Obrazek

Systemy inne od sprężyn

Sprzęt najpopularniejszych producentów.
lechowiec
Posty: 69
Rejestracja: 02 kwie 2007, 22:28
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

Wierzbin pisze:
lechowiec pisze:HW90 także zastosowano centralny zaczep tłoka, pewnie dlatego, że jest taka możliwość i jest to dobre rozwiązanie.
lechowiec pisze:W gas ramie najprościej chyba zastosować ten boczny zaczep, centralny logicznie myśląc nie wejdzie przy znanych mi patentach :hm:
To jak to w końcu jest? ;)
Wyciągnałeś to HW 90 z kontekstu. Centralny zaczep to HW80, boczny - HW90.

"myliłem się, bo w HW80, porównywanym z HW90 także zastosowano centralny zaczep tłoka"

Ja myślałem że jak mocniejszy karabin to dają boczny zaczep, a nie jest to prawdą bo w HW80 który jest FAC 25J kal 4,5mm także mamy centralny zaczep. :D

[ Dodano: Pią 21 Wrz, 2007 11:20 ]
Czy widział ktoś wiatrówkę, która była połączeniem zalet gasram-u i pcp?? Nie chodzi mi tu o jakieś pump mastery itp, gdzie trzeba sie namachać. Myślę o czymś takim, gdzie przed strzałem sprężało by się powietrze jednym naciągnięciem jak w gass ramie, ale wystrzał odbywał by się poprzez otwarcie zaworu jak w pcp, bez odrzutu wywołanego gwałtownym ruchem tłoka. Potem cofało by się tłok i znowu naciągało sprężając powietrze do następnego wystrzału. Dobre skupienie oraz brak konieczności i kosztów nabijania butli miały by być zaletami tego systemu.
Awatar użytkownika
pavko
Posty: 98
Rejestracja: 21 wrz 2006, 21:23
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: pavko »

lechowiec pisze:Czy widział ktoś wiatrówkę, która była połączeniem zalet gasram-u i pcp?? Nie chodzi mi tu o jakieś pump mastery itp, gdzie trzeba sie namachać. Myślę o czymś takim, gdzie przed strzałem sprężało by się powietrze jednym naciągnięciem jak w gass ramie, ale wystrzał odbywał by się poprzez otwarcie zaworu jak w pcp, bez odrzutu wywołanego gwałtownym ruchem tłoka. Potem cofało by się tłok i znowu naciągało sprężając powietrze do następnego wystrzału. Dobre skupienie oraz brak konieczności i kosztów nabijania butli miały by być zaletami tego systemu.
Opisałeś typowy karabinek PCA - HW40 na szybko mi przychodzi do głowy...
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Każdy PCA tak ma.
Jedyną wadą (względną) jest stosunkowo niewielka energia tych systemów (ok 7-8J). Dlatego te karabiny są wykorzystywanie głównie do strzelań tarczowych na 10 i 20m w hali ;).
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
lechowiec
Posty: 69
Rejestracja: 02 kwie 2007, 22:28
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

to fajnie, nie słyszałem o pca jeszcze, tylko ta wada, mała energia to i mały kop również w tradycyjnej sprężynie, czyli wg mnie system byłby mało przydatny. 8J to bardzo mało. Ze sprężyny o takiej mocy też da się celnie strzelać, więc po co wymyślili pca? Ale skąd ta wada?? Jeżeli zachować pojemność komory i sprężyć w niej powietrze do niewielkiej objętości, to energia powinna być porównywalna jak w tradycyjnej sprężynie. Czy występują jakieś straty dodatkowe?
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Różnica jest taka że sprężyna (z jednym tłokiem) kopie a PCA nie. Dodatkowo dochodzi koszt wymiany sprężyny.

Są też limitowe PCA np. Hammerli, gdzie pompujesz kilkakrotnie.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

lechowiec pisze:mała energia to i mały kop również w tradycyjnej sprężynie, czyli wg mnie system byłby mało przydatny. 8J to bardzo mało.
PCA to to samo co PCP tylko nie masz kartusza, a sprężanie powietrza jest przed strzałem ręczną dźwignią. Napinasz, ładujesz śrut i strzał zwalnia zawór z komory sprężania. Uwierz 8J to nie mało, a tym bardziej nie bardzo mało.
lechowiec pisze:Ze sprężyny o takiej mocy też da się celnie strzelać, więc po co wymyślili pca?
Jak już wcześniej zostało powiedziane, PCA to wstęp do PCP, czyli karabiny bezodrzutowe. Najpierw powstały konstrukcje PCA, później PCP.
lechowiec pisze:Ale skąd ta wada?? Jeżeli zachować pojemność komory i sprężyć w niej powietrze do niewielkiej objętości, to energia powinna być porównywalna jak w tradycyjnej sprężynie. Czy występują jakieś straty dodatkowe?
Nie byłbyś w stanie sprężyć poiwietrza za jednym zamachem do tych 14-15J.
Wspomniany Hammerli czy Jagd można pompować kilkakrotnie.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
lechowiec
Posty: 69
Rejestracja: 02 kwie 2007, 22:28
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

Czegoś tu nie rozumiem. Jestem w stanie spokojnie napiąć sprężynę za jednym razem, która jest w stanie spręzyć powietrze do EK pocisku 15J, ale nie jestem w stanie sprężyć samego powietrza do takiej energii za jednym razem?? Panowie już mi się ciśnie pytanie: a gdzie tu zasada zachowania energii się podziała??
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Na pewno nie za pierwszym razem (naciągnięciem).
Gdyby to było takie proste, strzelałbym dzisiaj z 16J PCA ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Zasada zachowania energii, jest z pewnością zachowana.
Myślę że za różnice w napinaniu sprężyny, a powietrza odpowiada czas reakcji.
My naciągamy wolno.Sprężyna działa szybko. A sprężone powietrze ma inny czas działania.
Tak mnie się wydaje.
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

To chyba chodzi o to, że powietrze jest trudniej sprężyć niż metalową sprężynę (powietrze jest mniej ściśliwe) było tego na fizyce torchę, ale już nie pamiętam dokładnie. Weź strzel sobie z HW40 i zobacz jak go ciężko przy końcu zamknąć. Niektóre PCA można napompować do 16J ale trzeba machnąć na dwa razy i wcale nie tak lekko.
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

PCA nie robi się masowo w energiach 16J , z dwóch powodów.
Pierwszy to wymagana siła od strzelca ,aby naciągać taki system (co najmniej trzy razy ciężej niż zwykłą sprężynę).
Drugi powód to komplikacje z budową takiego systemu.
Pewnie każdy zapyta dlaczego tyle siły wymaga naciąganie.
Jest spowodowane zjawiskami fizycznymi przy sprężaniu powietrza.
Aby uzyskać 16j należy sprężyć około 150cm3 powietrza do 80bar.
Przy sprężaniu temperatura powietrza gwałtownie rośnie .
Energia którą włożymy z naszych mięśni do tego sprężenia ulatnia się w postaci wypromieniowanego ciepła, im wyższe ciśnienie tym większe straty.
Powiem wam coś ,najlepszym i najprostszym w budowie PCA 16j jest PCP+pompka ręczna :).
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Z tym ulatniającym ciepłem to trochę niedokładnie. Ponieważ proces zachodzi bardzo szybko, to można go traktować jako przemianę adiabatyczną, a więc bez wymiany ciepła z otoczeniem. Czyli przy sprężaniu gaz się ogrzewa (wzrasta jego temperatura), a przy rozprężaniu się oziębia (temperatura maleje). Przy przemianie adiabatycznej iloczyn ciśnienia i objętości jest stały.
A sprężyna gdy będzie zrobiona z grubego drutu i będzie mieć dużo zwojów, też będzie trudno ją naciągnąć.
wojak
Posty: 28
Rejestracja: 24 sie 2007, 8:26
Lokalizacja: Kielce

Post autor: wojak »

Według mnie ta sama energia włożona w naciąganie sprężyny i kompresowanie powietrza powinna dać porównywalne energie na wyjściu, niewielkie różnice mogą być spowodowane stratami mechanicznymi na sprężynie i przemianami w powietrzu, powietrze będzie zaś ciężko sprężyć ponieważ początkowa wkładana siła na kompresje jest bardzo mała zatem główna część energii będzie wkładana dopiero w końcowej fazie ruchu (największe ciśnienie) zatem i wymagana siła poruszająca tłok będzie największa, w sprężynie (w gasramie też) proces naciągania przebiega bardziej liniowo dlatego jest łatwiej ją naciągnąć niż skompresować powietrze.
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

Maruda gdyby temperatura powietrza przy takim gwałtownym sprężaniu do kilkudziesięciu bar
podniosiła się o 30 stopni celsjusza to faktycznie proces wyrównywania temperatury powietrza byłby stosunkowo wolny. Jednak temperatura chce rosnąć do ponad 700 stopni .
Powiem ci ,że ona nawet nie zdąży tyle się podnieść bo czas naciągania jest już przy takich różnicach potencjałów jest czasem długim. Wymiana ciepła następuje gwałtownie.
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

A ja to widzę trochę inaczej.
Założenia:
- siła z jaką działa sprężyna jest proporcjonalna do jej wydłużenia
F(x)=ax+b
(można domyśleć się, że stała 'b' związana jest z napięciem wstępnym sprężyny, a stała "a" z jej wsp. sprężystości)

- siła z jaką działa sprężony w cylindrze gaz:
z równania Clapeyrona wiemy, że:
pv=RT
p=RT/v
Obustronnie dzielimy przez powierzchnię czoła cylindra/tłoka A:
p/A=RT/vA
(p/a=F)
F=RT/vA
Objętość właściwa v=Ax/m, więc:
F=RTm/A²x
R=const.
T=const. (przyjmuję przemianę izotermiczną, jako najbliższą rzeczywistej)
m=const
A=const, więc A²=const
Wynika z tego, że siła F jest proporcjonalna do 1/x.

Na wykresie wyglądałoby to mniej więcej tak:
x - to droga jaką pokonuje tłok w czasie strzału
F - siła jaka działa na tłok

Obrazek

Z fizyki wiemy, że praca W=∫F(x)dx, więc jest równa polu powierzchni zawartej pod wykresem. Już na pierwszy rzut oka widać, że jeżeli wiatrówki PCA i sprężynową naciągniemy z tą samą siłą, to właśnie ta druga wykona większą pracę (w Joulach, które to zostaną przekazane śrutowi). Aby PCA wykonałą taką samą pracę, trzebaby sprężyć powietrze dużo większą siłą niż w przypadku naciągania sprężyny. Punkt zaczepienia krzywej PCA musiałby znaleźć się dużo wyżej, bowiem pionowa oś F(x) obrazuje również siłę jaką trzeba przyłożyć przy sprężaniu powietrza/naciąganiu sprężyny.

Trochę chaotycznie, ale mam nadzieję, że mnie zrozumieliście.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2007, 6:02 przez Dude, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ