Obrazek

Łuk ze śmieci

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Łuk ze śmieci

Post autor: KM88 »

Mam 3 łuki samoróbki. Wszytskie raczej wywołują śmiech niżli zachwyt czym nie ma się co dziwić.

Pierwszy jaki przedstawie to jest ten który mi służy najdłużej. Jest wykonany z rurki PCV do wody. Kupiłem w castoriamie rurkę i zrobiłem z niej dwa łuki. Mają dwa lata i ciągle tak samo strzelają. Zdjęcie takiego łuku w całości:
Obrazek

łuk taki wykonałem następująco. Przeciągnołem przez środek rurki sznuerek. Następnie go związałem. Tak powstała rura ze sznurkiem nie nadawała się do strzelania bo cięciwa nie była napięta. Więc wymyśliłem naciągacz który wygląda o tak:

Obrazek

na śrubę nakręciłem sznurek a następnie przykleiłem go porządnie do rury.

Łuk był gotów. Łuk wygina się mocno i jest łatwy w naciągnięciu.

Obrazek

Strzeliłem z niego z ok 10 m do deski z wiórów dość twardej.

Obrazek

strzała bardzo ciężka wbiła się w płytę na 1 cm. Chcąc ją wyciągnąc musiałem wygiąc grot.

Zalety takiego łuku: Tani, łatwy w wykonaniu, trwały lekko się strzela.
Wady: Słaby naciąg, mocne wygięcia boczne podczas strzału, wygląd


Drugi łuk ma około roku. Jest z młodego świerzego dębu zrobiony. Dąb taki wyciąłem pod linią wysokiego napięcia. Drzewa są tam strzeliste a i wyciąć można bo i tak co pare lat wszytsko jest wycinane do zera więc nie szkodzimy środowisku.
Obrazek
Łuk jest wystrugany z "pnia" który miał zaledwie pare cm. Nożem skrobałem tą gałąź aż powstała deska. Krzywa i trochę sękata. Troche ją "pociągonłem" papierem ściernym i pomalowałem 2 razy lakierem. Dzięki temu nabrał sztywności i trwałości.
Obrazek
Ważne jest zawiązanie sznurka. Z jednej strony na stałe z drugiej tak by można regulować.

Obrazek

łuk działa i strzela
wady: Potrzeba trochę siły i umiejętności do strzelania, sztywny, krótki
zalety: Tani, łatwy w wykonaniu, naciąg pozwalający miotać strzały na odległość ok 50m.
żywotność nieznana.


Ostatni łuk to łuk bardzo krótki z jałowca czy też tui (nie pamiętam dokładnie)
Krzaka znalazłem pod linią wysokiego napięcia. Ktoś go tam wyrzucił z działek bo usechł. Wyciałem z niego 2 kije proste i z jednego z nich zrobiłem łuk. Gałąź strasznie sękata jest.
Obrazek

mimo że to najkrótszy łuk jaki wykonałem jest jednym z najsilniejszych.

Obrazek

siłą przewyższa poprzednie ale naciągnac go to próba sił.

wady: Duża siła potrzebna do naciągnięcia
zalety: praktycznie nie do złamania(można go wygiąć w koło a nie złamie się), duży zasięg, niewielki rozmiar(można strzelać z konia :P ja strzelałem z roweru).


Strzały. Mam ich dwa typy. Jedne zakończone zaklepaną rurką miedzianą a promienie z sosny. Strzały dość bezpieczne dla otoczenia. Nie wbijają się w nic twardego.
Obrazek
Obrazek
Drugie to strzały z bambusa zakończone gwoździem. Są niebezpieczne bardzo w niepowołanych rękach. Z racji że taka strzała przebija blachę ocynkowaną ich produkcji i wyglądu nie będe ujawniał. No chyba że szefostwo pozwoli. Pozdrawiam KM
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Fajne. A jakie skupienie osiągają na 10 metrów? :P
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Skupienie hmm :P 3 strzały z 3 różnych łuków.
Obrazek

jak widać wszytskie w tarczy :P szczerze to nie wiem jak prawidłowo się strzela z łuku :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Warte zabawy, choćby z nudów i znikomych kosztów wykonania.

Byłem mniejszy to robiłem cała serie łuków, ale zawsze łamałem przy naciąganiuObrazek.

Przy odrobinie chęci można by się jeszcze pobawić w "wyprofilowanie" drewna na mokro a potem wysuszyć. Niestety niemam wiekszej wiedzy w tym temacie :)
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Łuk trzeba stopniowo przyzwyczajać do strzelania wtedy się nie łamie za pierwszym razem. Naciąga się go co trochę na chwię i poluźnia trzeba go wyćwiczyć jak mięsień. :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
nunez
Posty: 770
Rejestracja: 03 wrz 2006, 18:18
Lokalizacja: Stępna

Post autor: nunez »

Kornel :D zajefajowate!!!!!!!!
kurka wodna a ja mam 3 dęby i jedną akacje
tylko ta cięciwa taka gruba(to strzała tez musi byc gruba)
a co to za sznurek?(jakis specjalny?)
:) gratuluje pomysłów
Jarek
;slavka634;
Awatar użytkownika
Onichimor
Posty: 56
Rejestracja: 03 sie 2007, 16:24
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Onichimor »

Do dębinki na łuk, za bardzo bym się nie napalał, bo to drewno nie nadaje się do takich zastosowań. Jest za twarde, za ciężkie i zbyt mało elastyczne. Ideałem jeśli o parametry materiału jest cis, ale jego też nie polecam bo po pierwsze jest pod ochroną, a pod drugie trzeba z nim uważać bo drewno jest trujące. Najrozsądniejszą opcją wydaje się jesion. Stosunkowo łatwo dostępny, o bardzo dobrych parametrach, trzeba tylko do obróbki wybrać dobrej jakości kawałek drewna, bez sęków i pęknięć przede wszystkim.
No Guts - No Glory!!!
HW-80ksd (Senio Inside)+PP 3-12x42AO
Kolter K-19 - się popsuł...
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Najrozsądniejszą opcją wydaje się jesion. Stosunkowo łatwo dostępny, o bardzo dobrych parametrach, trzeba tylko do obróbki wybrać dobrej jakości kawałek drewna, bez sęków i pęknięć przede wszystkim.
Załatwisz mi? :D Chętnie kupie. Szukałem wszędzie i najwyżej można buk dostać.
a co to za sznurek?(jakis specjalny?)


sznurek taki zwykły z marketu. Jest wytrzymały i nie rozciąga się za bardzo :)

[ Dodano: Sro 26 Wrz, 2007 20:28 ]
Jarku akacja będzie ok :) Tylko nie może być skręcona, tzreba pień rozłupać na 2 szczapy i wysuszyć :) potem wyciąć z nich łuki(łatwo się mówi) wytrenować wyregulowac i cieszyć się strzelaniem :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Onichimor
Posty: 56
Rejestracja: 03 sie 2007, 16:24
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Onichimor »

Hehe... łatwo nie będzie bo kolega, który robił w Olsztynie łuki z jesionu i cisu (nie pytajcie skąd brał materiał na te cisowe, w każdym razie samouk, uczący się na książkach i bisokowych konstrukcjach), wyjechał do Anglii i jeździ ciężarówką. Jutro spotykam się z kumplami z bractwa rycerskiego, jeśli jesteś poważnie zainteresowany popytam o jesionowy materiał. Od dłuższego czasu jestem poza pierwszym obiegiem w bractwie (praca, praca, praca...) ale jeśli trzeba pomóc to spróbuję.

Pozdroffki :)
No Guts - No Glory!!!
HW-80ksd (Senio Inside)+PP 3-12x42AO
Kolter K-19 - się popsuł...
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 23
Rejestracja: 14 sty 2007, 23:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: BRAT_MIH »

W swoim czasie robilo sie luki z leszczyny podobno ok. Tak mi mowil pewien lesnik. Ze cis najlepszy tez wspominal ale wlasnie pod ochrona.
Slavia 631 Lux + Leapers 3-9X32 AO 1 MIL-DOT, Blow Air Power
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Cis można z czech legalnie sprowadzić ale to jest wytadek już znaczny, mnie chodzi o kawałek listwy z jesionu lub innych drzew nadających się na łuk. Niby wszędzie drzewa takie rosną ale dostać deskę odpowiednią jest niemożliwe. Spróbuj załatwić a będzie niezmiernie wdzięczny :) Tez jestem samouk, tyle co przeczytam i zobaczę :(
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
nunez
Posty: 770
Rejestracja: 03 wrz 2006, 18:18
Lokalizacja: Stępna

Post autor: nunez »

mam stare rosyjskie pełne części z włókna szklanego od wędek spinigowych
w zimie postaram sie coś pokombinować :)
już sobie wyobrazam jak na zlocie walimy z łuków na strzelnicy do snopków i chochołów :lol: :lol: ............Kornel !!!to jest pomysł!!!! :) :hm:
;slavka634;
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Choć na zlocie się pewnie nie pojawię, ale zawsze służe pomocą przy robieniu łuków ze śmieci i czego się da :) No i strzał też.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
Onichimor
Posty: 56
Rejestracja: 03 sie 2007, 16:24
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Onichimor »

KM88 pisze:Spróbuj załatwić a będzie niezmiernie wdzięczny
Gadałem z chłopakami z bractwa. Niestety, żaden w tej chwili nie zajmuje się wyrobem łuczysk, a ten co to robił kontakt na znajomego stolarza zabrał ze sobą do Anglii. Wszystkim chętnym do wyrobu własnymi siłami jesionowego łuczyska pozostaje to co jemu gdy zaczynał się w to bawić czyli:
a: znalezienie stolarza, który sprowadza jesion i zakup wybranego materiału
b: wycieczka do lasu, wycinka wybranego materiału i własnoręczne wysezonowanie go połączone z prostowaniem, czyli zawieszenie na dłuższy czas nieokorowanego drewna w chłodnym pomieszczeniu (piwnica np.), z obciążnikiem przywiązanym na dole (cegły, kowadło albo cuś w tym stylu)
Pozdrawiam :)
No Guts - No Glory!!!
HW-80ksd (Senio Inside)+PP 3-12x42AO
Kolter K-19 - się popsuł...
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Jak widać kupić się nie da materiału na łuk(tak łatwo). Pare razy pytałem ludzi robiących łuki co handlują na allegro. nikt nie chce sprzedać listwy...
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
ODPOWIEDZ