Obrazek

Siatki celownicze

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Siatki celownicze

Post autor: stworek5 »

możliwe że do czegoś się przyda w każdym razie dział odpowiedni :-D

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/054 ... d9c56.html

najlepiej przeglądać w rozmiarze oryginalnym :!:
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

:shock: Więcej ich nie było? :-D
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

ano nie było, mimo to nie znalazłem swojej :-D
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

A jaką masz, że jej tu nie ma?
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

taką śmieszna w krztałcie rozciągniętej litery T z kropką po środku i podziałką w pionie i poziomie.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Patrycja
Posty: 16
Rejestracja: 05 cze 2006, 16:43
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Patrycja »

Podobno najbardziej uniwersalna jest siatka MIL-DOT. Czy używacie takiej ?
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Ja mam naprzykład coś co się nazywa krzyż niemiecki wygląda to jak litera T bez środka, to znaczy poziome linie nie dochodzą do centralnego punktu, a pionowa wygląda jak zaostrzony słupek, na początku trochę trudno było mi przywyknąć, a teraz nie zamieniłbym jej na inną :lol:
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

A ja mam siatkę paraboliczną (Dragonova), nie jest może tak prosta w "obsłudze" jak krzyż ale za to bajerancko wygląda :mrgreen:
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Awatar użytkownika
Dude
Posty: 1248
Rejestracja: 28 kwie 2006, 14:24
Lokalizacja: Gniezno/Poznań
Kontakt:

Post autor: Dude »

Patrycja pisze:Podobno najbardziej uniwersalna jest siatka MIL-DOT. Czy używacie takiej ?
Mil-Dot to bardzo dobra siatka, pozwala w łatwy sposób brać poprawki na wiatr i na odległość. Jednak zwykły strzelec rekreacyjny (jakim jestem na przykład ja ;-) ) pewnie nigdy w pełni nie wykorzysta(łby) jej zalet. Branie poprawek na doty wymaga dokładnego poznania i przestrzelania swojego sprzętu.

Siatka te dedykowana jest głównie dla snajperów i strzelców HFT. Przeważnie nie mają oni czasu albo nie wolno kręcić im wieżyczkami, stąd muszą radzić sobie biorąc poprawki.

Na rynku widoczna jest także tendencja, że za lunety z siatką Mil-Dot są odpowiednio droższe niż te same modele bez tej siatki. Sądzę, że z perspektywy zwykłego śmiertelnika nie warto do niej dokładać.
Borys660
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2006, 17:25
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Borys660 »

Ja mam ,,ruska" z siatką Droganova. Bardzo łatwa w niej brać poprawki na opad przy strzelaniu na duże ogległości
H70 + Vomz 8x56
Awatar użytkownika
Patrycja
Posty: 16
Rejestracja: 05 cze 2006, 16:43
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Patrycja »

Siatka celownicza Dragunowa wygląda naprawdę ciekawie :-D . O ile dobrze się domyśliłam, dodatkowa skala służy do pomiaru odległości, i im bardziej w lewo, tym większa odległość a więc poprawka powinna być większa. Czytałam na forum o zerowaniu lunety i skoro mogą występować dwa "zera w poprawce" to znaczy, że do pewnego zakresu poprawka będzie maleć, potem rosnąć i znów maleć do kolejnego zera, a potem znów rosnąć. Czyli powinnam sporządzić sobie doświadczalnie jakąś dodatkową tabelę do przeliczeń ze skali odległóści na poprawkę względem krzyża celowniczego :idea: , czy też wy znacie te dane na pamięć? :?: a może ja po prostu coś pokręciłam :oops: a poza tym aby zmierzyć pewnie odległość, też muszę doświadczalnie ustalić w którym miejscu na skali odległości znajdzie się np cel wielkości tarczy dla dziesięciu metrów a w którym dla piętnastu. Czy tak to robicie ?
Awatar użytkownika
Pj26
Posty: 152
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:33
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: Pj26 »

Ja w moim tasco mam coś na co mówią celownik do kuszy :lol: i też go tu niema.
Slavia 630, łucznik pistol, H80s 5,5mm, Iż 22,
colt special combat,Sharp Innowa.
Pablo
Posty: 217
Rejestracja: 02 maja 2006, 16:56
Lokalizacja: Okolice Lublina

Post autor: Pablo »

Patrycjo nie zawracaj sobie tym głowy, przy mocnej wiatrówce jaką jest Hatsan opad śrutu jest niewielki, ostatnio z ciekawości zrobiłem test odległościowy ( śrut H&N field target trophy 4,51), i dopiero przy około 70m musiałem zacząć brać poprawki, a na złapanie drugiego zera poprostu zabrakło mi miejsca
Ostatnio zmieniony 07 cze 2006, 16:42 przez Pablo, łącznie zmieniany 1 raz.
AA TX200 Mk.3 + Falcon Merlin 10 x 42 T class
Był Hatsan H80 + AGS Sapphire 4 x 40
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

Siatka dragunowa nie zostala zaprojektowana pod wiatrowki.
Krzywa sluzy do pomiaru odleglosci bazujac na wyskosci postaci ludzkiej.
Ale zaproponowana przez Ciebie sugestia jest sluszna. Ja osobiscie jakbym mial strzalac HFT bazowalbym na kill zone o srednicy 4cm. . Jesli chodzi o wykorzystanie krzywej do mierzenia to tez jest klopot bo juz na 30m cel o srednicy 4cm robi sie równy lub mniejszy niz jej najblizsza odleglosc do linii poziomej. Moim zdaniem najlepiej wykorzystac male dosc ciasno rozmieszczone kreseczki w poziomej skali. Cel o srednicy 4cm na odleglosci 40m pokrywa sie z ich rozstawieniem.
Zostaje jeszcze jedna kwestia zalozmy ze wprawilismy sie juz w ocenie odleglosci celu o stalej srednicy , jak robic poprawki na wiekszych odleglosciach skoro pionowa skala w postaci sierzantów jest tak zadka ze caly zakres opadu wiatrówkowego na 40m miesci sie miedzy jej jednym odcinkiem?
To zaczyna przypominac strzelanie z dupleksu gdzie nie mamy zadnych podzialek.
Poprostu trzeba wyczucia.
miki1971
Posty: 13
Rejestracja: 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: PIOTRKÓW TRYB.

Post autor: miki1971 »

do rekreacji serdecznie polecam :->
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
H55+WALTHER 6x42AO
ODPOWIEDZ