Obrazek

Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
Gibon
Posty: 7
Rejestracja: 12 cze 2018, 18:07

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: Gibon »

Widziałem gdzieś takie nasadki (?) spełniające role regulacji baki policzkowej, daje to jakoś radę Panowie? I jak to się poprawnie nazywa? Wybaczce głupie pytania, nowy tu jestem i wchodzę dopiero w temat :glupek: a lunetę polecil specjalista do optyki z kolba.pl mówiąc ze w tej cenie nic lepszego nie znajde.. dałem sie zrobić w konia?
Awatar użytkownika
zbisz41
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2015, 20:04
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: zbisz41 »

Podwyższenie baki , możesz kupić u Jorgusia fajne skórzane . Są tez na alledrogo tanie sznurowane. Jeśli masz drewnianą osadę można samemu pokusić się o zrobienie regulacji lub komuś zlecić
Obrazek
WICHURA HFT TEAM
Steyr LG110 +Valiant HFT 4-12x40 -*-FWB-150 ­­­ ­­­­
Awatar użytkownika
Bosanowa
Moreratorzy globalni
Moreratorzy globalni
Posty: 372
Rejestracja: 15 kwie 2017, 8:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: Bosanowa »

Vortex to vortex, tu nie ma żadnej kwestii. Jeśli uda Ci się kupić średni montaż to powinno obejść się bez podwyższania baki. Według specyfikacji są do obiektywów o średnicy 45mm. Musisz jednak zrobić przymiarkę. Przy wysokim montażu oś optyczna lunetki znacznie się podnosi. W efekcie przestrzeliny będą układały się pionowo w linii. W takim przypadku powinno się podwyższyć bakę. O ile? sprawa bardzo indywidualna, tak żeby było wygodnie i celnie. Mam 30 mm wysoki, jednoczęściowy montaż BKL Kiedy kupowałem tylko takie były dostępne. W moim przypadku konieczne okazało się podniesienie baki.
___________________________________
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: Mamutowicz »

Z tymi nakładkami jest taki problem, że nie tylko podwyższają bakę, ale też odsuwają oko ( w lewo dla "prawej" osady) od osi lunety.. Jedynie wycięcie baki, podniesienie i ustawienie "pod oko" spowoduje że wysoki montaż będzie miał sens..
Te nakładki, to jak "państwowe" sztuczne zęby. ;) Niby dają radę, ale ani tym orzechów nie pogryziesz, ani się gumą nie nacieszysz.. a jakbyś chciał jedno i drugie na raz to.. :hihi:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Zagorek
Posty: 583
Rejestracja: 22 gru 2016, 20:15
Lokalizacja: Lublin

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: Zagorek »

Nie wiem jak inne ale Jorgusiowe mają kilka cienkich wkładek i można ilość i grubość dopasować nawet na jedną stronę. Ponadto są zapinane na rzepy i zapięcie może być lewe lub prawe aby nie przeszkadzało na policzku.
Walther LGU + Vortex diamondback HP= profesorski zestaw (strzelec uczeń)
Gibon
Posty: 7
Rejestracja: 12 cze 2018, 18:07

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: Gibon »

Dzięki wszystkim za pomoc i wyrozumiałość, przy najblizszej wypłacie zobacze na co mnie bedzie stać :D
Bosanowa montaż mam oryginalny od lunety, podobno nie jest najgorszy. Nie wiem czy jest wysoki czy średni, ale od obiektywu do karabinku jest szczelina około 6-7mm

Im wiecej czytam tym bardziej widzę że mojego h95 czeka jeszcze długa droga i sporo dłubania hehe
Awatar użytkownika
Bosanowa
Moreratorzy globalni
Moreratorzy globalni
Posty: 372
Rejestracja: 15 kwie 2017, 8:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: Bosanowa »

Jeśli tak to ok, grunt że jest liniowy :D
___________________________________
janusz22551

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: janusz22551 »

Zacznij przede wszystkim od poprawek "Harrego". Zrobi się mniej narowisty, celniejszy i bardziej łaskawy dla optyki.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: Mamutowicz »

Janusz ma rację, podstawa to niezbędne poprawki. Nakładki na bakę to w sumie ostateczność.
6-7mm odstępu to dość dużo.. przy niższym montażu zmniejszysz odległość do 1,5-2mm a dzięki temu obniżysz oś lunety względem baki.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
zakooo
Posty: 21
Rejestracja: 15 wrz 2015, 17:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: zakooo »

Cześć wszystkim
Nadszedł czas na małe zmiany, mianowicie mam nieodpartą pokusę na zmianę szkiełka ;) i jak to zwykle bywa ogromne problemy z wyborem więc po raz kolejny postanowiłem się was poprosić o pomoc przed podjęciem tak ważnej decyzji :)
Posiadam hatsana 90 (pudełkowy) i szkiełko POINT PRECISION 3-12X42 AO + MONTAŻ kupione w zielonym sklepie parę lat temu. Zestaw ten ma już za sobą jakieś 6k śrutu i w sumie nadal działa ale tak jak pisałem powyżej mam ochotę coś zmienić ;)
Z tego co czytałem pierwszy wybór padł na DOC. ale po głębszych przemyśleniach stwierdziłem, że nie będzie to chyba dobry wybór z powodu braku regulacji A0. Strzelam rekreacyjnie nie biorę i na 99% nie będę brał udziału w zawodach. Głównie strzelam na krótkie dystanse 15m do małych celów typu lampki choinkowe kabzle itd itp ewentualnie naprawdę sporadycznie na dłuższe dystanse ~60m puszki, butelki pet.
Wygrzebałem w sieci parę modeli które by mnie interesowały i byłbym bardzo wdzięczny przy pomocy z wyborem nowego sprzętu ewentualnie powstrzymanie mnie przed popełnieniem tego czynu i zaproponowanie co innego, lepszego, wytrzymalszego w podobnym przedziale cenowym :)

Delta optical entry 3-9x40 A0
Leapers 3+9x32 A0
Hawke Vantage 4-12x40 AO

Na koniec może napisze moje oczekiwania :) czyli to co szkiełko powinno mieć :)
Stosunkowo niska cena ;) , cienki krzyż MIL DOT, wytrzymałość ! (w końcu siedzi na harnasiu, niech szkiełka siedzą na miejscu i trzyma zero zabetonowane), w miarę możliwości klarowny obraz (wiadomo im większy zoom większe mleko ale u różnych producentów różnie z tym bywa )
Zdaje sobie sprawę, że cudów nie ma i w tym przedziale cenowym nie kupie mercedesa ale może da się coś wybrać sensownego na lata :)
Hatsan 90
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: Mamutowicz »

Z tych 3 Hawke będzie mieć najlepsze szkła. Do rekreacji super, ale większy błąd paralaxy niż szkła x32
Leapers niestety ma dupiate szkła. Miejsce 3 w tym zestawieniu ale miejsce 1 w wytrzymałości.
Zobacz jaka ma gwarancję Hawke - jak dobrą - to chyba najlepszy wybór.
Na DOE raczej bym nie stawiał.. :/

Ale:
Jak masz pieniążki na DOCa - to bierz. przefokusuj na 25m i możesz śmiało strzelać pom 10 - 50m.
Powyżej 50m limitowa wiadrówka nie ma sensu więc nie ma co tego rozpatrywać..
Takie jest moje zdanie..
Fajnie by było żeby się inni wypowiedzieli :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: rokasa58 »

Brałbym Hawke,niżej fotka siatki Leapersa (dla mnie za dużo kropek)
Obrazek
Przefokusowanie DOC-a też będzie dotyczyło tylko jednej nastawy i jednej odległości,można sobie darować.
janusz22551

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: janusz22551 »

Hawke to najlepszy wybór z tego zestawu. Delty Entry nawet nie bierz pod uwagę.
Awatar użytkownika
Bosanowa
Moreratorzy globalni
Moreratorzy globalni
Posty: 372
Rejestracja: 15 kwie 2017, 8:50
Lokalizacja: Toruń

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: Bosanowa »

Święte słowa Januszu.
___________________________________
zakooo
Posty: 21
Rejestracja: 15 wrz 2015, 17:23
Lokalizacja: Kraków

Re: Optyka - Co kupić. Jeśli nie jesteś pewien zapytaj tutaj !

Post autor: zakooo »

A więc postanowione ... Hawke Vantage 4-12x40 AO
Chociaż przyznam się, że moim faworytem była Delta optical entry 3-9x40 ao ale to chyba przez pozytywne opinie o DOC ;)
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie Hawke Vantage 4-12x40 AO , na czym go najlepiej posadzić ?
Przypominam, że posiadam hatsana 90, myślałem o jakimś montażu jednoczęściowym Delta Optical z serii AG.
Są w dość przystępnej cenie ~50 zł
Fajnie by było żeby lupka siedziała dość nisko ale żeby też komfortowo się odbezpieczało wiatrówkę przed strzałem no i oczywiście żeby szkiełko nie jeździło do przodu i do tyłu przy każdym strzale ;)
Możecie polecić coś ciekawego ?
Hatsan 90
ODPOWIEDZ