Obrazek

chrono

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Klakier

Post autor: Klakier »

No to fakt, laptopa mam więc u mnie bedzie bez problemy z pomiarami w terenie.
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

heh a ja kupie najwyzej kilometr kabla i tez będzie :lol:
tak na powaznie to mam 10m kabla ekranowanego kupilem do pomiarów mikrofonem i teraz jest jak znalazł :D
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Pomysł dziudka i Zygmunta z nasadzaną na lufę rurką plastykową jest znakomity.Znalazłem końcówkę takiej rurki i nasadziłem na koniec lufy.Trzyma się sztywno.Jest to biała rurka do zimnej wody (do łączenia na klej) o oznaczeniach : PIPE 310057 259.Jest to grubościenna rurka 3 mm,średnicy wewnętrznej 15mm ,a zewnętrznej 21mm.
Ostatnio zmieniony 09 mar 2007, 21:12 przez Maruda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

uhuhuuuu widze ze narobilem zamieszania swoim tematem i zmusilem tegie glowy do myslenia :) Ale to chyba dobrze bo kazdy bedzie mogl miec swoje chrono za pare zlotych :)

drozdzu, jak zrobisz to ja poprosze zdjecia + rysunek :)


i jeszce moje takie przemyslenia... :hm: Jak by tak dolutowac do tego jakis procesor + jakis maly LCD i baterie to by bylo "rasowe" przenosne chrono nie wymagajace uzycia komputerow. Tylko ze ja sie znowu tak na technice nie znam i jak palnolem jakas brednie to prosze mi to lagodnie wytlumaczyc :P
Awatar użytkownika
pavko
Posty: 98
Rejestracja: 21 wrz 2006, 21:23
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: pavko »

Currahee! pisze:i jeszce moje takie przemyslenia... :hm: Jak by tak dolutowac do tego jakis procesor + jakis maly LCD i baterie to by bylo "rasowe" przenosne chrono nie wymagajace uzycia komputerow. Tylko ze ja sie znowu tak na technice nie znam i jak palnolem jakas brednie to prosze mi to lagodnie wytlumaczyc :P
Rozważałem coś takiego:
* wyświetlacz od Nokii 3310 (6-8 zł na alledrogo)
* mały CPU od Atmela (3-10 zł alledrogo)
* reszta (fotodiody/fototranzystory + 2 diody oświetlające + reszta złomu 10 zł)

Skończyło się niestety tylko na arkuszu kalkulacyjnym z symulacją rozdzielczości takiego ustrojstwa przy odlełości sensorów w okolicach 10 cm... Dawało to nawet akceptowalne wartości - około 0.1 - 0.2 m/s w interesującym nas zakresie.
Narazie sobie odpuściłem z braku czasu... Może kiedyś... szczególnie że na strzelnicy w Policach bywa chrono...
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Dodamy wyświetlacz i mikroprofesora, to wyjdzie coś jak kupne chrono.
Był już schemat, pojawił się na forum, ale ja nie mogę go znaleźć. Już ktoś dobrał odpowiedniki ruskich scalaków i miał zabrać się za zrobienie prototypu.
Jednak do uruchomienia i kalibracji tamtego układu potrzebna jest dużo większa wiedza elektroniczna, wykonanie obwodu drukowanego itp
Natomiast ten zespół czujników podłączony do komputera przez wejście mikrofonowe jest, przez niewielki stopień trudności, dostępny dla każdego, bo każdy sam może to zrobić.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Currahee!
Posty: 208
Rejestracja: 27 gru 2006, 12:47

Post autor: Currahee! »

no i tutaj wlasnie to moje pytanie bylo :) czy nie wystarczy dolutowac procesor i wyswietlacz :) no ale widze ze chyba sie pomylilem... Jesli chodzi o moj pomysl to mial on na celu zwiekszenie mobilnosci zestawu ale do domowych prob spokojnie wystarczy taki komputerowy :)

A jak dodamy to to faktycznie wyjdzie zwykle chrono tylko ze jego koszt to bedzie 20 zl a nie 200 :)
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

Witam
Dziś zgodnie z obietnicą chcialem wykonac chrono na fotorezystorach ale krótko mówiąc zaliczylem porazke :maruda:

Moje spostrzeżenia:

1.Aby cokolwiek było widac na komputerze srut musi przesłonić fotorezystorowi diode, puscić cien na fotorezystor inaczej nie ma zadnych odczytów na wykresie, pojawia sie trudnosc w ustawieniu osi lufy tak aby lecący srut przesłonił oba fotorezystory.

2. Aby skierowac srut dokladnie przez pukt który nas interesuje trzebaby zastosowac ciensza rurke najlepiej ciut wiekszą od srednicy srutu jednak pojawia sie pytanie czy srut nie bedzie ocierał o scianki tej rurki a jesli tak to czy w znaczący sposob zmiejszy to jego prędkosc.

3. Szybkosc fororezystorów, z moich obserwacji wynika ze im szybciej porusza sie obiekt kolo fotorezystora tym mniejsza jest amplituda na wykresie, i mimo ze nie strzelałem z wiatrowki przez swoje wypociny to próbowalem strzelac papierowymi kulkami z rurki po dlugopisie i im mocniej dmuchnelem tym mniejsza byla amplituda.
NIe bylo by w tym nic zlego gdyby nie to ze papierowa kulka lecąca z predkoscią 20m/s powodowala powstanie niewielkiej amplitudy o wysokosci jakis 1/10 obszaru wykresu. jak malą amplitude będzie wywoływał wiec lecący z prędkosciami powyzej 200m/s śrut!!!!


Dochodze do wniosku ze to ma szanse dzialac ale tylko w bardzo cienkiej rurce i na fototranzystorach zamiast fotorezystorów ale jutro jeszcze sprawdze swoje dzielo i postaram sie cos z niego zrobić :)
pozdro
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

drozdzu pisze:chcialem wykonac chrono na fotorezystorach
No ale dziudek zastosował fototranzystor /on ma inną charakterystykę i bardziej tu pasuje/ i uzyskał wyraźny, mocny pik. Tak trzeba! Żeby było tnio to może ze starej myszki wziąć?
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

no wlasnie musze zainwestowac w fototranzystory bo fotorezystory są zamulone :lol:
Nie bardzo chce w to zowu inwestowac jakis wiekszych pieniędzy ale zrobie co sie da :D
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Kupne chrono jest krótkie, bo wtedy łatwiej ustawić w osi. Traci się dokładność, ale może trzeba przekalkulować wszystko dla krótszego odcinka?
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

no nie jest to głpie rozwiązanie
pomysle poczaje moze wykorzystam zamiast okrąlej rurki prostokątne korytko eletroenergetyczne dzieki czemu nie bedzie problemu z ustawieniem w jednej plaszczyznie np pionie :)
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Nie wiem co to da,ale ja próbóję zrobić w grubościennej plastykowej rurce (dł ok 40 cm),przewiercę prostopadle do osi rurki w dwóch miejscach odległych od siebie o 30 cm,wiertłem o średnicy równej średnicy nadajnika.Z drugiej strony rozwiercę trochę,aby zmieścił się fotorezystor.(A fototranzystor mozna zrobić ze zwykłego tranzystora w metalowej obudowie,obcinając wierzch obudowy).Taka rurka wciśnięta na lufę jest osadzona osiowo-sprawdziłem.
drozdzu
Posty: 1100
Rejestracja: 26 maja 2006, 7:50
Lokalizacja: okolice Świdnicy

Post autor: drozdzu »

no to osiowosc masz zapewnioną ale zamien jeszcze fotorezystory na fototranzytory bo te pierwsze są zawolne i cala praca moze pójc na marne :hm:

ps. jak Wy u licha nasadzacie te rurki na lufe??? sciagacie muszke czy jak?? :lol:
ja mam jeszcze gorzej bo w chince dolny naciag jest to od dolu nie przymocuje :/
Hw90 5,5 + dm60 + DOT 4-16x42 AO i fajny tłumiczek od Hogana
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Mam chinkę z dolnym naciągiem,tylko ja uchlastałem lufę ażeby obrobić końcówkę i zrobić koronę.A muszka i szczerbinka są mi niepotrzebne.Jako dalekowidz widzę dobrze cel,natomiast szczerbinka,to zamazana plama.
ODPOWIEDZ