Obrazek

AA S 200 niestabilna moc

Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

AA S 200 niestabilna moc

Post autor: Daras »

Mam pytanie do wtajemniczonych jakie odchyłki mocy są dopuszczalne przy PCP. Zrobiłem chrono wg projektu Radka i po pierwszych pomiarach jestem w szoku. Otóż pierwszy strzał na pełnym kartuszu 20J następny 17,5J potem różnie od 12,3J do 15,8J, co strzał to inna moc. Kartusz nabiłem do 190 barów. Zawsze myślałem że przy PCP jest stabilne Vo przynajmniej przy pierwszych 40 strzałach, a tutaj takie cuda. Powiem jeszcze że mierzyłem moc mojego Iża i tutaj odchyłka pomiaru jest w granicach 2m/s i pokazuje od 117 do 119 metrów na sekundę co daje mocy 3,1J, oczywiście jeśli wagę srutu dobrze wpisałem. Wnioskuję zatem że chrono pokazuje dobry pomiar a wiatrówka ma różną moc za każdym strzałem, czy to oznacza że jest zepsuta, czy można jakoś tą moc ustabilizować, czy może jednak jest błąd chrono, co ja osobiście wykluczam. Prosze o rady co mam zrobić.

Pozdrawiam Darek
Jande
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2006, 11:16
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: Jande »

sprawdź poprawność wskazań chrono z jakimś modelem fabrycznym, aby wykluczyć na 100% błędne wskazania, a dopiero później szukaj przyczyny w karabinku
tutaj masz wykres prędkości CZ 200s i sposób regulacji :) http://www.czeskie.thx.pl/viewtopic.php?t=15
a te 20J przy pełnym kartuszu :hm: dźiwne :zdziwko:
przy pełnym kartuszu mamy mniejszą prędkość początkową dopiero w środkowym zakresie ciśnień mamy max
AA s400 Classic / DOT 4-16x42

Hatsan 70>Slavia 634>HW 95>HW98
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Jak sie okazało pierwszy pomiar wpisałem źle wagę śrutu, pozostałe pomiary już były takie jak napisałem, nie wiem czy jest sens porównywać z innym chrono skoro na izu pokazuje stabilne prędkości, no chyba że przy więkdszych prędkościach głupieje. Dzisiaj powtórze pomiary.

Pozdrawiam Darek
Jande
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2006, 11:16
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: Jande »

strzel do tarczy na 50m przy takich skokach prędkości powinieneś mieć rozrzut góra-dół
między 12 a 16J jest 8,5cm
masz tu wykres dla energii 12, 14 i 16J śrut exact, zero na 15m ustawione dla energii 12J
wizualnie zobaczysz jak to wygląda
Obrazek
AA s400 Classic / DOT 4-16x42

Hatsan 70>Slavia 634>HW 95>HW98
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Z tego co mi się przypomina, to CZ nie ładuje się do 190barów.
Coś około 160 czy nawet mniej... :hm:
S400 ładuje się do 175barów i to jest optymalne ciśnienie dla tego karabinu, mimo, że producent zaleca do 190.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
halif
Posty: 65
Rejestracja: 10 maja 2007, 9:59
Lokalizacja: Łódź

Post autor: halif »

Teoretycznie można do 200, nie wiem jaka jest praktyka...
H70 zestaw Hogana; B-Square M i na tym Komz 4-10x42 plus ucinka i tłumik Wojtana.
Awatar użytkownika
arturio111
Posty: 299
Rejestracja: 20 cze 2006, 22:37
Lokalizacja: Police

Post autor: arturio111 »

Darek moim zdaniem coś nie tak jest z chrono. Najprościej jak można sprawdzić to zrób test skupienia z dmuchawki na np 35m. Jeżeli skupienie będzie ładne to nie ma się czym przejmować, przy takich różnicach prędkości miałbyś siewnik na kartce formatu A4 Moja czeszka w zakresie 180-110bar ma średnio +-2m/s i nie sądzę aby u Ciebie było inaczej. W naszych dmuchawkach prędkość początkowa zależna jest od napięcia sprężyny zbijaka i nie ma się tam co rozregulować a już nie na pewno takimi skokami. Zrób test, jeżeli skupienie masz ładne to znaczy że chrono nie "daje rady"
gamo pr-45, hw-35, Walther CP-88
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Marek pisze:Z tego co mi się przypomina, to CZ nie ładuje się do 190barów.
Coś około 160 czy nawet mniej... :hm:
S400 ładuje się do 175barów i to jest optymalne ciśnienie dla tego karabinu, mimo, że producent zaleca do 190.
W instrukcji obsługi producent pisze 190 bar, jednak może masz rację że lepiej naładować mniej, zaraz to sprawdzę. Dzisiaj robiłem pomiary najpierw kilkakrotnie strzeliłem bez śrutu aby się upewnić że pokazuje zero, bo czytałem że pomiar może być wadliwy jeśli z lufy wylatują jakieś gazy. Następnie zrobiłem pomiar ze śrutem i mam takie prędkości 213m/s, 219m/s, 236m/s, 239m/s 254m/s jednak zauważyłem że razem ze śrutem wylatuje mgiełka i to ona może przekłamuje odczyt. Musiałbym oddalić lufę od bramki jednak w tym stanie jakim się teraz znajduje chronograf jest to raczej niemożliwe bo może skończyć się na roztrzaskaniu wyświetlacza. Myślę że macie rację i problem tkwi w złych pomiarach, a nie w wiatrówce. Zmontuję urządzenie zrobie jakieś prowadzenie do lufy i sprawdzę jeszcze raz. Dziękuje wszystkim za rady, bo jak widać dużo jeszcze sie muszę nauczyć.

Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Daras pisze:zauważyłem że razem ze śrutem wylatuje mgiełka
Mgiełkę masz przy bardzo wilgotynym i ciepłym powietrzu. Akutrat zły czas na takie pomiary, bo aura jaka jest każdy widzi.
Może strzel w pomieszczeniu. Choć wątpię, by były jakieś znaczące różnice.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Jestem już teraz przekonany że to wina chronografu, na 10 pomiarów złapał mi 6 a wśród nich jeden był nawet 7m/s. Być może jest to wina nadajników podczerwieni :hm: , są za słabe albo co muszę wszystko sprawdzić od początku :/
A jeszcze wczoraj dałbym sobie głowe ściąć że chrono jest dobre, dobrze że tego nie zrobiłem :lol:

Pozdrawiam Darek
Sabo35
Posty: 94
Rejestracja: 12 sie 2006, 14:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Sabo35 »

Dobrze, że przekonałes sie, że to chronograf wprowadzał Ciebie w błąd.
Tak jak napisał Wierzbin, to nie jest najlepszy czas na robienie takich pomiarów.
Radzę, pozostań przy ustawieniach fabrycznych.
AA S410 Classic,Cz200s,RR5,Iż38,Iż40
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Aby sie upewnić co do trzymania Vo w mojej wiatrówce usiadłem sobie na 25 metrze i wpakowałem w tarczę 80 śrutów. Wynik tej strzelanki nie był istotny, najważniejsze było ile strzałów oddam przy napełnionym kartuszu do 180 bar, wystrzeliłem 80 sztuk więcej mi się nie chciało.
Obrazek

Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Karabin trzyma Vo, bez dwóch zdań.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
Daras
Posty: 626
Rejestracja: 14 mar 2007, 20:17
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: Daras »

Wierzbin pisze:Karabin trzyma Vo, bez dwóch zdań.
No ciesze się z tego bardzo, bo nie powiem że się wystraszyłem po tym pomiarze.

Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 238
Rejestracja: 23 cze 2006, 21:55
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Wojtan »

Daras pisze:Aby sie upewnić co do trzymania Vo w mojej wiatrówce usiadłem sobie na 25 metrze i wpakowałem w tarczę 80 śrutów. Wynik tej strzelanki nie był istotny, najważniejsze było ile strzałów oddam przy napełnionym kartuszu do 180 bar, wystrzeliłem 80 sztuk więcej mi się nie chciało.
[url=http://images25.fotosik.pl/31/e8053dc4933cafd6m.jpg]Obrazek[/URL]
No i niech teraz popatrzą "prorocy" co mówią że z CZ/AA można oddać "jedynie 40 stabilnych strzałów".... 8) :D
ODPOWIEDZ