Obrazek

Chronograf

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
conrad
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2006, 22:22
Lokalizacja: Poznań

Chronograf

Post autor: conrad »

Myślałem o zakupie chronografu. Chciałem go wykorzystać do eksperymentów na moim hatsanie. W przyszłości chcę kupić kolejnego. Widziałem Chronografy za 240 PLN w Cekaus ale nie mają teraz na stanie. Czy macie jakieś doświadczenia z Chrono? Gdzie najlepiej kupić, jaki model i ile należy na to wydać? Nie potrzebuje Chrono do profesjonalnych zastosowań, bardziej do domowych eksperymentów.
Logan

Post autor: Logan »

Hmmm.. za 240?? który to ?? bo jeśli chodzi o TEN to kosztuje 290...

Miałem go w rękach i uważam że jest bardzo fajny. Montujesz na lufie tak żeby był osiowo (jeśli śrut trafi w obudowę chrono to go zniszczy) i strzelasz... wynik natychmiastowy.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Są chronografy tańsze, bez funkcji np zapamiętywania iluśtamdziesięciu strzałów i inne duperele. Niestety nie mam żadnych linków. Ale jak poszukasz to znajdziesz.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Exterminator
Posty: 218
Rejestracja: 30 lip 2006, 11:22
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Exterminator »

Kilka lat temu znalazlem na jednej z rosyjskich stron poswieconym strzelectwu cos takiego :
Obrazek
jest to schemat chronografu.Znajomy elektronik wykonal mi to urzadzenie.Koszt elementow zamknal sie w kwocie ok.40 zet. Jest to schemat sprawdzony a urzadzenie dziala. Scalaki ze schematu to ogolnie dostepne CMOSy, wystarczy poszukac odpowiednikow.
Obrazek
A tu jest rysunek konstrukcyjny czujnikow.Baza ( rozstaw) fotodiod i oswietlaczy to 100mm. Zamontowane sa na rurce dlugosci ok 200mm i srednica tak aby swobodnie nasunela sie na lufe.Wynik w m/s otrzymujemy dzielac 50000 przez wskazania licznika.
Jak ktos chcialby zbudowac taki przyrzad to podam troszke wiecej szczegolow.
Hatsan 75S, MP 654K, Hatsan 55S (old school), Magnum Sport G3, Haenel 311 do rebuildingu ...
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Exterminator skoro układ działa jestem wręcz bardzo chętny na zbudowanie tego układu :!: :cwaniak: . Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Masz już urządzonko działające ? .Pochwal się fotkami.
Nie wiesz czy przeprowadzał ktoś wzorcowanie tego układu z oryginalnym chronografem?
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Logan

Post autor: Logan »

Jeśli Ktoś ma możliwość zrobienia czegoś takiego to byłbym chętny... Sam nie zrobię bo elektronik ze mnie marny... Oczywiście zapłacę... Wtedy mógłbym porównać wskazania takiego urządzenia z markowym chronografem...
Awatar użytkownika
Katharn
Posty: 68
Rejestracja: 21 cze 2006, 22:05
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Katharn »

Exterminator pisze:Wynik w m/s otrzymujemy dzielac 50000 przez wskazania licznika.
Jak ktos chcialby zbudowac taki przyrzad to podam troszke wiecej szczegolow.
No mając wynik w postaci cyfrowej - można przecież układ rozbudować i operację wrzucić w układ :D - nie żebym się podejmował to zrobić... Bo elektronk ze mnie nie za dobry, ale w wolnej chwilce pomyślę :D
AA Pro-Sport + AGS 3-12x44 Tactical MilDot
Kiedyś był:
Hatsan 70S + Bazar 3-7x28
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

ale panowie elektornika o jedno a umieszczenie czójników we własciwym połozeniu to drugie , jesli pomylisz sie o 0.1mm to róznica we wskazaniu siegnie kilkunastu jak nie kilkudziesieciu m/s
nie mozna jednak pozucac projektu bo widze ze jest prosty tani i raczej łatwy w wykonaniu ale trzebaby pomyslec jak precyzyjnie rozmiescic te czójniki :mysli:
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Post autor: Koval »

Witam.
Piotr (Katharn) tak oczywiście da się to zrobić tylko po co ,komplikuje to tylko sam układ i pozostaje jeszcze inna sprawa ,dzielnik można sobie dobrać doświadczalnie eliminując tym samym błąd w ustawieniach czujników i to jest też odpowiedź dla Piotra (Drozdzu) jak właśnie wyeliminować niedokładność ustawienia. Niestety kalkulator może być niezbędny przy obliczeniach ,ale z drugiej strony po prawdzie to kto będzie mierzył Vo przy każdym strzelanku i latał z tym w terenie . A na zawodach i tak mierzą organizatorzy.
Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

drozdzu pisze:jesli pomylisz sie o 0.1mm to róznica we wskazaniu siegnie kilkunastu jak nie kilkudziesieciu m/s
Nie no bez przesady... ;)
Jeżeli odstęp między czujnikami wynosi 10 cm, to błąd ich położenia rzędu 0,1 mm poskutkuje błędem pomiaru nie większym niż 1 m/s
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

a nie wiem moze sie myle , nie liczyłem tego błedu jak tak to ok :P
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
Exterminator
Posty: 218
Rejestracja: 30 lip 2006, 11:22
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Exterminator »

Wiec skoro jest zainteresowanie przyrzadem to w najbliższych dniach przygotuje dokladniejsza dokumentacje.Z fotkami bedzie problem gdyż chrono uzyczylem znajomemu blisko 1,5 roku temu a ten nie zwracajac przyrzadu wyjechał do pracy za granicą. Być moze zachowaly mi sie na starym kompie orginalne fotki konstruktora wtedy je opublikuje.

PS. Rzeczywiscie niedokladnosc 1mm w ustawieniu bazy ( 100 mm) daje blad ( pogorszenie wynikow ) 1 %.Tak przynajmniej podaje konstruktor.
Hatsan 75S, MP 654K, Hatsan 55S (old school), Magnum Sport G3, Haenel 311 do rebuildingu ...
Awatar użytkownika
Katharn
Posty: 68
Rejestracja: 21 cze 2006, 22:05
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Katharn »

Na tym skanie szkicu nazwy układów są po rosyjsku... :)

Masz jakiś komputerowy schemat? - jakbyś mógł to przerysować :)
AA Pro-Sport + AGS 3-12x44 Tactical MilDot
Kiedyś był:
Hatsan 70S + Bazar 3-7x28
Awatar użytkownika
Exterminator
Posty: 218
Rejestracja: 30 lip 2006, 11:22
Lokalizacja: Puławy

Post autor: Exterminator »

Przygotuje wszystko w dokumentacji i podam odpowiedniki scalakow, tranzystorow itp( skontaktuje sie z kolega ktory mi robil ten przyrzad).Podam takze dokladny sposob wykonania nasadki z czujnikami. W tej chwili dysponuje tylko rosyjsko jezycznym opisem.
Hatsan 75S, MP 654K, Hatsan 55S (old school), Magnum Sport G3, Haenel 311 do rebuildingu ...
Logan

Post autor: Logan »

A czy twój kolega nie podiołby się zrobienia jeszcze jednego takiego urządzenia??
ODPOWIEDZ