Obrazek

Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
aeaa
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2022, 9:29

Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: aeaa »

Cześć, jestem nowy więc proszę o przymknięcie oka na głupie pytania :)
Dostałem wiatrówkę używaną w prezencie od znajomego. Wiatrówka ma 5 lat. Strzelał z niej sporadycznie raz na pół roku. Wiatrówka to hw95. Wiem że przeszła ona przegląd zerowy, była u jakiegoś speca który to zrobił w momencie kupna + tuning. Od tego czasu nie była pielęgnowana (przechowywana oczywiście w odpowiednich warunkach). Sprzęt jest w bdb stanie ale jako że lubię dbać o to co mam proszę o podpowiedź...
- czy trzeba ją rozebrać (sprężynę oraz inne elementy) i nasmarować powtórnie?
- czy wystarczy kupić smar i "popsikać" tam gdzie trzeba (a trzeba w jakich miejscach?)
Dzięki za wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: kamazek »

Jeżeli wiatrówka była rzeczywiście przechowywana w cieplarnianych warunkach a tuning został zrobiony przez fachowca, to brać i strzelać :)
Jak będą z niej wydobywać się niepokojące odgłosy lub będzie dymić z lufy dłużej niż po kilkunastu śrutach, to wtedy rozbiórka i przegląd.
A co i jak zrobić, to takich poradników jest w sieci mnóstwo.
Np. tutaj http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=24026
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
aeaa
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2022, 9:29

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: aeaa »

Dzięki za podpowiedź. Strzelam z niej od tygodnia w garażu :) odległość lunety ustawiona na 10 j- strzelam z ok. 6m. No i pojawia się problem. Nie trafiam w środek tarczy. Śrut znosi w dół o jakieś 3-4 pola. Myślałem na początku że to moja wina z uwagi na brak doświadczenia w strzelaniu (strzelam bez podpórki z wolnej ręki). Postanowiłem podeprzeć wiatrówkę tak aby nie drżała, jednak ani razu nie trafiłem w środek (z 20 strzałów) znosi w dół jak wcześniej. Strzelam lekko w górę - linia wiatrówka tarcza, tarcza jest wyżej niż poziom wiatrówki. Pytanie czy to tutaj jest problem, czy luneta jest źle ustawiona a może jest ona wyskalowana do strzałów na większe odległości i mimo zmiany odległości do celu (pokrętło na lunecie) to nic nie da?
273024961_648892782901383_632179120008167818_n.jpg
góra z podparcia, dół z wolnej ręki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: kamazek »

Poprawiona wiatrówka tej klasy, z 6 m z podparciem powinna dać jedną dziurkę na tarczy, czyli śrut w śrut.
Jaką masz lunetę, na jakim montażu ?
Jakim śrutem strzelasz ?
Wiatrówkę sprężynową podpieramy zawsze w tym samym miejscu, takim samym lekkim chwytem, nie szarpiemy spustem.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
kilo
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 302
Rejestracja: 10 wrz 2016, 16:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: kilo »

Pytanie czy to tutaj jest problem, czy luneta jest źle ustawiona a może jest ona wyskalowana do strzałów na większe odległości i mimo zmiany odległości do celu (pokrętło na lunecie) to nic nie da?
Kolego długa droga przed tobą na naukę strzelania. Ustawienie pokrętła "zmiany odległości" do celu na lunecie ma za zadanie ustawić ostrość obrazu a nie zmienić punkt trafiania. Lunetę ustawia się (zeruje) na konkretnym dystansie, przeważnie 25m. Tak ustawione "zero" pozwala trafiać w środek tarczy na 25m a przy celowaniu bliżej lub dalej trzeba brać tak zwane poprawki. To że celujesz w środek a trafiasz pod cel na dystansie 6m jest prawidłowe przy ustawieniu zera na większej odległości.
(prościej wyjaśnić nie umim😉)
3x Niemiec, Niemka, Amerykanka i Czeszka= :hm:
szczelać nie umim ale ftrafiam 8)
aeaa
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2022, 9:29

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: aeaa »

Kamazek: luneta to Leapers UTG Compact 3-12x44 30 mm AO MilDot EZ-Tap
montaż: utg accushot airgun/.22 30mm, śrut: diablo exact airgun pellets jsb match. Ręka mi lata i nie mogę uzyskać skupienia więc się nie dziwię że nie trafiam w jeden punkt.
Kilo: Oczywiście że długa droga przede mną. W życiu wystrzeliłem w sumie z 50 śrutów :) Nawet nie wiem jak prawidłową postawę przyjąć do strzału. Jeszcze 5 dni temu nie wiedziałem jak włożyć śrut :) Szczerze mówiąc to nawet nie opanowałem jeszcze ustawień lunety. Ok. czyli pokrętło 10,12 itd jardów to ostrość obrazu, mam jeszcze 2 pokrętła... pierwsze patrząc od prawej zaraz na okularze gdzie sie patrzy oraz drugie ze skalą 3,4,5,6,7,8,... od czego oba są? Dodatkowo zauważyłem że dwa pierścienie się obracają przy ustawieniu lunety up/down oraz right/left (nie te na samej górze przy śrubie imbusowej ale te nieco niżej. Nie powinny się nie ruszać skoro luneta jest ustawiona przez tunera? No i kolejny problem: patrząc przez lunete widzę muszkę na końcu lufy... krzyż lunety ma się pokrywać z muszką?
b49c8a9807580ce8d7e326988db378c7.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
aeaa
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2022, 9:29

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: aeaa »

Chyba trochę lepiej... na górnej tarczy wszystkie z podparcia i nie brałem poprawki więc "waliłem" w środek - 10 strzałów. Na dolej tarczy także z podpórki ale z lewej ręki (5 strzałów) + jeden z wolnej ręki (widać który). Oczywiście strzały z 6metrów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: kamazek »

No i brawo, jest postęp :)
Poczytaj tutaj viewtopic.php?t=12045
Jako totalny świeżak od lektury forum powinieneś zacząć, a pytać, jak coś jest niejasne dla Ciebie.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
aeaa
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2022, 9:29

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: aeaa »

Kamazek dzięki- Hm... Szczerze mówiąc, po obejrzeniu filmu nr 2 z linku, czuję się jak by ktoś kopnął mnie w jaja. Cała moja wiedza z zakresu "jak strzelać" legła w gruzach. Coś już mi błyska pod czapką i mam nadzieję że to wszystko pójdzie w dobrą stronę. Niestety filmik pierwszy nie działa. Muszę jeszcze doczytać od czego są pozostałe pokrętła na lunecie (ta z odległością już jest obcykana - ostrość krzyża oraz ostrość celu).
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: kamazek »

Hmm :hm: ...

Spróbuj poszukać rozwiązania jeszcze tutaj
https://www.google.com/search?client=op ... 8&oe=UTF-8

Jeżeli dalej nie będziesz nic kojarzyć, to niestety ja się poddaję, może ktoś inny będzie mieć więcej cierpliwości ;)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
aeaa
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2022, 9:29

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: aeaa »

Nie nadwyrężam już Twojej cierpliwości, do zobaczenia w przyszłości na jakichś zawodach i mam nadzieję że nie będziesz za bardzo płakał :)
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: ninalken »

aeaa pisze: 02 lut 2022, 10:47 Dostałem wiatrówkę używaną w prezencie od znajomego.
Dostałeś...? http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=107&t=197275
a w komplecie było:
Pokrowiec Forsport WTX + gąbka 128x22
Dwa opakowania śrutu Exact Diabolo 4.5 mm .Jedno oryginalnie zamknięte a w drugim została ponad połowa.
Kulochwyt piramidkowy 14x14
i 40 tarcz strzeleckich
??????
Tak się składa, że interesowałem się tym sprzętem i sprzedający może Ci wytłumaczy co i jak.
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
aeaa
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2022, 9:29

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: aeaa »

Nie wiem co jest w linku bo nie należę do tego forum ale sądząc po opisie, tak to ta wiatrówka. Nie ma znaczenia czy kupiłem czy dostałem ale jeśli chcesz wiedzieć to portfel poprzedniego właściciela jest grubszy. Chłopak jest zajęty więc nie będę go jeszcze stresował wiatrówką. Trafiłem tutaj i dostałem kilka cennych rad przy okazji stałem się, aby nie pisać "członkiem" to osobą należącą do tej grupy. To także coś dla mnie znaczy :) Ktoś pomaga, ktoś nie, myślę że nikomu głowy nie zawracam a jeśli tak to proponuję olać temat. Tak dużo dzieje się na tej grupie że zapewne nawet tak banalny temat może nieco rozruszać grupowiczów.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: Mamutowicz »

aeaa pisze: 03 lut 2022, 13:09 [...]Szczerze mówiąc to nawet nie opanowałem jeszcze ustawień lunety. Ok. czyli pokrętło 10,12 itd jardów to ostrość obrazu, mam jeszcze 2 pokrętła... pierwsze patrząc od prawej zaraz na okularze gdzie sie patrzy oraz drugie ze skalą 3,4,5,6,7,8,... od czego oba są? Dodatkowo zauważyłem że dwa pierścienie się obracają przy ustawieniu lunety up/down oraz right/left (nie te na samej górze przy śrubie imbusowej ale te nieco niżej. Nie powinny się nie ruszać skoro luneta jest ustawiona przez tunera? No i kolejny problem: patrząc przez lunete widzę muszkę na końcu lufy... krzyż lunety ma się pokrywać z muszką?
b49c8a9807580ce8d7e326988db378c7.jpg
Tu masz co nieco wyjaśnione:
Obrazek
Lunety nie ustawia tuner tylko strzelec - ty znaczy się - i musisz ją ustawić tak - żeby tobie pasowało a nie komuś.

1. daj na najmniejsze powiększenie i popatrz przez lupkę na jakieś jednolite tło ( ściana, sufit, niebo..) i pokrętłem od dioptrii ustaw tak żebyś widział ostro krzyż. Daj potem oczom odpocząć i sprawdź jeszcze raz, a potem znów, tak - żeby mieć pewność że dioptrie masz ustawioną pod siebie.
2. Pokrętłem regulacji paralaksy ( AO ) ustaw sobie ostrość na celu w który chcesz strzelać.
3. pokrętłami regulacji krzyża ustawiasz sobie "zero" czyli punkt w którym śrut po strzale będzie trafiał dokładnie w punkt celowania środkiem krzyża.
I raczej wątpię żeby udało ci się wyzerować lunetę na 6m bo to o wiele za blisko i zwyczajnie braknie ci regulacji.. Ale zanim zaczniesz kręcić poluzuj te śruby imbusowe, bo inaczej wieże się nie ruszą.
No a potem już tylko strzelać..
A żeby nie widzieć muszki przez lunetę trzeba ją upier.. zdjąć. :)

PS.
Te tarcze nie są najlepszym wyborem do strzelania z lunetą..
Weź zwykłą kartkę i zrób na niej kropkę ( ok 5mm) i do tego celuj - zobaczysz że będzie ci łatwiej.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
aeaa
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2022, 9:29

Re: Pomoc w przygotowaniu wiatrówki do strzelania.

Post autor: aeaa »

Naprawdę świetnie wytłumaczone. Dzięki wielkie. Bardzo dobrze że ten temat jako Admin przeniosłeś do odpowiedniego działu bo takiego wytłumaczenia nie było na tym forum a zapewne 99% nowych szuka odpowiedzi na podobne pytania. W wolnym czasie zrobię tak jak radzisz, zapewne jeszcze dzisiaj.
ODPOWIEDZ