Obrazek

Ciekawostki militarne, imponujące bronie, pojazdy

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
Awatar użytkownika
assassin
Posty: 310
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:58
Lokalizacja:

Post autor: assassin »

sofronov pisze:bomby paliwowo-powietrzne...bomb zawierających biały fosfor.
To ja tylko dodam, że to dwie rożne bomby, pierwsza tzw. termobaryczna, lub próżniową, ma za zadanie wyrzucić w powierzę chmurę paliwa (np. metanu, wodoru) i następnie eksploduje powodując wielką kulę ognia oraz wysokie ciśnienie które jest głównym czynnikiem niszczącym. Tworzy się próżnia zassana przez paliwo.
Druga to nic innego jak bomba zapalająca, wykorzystywana była już w II Wojnie Światowej, zarówno przez państwa osi, jak i aliantów. Kształty miało to najróżniejsze od pojedynczego zbiornika z rozsypującym się białym fosforem, poprzez kasetowe, zawierające nawet ponad 200, 1 kg bombek, palących się i nie dających niczym ugasić.
Biały fosfor jest o tyle wredny, że aby "ugasić" kogoś trzeba mu wyjąc palący się kawałek fosforu, najlepiej z kawałkiem tkanki. :/
H33 + Alchemik Inside + PP3-9x40
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 1029
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: pod Warszawą

Post autor: Mein Gott »

Przecież Marcin nie napisał, że te dwie bomby to to samo.
Marcin chcesz bana za you?
sofronov
Posty: 288
Rejestracja: 08 paź 2006, 22:23
Lokalizacja: W-wa

Post autor: sofronov »

Niby nie napisałem, ale nie oddzieliłem tego odpowiednio i mogło tak wyglądać.
nie zabijaj czasu,
kiedyś czas zabije Ciebie
Awatar użytkownika
assassin
Posty: 310
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:58
Lokalizacja:

Post autor: assassin »

Racja Marcinie (Mein Gott), ja trochę za szybko przeczytałem.
H33 + Alchemik Inside + PP3-9x40
Awatar użytkownika
grossus
Posty: 426
Rejestracja: 16 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Zalasewo
Kontakt:

Post autor: grossus »

Skoro temat o ciekawostkach, to zapewne nie słyszeliście o nowym polskim projekcie MSBS: http://www.altair.com.pl/start-2224
Wielkopolskie Stowarzyszenie Strzelectwa Terenowego STRZELEC
http://www.wsststrzelec.pl/
Awatar użytkownika
Pj26
Posty: 152
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:33
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: Pj26 »

grossus pisze:Skoro temat o ciekawostkach, to zapewne nie słyszeliście o nowym polskim projekcie MSBS: http://www.altair.com.pl/start-2224
Zanosi się na polską wersję H&K G 11? mam nadzieję że się uda.
Slavia 630, łucznik pistol, H80s 5,5mm, Iż 22,
colt special combat,Sharp Innowa.
muniek
Posty: 69
Rejestracja: 19 lip 2008, 18:57
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: muniek »

Z racji że zostałem wywołany do odpowiedzi jeszcze raz coś nakreślę.
Będąc w wojsku w 1998 roku po tantalach zostały tylko plansze na ścianach. Przez całą służbę nie spotkałem się z nimi bo podobno zostały wycofane właśnie za niehumanitarność. To czy Rosja ich używa to nie wiem i moja wypowiedź tyczy się tylko wojska polskiego. Wszyscy moi koledzy z wojska wybierający się w tym czasie na misję do Kosowa dostali Beryle 5,56.
Myśmy normalnie używali 7,62 aczkolwiek miałem w rękach amunicję 5,45 jak i 5,56. mimo iż kalibry mocno zbliżone do siebie to budową pocisku niestety się różnią. 5,56 jest bardziej owalny ( grubszy) i wydaje się krótszy co z pewnością wpływa na jego mniejsze koziołkowanie po trafieniu np. w kość
Ja jednak ekspertem nie jestem i przy najbliższej okazji zapytam brata (kapitan w czynnej służbie, obecnie na misji pokojowej w Libanie) czego oni tam teraz używają. Zapytam również o Tantale. On powinien coś wiedzieć więcej ode mnie.
HW 77k+ Leupold VX-I 3-9x40 WD+ BKL 260
HW 80k+ Leupold VX-II 4-12x40 LRD+ BKL260
Awatar użytkownika
assassin
Posty: 310
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:58
Lokalizacja:

Post autor: assassin »

Hmm, no tez jestem ciekaw z czym teraz biegaja, bo brat kolegi jak był jakoś 2 lata temu to zasuwał z berylem 5,56.

O MSBS-5,56, kiedyś gdzieś słyszałem, ale nie chciałem zbytnio uwierzyć. Widzę że jednak coś wykombinowali. Wersja bezkolbowa jakoś bardziej mi się podoba i wygląda, że jest całkiem nieźle przemyślana, choć obie mają wygląd cegły. ;) No i znów pojawia się standard M16...nie wiem czemu tak usilnie się starają w to wejść, jak inne kraje (jak choćby Niemcy, Austriacy, W.Brytania) mimo że mają amunicje 5,56x45 to maja własne standardy, powiedziałbym lepsze od M16.
A G11 z tego nie zrobią bo ona jest na amunicje bezłuskową, a magazynek ma nad lufą i jej największą jak na razie wadą jest to, że w trakcie strzelania serią amunicja nieraz potrafi sama wypalić w magazynku. Ale nie ukrywam, wygląd ma dość podobny, mam nadzieję, że ten projekt wypali, bo może to być dość udany karabinek, zwłaszcza w układzie bezkolbowym. A i Łucznik by się odbił. :)
H33 + Alchemik Inside + PP3-9x40
sofronov
Posty: 288
Rejestracja: 08 paź 2006, 22:23
Lokalizacja: W-wa

Post autor: sofronov »

Nie jestem znawcą broni, ale z tego co wiem to tantala wycofano ponieważ to konstrukcja wywodząca się z karabinu AK-74 strzelająca amunicją kalibru 5,45 typową dla Układu Warszawskiego. W pewnym momencie podjęto decyzję polityczną o zastąpieniu amunicji 5,45 na amunicję NATOwską 5,56. Nie słyszałem o niehumanitarności tych karabinków, ale mogę się mylić.
Ciekawe są pociski podkalibrowe z rdzeniem np. wolframowym, które potrafią zrobić wielkie spustoszenie w ciele. Nie mówię tu o broni przeciwpancernej ale o pociskach karabinowych. Nie słyszałem żeby były zakazane. Na pewno zgodnie z ustawą nie mogą jej w Polsce posiadać osoby fizyczne.
nie zabijaj czasu,
kiedyś czas zabije Ciebie
Awatar użytkownika
assassin
Posty: 310
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:58
Lokalizacja:

Post autor: assassin »

Podobnie jest z amunicją Dum-Dum, czyli inaczej z naciętym czubkiem. Pocisk taki jak wiadomo rozpłaszcza się wchodząc w cel i powoduje ogromne spustoszenia. Amunicja taka została zakazana na konwencji Genewskiej, jako bardzo niehumanitarna i nieludzka. Ale to nie przeszkadza np. policji z Ameryki używać takowych nabojów, bo jak sami twierdzą, pocisk 9mm ma często za małą siłę obalającą, .45 bywa niebezpieczna, bo może przelecieć przez ciało, raniąc osoby trzecie, a taki dum-dum jak trafi to nie ma szans by (tu chodzi głównie o tych na prochach co nic nie czują) przestępca nie poczuł już pierwszej kulki.

A co do 5,45 to już sam nie wiem, podałem że nie słyszałem o wycofaniu i widziałem, że w Iraku, Polacy mieli AK na 5,45 może to jakiś nowszy model pocisku. :hm:
H33 + Alchemik Inside + PP3-9x40
Awatar użytkownika
grossus
Posty: 426
Rejestracja: 16 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Zalasewo
Kontakt:

Post autor: grossus »

No może w końcu w Łuczniku wymyślą coś ciekawego, co da się sprzedać poza kraj w większych ilościach, bo jak na razie to ministerstwo obrony stęka o znacznych cięciach, czyli Beryle dalej będą miały się dobrze. Opcja bull-pup może i jest innowacyjna, ale jakaś taka dziwaczna. Szczególnie ta rączka przy lufie. Z tego co wiem to są rozpatrywane dwie wersje w układzie klasycznym.
Wielkopolskie Stowarzyszenie Strzelectwa Terenowego STRZELEC
http://www.wsststrzelec.pl/
Awatar użytkownika
assassin
Posty: 310
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:58
Lokalizacja:

Post autor: assassin »

ta rączka w układzie bull-pup to całkiem pomocna rzecz, hamerykańce stosują podobną w karabinkach M4, pytanie tylko czy tradycjonaliści z WP zdecydują się na bull-pup, czy klasyka.
A jeśli chodzi nasze projekty, to z WAT co roku wychodzą naprawdę dobre pomysły, które można by stosować i jeśli nie przez nasze WP, to na eksport. Niestety w Polsce jest tendencja do "braku kreatywnego i przyszłościowego myślenia".
Chociażby karabin wsparcia piechoty wz.2003 (o ile pamiętam), to przestudiowana i od nowa wykonana konstrukcja przypominająca MiniMi, lub M240/249SAW. Co najciekawsze jest niewiele cięższy, a zachował możliwość zasilania tak z taśmy jak i magazynków od M16, oraz udało się pozbyć większości waz gnębiących Minimi.
Jakby tak dodać do naszego rkm'u więcej polimerów, zamiast czystej stali co by go odciążyć, trochę poprawić wizualnie kształt i wywalić w cholerę to zasilanie z magazynków, to byłby naprawdę b.dobry rkm, no ale cóż, pomimo udanych testów karabin nie trafił nawet do WP i pozostał prototypem. :maruda:
Ale tak się dzieje ze spora ilością Polskich pomysłów.
H33 + Alchemik Inside + PP3-9x40
sofronov
Posty: 288
Rejestracja: 08 paź 2006, 22:23
Lokalizacja: W-wa

Post autor: sofronov »

Teraz to Łucznik się martwi czy przetrwa ten rok. Jeśli zaś chodzi MSBS-5,56 to boję się, że będzie podobnie jak z innymi projektami nad, którymi pracowano latami, a na końcu zabrakło chęci gdzieś na górze do ich skończenia.
W swojej poprzedniej firmie miałem przyjemność oglądać codziennie jedyny w pełni sprawny egzemplarz irydy (numer boczny 301) . To przykład jak fantastycznie można żyć z projektu, gdy tak naprawdę niewiele osób ma w tym interes by go kończyć.

Koledzy robili inną fajną zabawkę, ale też mieli różne kłopoty.
nie zabijaj czasu,
kiedyś czas zabije Ciebie
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

Jeśli chcecie poczytać o polskiej myśli technicznej związanej z bronią polecam książkę :

"Polskie konstrukcje broni strzeleckiej" Zbigniew Gwóźdź, Piotr Zarzycki.
Ciekawa lekturka na zimowe wieczory :)

[ Dodano: Nie 12 Kwi, 2009 20:46 ]
http://www.youtube.com/watch?v=R_L20gTJ ... r_embedded

Film przedstawiający Polski Karabin wyborowy WKW Wilk
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
Awatar użytkownika
lightmun
Posty: 499
Rejestracja: 16 lut 2009, 2:26
Lokalizacja: Syców/Wrocław

Post autor: lightmun »

Może i z militariami to ma mało wspólnego, ale jakby te magnesy były silniejsze, konstrukcja zabudowana, może trochę dłuższa... to kto wie? Może jaka dobra wiatrówka by z tego była:D
http://www.youtube.com/watch?v=RKyGDWeblQw

a to co... http://www.youtube.com/watch?v=e0pAHF1yamg
Falcon Priaire 25 Cs

www.mosin.pl
jedenhuk.cba.pl
ODPOWIEDZ