Obrazek

Nacisk na spust

Spam, Archiwum Forum.
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Nacisk na spust

Post autor: Akas »

Pomierzyłem dzisiaj wagą spreżynową jaki nacisk muszę wykonać na jezyk spustowy aby wyzwolić strzał w moim hatsanie 60. Wyszło 1,3kg. Spust jest po modyfikacji języka tak aby działał jako dwustopniowy.
Pomierzyłem też jaki opór stawiają spręzynki spustowe przy nienaciągnietym karabinku.
Wyszło 0,15kg.
Jak to się ma do spustów w wiatrówkach matchowych?
Tam zaleca się regulację siły nacisku na język około 0,1kg , ale są zwolennicy nawet 0,03kg.
Porównanie jak widać nie wygląda zbyt dobrze dla hatsanowego mechanizmu spustowego.Nawet niepięty hatsan stawia na języku większy opór.
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

kwestia przyzwyczajenia, ze swoim mechanizmem miałem wiele kłopotów, tzn. sam ich sobie przyspożyłem bo spust przeszlifowałem, potem kombinacje z nadspawywaniem zapadek, z ich szlifowaniem itd, w efekcie mam teraz spust porównywalny do Slavi, naturalnie moja sprężyna jest słabsza niż hatsanowa w oryginale-to też ma wpływ na pracę spustu ale jestem z niego zadowolony.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Ja mam zawsze problemy ze "zrywaniem" strzału jak strzelam na LOKu z Heanela 312 lub jak strzelałem z Diany 60 kolegi Kovala :) Nie mogę wyczuć spustu gdy jest ustawiony na dotknięcie ...
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

Witam
Ja też nie lubię zbyt miękkich spustów. Mam mechanizm od chemika i celowo założyłem mocniejszą sprężynkę przy zapadce. Spust jest ustawiony jako jednostopniowy i o bardzo krótkim skoku, ale nacisnąć trzeba dość wyraźnie. Twardy spust także sprawia wrażenie o wiele bardziej "bezpiecznego". Próbowałem walić dłonią w karabinek naciągnięty, czy nie nastąpi zerwanie strzału od wstrząsów i nie zdarzyło to się ani razu. Przy bardzo słabej sprężynce kilka razy spust po kilkukrotnym stukaniu potrafił puścić.
Pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Kiedyś na iwebie przeczytałem o przypadku w którym spust ustawiony był na tak bardzo miękki, że po odwróceniu wiatrówki lufą do góry, ta wystrzeliwała. Cały mechanizm uruchamiał się pod wpływem ciężaru języka spustowego. No ale to to już była chyba przesada... :)
m@rio
Posty: 101
Rejestracja: 14 cze 2006, 11:22
Lokalizacja: Wronki

Post autor: m@rio »

Ja mam spust ustawiony na mozliwie krotki skok (przerobilem jezyk tak ze sruba regulacji wchodzi glebiej niz normalnie). Dodatkowo usunalem ta duza sprezyne z mechanizmu.
Efekt na plus to mniejsza sila potrzebna do oddania strzalu, a efekt na minus to latajacy na boki jezyk spustowy przy nienaciagnietej sprezynie. Mi az tak bardzo to nie przeszkadza...
H35 + Delta Optical 3-9x40
skid
Posty: 19
Rejestracja: 30 cze 2006, 21:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: skid »

wloz zamiast niej zwykla sprezynke od dlugopisu, oporu praktycznie nie stawia a nic nie lata.
wyjalem z pierwszego lepszego jaki znalazlem, okazalo sie ze dlugosc jest taka sama, a zrobiona ze znaczne cienszego drutu.
m@rio
Posty: 101
Rejestracja: 14 cze 2006, 11:22
Lokalizacja: Wronki

Post autor: m@rio »

Moze sprobuje jak znajde troche wolnego czasu.

Szczerze mowiac zastanawialem sie nad wlozeniem jakiejs slabszej sprezynki ale zwatpilem w slusznosc tego zabiegu i zlozylem spust bez zadnej sprezyny.
H35 + Delta Optical 3-9x40
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Jeżeli złożyłeś spust bez tej krótszej sprężynki, to prędzej czy później spodziewaj się kłopotów - jest ona niezbędna do prawidłowej pracy całego mechanizmu.
m@rio
Posty: 101
Rejestracja: 14 cze 2006, 11:22
Lokalizacja: Wronki

Post autor: m@rio »

Piszac "zadnej" mialem na mysli ta dluga sprezyne :].
Usunalem ja i stwierdzilem ze nie ma sensu narazie zakladac cienszej.
Co do tej malej to wiem, ze zlozenie spustu bez niej sprawia ze jest on praktycznie bezuzyteczny.
H35 + Delta Optical 3-9x40
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

Witam
Krótka sprężynka przy zapadce-jest wręcz konieczna, nie może też być zbyt słaba, bo spust będzie miał tendencje do samostrzałów.
Pozdrawiam
Szymon.Karpacz
wuki
Posty: 131
Rejestracja: 05 maja 2006, 16:50
Lokalizacja: K-Koźle

Post autor: wuki »

Jak ci lata język spustowy to lekko zaciśnij kombinerkami obudowę przy nim. Będzie latał dalej ale mniej.
H70 STG (t) + rdza + Albar 8X56
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

Witam
Można też podłożyć przy ośce spustu podkładki z fibry. Są takie stosowane przy różnych śrubkach w połączeniach przewodów elektryczny-np. ze starego włącznika do światła.
Pozdrawiam
Szymon.Karpacz
m@rio
Posty: 101
Rejestracja: 14 cze 2006, 11:22
Lokalizacja: Wronki

Post autor: m@rio »

Mam tam wlozone podkladki stalowe. Na boki jezyk rusza sie nieznacznie (prawie niezauwazalnie), ale luzy ma "wzdluzne". Poprostu usuniecie tej duzej sprezyny spowodowalo usuniecie sily dociskajacej jezyk spustowy. No ale przynajmniej wiem czy karabinek jest nabity czy nie :P. Wystarczy musnac delikatnie palcem jezyk spustowy (jak lata to znaczy ze hary jest niegrozny :P).
H35 + Delta Optical 3-9x40
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Nie ważyłem spustu w swoim Hatsanie ani w HW, jednak z tego co mi wiadomo, najwygodniejszy spust jest przy nacisku ok 500g.
W karabinkach matchowych jest wymóg ograniczający ustawianie zbyt miękkiego spustu. Tak stoi w przepisach. Nie pamiętam jaki to parametr, jednak siła spustu jest mierzona przed zawodami.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Zablokowany