Obrazek

Hatsan 90 tuning

rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: rokasa58 »

grego pisze: 26 maja 2022, 6:22 Jakiś sposób to jest, chociaż wczoraj wyciągnąłem tą sprężynę to sporo siadła po parunastu strzałach, w sprężyne to ostateczność bo trzeba potem plonować. Swoją drogą jak to najlepiej zrobić w domowych warunkach? Może zamocować w tokarkę i kątówke przyłożyć?
-Otevy,to lipa :D
- Sprężynę po nagrzaniu dopychałem do zatoczonego pręta i później planowanie przy pomocy fleksy,czy tam "gumówki"+polerka papierem 600 wpionie.
Czasami jest potrzeba wyrównania wewnątrz,robię to kawałkiem przeciętego wałka drewnianego z nawiniętym papierem ściernym :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 390
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: masa »

Grego, jak masz możliwość odchudzić tłok, to pójdź w tą stronę. Kop zmaleje i energia też :up:
Spokojnie celuj w 220-230g i do tego plasticzany kapelusz. Luneta Ci podziękuje ;)
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3167
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: kamazek »

grego pisze: 26 maja 2022, 6:22 ...Swoją drogą jak to najlepiej zrobić w domowych warunkach? Może zamocować w tokarkę i kątówke przyłożyć?
grego, masz w domu tokarkę ? :zdziwko:
No to chyba ktoś ja potrafi obsługiwać, więc dysponuje jakąś wiedzą techniczną, a planowanie to wtedy pikuś :)

Zrób jak radzi masa, zmniejsz wagę korka i odchudź tłok (masz przecież tokarkę) a kultura pracy sprzętu wzrośnie.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: rokasa58 »

Sprężyna w uchwycie tokarskim i planowanie :D ,może się da,tylko jak ją zamocować? Będzie się majtać jak karp :D
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3167
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: kamazek »

Można np. nałożyć sprężynę ciasno na wałek i całość dać w uchwyt :)
A mnie chodziło raczej o co innego :P
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: Qbuś »

:hm: Ważne jest, żeby prześwit wrzeciona (dziura) w uchwycie tokarskim był większy od średnicy sprężyny, wtedy nie ma problemu z "planowaniem" ( ja tak mam 8) ). Zresztą, jak nie miałem tokarki, planowałem ręcznie na szlifierce stołowej "na oko", po postawieniu sprężyna ma stać pionowo, jeżeli nie - korekta aż do skutku :D .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 390
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: masa »

rokasa58 pisze: 26 maja 2022, 18:14 Sprężyna w uchwycie tokarskim i planowanie :D ,może się da,tylko jak ją zamocować? Będzie się majtać jak karp :D
Da się :D
Sam tak robiłem 3 ostatnie sprężyny ;) Oczywiście dobrze jest najpierw zgrubnie wyrównać diaxem.
Kolega Kamazek trafnie opisał recepturę :up:
Trzeba tylko pamiętać o właściwym kierunku obrotów przy planowaniu - zawsze "z włosem", a nigdy "pod włos" bo może być BUM 8)
Dobrze by było użyć odpowiednio naostrzonego noża, bo oprawkowy z płytką nie będzie najlepszym rozwiązaniem, ale tokarz powinien to wiedzieć :hihi:
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 390
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: masa »

kamazek pisze: 26 maja 2022, 17:51
grego, masz w domu tokarkę ? :zdziwko:
No to chyba ktoś ja potrafi obsługiwać, więc dysponuje jakąś wiedzą techniczną, a planowanie to wtedy pikuś :)

Zrób jak radzi masa, zmniejsz wagę korka i odchudź tłok (masz przecież tokarkę) a kultura pracy sprzętu wzrośnie.
Poniżej na zdjęciu tłok od H55 z ostatnich wypustów po "uszlachetnieniu". Trochę więcej roboty niż tylko toczenie, ale mamy nadal zamknięty tłok i pełnowymiarowy kanałek na dźwignię naciągu. Waga coś koło 230g - można mniej, ale nie polecałbym.
20211001_113504.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
TX200 HC + Element Helix
grego
Posty: 8
Rejestracja: 18 maja 2022, 7:39

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: grego »

Tokarkę mam, ale frezarki już nie..., można by złapać nie osiowo i stoczyć tylko jedną stronę zostawiając kanalik, ale nie wiem czy rozkład mas będzie dobry. Swoją drogą o ile spada moc po takim odchudzaniu ? Gdzieś była dyskusja na temat odchudzania i jak zwykle zdania podzielone były.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 766
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: rokasa58 »

grego pisze: 27 maja 2022, 6:21 Tokarkę mam, ale frezarki już nie..., można by złapać nie osiowo i stoczyć tylko jedną stronę zostawiając kanalik, ale nie wiem czy rozkład mas będzie dobry.
Akurat w tym Hatsanie tłok nie obraca się,to nic się nie stanie.Z jednej strony w uchwycie a druga podparta kłem i możesz zdejmować, zakładać i zawsze będzie tak samo. Dobra metoda jak chcesz idealnie dopasować wklejane ślizgi na całej długości systemu.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 390
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: masa »

grego pisze: 27 maja 2022, 6:21 Tokarkę mam, ale frezarki już nie..., można by złapać nie osiowo i stoczyć tylko jedną stronę zostawiając kanalik, ale nie wiem czy rozkład mas będzie dobry. Swoją drogą o ile spada moc po takim odchudzaniu ? Gdzieś była dyskusja na temat odchudzania i jak zwykle zdania podzielone były.
Ciężko wróżyć na odległość, ale przy miękkiej sprężynie spadnie więcej niż przy twardej. Stawiałbym na okolice 2J. Potem zawsze możesz bardziej napiąć sprężynę i/lub użyć stalowego kapelusza/dociążnika.
Przy toczeniu z przesunięciem osi pewnie nie zejdziesz niżej 250g, ale to i tak lepszy kierunek niż cięcie sprężyny.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6432
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: Qbuś »

masa pisze: 27 maja 2022, 13:14 /lub użyć stalowego kapelusza/dociążnika.

:hm: To po co "odchudzać" tłok ? 8)
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 390
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Hatsan 90 tuning

Post autor: masa »

Qbuś pisze: 27 maja 2022, 13:51
masa pisze: 27 maja 2022, 13:14 /lub użyć stalowego kapelusza/dociążnika.

:hm: To po co "odchudzać" tłok ? 8)
Po pierwsze - bo oryginał waży coś koło 290g i wiadomo jak fajnie trzęsie hatsanem :D
Qbuś, gdybym robił karabinek dla siebie nie przeszkadzało by mi, że finalnie miałby w okolicach 15J - nawet byłbym zadowolony, że tak właśnie wyszedł.
Kolega Grego pisał, że jego hatsan pokazywał "w okolicach" 17J z tendencją na plus ;)
Żeby zejść bezpiecznie pod limit można ciachnąć sprężynę i po kłopocie, ale po co. Słaba sprężyna + ciężki tłok = długi cykl strzału i taki sam kopniak. Poza tym raz uciętej sprężyny nie da się już wydłużyć, a podkładki to już nie to samo bo przecież się nie ściskają, więc nie oddają enegii przy strzale. Zasugerowałem rozwiązanie zdrowsze dla sprzętu i przyjemniejsze dla strzelca z sugestią co trzeba by było zrobić, żeby wylądować z energią pod samym limitem gdyby jednak właścicielowi karabinka brakowało mocy do np. dziurawienia wiader. Bo to, że po odchudzeniu tłoka energia spadnie, to pewne :up: Zawsze staram się informować o wszystkich plusach dodatnich i ujemnych każdego rozwiązania :D
Aaaa - jeszcze jedno: gdyby po odchudzeniu tłoka energia okazała się za mała, to pierwszą rzeczą, którą bym zrobił, to wymieniłbym uszczelkę tłoka na zepto, bo oryginał jest po prostu fatalny :down: To by było na tyle. :hihi:
TX200 HC + Element Helix
ODPOWIEDZ