudowne zielone Zepto" to okazało się ,że chyba wiem dla czego.
Ono ma zbyt mała średnicę , tylko 0,2mm większą od śr. wewnętrznej cylindra ,może ktoś powie ,,i o to chodzi'' ,jednak moje chrono miało inne zdanie .
Mlodyferel pisze:Całość była u Hogana.. tam wcześniejszy właściciel go robił, a ja również jakieś 3-4 miesiące po zakupie odesłałem go do Waldka...... i wszystko się super spisuje..... jesli chodzi o cykl strzału, który jest naprawdę przyjemny i króciutki.
Mirek to że karabinek był u Hogana o niczym nie świadczy. Waldek to b. dobry rzemieślnik z dostępem do specjalistycznych maszyn ,który wie jak i co poprawić , ale popadać w euforię (jak tu ostatnio co niektórzy robią) że ,,karabinek był u mistrza'' to teraz sam będzie dychy strzelał -to już więcej niż naiwność.
To że strzał po takim tuningu króciutki ,mięciutki i ogólnie przyjemniutki ,ma nikłe znaczenie ,bo i nieruszany oryginał jest całkiem kulturalny i cywilizowany.Wygląd ....hm ma znaczenie -zgoda ,ale kluczową sprawą po takim tuningu jest powtarzalność strzałów,stabilne do ,,bólu'' V0 .
Każdemu strzelanie idzie różnie,więc chociaż bądźmy pewni karabinu ,a nie piejmy z zachwytu (nie o Ciebie Mirku tu chodzi) jakiego to mamy PS/Tx bo był na tuningu u jakiegoś Mistrza -a sprawdziłeś jeden z drugim efekty na chrono ,nie -to się nie udzielaj :PP
Pozdrawiam cris
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
Awatar użytkownika
Mlodyferel
Posty: 1050
Rejestracja: 11 cze 2009, 18:41
Lokalizacja: Jasło/Zarzecze
Kontakt:

Post autor: Mlodyferel »

Cris.. przyjmuje twoje słowa z pokorą, może poszedłem trochę z polotem z tym wychwalaniem, ale myślę, ze jak zrobię testy na chrono i wyjdzie co mówiłem to chyba i ty i ja będziemy zadowolenie.. prawda ??
B,C,C+E,KW....
Zamienił stryjek ... Karabin na kółko :hm:
Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

Mirku ja nie jestem jakimś guru żeby się zgadzać ze mną z pokorą.
To Forum powstało ,by wymieniać się swoimi spostrzeżeniami ,oby tylko rzetelnie.
Moim zdaniem nie ma jednej słusznej i właściwej drogi do poprawy działania wiatrówki. U jednego zadziała taki sposób i materiały , a u kogoś wręcz przeciwnie . Sęk w tym ,aby rzetelnie i zgodnie z prawda podzielić się z innymi spostrzeżeniami. ..
Mlodyferel pisze:jak zrobię testy na chrono i wyjdzie co mówiłem to chyba i ty i ja będziemy zadowolenie.. prawda ??

Wystarczy że Ty będziesz ,choć ciekawi mnie czy opiszesz prawdziwe wyniki jak będą poniżej Twoich oczekiwań,czego Ci oczywiście nie życzę boś sympatyczny Gość
Pozdrawiam cris
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
Awatar użytkownika
Mlodyferel
Posty: 1050
Rejestracja: 11 cze 2009, 18:41
Lokalizacja: Jasło/Zarzecze
Kontakt:

Post autor: Mlodyferel »

Co do opisu, to będzie on robiony zgodnie z tym co będą widzieć ludzie.. nie mam teraz chrono,a le myślę że w maju na tawerniakach się znajdzie troszkę czasu żeby taki test wykonać...
Pozdrawiam Mirek
B,C,C+E,KW....
Zamienił stryjek ... Karabin na kółko :hm:
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Mlodyferel pisze:w maju na tawerniakach się znajdzie troszkę czasu żeby taki test wykonać...
Dobry pomysł. Ustawimy ze trzy chrono i potestujemy ;)
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
rifleman

Post autor: rifleman »

Jak to mówią Cyganka... tfu.. CHRONO prawdę Ci powie. ;)
Awatar użytkownika
Mlodyferel
Posty: 1050
Rejestracja: 11 cze 2009, 18:41
Lokalizacja: Jasło/Zarzecze
Kontakt:

Post autor: Mlodyferel »

no... choćby Moja "teoria" się nie sprawdziła to i tak będę zadowolony ;p
B,C,C+E,KW....
Zamienił stryjek ... Karabin na kółko :hm:
Awatar użytkownika
witboj
Posty: 149
Rejestracja: 02 wrz 2009, 14:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: witboj »

No ja też walczę z TX-em. Kupiony używka, podobno po Hoganie lub Seniu (właścicielem był m.in. Gregor, coś na pewno było robione bo ma dodatkowy pierścień prowadzący i pierścienie są z samosmarnego ertalitu). Ale zestaw po iluś tam strzałach. Szybko okazało się, że o ile pierwszy strzał coś w okolicach 240 m/s był to już 100-tny w granicach 230 m/s.

W promocji był zestaw w Konceptusie. Różni się od Hoganowego (lub Seniwego) przede wszystkim brakiem ciężarka, jest zwykły kapelusz, dłuższa sprężyna, dłuższa prowadnica. Miał być na 15J, dołożenie podkładek różnej grubości miała podnosić energię do 18J maks. Bez ani jednej podkładki strzelał bardzo stabilnie 19,2 J... Odesłałem do poprawki.

Kupiłem oryginał - już założony ale jeszcze nie wypróbowany. Na szybko na chrono sprawdzone 247 m/s zaraz po założeniu (+/- 2,5 m/s na nie ważonym Exact) . Oczywiście brzęczy w przeciwieństwie do dwóch poprzednich ale mi brzęczenie nigdy nie przeszkadzało.

Zamówiłem jeszcze jeden od Alchemika - zobaczymy, jakoś mam przeczucie, że to może być strzał w 10-tkę ;-)

Do DoktoraPio pisałem bo bardzo fajnie zrobił mi Gamo ale do TX-a chwilowo nie dysponował zestawami.
Awatar użytkownika
Adik
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 540
Rejestracja: 24 mar 2010, 11:05
Lokalizacja: Jeżowe(podkarpackie)

Post autor: Adik »

To +/- 2,5 m/s to różnica pomiędzy maksymalną prędkością a minimalną w serii 10-cio strzałowej ??
Walther LG210 Plus + BE4200
TX200 MK3 + Vortex
FWB P70 FT + Weaver RV9
Awatar użytkownika
witboj
Posty: 149
Rejestracja: 02 wrz 2009, 14:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: witboj »

Adik pisze:To +/- 2,5 m/s to różnica pomiędzy maksymalną prędkością a minimalną w serii 10-cio strzałowej ??
Tak. Postrzelałem sobie dzisaj z oryginalnej sprężynki. Poszło dwieście peletek. Prędkość jest co do dziesiątej metra identyczna po tym strzelaniu jak wczoraj.

Wynik identyczny jak wczoraj. Tzn. 9 strzałów z zakresu 246-249 i jeden "kwiatek" 244,6 m/s.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2012, 21:30 przez witboj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adik
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 540
Rejestracja: 24 mar 2010, 11:05
Lokalizacja: Jeżowe(podkarpackie)

Post autor: Adik »

Próbowałeś uszczelkę tłoka tą od Slavi 634 ?
Walther LG210 Plus + BE4200
TX200 MK3 + Vortex
FWB P70 FT + Weaver RV9
ODPOWIEDZ