Obrazek

Diana430L 4.5mm

andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

Witam jakiś czas nie zaglądałem na forum, ale dziś postanowiłem że pochwalę się nowym nabytkiem.
Otóż kwoty jakie trzeba wyłożyć za nowy sprzęt choćby HW 97 k ,przerażają ,a mnie udało się zakupić ostatnią sztukę Dianki w pewnym sklepie za przyzwoite pieniążki.
Podoba mi się bardzo. Smukła sylwetka, ładny wygląd i nawet przyzwoicie wykonana.
Po wyjęciu z pudła -Diesel ale po rozebraniu i umyciu i nasmarowaniu jest ok.
Lupkę posadziłem taką i nie jestem pewien czy wytrzyma bo Dianka do delikatnych nie należy.
Czekam na jednoczęściowy montaż bo ten nie trzyma dobrze.(cofanie się na szynie)

Doradźcie czy zostawić tą lunetę czy ,jest nowa i ma 10 lat gwarancji więc w razie czego się wykorzysta, czy może szukać innego szkiełka?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/eXj ... Dn8TGhYKC4
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: masa »

Gratuluję karabinka ;) :up:
Sprawdzałeś energię po zakupie??
Moja ze sprężyną fi 3,1mm miała ponad 20J :!:
TX200 HC + Element Helix
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

heyka.
Moja po przesmarowaniu i złożeniu pokazała 19,7/ 19,8/19,5 itd, utrzymuje właśnie tyle.
Na razie nie skracam sprężyny. Zostawiam z naciągniętą sprężyną na kilka dni i zobaczymy czy coś to da. Jeśli nie, to ciachnę jeden zwój.
Prowadnica sprężyny była spasowana idealnie, żadnych luzów (u Ciebie były-czytałem).Cykl strzału szybki i dość głośny. Spust po ustawieniu "bajka".
Stopka przyklejona, dziwne hmmm. Moja Danka jest z 2017-go roku. Śrut 4.51/4.52 exact wchodzi luźno i wypada jak karabinek trzymam w pionie.Czekam na montaż i exact 4.53-zobaczymy jak będzie.
Nie moge sie doczekać prób na powietrzu bo w domu to nie to samo.
Celność na 11m ...no cóż ,jedna dziurka ale taka odległość i z podpórki to żaden test.
Rozebranie Dianki to dziecinna sprawa...no trzeba uważać przy wybijaniu drugiego bolca bo napięcie wstępne miało 6,3cm.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: Mamutowicz »

Ten teleskop zamieniłbym na coś mniejszego i lżejszego a wtedy zwiększy się szansa przeżycia optyki :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: rokasa58 »

Mamutowicz pisze: 05 mar 2021, 12:05 Ten teleskop zamieniłbym na coś mniejszego i lżejszego a wtedy zwiększy się szansa przeżycia optyki :)
Dokładnie :D
andrzej__ pisze: 05 mar 2021, 7:59 Zostawiam z naciągniętą sprężyną na kilka dni i zobaczymy czy coś to da.
Moja Danka jest z 2017-go roku. Śrut 4.51/4.52 exact wchodzi luźno i wypada jak karabinek trzymam w pionie.Czekam na montaż i exact 4.53-zobaczymy jak będzie.
Rozebranie Dianki to dziecinna sprawa...no trzeba uważać przy wybijaniu drugiego bolca bo napięcie wstępne miało 6,3cm.
Sprężyna nie siądzie aż tyle,nadkaliber śrutu nic nie zmieni i na koniec napięcie zrób ok 3cm i sprawdź średnicę przy wylocie z cylindra-ma mieć 3,2mm
jeśli nie ma, to wytoczyć kryzę.
Pozdrawiam
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

Jeśli ktoś lubi teleskopy ,to mogę się zamienić na Deltę 3-9x40AO lub leapersa o tych samych parametrach.Hawke jest nowiutki z gwarancją, 3-9x50AO,jeśli będzie trzeba mogę cóś dopłacić.
...co do reszty,to wielkie dzięki za podpowiedzi.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: masa »

Sprężyny na razie bym nie dotykał. Faktycznie ok. 3 cm napięcia powinno wystarczyć, ale tam problemem jest tłok. Oryginał jest grubo za ciężki. Zejdź z masą tłoka do 200-220g, TP jak pisał Rokasa i dopiero wtedy sprężyna. Zdziwisz się jaka będzie różnica. Nie będzie strachu o optykę - to na pewno. Co do śrutu potwierdzam - żaden nadwymiar nie pomoże. Trzeba zmienić nawyki ładowania. Pomaga trochę splanowanie lufy od strony PT. Po prostu fabryczna "fazka" na otworze jest za głęboka.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: Mamutowicz »

andrzej__ pisze: 05 mar 2021, 12:56 Jeśli ktoś lubi teleskopy ,to mogę się zamienić na Deltę 3-9x40AO lub leapersa o tych samych parametrach.Hawke jest nowiutki z gwarancją, 3-9x50AO,jeśli będzie trzeba mogę cóś dopłacić.
...co do reszty,to wielkie dzięki za podpowiedzi.
Daj ogłoszenie w dziale Kupię / Sprzedam - może ktoś się skusi, choć podejrzewam że szybciej będzie jeśli sprzedasz tego hawke i kupisz coś innego.
:balon:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

Mamutowicz pisze: 05 mar 2021, 19:00
andrzej__ pisze: 05 mar 2021, 12:56 Jeśli ktoś lubi teleskopy ,to mogę się zamienić na Deltę 3-9x40AO lub leapersa o tych samych parametrach.Hawke jest nowiutki z gwarancją, 3-9x50AO,jeśli będzie trzeba mogę cóś dopłacić.
...co do reszty,to wielkie dzięki za podpowiedzi.
Daj ogłoszenie w dziale Kupię / Sprzedam - może ktoś się skusi, choć podejrzewam że szybciej będzie jeśli sprzedasz tego hawke i kupisz coś innego.
:balon:
Pokombinuję jeszcze z zabiegami tłokowo-sprężynowymi, jak JĄ ucywilizuję, to może Hawke zostanie.
Mnóstwo fascynatów strzelectwa wiatrówkowego zza wielkiej wody korzysta z tego sprzętu i chwalą sobie nawet... i też sadzają takie teleskopy na swoich strzeladłach.
...a patrzy mi się przez tego Hawke bardzo dobrze. Cieniutki krzyż, jasny obraz, montaż wczoraj zamontowałem i teraz nic nie ciofa :)

P.S.
...a co do exact 4.53 to mieliście rację, to samo. Luz i wypada.NO cóż trzeba zmienić sposób ładowania w bardziej poziomym ulożeniu :)
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: Mamutowicz »

andrzej__ pisze: 06 mar 2021, 7:01 [...]
Mnóstwo fascynatów strzelectwa wiatrówkowego zza wielkiej wody korzysta z tego sprzętu i chwalą sobie nawet... i też sadzają takie teleskopy na swoich strzeladłach.
...a patrzy mi się przez tego Hawke bardzo dobrze. Cieniutki krzyż, jasny obraz, montaż wczoraj zamontowałem i teraz nic nie ciofa :)
[...]
Hawke robi dobrą optykę, jednak w przypadku twojego karabinka takie duże szkło mija się z celem.
Masz niską bakę co samo z siebie powoduje że będziesz mieć problem z powtarzalnym złożeniem, do tego średnica obiektywu wymusza wysoki montaż, a im większy obiektyw - tym większy błąd paralaksy, więc wszystko razem spowoduje że trudniej ci będzie celnie strzelać..
Do tego specyficzny kopniak wiatrówki sprężynowej powoduje, że luneta dostaje w dupę bardziej niż na rimfire, więc im mniej szkło ma fajerwerków tym lepiej. Niestety moim zdaniem z tego hawke za niedługo będziesz mieć grzechotkę.. :D
W ogóle dziwię się że producent do tej wiatrówki zrobił osadę jak pod otwarte, które chyba nawet nie były przewidziane..
Dytka. - na fociach z neta widziałem że ma otwarte i tłumik w zależności od.. wersji? Ale osadę taką samą, niską.. (dooopa..)
W każdym razie - im większa odległość pomiędzy baką a osią lunety - tym łatwiej o brak powtarzalnego złożenia, w dodatku większy błąd paralaksy przy takim dużym szkle to razem siewnik dołączony do zestawu gratis.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

- na fociach z neta widziałem że ma otwarte i tłumik w zależności od.. wersji?

...to prawda są wersje z otwartymi ale o ile się nie mylę to w kalibrze 5.5
Więc skoro tak się rzeczy mają , to będę musiał pomyśleć o jakimś leapersie ,a Hawke wystawię na sprzedaż Ewentualnie Delta bo w leapersie krechy grube.Miałem kiedyś i troszku mi to przeszkadzało.No i wydaje mi się że do tego karabinka nie ma sensu wydawać więcej jak 5 stówek za szkło,a w tym przedziale cenowym to tylko Delta czy leapers....mam jeszcze BSA 3-9x32 więc założe na razie tą, bo mi nie szkoda.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

Znalazłem z leapersów takie cóś , no ale nie 5 ino 7 stówek qurde
https://www.ceneo.pl/30923852
Patrzyłem na delty w tej samej cenie ale kreski też grubawe jakby.
Chyba padnie na leapersa.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

andrzej__ pisze: 07 mar 2021, 8:02 Znalazłem z leapersów takie cóś , no ale nie 5 ino 7 stówek qurde
https://www.ceneo.pl/30923852
Patrzyłem na delty w tej samej cenie ale kreski też grubawe jakby.No i z AO tylko Entry
Chyba padnie na leapersa.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

No i z AO tylko Entry są dostępne.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: rokasa58 »

Chyba taka sama optyka i równierz kijowa osada,ale gościowi to nie przeszkadza w celnym strzelaniu :D :D
Czyli można się naumieć.
A z optyki,kup nowego małego Dota.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ