Obrazek

Tłumik by Wojtan.

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Tłumik by Wojtan.

Post autor: tomaschek »

Na kolegę Wojtana wpadłem przypadkowo na Allegro gdzie miał wystawiony, własnoręcznie wykonany, tłumik do CZtki. Po krótkiej korespondecji i zadaniu kilku pytań podjął się zrobienia tłumika do mojego H70. Faktem jest, że trwało to trochę (pierwszy kontakt był 14 czerwca) jednak było to całkowicie usprawiedliwione. Otóż Wojtan w sumie wykonał dwa "prototypy" tłumików dla mnie i dopiero trzeci został mi przesłany. Dlaczego tak długo i tyle wersji :?: Jak sam Wojtan stwierdził, nie sprzeda mi czegoś z czego sam nie jest zadowolony :!: Do tego poczytał trochę nasze Forum, zapoznał się z oczekiwaniami Forumowiczów co do konstrukcji tłumika i oto po miesiącu efekt jego pracy leży przede mną.

Na początek pierwsze wrażenia :
  • tłumik zgodnie z moimi oczekiwaniami wykonany jest ze stali a nie z aluminium
  • przegrody, gwinty wykonane bardzo starannie i zakonserwowane (i to dość obficie) na czas wysyłki
  • wykonanie oksydy super, jak wiadomo oksyda oksydzie nierówna ale w tym przypadku ,po założeniu na lufę tłumika, wygląda jak produkowany seryjnie, wogóle nie odróżnia się od oksydy na lufie Hatsana
  • demontaż tłumika do konserwacji wewnętrznej bez potrzeby odkręcania śrub trzymających go na lufie, rozkręca się na trzy części, na lufie pozostaje tylko to "zwężenie" tłumika (ale profesjonalne nazewnictwo :lol: )
  • tłumik wchodzi na lufę z lekkim oporem, po dokręceniu dwóch śrub jest praktycznie nie do ruszenia
Do tego wszystkiego dochodzi miły kontakt mailowy z Wojtanem, na każdym etapie jego pracy otrzymywałem maile ze zdjęciami oraz "raportem" o postępie prac.

To tyle na początek. To były narazie moje pierwsze wrażenia z nowego zakupu. Jutro wrzucę zdjęcia tłumika a w weekend zrobię teścik.
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2006-07-12, 18:36 ]
No to zdjęcia już są. Na potrzebę prezentacji założyłem tłumik na lufę jednak testy przeprowadzę dopiero po ucince.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Tomek242
Posty: 169
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:30
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tomek242 »

Ładnie się prezentuje, zrób dokumentacje z ucinki lufy, czyli ile i czym i jak :) Czy miałeś styczność z hoganowym tłumikiem? Też by to byłe ciekawe porównanie.
Hatsan 70S+Szkiełkobazarek 3-9x40
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

No właśnie , że z Waldkowym nie miałem do czynienia, więc skali porównawczej nie mam. Ale tłumiczek od Wojtana prezentuje się fajnie, jest bardzo starannie zrobiony. Chyba Wierzbin ma tłumik od Hogana...
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Hasior
Posty: 11
Rejestracja: 15 maja 2006, 10:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hasior »

No no no piękne cacko, Waść żeś se skomponował, prezencja pierwsza klasa :brawo: .
Pozostaje mi tylko dodać pytanko o „najważniejszy” jego parametr ;)
Jak wysoko Wojtan to ceni?
H 70STG
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

jaką średnicę ma otwór wylotowy :?: wydaje mi się że będzie zbyt mały, w separatorze miałem 5,5mm i śrut przy wylocie zachaczał o brzegi, teraz mam 8,5mm i jest ok, poza tym dobra robota :okok:
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Z tego wynika Stworku, że separator był zamontowany nieosiowo...
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Otwór wylotowy ma 6mm. Tłumik oczywiście został przestrzelony przez Wojtana na jego CZ, zobaczymy jak będzie się u mnie sprawował.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

właśnie o to mi chodzi, CZ200 to PCP i nie ma podżutu a sprężynówka nie jest go pozbawiona-zwłaszcza Hatsan. Śrut po opuszczeniu lufy ma do pokonania paręnaście centymetrów do momentu wylotu z tłumika podczas których moze zachaczyć o jego koniec. Obyś nie miał tego rodzaju problemów bo efektem jest straszny posiew :)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Stworku, z całym szacunkiem, ale na mój stan wiedzy największy podrzut w spręzynówce jest na samym początku strzału, kiedy rusza tłok...
Zrobiłem także ładny sprzęcik dla pewnego kolegi na TX200HC i jest zadowolony. Na razie testował na 15 metrach, bo mu pogoda nie pozwoliła na więcej i nie odczuł żadnej różnicy w celności. A w decybelach owszem i to sporą..
A wyglądał (ten tłumik, nie odbiorca... ) tak:

Obrazek

.. i po czernieniu:

Obrazek

.. i wersja "rozebrana" TYLKO DLA DOROSŁYCH!!

Obrazek
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

Stworku, z całym szacunkiem, ale na mój stan wiedzy największy podrzut w spręzynówce jest na samym początku strzału, kiedy rusza tłok...
być może, potem jest też szarpnięcie karabinka spowodowane odbiciem tłoka od poduszki powietrznej i dopiero wtedy śrut opuszcza lufę ;)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

ja niestety miałem taki przypadek stąd mój wcześniejszy post, otwór 5,5mm, kilka strzałów ok po czym kolejny i separator poleciał do przodu-to była pruba i nie był przykręcony, świadkiem kolega ZBYCH z iweb.pl także nie pisałem zupełnie bezpodstawnie. Posiew też był niestety większy. W sumie mogę też mieć nieosiowy otwór wylotu lufy-tego akurat nie sprawdzałem ale powiększenie otwory separatora poprawiło wyniki.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

A jeśli tak to co innego... Zwracam honor. ;)
olkrzys
Posty: 39
Rejestracja: 06 cze 2006, 20:56
Lokalizacja: Białystok

Post autor: olkrzys »

Wprawdzie dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają ale chyba wszystkich interesuje ile to kosztuje ;) .Może przy okazji ktoś orientuje się ile kosztuje tłumiczek u Hogana?

[ Dodano: 2006-09-01, 22:40 ]
Tomasz czy lufę planujesz uciąc samodzielnie?I jak chcesz się do tego zabrac?
H 55 short plus AGS 4x40 plus PET plus zestawik od Hogana
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

olkrzys pisze:
[ Dodano: 2006-09-01, 22:40 ]
Tomasz czy lufę planujesz uciąc samodzielnie?I jak chcesz się do tego zabrac?
Jeśli to pytanie było do mnie to już odpowiadam.

Oczywiście lufę ucharatałem sam, w warunkach domowych, zwykłą piłką do metalu. Potem przyszła kolej na idealne zakończenie miejsca przecięcia, pilniki papierek wodny do 1500 włącznie. Trochę mnie to czasu kosztowało ale efekt jest niezły. Niestety z braku czasu przestrzeliłem tłumik tylko w warunkach "piwnicznych". Odskoków nie mam więc oznacza to że udało mi się wykończyć zakończenie lufy na idelnie płasko i pod odpowiednim kątem. W przegrodach są otwory 6 mm, po przestrzeleniu rozkręiłem tłumiczek i stwierdziłem że jest wszystko OK.

Obrazek

[ Dodano: 2006-09-04, 11:52 ]
Dzisiaj dorzucę jeszcze kilka zdjęć.

Po ucince karabinek wygląda tak. Lufa została skrócona o 12.5 cm
Obrazek
Obrazek

Lufę ucinałem w warunkach domowych, zwykłą piłką do metalu. Po ucięciu przekrój wyglądał drastycznie lol ale trochę roboty pilnikiem i papierem ściernym zrobiło swoje.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tłumik jest idealnie dopasowany do średnicy lufy, wchodzi z lekkim oporem, dodatkowo mocowany jest na dwie śruby imbusowe na które zrobiłem w lufie dwa "nawiercenia" aby wszystko trzymało się pewnie.

Obrazek

Narazie tyle :)
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2006, 18:49 przez tomaschek, łącznie zmieniany 1 raz.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Nie wiem, jak innym, ale mi się podoba ;) :) :) :)
ODPOWIEDZ