Obrazek

Montaż

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
614mati614
Posty: 3
Rejestracja: 05 kwie 2020, 23:45

Montaż

Post autor: 614mati614 »

Witam. Panowie powiedzcie mi co tu jest nie tak. Kupiłem hatsana 90 z luneta delta plus montaż. Zakładam montaż jak bóg przykazał. I lekkie rozczarowanie. Montaż ładnie wpada w szyny ale kołek nie pasuje na żaden otwór. Montaż jest jakby przesunięty do prawej strony około 1mm. I luneta nie jest w osi wiatrówki. Wyglada to jakby rozkraczony.. Co z tym zrobić ? Zły montaż ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6430
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: Qbuś »

:hm: Spróbuj przykręcić montaż bez kołka stopującego (wykręć go całkiem) i wtedy sprawdź osiowość.
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
wojteketjow
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 381
Rejestracja: 16 cze 2018, 19:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: wojteketjow »

Sprawdzałeś czy po dwróceniu montażu o 180 stopni nadal jest on przesunięty w prawo o ten 1 mm?
Pro Sport, HW30S i spora gromadka w klimacie westernu
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: foxrysza »

Tak niestety tak bywa z montażami przykręcanymi z jednej strony (przesunięcie w bok)
Mogę doradzić jedynie zastosowanie montażu BKL
lecz to montaże z wyższej półki najczęściej przewyższające ceną lunetki typu "bazar tasco" więc większość nigdy nie zdecyduje się na zakup takowego zwłaszcza że i one (BKL-e) potrafią płatać figle przy montowaniu ich na karabinku.
Ech......Prezes, prezes :nie: "Qbuś"
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
614mati614
Posty: 3
Rejestracja: 05 kwie 2020, 23:45

Re: Montaż

Post autor: 614mati614 »

Bez kolka jest to samo. Bo kołek nawet nie wpada w otwór.
Po przekręceniu montażu o 180stopni luneta jest przesunięta w lewa stronę. Jestem świeżakiem ale jak luneta nie będzie w osi to np. Jak przestrzelam ja na 30m to strzelając na 40-50 będę musiał niedość ze korygować (wiadomo) trochę w górę to jeszcze dojdzie mi prawo albo lewo... chyba ze się mylę niech ktoś mnie poprawi.
Kezysiek_Walcz
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2020, 20:35

Re: Montaż

Post autor: Kezysiek_Walcz »

Mamutowicz pisze: 12 kwie 2020, 20:24
Kezysiek_Walcz pisze: 12 kwie 2020, 19:17 Witam, mam pytanie o mocowanie montażu do wiatrówki.

Obrazek
Obrazek
U mnie to samo. Wiatrówka kupiona z całym zestawem u polecanego przez forumowiczów e-tawerny sprzedawcy, więc raczej powinny elementy do siebie pasować. Napisałem do niego i poprosiłem o przyjrzenie się temu.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Montaż

Post autor: masa »

Wszystkie montaże kontrowane tylko z jednej strony, więc oprócz wspomnianego BKLa (jak się mylę niech mnie ktoś poprawi) będą miały tendencję do robienia czegoś takiego, jak na zdjęciu. Oczywiście zależy to od samego montażu, ale i szerokości (niby standard) i głębokości czy też wysokości jak kto woli wyfrezowanych kanałków szyny montażowej.
Oczywiście firma - firmie nie równa, więc zjawisko będzie mniej, lub bardziej zauważalne, ale z racji konstrukcji będzie występowało zawsze.
Twoje obawy, że oś lunety będzie przesunięta względem osi otworu lufy są jak najbardziej trafne, ale jest kilka "ale":
1. Na ten efekt ma wpływ nie tylko "przesunięcie" w bok - tak jak pokazujesz na zdjęciu, ale też pochylenie samej osi montażu względem umownej osi pionowej lufy. Napisałem "umownej", bo coś takiego jak rzeczywista nie występuje - każdy ma tendencję do pochylania karabinka na boki i tylko przyjęcie właśnie tej "umownej" i każdorazowe utrzymywanie tego "pionu" przy celowaniu powoduje powtarzalność wyników.
2. Gwarantuję Ci, że nawet najlepsze sprężynówki nie będą miały szyny wyfrezowanej dokładnie w osi lufy. Dlaczego? Bo frez na systemie jest robiony PRZED zamontowaniem lufy, a mamy do czynienia z produkcją seryjną, a nie jednorazowym rusznikarskim wypustem.
3. Żaden "sklepowy" montaż nie będzie miał "zębów" dokładnie do Twojego karabinka, bo każdy producent karabinków frezuje swoje szyny nieznacznie inaczej, a montaże mają pasować do wszystkich i jeszcze kosztować tyle, żebyśmy je kupowali, a kilka osób po drodze na nich zarobiło.
4. Cały czas rozmawiamy o wiatrówkach?? To dla porównania popatrz na ceny - "wyczesany" BKL to ok. 2,5-3 stówy, "wyczesany" montaż do palnej to 4 razy tyle i w górę. Większe odległości celnego strzału = większe różnice w odległościach celów wymagają trochę dokładniejszego podejścia do tematu. Poza tym nie słyszałem, żeby w przypadku strzelania z wiatrówki ktoś oceniał efekt jako sprawę "życia lub śmierci" - w przypadku palnej.... hmm.... sam sobie odpowiedz.
Do czego zmierzam w tym przydługim wywodzie? Otóż:
1. Montaż ma trzymać szkło tak, żeby się nie przesuwało.
2. Jeżeli masz zamiar zmieniać nastawy na lunecie (powiększenie, AO), to lepiej zainwestuj w lupkę min. ze średniej półki, bo wszystko poniżej 4-5 stów (moja luźna ocena) będzie "przesuwać" zero przy regulacji w mniejszym lub większym stopniu, a Ty będziesz zachodził w głowę i szukał cudów przy montażu.
3. Moim skromnym zdaniem na celność ma wpływ 1. operator, 2. karabinek, 3. optyka i kilka innych warunków - montaż mieści się w kategorii "kilka innych", ale raczej za śrutem i warunkami meteo.
Tak więc w KAŻDYM karabinku kolegów z forum, którzy nie używają BKLa lub jemu podobnych występuje dokładnie takie samo zjawisko jak pokazałeś na zdjęciu, ale w mniejszym lub większym stopniu. Napisałem Ci już od czego to zależy. Czy im to przeszkadza? Zapytaj, popatrz na wyniki strzelań i wyciągnij wnioski.
Czy to oznacza, że tak jest dobrze? Nie wiem. Wiem, że na mojej krótkiej liście zakupów wiatrówkowych jest chrono, a potem średni BKL, ale to tylko dlatego, że reszta jest już tak porządna, że poza moimi umiejętnościami widzę tylko tyle słabych punktów.
Stać Cię na BKL? Kupuj!!! Ja bym najpierw zmienił karabinek, a potem lunetę.
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Montaż

Post autor: Mamutowicz »

A ja, ( skoro mnie częściowo zacytowano) znów polecę najpierw WYKRĘCIĆ zupełnie wszystkie śruby i odwrócić samą łapkę o 180 stopni.
Te montaże są robione tak, że jeden "ząb" na tej łapce jest dłuższy, a drugi krótszy, więc wystarczy ją obrócić "do góry nogami" i powinno pasować. Przechylenie się zmniejszy i kołek powinien wejść na swoje miejsce..

Kezysiek_Walcz - a zanim napisałeś- spróbowałeś zrobić jak radziłem czy nie?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Montaż

Post autor: masa »

Mamutowicz pisze: 12 kwie 2020, 23:25 A ja, ( skoro mnie częściowo zacytowano) znów polecę najpierw WYKRĘCIĆ zupełnie wszystkie śruby i odwrócić samą łapkę o 180 stopni.
Te montaże są robione tak, że jeden "ząb" na tej łapce jest dłuższy, a drugi krótszy, więc wystarczy ją obrócić "do góry nogami" i powinno pasować. Przechylenie się zmniejszy i kołek powinien wejść na swoje miejsce..

Kezysiek_Walcz - a zanim napisałeś- spróbowałeś zrobić jak radziłem czy nie?
Dokładnie tak, jak napisał Kolega Mamutowicz :up:
W ostatnim zdaniu napisałem o wymianie karabinka/lunety - dla ścisłości, chodziło mi tylko o to, że BKL na takim zestawie, to kwiatek do kożucha i większe korzyści przyniosło by zainwestowanie tej kasy w karabinek/lunetę.
A tak swoją drogą, Kezysiek_Walcz - nie doczytałeś dokładnie na forum. Koledzy nie raz radzili używać montaży na 12 śrub, szczególnie na Hatsanach.
TX200 HC + Element Helix
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Montaż

Post autor: rokasa58 »

Prosty sposób na sprawdzenie osi lunety z osią lufy.Kawałek dratwy,dwie nakrętki i miarka. :D
Obrazek
Kezysiek_Walcz
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2020, 20:35

Re: Montaż

Post autor: Kezysiek_Walcz »

Mamutowicz - jeszcze tego nie zrobiłem. Święta...
Masa - faktycznie nie doczytałem, że lepszym rozwiązaniem byłby montaż na 12 śrub... Nie minęło jeszcze 14 dni od zakupu może mógłbym wymienić na inny.
https://www.militaria.pl/hawke/montaz_h ... _p1931.xml
czy ten byłby lepszym rozwiązaniem ?
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: kamazek »

Najpierw sprawdź, czy ten montaż co masz, jest ok :)
Jeżeli jest ok, to i tak nie oddasz, bo nosi ślady użytkowania i tutaj prawo do zwrotu nie działa.
Jeżeli twój Hatsan jest ucywilizowany, to wystarczy montaż jaki masz, trzeba tylko znaleźć, gdzie jest problem.
A ten z linku jest ok.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Robert J
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 453
Rejestracja: 20 sie 2017, 16:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: Robert J »

U mnie siedzi najtańszy montaż point.

Obrazek

Obrazek

Czy odwrócenie stopki będzie dobrym rozwiązaniem :hm: z jednej strony jest szpiczasta z drugiej bardziej zaokrąglona , jak by obrócił to może wysunąć się z szyny albo nie złapie tak jak powinno. Spróbuj z innym montażem a może szyna ma troszkę inny rozstaw, tak sobie głośno myślę :hm:
Mam Gamo Replay 10 i nic wam do tego :PP
Lubiem DiscoPolo :gwizd: i zbieram na hulajnoge :)
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: kamazek »

Robson ... ten Twój montaż ma straszny łupież :nie:
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Robert J
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 453
Rejestracja: 20 sie 2017, 16:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Montaż

Post autor: Robert J »

Aaaaa bo karabinek pociągnięty olejem i w pokrowcu :D
Mam Gamo Replay 10 i nic wam do tego :PP
Lubiem DiscoPolo :gwizd: i zbieram na hulajnoge :)
ODPOWIEDZ