Obrazek

Kilka pytań po paru latach nieobecności :)

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jarni8
Posty: 1
Rejestracja: 01 cze 2009, 19:48

Kilka pytań po paru latach nieobecności :)

Post autor: jarni8 »

Hej, ze strzelectwa wyszedłem w 2019r, po 3 latach widzę sporo sie pozmieniało. Nachodzi mnie na powrót, ale już nie sprężyna, lecz pcp. Mam pare pytań, prosiłbym o odpowiedzi ludzi z wiedzą większą od mojej :)

1. Ile MOA skupienia da się wycisnąć z wiatrówki? Mówimy tu o najlepszej klasy sprzętach, śrutach, optyce i ofc podpartej pozycji strzeleckiej.
2. Całe życie waliłem ze sprężyn. Czy mając PCP łatwiej robić dobre wyniki? Na logike wydaje się, że bez odrzutu sporo zmiennych znika, m.in. to co mnie bardzo wkurzało czyli niszczenie optyki oraz rozprowadzenie odrzutu na ciele. W moim wypadku skupienie miałem w każdej pozycji ALE grupa się przemieszczała po tarczy wraz ze zmianą pozycji. Np zero z klęczącej HFT na leżącej już było 2 cm gdzie indziej. Czy w przypadku PCP problem znika z racji braku odrzutu?
3. Jakie pcp w przedziale 4-8k da fajne osiągi? Kiedyś podobało mi się HW-100 i AA-S400 Classic. Czy to ciagle spoko opcje? Ile MOA da się tym wykroić? Docelowo chciałbym strzelać HFT oraz z podparcia maxować wyniki na tarczy pod względem skupienia. A może coś innego? FX?
4. Jak ogólnie wygląda porównanie skupień pcp vs sprężyna? PCP bardzo niszczy konkurencję? Mam teraz pożyczoną od kolegi Diane Stormrider lekko podtuningowana (m.in. reduktor ma) i za cholerę nie mogę zejść poniżej 2.0 MOA - a to bezodrzutowe pcp z podpórki!. Kolega rzekomo w standardzie wali tym 1.2 MOA. Dodam, że nie tak dawno temu z HW-95 lux bez podparcia z pozycji klęczak HFT miałem sporo tarczek 1,5-2.0 MOA, więc tym bardziej sie zastanawiam co jest nie tak.
5. Czy JSB Exact to ten sam Exact co kiedys? W 2019 był to super śrut bez pogniecionych za 25-30 zł na allegro. Teraz razem z Dianą kolega mi dał puszkę exacta 4,5i. Na allegro widze prawie 60 zł...a co 3-4ty śrut ma zgnieciony tyłek. Masakra. Czy podupadli na jakości, czy feralna paczka?

Dzięki za odpowiedzi, Jarek ;) Z wiatrem!
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Kilka pytań po paru latach nieobecności :)

Post autor: Urko »

Młody jestem i nie znam się na MOA, ale tak mi się ostatnio strzelało z Exact-a na 25m. Ten nagórze 4,50 chyba trochę gorzej:

Obrazek

Pognieciony śrut to głównie sprawa rzucania towarem. Szczególnie ciepłe uczucia mam dla firm kurierskich:

https://yurko.pl/wiatr/20210824094215_2 ... 301200.mp4 (Filmik MP4/9,6MB raczej się nie wyświetli online)

Exact jest miękki i trochę łatwiej go uszkodzić niż śruty innych marek, ale nie licząc płaskich śrutów, to chyba nadal najlepszy śrut na rynku...
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Kilka pytań po paru latach nieobecności :)

Post autor: Mamutowicz »

Ad1. Można spokojnie ustrzelić 1cm skupienie na 50m.
Ad2. Łatwiej, ale samo PCP nie załatwia podium. Poi będzie się zmieniać i tak wraz ze zmianą postawy, choć może trochę mniej niż w sprężynie.
Ad3. Raczej HW100 niż AA s400 z racji regulatora. Top klasa w HFT to raczej Walthery i Steyery, ale z HW100 też wielu strzela i dobrze sobie radzą.
Ad4. Skupienia są podobne, tyle ze ze sprężyny trzeba bardziej się postarać, więcej trenować i wsadzić trochę kasy w porządny tunning. Jednak z dobrej sprężyny można ustrzelić podobne skupienie jak z dobrego PCP.. tylko strzelec też musi być dobry.. :D
Ad5. Exact raczej dalej trzyma klasę. Osobiście nie spotkałem się z jakimiś problemami , pogiętym śrutem czy coś.. Żaden ze znajomych w klubie czy na zawodach też nie marudzili więc chyba trafiła ci się wytrzepana paczka.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Kilka pytań po paru latach nieobecności :)

Post autor: rokasa58 »

jarni8 pisze: 29 sie 2022, 8:52
3. Jakie pcp w przedziale 4-8k da fajne osiągi? Kiedyś podobało mi się HW-100 i AA-S400 Classic.
5. Czy JSB Exact to ten sam Exact co kiedys?
- Te wiatrówki są celne,ale jak chcesz ultra celne,to weź coś ze stabilzatorem w dosyłaczu /Steyr,Anschutz, Walther Lg400/
- JSB albo Qys.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Januszpelle
Posty: 64
Rejestracja: 04 lis 2012, 21:26
Lokalizacja: Zalesie

Re: Kilka pytań po paru latach nieobecności :)

Post autor: Januszpelle »

Do bardzo celnego strzelania z HW 100 trzeba zerkać na temperaturę powietrza i brać ewentualne poprawki. Różnica temperatury z -1 sC rano, podniesie się w południe do +17 sC i mamy problem, regulator nie da rady idealnie wyregulować.

Jednak cichość strzału, dzięki rewelacyjnemu tłumikowi rekompensuje mi pewne wahania regulatora i nie zamierzam zmieniać karabinka na inny, mogę trenować, kiedy sąsiedzi np grabią liście, Steyrem, Waltherem bez tłumika bym nie mógł. :D

Ps. Ja piórkuje, za chwilę 10 lat pęknie, jak ten czas zasuwa :uzi:
Dzięki karabinkowi HW 100 strzelanie znowu stało się przyjemnością, mimo podeszłego wieku :-)
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Kilka pytań po paru latach nieobecności :)

Post autor: rokasa58 »

Z tego FWB co leży na beżowym bazarku i nikt nie chce nawet za 2 tysiące :D można zrobić spokojnie w terenie na 40 m takie skupienia,raz czy dwa miałem podobne na 53m.Różnica energii od temperatury w tej wiatrówce,to ok 0,5 J,ale praw fizyki się nie zmieni :D .
Tylko jest jedno ale, takie skupienia nie są regułą i ja winię za to brak stabilizatora w dosyłaczu.
Poniżej fotka skupienia na 40m 4 strzałami, a z lewej strony próbka dwoma w czarne pole.
Obrazek
ODPOWIEDZ