Obrazek

Hatsan 95 SAS QT

Maajster
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2022, 21:17

Hatsan 95 SAS QT

Post autor: Maajster »

Witam.

Od 2 tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem pierwszej wiatrówki Hatsana 95.
I ta oto wiatrówka ma problem z celnością...
Zakupiłem od superwiatrówki.pl sprzęt wraz z opcją tuningu czyli przegląd zerowy:

Demontaż/ montaż wiatrówki
Mycie systemu oraz podzespołów
Poprawne smarowanie
Usunięcie pofabrycznych zadziorów i ostrych krawędzi
Zamontowanie prowadnicy z kapeluszem
Obrobienie końców sprężyny oraz ich splanowanie
Dorobienie ślizgu na tłoku
Montaż osłony PET
Poprawienie portu ładowania
Poprawienie korony lufy
Regulacja spustu
+ Wymiana sprężyny z fabrycznej na sprężyna z drutu Oteva 70 wraz ze spasowaną prowadnicą i korkiem do modeli Hatsan 55-105.
Prowadnica wykonana z ertalonu.

No i co mi nie pasuje mianowicie na 25m z śrutu exact 4.51mm 4 pierwsze strzały wchodzą w 10tke mieści się wszystko w 2zł
ładuje kolejny śrut i oddaje kolejne 4-5 strzały w środeczek z podpórki, które trafiają losowo ponad cel około 10cm.
Dalej siedzę strzelam dwa razy i tym razem śrut leci w lewą strone od celu pudłując około 15 cm.

Luneta z której strzelam LUNETA BSA S3-9X32WR
Kilka dni temu wymieniłem na Luneta celownicza Hawke Fast Mount 3-9x40 AO Mil Dot

I jestem zniesmaczony zaistniałą sytuacją gdyż napaliłem się na tą wiatrówkę i czekałem na nią okolo 2-3 miesiące bo nigdzie nie była dostępna a chciałem kupić od kogoś kto odrazu mi zrobi przegląd zerowy itd...

Jestem z Gniezna k Poznania jak ktoś ma jakiś pomysł co robię źle albo co z tą wiatrówką może być źle proszę śmiało pisać.

Na dzień dzisiejszy strzelanie z niej uważam za stratę czasu i pieniędzy gdyż strzały są zbyt randomowe równie dobrze mógłbym rzucać w tarczę śrutem efekt byłby ten sam.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: rokasa58 »

Cześć! Sprawdź czy śruby /system do osady/ są dokręcone,jeśli tak,to postrzelaj z otwartych.
Z Twojego opisu za wiele nie wynika,czy te cztery,to były jedyne celne? :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: Mamutowicz »

Primo po pierwsze - zdemontuj lunetę i postrzelaj z otwartych - w miarę możliwości zapodaj tarczki.
Po drugie - Pamiętaj żeby powtarzalnie składać się do strzału i nie opierać wiatrówki na żadnej twardej podpórce.
Po trzecie - jak zdejmiesz lunetę to nią potrząśnij i posłuchaj czy coś w niej nie grzechocze.
A po czwarte - masz jakieś doświadczenie w strzelaniu czy to twój pierwszy raz?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Maajster
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2022, 21:17

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: Maajster »

https://www.youtube.com/watch?v=8ZJlzYr ... uszPiskorz

Filmik który nagrałem w zeszłym tygodniu.
Jutro zrobię jak radzicie i wyśle efekty może w postaci filmu gdzie można lepiej zobrazować problem.
Strzelałem jak na filmiku, podpierałem lufę o leżak ogrodowy czyli defacto na twardym, jutro korekta.
2. luneta nowa wymieniona na Hawke nic w niej nie lata
3. doświadczenie mam zerowe, napaliłem się na wiatrówkę nie chciałem badziewia za 300 zł na tego Hatsana czekałem ze 2 miesiące bo odziwo ciężko dostępny w sklepach gdzie robią przegląd zerowy i jakiś tam tuning. Sam nie chciałem tego robić bo sie cykam trochę.
Tak na marginesie to ja zdaję sobie sprawę że to jest wiatrówka budżetowa no ale jak czytam że ludzie z tego walą na 100m a ja z dwudziestuparu nie mogę oddawać w miarę powtarzalnych strzałów to albo ja jestem jakiś popsuty albo coś nie tak ze sprzętem.
O i przypomniało mi się właśnie, że podczas strzelania nie zawsze jest taki sam odgłos jakby co któryś raz tak inaczej brzmi Hatsan przy wystrzale.(ustało jak wymontowałem lunetę)

Obrazek
Obrazek

Nie jestem najlepszy ze strzelania z otwartych ale zauważyłem że z 10m około jestem słaby wręcz natomiast gdy się przybliżyłem o 2-3 metry jest lepiej ale regulacja góra dół w Hatsanie się skończyła a za każdym razem celowałem w środek
W lunecie nic nie grzechocze i dokręciłem wszystkie widoczne śruby około poł obrotu każdy się dał wkręcić oprócz regulacji spustu tego nie dotykałem niech zostanie tak jak jest.
j23
Posty: 36
Rejestracja: 11 maja 2020, 18:00

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: j23 »

Wejdź na http://wsststrzelec.pl/forum/index.php W temacie "spotkania weekendowe" będziesz mieć "najbliższy weekend" i tam możesz się umówić z kolegami, którzy pomogą i doradzą.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: rokasa58 »

Maajster pisze: 01 sie 2022, 21:36
Nie jestem najlepszy ze strzelania z otwartych
No proszę Cię,jaka to trudność :D No jeszcze jak byś miał biegać w masce ze śpiewem,za niewykonanie strzelania,to rozumiem :D
Celujesz tak i ma być wszystko w czarnym, a swoją drogą szkoda ,że Eres nie robi próbnych 10 strzałów,po swojej robocie ;).
A ha! Karabinek podparty na dłoni!!!!, a dłoń może leżeć na czym chcesz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: Urko »

Mam takie pytanie - jak twierdzisz, że Ci się regulacja skończyła, to chodzi Ci że ta śrubka jest za krótka?

Obrazek

To jest inny Hatsan, ale regulacja jest zrobiona chyba podobnie.

W 95 ten zespół szczerbinki powinien się dać odkręcić by można było podłożyć jakieś podkładki... :hm:
Maajster
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2022, 21:17

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: Maajster »

pozioma śrubka została wkręcona na maksa żeby podnieś punkt celowania. . Strzelałem z ręki i rękę oparłem o coś stabilnego.
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: Urko »

No tak, tylko, że punk celowania musisz właśnie mieć obniżony, tak jak na obrazku w poście @rokasa58. Na "sportowo" celujemy pod kółko by w zamierzeniu trafiać w środek. Czyli szczerbinkę musisz raczej podnieść. Co prawda "takiego" celownika używam tylko w pistolecie i zawsze mi się te śrubki pomylą, ale teraz chyba mam rację... ;)

Obrazek
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: rokasa58 »

Maajster pisze: 02 sie 2022, 15:50 pozioma śrubka została wkręcona na maksa żeby podnieś punkt celowania.
Raczej wykręcona ;)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: Mamutowicz »

rokasa58 pisze: 02 sie 2022, 20:04
Maajster pisze: 02 sie 2022, 15:50 pozioma śrubka została wkręcona na maksa żeby podnieś punkt celowania.
Raczej wykręcona ;)
Pozioma śrupka suży do celowania w bok..
Pjonowa jes od szczelania w górę albo w dół.. :D

[...]
Maajster pisze: 01 sie 2022, 21:36 O i przypomniało mi się właśnie, że podczas strzelania nie zawsze jest taki sam odgłos jakby co któryś raz tak inaczej brzmi Hatsan przy wystrzale.(ustało jak wymontowałem lunetę)[...]
Chili że to raczej nie wiadrówka sama w sobie a luneta brzmiala inaczej.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: rokasa58 »

Urko pisze: 02 sie 2022, 14:46
Obrazek

To jest inny Hatsan, ale regulacja jest zrobiona chyba podobnie.
Przepraszam Maajster! Miałeś rację,trzeba wkręcać. :D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: Mamutowicz »

Maajster pisze: 01 sie 2022, 21:36 [...]
ObrazekObrazek
[...]
To teraz na poważnie - nie ma co bić piany nad regulacją otwartych bo po tarczkach widać że z karabinkiem wszystko w porządku. Trzyma grupę - a to że wielką - to już moim zdaniem wina strzelca.
Nie wiem co było wcześniej - może to że opierałeś lufę na czymś, może miałeś lunetę źle posadzoną - dość że z otwartych nie masz dziwnych przeniesień skupienia - bo było by to już widać.
Po pierwsze - ustaw spust trak, żebyś dobrze czuł moment gdzie kończy się pierwsza droga ( lekki opór) a potem tak, żeby do pokonania drugiej potrzeba było jak najmniej siły - da się to zrobić bo quattro to naprawdę dobry spust porównywalny z tym od hw czy aa.
( teraz doczytałem że regulacja spustu była w liczona w tuning - więc raczej możesz zostawić - no chyba że czujesz jakiś większy opór przy ściąganiu spustu.
Posadź znów tego hawka, ale upewnij się że szczęki dobrze siedzą.
Ustaw dioptrię ( pokrętło najbliżej oka) tak, żebyś patrząc przez lunetę na jednolite tło ( najlepiej niebo czy coś) widział ostro krzyż.
potem ustaw pokrętło AO na dystans na jaki będziesz strzelać tak - żebyś widział ostro i krzyż i cel.
Jeśli strzelasz ze stolika - podłuż sobie jakąś poduchę (w miarę twardą) a na nią dłoń z karabinkiem.
Pamiętaj żeby za każdym razem składać się do strzału w taki sam sposób - lewa dłoń, policzek baka na ramieniu - wszystko ma być tak samo przy każdym strzale.
Jeśli strzelasz z lunetą - nie używaj tej tarczy bo ta wielka czarna kropa nie nadaje się do strzelania z lunetą.
Narysuj małą kropkę na jasnym kartonie albo po prostu strzel do pustej kartki a potem celuj w ten sam punkt.
Powinno pomóc.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: rokasa58 »

Mamutowicz pisze: 03 sie 2022, 10:06
To teraz na poważnie - nie ma co bić piany nad regulacją otwartych bo po tarczkach widać że z karabinkiem wszystko w porządku. Trzyma grupę - a to że wielką - to już moim zdaniem wina strzelca.
Nawet się nie musiałem wysilać,karabinek oparty na reście,wystrzelone cztery razy @10m/grupa ma 10mm,to czarne ma 5cm.
Obrazek
Jeśli było by sito,karabinek do poprawki ;)
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Hatsan 95 SAS QT

Post autor: Urko »

Najprostsze (prawie) wytłumaczenie. Tylko, że podobno ten karabinek już jest po poprawkach. Dla mnie to coś zupełnie niezrozumiałego. Moja nowa "Chinka" (Diana Two Forty) i to bez żadnych poprawek, też strzela lepiej... :zdziwko:
ODPOWIEDZ