Obrazek

celność

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
ODPOWIEDZ
multiminexd
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2022, 21:41

celność

Post autor: multiminexd »

Witam, zakupiłem nie dawno wiatrówke, Snowpeak PR900W GEN 2 wraz do niej lunete za 200zl nową, nie firmową, przy wiatrówce na 20m mam rozrzut 5cm w różne strony, czasem strzeli srodek, śrut Śrut Diabolo OZTAY DOME 5,5 mm, 15,43 gr, co za tym stoi ze az taki rozrzut jest? strzelam na stojąco z podparcia.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: celność

Post autor: Mamutowicz »

1. Przegląd zerowy zrobiłeś?
2. zmień śrut na JSB Exact ( jedna paczka, potem znów możesz strzelać Oztayem )
3. Postrzelaj z siedzącej podpartej, najlepiej jakiejś poduchy.
4. Lunetę masz jaką? z jakim szkłem?
No i 5 - To twoja pierwsza wiatrówka czy masz już doświadczenie?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
multiminexd
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2022, 21:41

Re: celność

Post autor: multiminexd »

1. nic nie robilem nie znam sie
4. lunete kupilem na allegro, https://cdn.discordapp.com/attachments/ ... nknown.png
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: celność

Post autor: Urko »

Z tym "obrazkiem" chyba nie jest dobrze, ja nic nie widzę...

Przynajmniej nie kupiłeś "sprężyny" :D

W tym wypadku największy problem prawdopodobnie stanowi śrut. Poza JSB, możesz jeszcze próbować Crosman Premier Ultra Magnum (to jedna nazwa) albo H&N Baracuda, ale w kalibrze 5,5 nie ma dużego wyboru i raczej tanio sobie nie postrzelasz...
multiminexd
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2022, 21:41

Re: celność

Post autor: multiminexd »

Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: celność

Post autor: Urko »

Czyli taka: https://allegro.pl/oferta/celownik-lune ... 9715537389
Cóż w opisie tej lunety jest napisane "regulacja ostrości" ale to nie jest żaden "SF" (Side Focus) czy "AO"tylko "korekcja dioptrii". Na pewno "regulowana paralaksa" czy po prostu fabrycznie ustawiona na jakiś w miarę wiatrówkowy dystans, najlepiej 30y, znacznie by ułatwiły celowanie. Tutaj nic o tym nie wiadomo, więc to może być druga przyczyna problemów. Może nie 5 cm na 20m ale np. 2-3 mogą wynikać ze złego ustawienia oka względem osi optycznej. W takiej lunecie trzeba tego bardziej pilnować...

Na "beżowym" forum poszła niedawno za 250 zł taka praktycznie nowa: Hawke Vantage 2-7x32 AO Mil-Dot

https://us.hawkeoptics.com/vantage-2-7x ... l-dot.html

Może na większą odległość trochę małe powiększenie, ale do 20m i do takiego delikatnego karabinka idealna... ;)
multiminexd
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2022, 21:41

Re: celność

Post autor: multiminexd »

czyli lunete zwracać?, i szukać lepszej, budżet mysle ze 300zl moge lekko nagiąć
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: celność

Post autor: Urko »

Jeśli możesz jeszcze zwrócić lunetę, ja bym na Twoim miejscu to zrobił. Ale z zakupem nowej, dobrej może nie być takie proste. Ten Hawke, to była okazja. A kiedy będzie podobna, nie ma gwarancji. A nowa luneta w sklepie (trochę lepsza): https://www.militaria.pl/hawke/luneta_c ... p49413.xml - jak widać kosztuje obecnie trochę więcej niż 300zł i nie ma montażu w komplecie.
multiminexd
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2022, 21:41

Re: celność

Post autor: multiminexd »

Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: celność

Post autor: Urko »

OK jest to jakaś luneta nadająca się do strzelania na 20 metrów. Ma AO ale ma stałe powiększenie 6x i okropny krzyż. Wiem bo widziałem. Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek lunety, to możesz ją wziąć. Jest dosyć solidna i nadaje się nawet na sprężynę. Ale krzyża możesz nie polubić... ;)

Wiem co było by dla Ciebie dobre, ale już od dawna tych lunet nie widziałem w sklepach. Więc pewnie, gdyby się nawet miały pojawić, to nie wiadomo w jakiej cenie: https://deltaoptical.pl/luneta-celownic ... 40-ao-md-1 :/

PS. A wracając do śrutu, to nie musisz od razu kupować całej puszki. Niejeden kolega chętnie podaruje Ci próbkę swojego, sprawdzonego śrutu do sprawdzenia w Twojej lufie (jakoś głupio to brzmi). Sprawa tylko w sposobie przekazania. Najfajniej, gdyś znalazł kogoś z Twojej lokalizacji.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: celność

Post autor: Mamutowicz »

Niestety ten "Walther" raczej średnio się nadaje.. Raczej dołożyłbym do tego Hawke`a - wszystko z powodu paralaksy..
Znaczy AO i kręcenia nim.. Wiadomo że przy rekreacyjnym pykaniu zmieniasz sobie ostrość i to normalne - ale w byle jakiej lunecie może ci się też zmieniać "zero" co tylko spowoduje dodatkową frustrację..

Jednak zanim cokolwiek zmienisz proponuję usiąść na spokojnie za stolikiem, zrobić sobie jakąkolwiek prowizoryczną poduchę ( może być zagłówek z sofy czy coś) i tak postrzelać starając się za każdym razem tak samo składać do strzału - rozrzut powinien się zmniejszyć nawet na oztayu..
Wbrew pozorom stojąca podparta to nie jest wymarzona postawa do nauki strzelania..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ