Obrazek

Diana 48

Awatar użytkownika
tomekglodek
Posty: 94
Rejestracja: 17 gru 2006, 13:26
Lokalizacja: woj. opolskie

Diana 48

Post autor: tomekglodek »

Witam. Posiadam Dianę 48 + nikko 4-12x42. Wiatrówka jest dosyć mocna i ma kopa. Czy zmniejszenie jej siły wpłynie pozytywnie na celność?? Ja strzelam ze zrolowanego koca, a wyniki na 42 metry (więcej nie mogę, bo kończy się moja działka) mam takie:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 21551.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 069a4.html

Śrut to exact 4,52, lufa gwintowana, nowy zestaw tuningowy (sprężyna, prowadnica, przesmarowana i coś tam jeszcze :D ) Czy zmniejszenie mocy tej diany wpłynie dodatnio na poprawę celności??
proszę o odpowiedź.
POZDRAWIAM!! :)
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: foxrysza »

Krótko i na temat TAK ( tylko nie przesadź bo jak zejdziesz poniżej 7J. to za daleko nie postrzelasz )
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
Awatar użytkownika
tomekglodek
Posty: 94
Rejestracja: 17 gru 2006, 13:26
Lokalizacja: woj. opolskie

Post autor: tomekglodek »

Ale na przykład strzelając z koca skupienie poprawi się??
Do 7J to mojej dianie daleko... :D Bliżej 17 :D

Pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Krótko i na temat TAK
;)
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

nie koniecznie tak, przy np. osłabieniu sprężyny wydłuży się cykl strzału, jeśli wydłuży się zbyt mocno celność spadnie. Każdy karabinek ma swoje optymalne parametry stosownie do ilości powietrza które wypycha czyli 0,3 do 0,35J z 1 cm3, tak np. dla mojego huntera optymalnie jest to od 14,4 do 16,8J przy 48cm3 pojemności komory sprężania i przy takiej mocy jest najcelniejszy, szkoda że nie mam chrono bo są to wiadomości zaczytane a warto by je było sprawdzić w praktyce nie mniej źródło jest wiarygodne ;)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
tomekglodek
Posty: 94
Rejestracja: 17 gru 2006, 13:26
Lokalizacja: woj. opolskie

Post autor: tomekglodek »

W takim razie, da się zwiększyć celność w dianie?? :) Jeżeli tak, to jakimi sopsobami??
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

czy sie da? zapewne tak (nie znam paremetrów Diany48)ale jeśli wyniki są na tarczy14/14 to przecież nie są złe ;)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
arturio111
Posty: 299
Rejestracja: 20 cze 2006, 22:37
Lokalizacja: Police

Post autor: arturio111 »

tomekglodek pisze:Ale na przykład strzelając z koca skupienie poprawi się??
Do 7J to mojej dianie daleko... :D Bliżej 17 :D

Pozdrawiam!!
Tomek, ja zauważyłem że lepiej mi się strzela z ciasno zwiniętego materiału w rulonik (mamy takie na strzelnicy dwa zrobione z poszwy czy prześcieradła) lub worka z piaskiem. Lepiej pochłaniają drgania niż miękki koc na którym sprężynówka bardziej skacze. Z rulonu zawsze miałem najlepsze skupienia. Zapewne ilu użytkowników tyle opinii ale takie mam właśnie doświadczenia więc się dzielę :) Poza tym strzelając z takiego węższego rulonu można dmuchawkę podeprzeć dokładnie w miejscu w którym "normalnie" go trzymasz, stolik w moim przypadku służy tylko i wyłącznie do wyzerowania lunety więc po takim zerowaniu nigdy nie miałem problemu żeby trafiać tam gdzie celuję (oczywiście w granicach moich możliwości :) olimpijczykiem pewnie nigdy nie będę ;) ) trzymając już dmuchawkę w łapkach.
Ostatnio zmieniony 14 sie 2007, 13:35 przez arturio111, łącznie zmieniany 3 razy.
gamo pr-45, hw-35, Walther CP-88
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

Diana 48 w orginale ma 25J, wiec jest dosc mocna
fajna stronka, sklep ale wszystkie karabinki maja wypisana rzeczywista energie, a nie jak u nas, drobna diana 21 ma 17J i strzela 412m/s :maruda: :
http://www.armurerie-fleury.fr/shop3.asp?a=1132
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
tomekglodek
Posty: 94
Rejestracja: 17 gru 2006, 13:26
Lokalizacja: woj. opolskie

Post autor: tomekglodek »

stworek5 - to są tarcze 14x14

arturio111 - na jakiej części kładziesz karabinek na kocu?? bliżej spustu, lufy, na całości, po środku?? Odpowiedz mi na to, bo zauważyłem że to też jest ważne.
Awatar użytkownika
arturio111
Posty: 299
Rejestracja: 20 cze 2006, 22:37
Lokalizacja: Police

Post autor: arturio111 »

Kładę w tym miejscu w którym potem trzymam dmuchawkę. Ja strzelam chwytem "myśliwskim" więc wałek kładę nie przy spuście tylko na końcu łoża tam gdzie trzymam ręką łoże.
gamo pr-45, hw-35, Walther CP-88
Awatar użytkownika
tomekglodek
Posty: 94
Rejestracja: 17 gru 2006, 13:26
Lokalizacja: woj. opolskie

Post autor: tomekglodek »

Mam jeszcze pytanie: gdy sprężyna dosyć osłabnie (bez ingerencj) poprzez użytkowanie, to wiatrówka będzie mniej kopała :?:
Awatar użytkownika
arturio111
Posty: 299
Rejestracja: 20 cze 2006, 22:37
Lokalizacja: Police

Post autor: arturio111 »

Jak "siądzie" sprężyna na pewno będzie mniej kopała i będzie zdecydowanie bardziej celna. A sprawdzałeś jakie osiągasz prędkości w tej chwili? Jeżeli masz sporą nadwyżkę energii to może jednak warto trochę skrócić sprężynę lub założyć słabszą. Sprężynówki najlepiej się sprawują w okolicach 15J. Wszystko zależy od wagi i sprawności systemu Przesilać również nie ma co bo co z tego że mamy haubicę jak w nic nie można trafić i można zapomnieć o przyjemności.
gamo pr-45, hw-35, Walther CP-88
Awatar użytkownika
tomekglodek
Posty: 94
Rejestracja: 17 gru 2006, 13:26
Lokalizacja: woj. opolskie

Post autor: tomekglodek »

2-3 paczki temu (nowy zestaw tuningowy) na exakcie było 260m/s. Teraz nie wiem.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jeśli masz wyniki ze sprężyny rzędu 21mm/28mm na 42m to jest to wynik doskonały. Trochę mnie tylko dziwi fakt, że z tej pierwszej tarczy (tam gdzie jest zmierzone) masz 5 śrucin w jednej kolumnie + wolne miejsca między dziurami. Zakładając, że kaliber to 4,5mm i mnożąc to przez 5 otworów to już jest sporo ponad 21mm + przestrzenie pomiędzy dziurami - kolejne kilkanaście mm...
Ale już niech tak zostanie ;)
Myślę, że wynik jest wyśmienity i trudno będzie go mocno poprawić. Antyodrzut robi swoje ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
ODPOWIEDZ