Obrazek

Diopter alternatywnie

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
Crosfan
Posty: 14
Rejestracja: 03 maja 2021, 11:02

Diopter alternatywnie

Post autor: Crosfan »

Pomysł nałożył się wraz z zakupem konkretnego karabinka (HW95). Chciałem wykorzystać jego potencjał o wiele bardziej niż to co byłbym wstanie wycisnąć z przyrządów otwartych (w odniesieniu do obecnych moich umiejętności). Już na wstępie wiedziałem, że nie posadzę na nim optyki i nie planuję tego robić jeszcze długo, długo o ile w ogóle to zrobię.
A więc...
- wiatrówka napęd sprężynowy
- Krótkie dystanse 10-25m
- Jak największa precyzja
- Coś, co pozwoli mi zgrywać się dokładniej niż przyrządy otwarte (ale nie optyka, nie kolimatory i inne tego typu rzeczy - fuj, ble)

Obecne ceny diopterów używanych o wątpliwej kondycji (choć na zdjęciu wyglądają ładnie) to od 500zł w górę i to jeszcze te co to pamiętają "Układ Warszawski". Do tego trzeba było by jeszcze odpowiednią muszkę i wychodzi nam koszt przyzwoitej lunety (której jak pisałem wcześniej nie chciałem a która pod względem ekonomiczno/inwestycyjnym jest absolutnie zakupem uzasadnionym i poprawnym). Myślę, że średnio majętni strzelcy mając do dyspozycji budżet w wysokości 1000zł nie pójdą w diopter+muszka tylko skierują uwagę na celowniki optyczne.

Wracając do mojej przygody... Postanowiłem zakupić muszkę z wymiennymi insertami do HW, która jest w komplecie np z HW95LUX a której ja w wersji standard nie miałem. Był to koszt około 190zł z przesyłką. A następnie dostosowanie się do jej parametrów i wykonanie pod nią dioptera z wykorzystaniem druku 3D. I tak powstał mocno prototypowy Diopter ABS.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Regulacja śrubami metrycznymi w dwóch osiach. Dwie śruby na jednej osi służą jednoczenie do regulacji jak i mają skontrować ostateczne ustawienie. Wałki prowadzące z nierdzewki fi4 są jak na razie nieprzycięte... może jakiś gabaryt się zmieni. Wszystko mocno prototypowe więc tak to wygląda. Wymienny przeziernik wykonałem z różnymi fi tj. (0.8mm / 1mm / 1.2mm / 1.5mm)

Dzisiaj miał pierwsze przystrzelanie.
- Odległość 10m
- HW95 po Hoganie (fabryczna muszka HW dodawana do wersji LUX)
- H&N Sport Glatt 4.5
- Postawa siedząca, chwyt artyleryjski z podparciem

Pierwsza tarcza to tak naprawdę regulacja dioptera, muskanie śrubami, próba wyczucia, nauka tego co trzeba zobaczyć, żeby oddać strzał tam gdzie się chce itd. Do tego dochodzi jeszcze jedno zjawisko o którym muszę napisać a mianowicie to, że dopiero wyczuwam karabinek, szukam punktu podparcia, wywarzenia, praca na języku spustowym. Rejestruje to jak się zachowuje - najprościej mówiąc... kombinuję z nim.


Obrazek

Nie wyszło źle, jedna tarcza akceptowalnie ciasno, inna siewnik. Jak już pisałem oprócz przystrzeliwania samego dioptera (uczenia się go) dochodzi jeszcze ujarzmianie karabinka... dwie rzeczy w tym samym czasie to może być dużo jak na raz dla mojego poziomu. Stąd takie efekty... no ale idziemy dalej...

Tym razem substytut benchrest i przy okazji utwierdzam się w przekonaniu, że insert muszki jaki dostajemy w komplecie od HW (mowa o tym z oczkiem) jest za duży do czarnego pola tarczy KPN10m - 30,5mm przy 10m w odniesieniu do relacji długości pomiędzy Diopterem a muszką. No przynajmniej dla mnie. Za dużo białego pola wokół. Można ciaśniej a nawet trzeba, żeby być precyzyjniejszym. Wykonaniem nowych insertów zajmę się później.

Obrazek

I kolejna poprawka z lepszym skoncentrowaniem i panowaniem nad karabinkiem

Obrazek

Aby nie stracić przemyśleń i tego co zarejestrowałem w trakcie całego procesu postanowiłem zrobić jeszcze dwie tury po 2-3 strzały i do domu na kontemplację i strawienie tego co tu się zadziało.

Obrazek

Zobaczymy jak projekt będzie rozwijał się dalej...
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: ninalken »

Ciekawy projekt, ile wyszedł koszt dioptera?
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
Crosfan
Posty: 14
Rejestracja: 03 maja 2021, 11:02

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: Crosfan »

Projekt i wydruk własny... w domu mam drukarki 3d.
Gdzieś walał się pręt nierdzewny fi4, nakrętki i śruby nierdzewne M4, brok dociskowy. Kupiłem tylko najtańszy montaż do optyki, żeby zabrać z nich dwie płytki dociskowe.

Na chwilę obecną co bym chciał poprawić to:
- mocowanie do szyny 11mm
- przeziernik metalowy (pewnie wyjdzie połączenie metal+tworzywo).
- jakaś inna postać/forma śrub regulacyjnych

To co sprawdzam to sztywność konstrukcji tam, gdzie jest to konieczne i ewentualne zastępowanie tego elementem metalowym. Wiązać się to będzie z jakimiś inwestycjami ale szacuję to na poziomie kilkudziesięciu zlotych.
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: ninalken »

To faktycznie jeśli są możliwości to warto. A i satysfakcja nie do policzenia :-)
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: Qbuś »

Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: ninalken »

Apropo dioptera, spotkałeś się z diopterem na karabiny CZ/Brno o szynie 17 mm.
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
Crosfan
Posty: 14
Rejestracja: 03 maja 2021, 11:02

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: Crosfan »

Nigdy nie miałem w rękach choć analizowałem budowę na podstawie zdjęć Brno model 4 / ZKM 456. Szyna chyba 16mm.
Diopter wysunięty w stronę baki, konstrukcyjnie z uwolnioną prawą stroną dla dźwigni rygla. Gdybyśmy chcieli ominąć kolizję z ową dźwignią widywałem też rozwiązanie w postaci montowania czegoś co nazywa się z ang. "Peep Sight" z przeziernikiem talerzowym i małym otworem.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: rokasa58 »

Na HW35 miałem założony diopter i skupienie na 25m było takie same jak z zamontowaną lunetą /grosz/,ale u Ciebie coś jest nie tak z karabinkiem,albo chwytem,bo na 10m to powinna być jedna hola :D
Crosfan
Posty: 14
Rejestracja: 03 maja 2021, 11:02

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: Crosfan »

Karabinka dopiero się uczę tak jak pisałem. Diopter w fazie testów. Do tego dochodzi jeszcze wielkość otworu w insercie muszki,... może śrut,... może moja technika. Po malutku do wszystkiego będziemy dochodzić.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: Mamutowicz »

rokasa58 pisze: 29 sie 2022, 14:30 Na HW35 miałem założony diopter i skupienie na 25m było takie same jak z zamontowaną lunetą /grosz/,ale u Ciebie coś jest nie tak z karabinkiem,albo chwytem,bo na 10m to powinna być jedna hola :D
Podejrzewam błąd paralaksy.. 8)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Crosfan
Posty: 14
Rejestracja: 03 maja 2021, 11:02

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: Crosfan »

No to lecimy dalej... Prototyp przeszedł fazę poprawkową i obecnie mamy pierwszą wersję dopuszczoną do użytku.

Mocowanie do szyny... Poprawione ✓
Przeziernik metalowy... Wykonany ✓
Śruby regulacyjne... Poprawione ✓

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: ninalken »

Jak dla mnie spoko. Jaki byłby koszt takiego dioptera na szynę 17mm?
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
Crosfan
Posty: 14
Rejestracja: 03 maja 2021, 11:02

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: Crosfan »

Heh... chciałbym go solidnie przetestować. Musi zostać poddany odpowiedniej próbie. Narazie ucywilizowałem szynę 11mm. Wierzę, że droga jaką obrałem (pracując z drukiem 3d) a więc zastosowanie metalowej wkładki (jakieś duraluminium dokładnej specyfikacji nie znam) to najlepsze rozwiązanie w połączeniu z ABSem. Czyli kolejne warianty również, jeśli do tego dojdzie, chciałby budować na zasadzie takiej wkładki. Cena nie mam pojęcia... wiem tylko, że nie można za to zapłacić więcej jak 250zł.
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: ninalken »

Szukam czegoś na Brno4 .22lr, a tam szyna nietypowa...
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
Crosfan
Posty: 14
Rejestracja: 03 maja 2021, 11:02

Re: Diopter alternatywnie

Post autor: Crosfan »

Pierwsze przestrzeliny. Po 3 strzały na każdą tarczę. Nr5 mnie zastanawia bo nie wiem czy posłałem śrut Panu Bogu czy trafiłem dokładnie w którąś przestrzelinę. Jestem usatysfakcjonowany względem działania dioptera. Ujarzmianie HW95 to inna opowieść...

Obrazek
ODPOWIEDZ