Obrazek

Skupienie na 100 jardów

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Skupienie na 100 jardów

Post autor: maksik »

Witam. Mam nietypową prośbę o przeanalizowanie takiego skupienia za pomocą Chairgun Pro.

Obrazek

Jak widać, dwie serie po trzy strzały z JSB 10.2gn na dystansie 100 jardów. Wiatrówka PCP ze średnią 950 fps. Luneta jeszcze nie wiem jaka i na jakim powiększeniu, wyzerowana na 55 jardów. Nie chodzi mi o to czy zrobienie jednej dziurki, jak na fotce jest w ogóle możliwe. Tylko czy przy tych wszystkich parametrach, opierajac się o wskazania Chairgun Pro, "technicznie" jest wszystko ok. Da się do tego wogóle tak podejść czy nie bardzo ma to sens?
Five shots one hole
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Nie jestem specjalistą od Chairguna, ale z autopsji, wygląda mi to jak bajka o żelaznym wilku... :hm:
Ostatnio zmieniony 23 sty 2011, 15:12 przez Cortez, łącznie zmieniany 2 razy.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Mirek_C
Posty: 289
Rejestracja: 07 kwie 2009, 19:52
Lokalizacja: Tbg/Snd
Kontakt:

Post autor: Mirek_C »

A o co koledze dokładnie chodzi?? Czy takie skupienie jest możliwe?? Nie wiem, coś w "idealnych warunkach" jest to możliwe. Jakę poprawkę należy brać przy takim strzelaniu. Niech kolega uściśli to.
Pozdrawiam.
Mirek
I strongly believe whatever doesn't kill you simply makes you stranger!!
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 226
Rejestracja: 22 sie 2010, 5:24

Post autor: maksik »

Cortez, mam takie same odczucia dlatego chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych strzelców, co o tym myślą. Mirek, chodzi mi o to czy chairgun jest w stanie zweryfikować rzetelność tego strzelania, pod względem technicznym. Tzn. czy z taką, a taką lunetą, na danym powiększeniu itd. będzie to technicznie wykonalne. Nie wiem jak mogę to inaczej wyjaśnić, a może po prostu takie podejście wogóle nie ma sensu?
Five shots one hole
Awatar użytkownika
Mirek_C
Posty: 289
Rejestracja: 07 kwie 2009, 19:52
Lokalizacja: Tbg/Snd
Kontakt:

Post autor: Mirek_C »

Przypuśćmy, że mamy wiatrówkę strzelającą cały czas w 1 punkt na tych 100Y. Wtedy pozostaje tylko jedno pytanie jaką musiał brać poprawkę mając lunetę wyzerowaną na 100Y.
I strongly believe whatever doesn't kill you simply makes you stranger!!
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Podobno zero na 55 yrd - a więc z praktyki przy 16,3 J, poprawka ok 2 dotów. Mało prawdopodobne.... Strzelałem na 100m, przy zerze na 50m i zoom x 16 (strzelnica w Rembertowie) do łusek karabinowych, a nawet 9 mm para i było 7/10, ale nie jedna dziurka.... :zdziwko:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

Ale strzelałeś "roboczo" w sensie że mimo że z podpórką to możesz minimalnie drgnąć czy zerwać strzał. A z jakiegoś benchrestu, przy zawsze idealnych warunkach dobrym karabinkiem. Teoretycznie możliwe.

Gdybym miał przeprowadzić taki "test" to zabrałbym się do niego w ten sposób:
1) Ustawienie (stabilne!) karabinka na benchreście jak napisałem wyżej. Oczywiście na jakiejś hali aby nic nie powiewało ;)
2) Po pierwszym strzale ustaliłbym gdzie pada śrut i tam ustawił tarczę.
3) Strzelał bym starannie przeważonym i przeselekcjonowanym śrutem (przy tym dystansie różnice wagi już maja spore znaczenie)
4) Próbowałbym, próbował, aż by wyszło ;) - tym bardziej że serie są tylko 3 strzałowe. A jak wiadomo - im dłuższa seria, tym większe prawdopodobieństwo że coś nie wyjdzie ;)
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
Mirek_C
Posty: 289
Rejestracja: 07 kwie 2009, 19:52
Lokalizacja: Tbg/Snd
Kontakt:

Post autor: Mirek_C »

Masz rację i jeżeli rozpatrujemy idealne warunki tak jak napisałeś to nie ma się nad czym zastanawiać. Jeśli już wkraczamy w normalne realia to może być to możliwe. Strzelać po 3 sztuki śrutu do 1 tarczy i możliwe że na n razem się uda.
I strongly believe whatever doesn't kill you simply makes you stranger!!
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Lucek, zgadza się: benchrest, hala, ważony śrut....etc. Tu o tym nic nie ma. Zakładam, że z "kocyka" i na powietrzu to niemożliwe na prawie 100 m, chociaż na i-webie są fotki na 50m z jedną przestrzeliną (10 strzałów z AA S-400).... :hm:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Mirek_C
Posty: 289
Rejestracja: 07 kwie 2009, 19:52
Lokalizacja: Tbg/Snd
Kontakt:

Post autor: Mirek_C »

Na 50m to spoko. Sam ostatnio strzelałem ze swojej AA i na 60m 5 śrucin zrobiło 1 otwór, a kolejne 5 trochę wokół.
Najprościej napisać do wykonawcy tego wyniku w jakich warunkach i jak to zrobił.
I strongly believe whatever doesn't kill you simply makes you stranger!!
Awatar użytkownika
cezbar
Posty: 1554
Rejestracja: 11 sie 2010, 19:32
Lokalizacja: Nowa Dęba
Kontakt:

Post autor: cezbar »

Cortez pisze:na i-webie są fotki na 50m z jedną przestrzeliną (10 strzałów z AA S-400)....
Tu się zgodzę. Wiesiek (wiesiektbg) ma S400, z którego strzelałem na 60 m. do tarcz sportowych, których używa sie na 10 m. Średnica białego kółka 45mm a wewnętrznego czarnego 30 mm. Na 10 strzałów 9 było w czarnym polu. Pogoda idealna, bez wiaterku, sucho, fantastycznie. Nie jest to skupienie o jakim piszecie na początku, ale jak dla mnie super. Niestety próbowałem to samo powtórzyć z mojego HW98 i na 10 strzałów tylko 4 były w tarczy a w czarnym polu tylko 1. Biorąć pod uwagę fakt, że ze mnie jest du...a nie strzelec i z S400 umieściłem 9/10 w czarnym polu ośrednicy 30 mm to dobry strzelec przy dobrych warunkach z dobrym sprzętem jest w stanie zrobić jedną dziurkę (ja jeszcze takiego nie widziałem, ale teoretycznie jest to wykonalne).
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Nie wiem, jak to wygląda u innych, ale u mnie na 50m jest tak: (pokazywane już na forum)

Obrazek

w terenie, na nieważonym śrucie, lekki wiatr i x10. Nie sądzę, aby ktoś walnął jedną dziurkę na prawie 100m. Na 70m zaczyna się posiew przy kal. 4,5 mm:

Obrazek

Możliwe, że z imadła i przy wszystkich czarach, można miec fajne skupienie na 100yrd, ale nie tak idealne.... :PP
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
cezbar
Posty: 1554
Rejestracja: 11 sie 2010, 19:32
Lokalizacja: Nowa Dęba
Kontakt:

Post autor: cezbar »

Piękna tarcza. Mogę tylko pomarzyć o takiej, lub ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

cezbar pisze:Piękna tarcza. Mogę tylko pomarzyć o takiej, lub ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć.
Ależ to nie ja - tylko on :D :

Obrazek
Obrazek
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Tu wychodzi, że to jest strzelane z Fac'a - o energii 28j. Dodatkowo nie podany jest kaliber - może być 4,5 5,0 5,5 i to też sporo zmienia. Poszukajcie sobie skupień z facowych bsa - na forum angielskim, można się zdziwić.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
ODPOWIEDZ