Obrazek

Problem z montażem PP

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
Mateus_z
Posty: 19
Rejestracja: 20 sie 2014, 15:22

Problem z montażem PP

Post autor: Mateus_z »

Witam, zakupiłem sobie niedawno lupkę PP 4x32AO wraz z montażem jednoczęściowym niskim tejże samej firmy. Po otrzymaniu przesyłki zamontowałem lunetę na moim Hatsanie 35s. Po pierwszych parunastu strzałach złamały się śruby blaszki stopującej umieszczonej na szynie. Następnie rozkręciłem wszystko i zamontowałem ponownie, ale tym razem wkręciłem kołek stopujący znajdujący się w montażu. Było pięknie, lupka nawet nie drgnęła przez ponad 500 strzałów... aż do dzisiaj. Złamał się kołek stopujący, a lupka cofnęła się w zastraszającym tempie na sam koniec szyny! Już na prawdę nie wiem co robić. Dodam tylko, ze za każdym razem szyna była porządnie odtłuszczana, a montaż dokręcany bardzo solidnie. Proszę o wsparcie.

Pozdrawiam, Mateusz
barrrol
Posty: 14
Rejestracja: 11 kwie 2015, 23:59
Lokalizacja: Wawrzeńczyce->Krk

Montaż PP

Post autor: barrrol »

Witaj, te momtaże Pointa tak już mają, są zrobione z kiepskiego stopu alu i do tego mają zbyt małe śrubki.
Jedyne co można na to poradzić to kupić lepszy montaż. Polecić Ci mogę z czystym sercem Deltę i Hawke, ale te na cztery śruby, Miałem takowy Hawke na Hatsanie 125, znajomy miał Deltę również na Harrym i oba sprawowały się bezproblemowo. Z koleji jeżeli mogę Ci polecić montaż który wytrzyma dożywotnio to obecnie od dwuch lat mam Sports Match'a OP25C kupiony w Cekaus-ie, kosztuje trochę ale warty ceny bo jest to kawał porządnego alu który napewno nie zawiedzie, przedłuży życie lupki, nawet na konkretnych facach.
Pozdrawiam Bartek.
Hw 100t + Hawke Varmint II 4-16×44sf
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Montaż PP

Post autor: Mamutowicz »

barrrol pisze:[...] przedłuży życie lupki, nawet na konkretnych facach.
Pozdrawiam Bartek.
Pozwolę się nie zgodzić..

NIE przedłuży.
Przedłuży Dampa.
Nie zwykły montaż ze złoconego tytanu na pińcet śróbek.
Może se być superosiowy, superwytrzymały i superdrogi, ale NIE przedłuży życia ŻADNEJ lunety.

Nie że nie warto do niego dołożyć, bo wartoi, ale to sie nijak ma do żywotności lunety.
FIZYKI się nie obejdzie.
i tyle.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Mateus_z
Posty: 19
Rejestracja: 20 sie 2014, 15:22

Re: Montaż PP

Post autor: Mateus_z »

barrrol pisze: Polecić Ci mogę z czystym sercem Deltę i Hawke, ale te na cztery śruby
Chodzi o taki montaż Delty: https://deltaoptical.pl/blizej_celu/mon ... ,d561.html ?
barrrol
Posty: 14
Rejestracja: 11 kwie 2015, 23:59
Lokalizacja: Wawrzeńczyce->Krk

Post autor: barrrol »

Piotrze, czy lupka wytrzyma dłużej na montażu który z każdym strzałem będzie się cofał razem z lupą, czy na takim który będzie siedział jak zamurowany?
Broń boże nie chcę podważać Twojego zdania/autorytetu, ale sądzę że ma to znaczenie, jak również materiał z jakiego jest wykonany a nie oszukujmy się, w przypadku SM czy BKL'i nie płaci się tylko za logo.
Z kolei jeśli chodzi o Dampę to tu masz w stu procentach rację.
Hw 100t + Hawke Varmint II 4-16×44sf
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Jeśli prawidłowo dokręcisz montaż - to się nie będzie przesuwać.

Nie twierdzę że nie ma sensu kupować montaży z wyższej półki.. ale też nie ma co demonizować montaży Hawke`a czy PP - to dobre montaże które zdają egzamin.

Już kiedyś pisałem na ten temat - Zwykły montaż, bez amortyzacji, nie ma wpływu na mniejszą - większą żywotność lunety.

Prawidłowo założony montaż będzie trzymał lupkę tak samo pewnie niezależnie czy to PP czy BKL.

Wiadomo że z racji gorszego materiału łatwiej zerwać gwint w PP niż w BKLu - ale jak się postarać to można zerwać każdy gwint.. Znam to z autopsji.. do tego stopnia że szef specjalnie dla mnie kupił klucz dynamometryczny.. :hihi:

Owszem, tańszy montaż może nie być osiowy np.. albo być niedokładnie wykonany .. z gorszej jakości aluminium.. Ale na Wierzbie też mogą wyrosnąć gruszki.. jak się ją zaszczepi.. :)

Nawet tu na forum ktoś pokazywał lupkę paskudnie pozagniataną montażem.. Nie pamiętam jakiej marki, ale okazało się, że to była wina nieumiejętnego montowania elementów, a nie samego montażu..
Ktoś tak dopieprzył śruby, ( i w zły sposób) że powyginał obejmy i pokaleczył lunetę..
Ale tak uszkodzić lupkę można nawet na Dampie czy dedykowanym montażu Leupolda jak się nie ma czucia w łapach..

Mateus_z, Ten montaż Delty jest jak najbardziej w porządku. Starczy Ci "Na zawsze" .. :)

Ja dość ciężkiego SSa miałem na TXie na zwykłym 2częściowym montażu Hawke`a i nie było najmniejszych problemów..
Na Hatsanie miałem Leapersa na 1cz no-name .. I tu miałem właśnie problem z niedokładnością wykonania, bo okazało sie że po skręceniu wszystkiego montaż był odchylony od osi karabinka.. ale po doszlifowaniu pilnikiem gdzieponiegdzie montaż spisywał się świetnie, i poszedł po 2 latach do ludzi razem z lunetą i dostałem baardzo pozytywną opinię po transakcji.. :)

I jeszcze taka jedna myśl..
Piotrze, czy lupka wytrzyma dłużej na montażu który z każdym strzałem będzie się cofał razem z lupą, czy na takim który będzie siedział jak zamurowany?
Tak.. wytrzyma dłużej na "wędrującym" montażu.. :)
Część energii zostanie pochłonięta i wytracona podczas przesuwania się montażu i luneta mniej odczuje kopa niż na "zamurowanym".. to jak wyciąganie serwetki spod wazonu szybkim szarpnięciem..
Jak wazon będzie przylepiony do serwetki to się rozbije, a jak nie - to nawet nie drgnie :)
Tyle że wraz z przesuwaniem się lunety z montażem - będzie się przesuwało "zero" - a to już nie jest pożądane.. :D

Generalnie - Montaż ma trzymać jak "zamurowany" po to, by karabinek (nie luneta) nie gubił zera, a nie po to by przedłużać życie lunecie.
"Żywotność" lunety nie ma związku z jakością montażu.. chyba że po którymś strzale montaż puści i lupka nam spadnie na beton.. ;(
Ale takie przypadki są praktycznie niespotykane.. Oczywiście nie biorę zupełnie pod uwagę jednośubkowych atrap obejm rowerowych dodawanych w gratisie do gratisowych lunet dodawanych do karabinków za 99.99pln.. :hihi:

Jedyny montaż jaki wydłuży "żywotność" lupki to Dampa i jemu podobne, które mają wbudowane
gumowe podkładki absorbujące część kopa.. Wszystkie inne Pod Tym Jednym względem są takie same.

:)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
janusz22551

Post autor: janusz22551 »

Ja mam montaże PP na obu karabinkach i na żaden nie narzekam. Myślę że na ucywilizowanych karabinkach dają sobie radę.
Awatar użytkownika
Majecha76
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 849
Rejestracja: 16 maja 2011, 13:45
Lokalizacja: Grajdoł/Żikago

Post autor: Majecha76 »

Ja nie wierzę że montaż może przesuwać się w takim tempie.
Wszystkie śruby musiał zostać "przekręcone"
Kołek stopujący urwało????
Dawaj zdjęcia kolego :D
FEG
TX200 HC Alchemik + mDOT
Walther Dominator + Big Nikko
Mateus_z
Posty: 19
Rejestracja: 20 sie 2014, 15:22

Post autor: Mateus_z »

Majecha76 pisze:Ja nie wierzę że montaż może przesuwać się w takim tempie.
Wszystkie śruby musiał zostać "przekręcone"
Kołek stopujący urwało????
Dawaj zdjęcia kolego :D
Mówię jak jest :) Śruby były dokręcone bardzo mocno, lecz z wyczuciem i gwint na pewno nie był przekręcony.
Awatar użytkownika
Majecha76
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 849
Rejestracja: 16 maja 2011, 13:45
Lokalizacja: Grajdoł/Żikago

Post autor: Majecha76 »

Mateus_z pisze:
Majecha76 pisze:Ja nie wierzę że montaż może przesuwać się w takim tempie.
Wszystkie śruby musiał zostać "przekręcone"
Kołek stopujący urwało????
Dawaj zdjęcia kolego :D
Mówię jak jest :) Śruby były dokręcone bardzo mocno, lecz z wyczuciem i gwint na pewno nie był przekręcony.
Myślałem o zakupie montażu PP i przykreceniu go do DOCa (niech leży )
Wklej zdjęcie (jeśli możesz ) tego montażu chciałbym wiedzieć na co uważać w trakcie użytkownika.
Pozdrawiam :)
FEG
TX200 HC Alchemik + mDOT
Walther Dominator + Big Nikko
Mateus_z
Posty: 19
Rejestracja: 20 sie 2014, 15:22

Post autor: Mateus_z »

Majecha76 pisze: Myślałem o zakupie montażu PP i przykreceniu go do DOCa (niech leży )
Wklej zdjęcie (jeśli możesz ) tego montażu chciałbym wiedzieć na co uważać w trakcie użytkownika.
Pozdrawiam :)
Niestety montaż wysłałem już do reklamacji, ale w zamian mogę Ci pokazać co zrobił z otworem w karabinku: LINK



Nie wiem na co można jeszcze uważać. Śruby dokręciłem myślę, że do granic możliwości. Na krańcach montażu materiał normalnie się wygiął, a tak się zachować raczej nie powinien. Jedyną receptą byłoby chyba jeszcze mocniejsze dokręcenie śrub, ale bardzo prawdopodobne, że zerwał by się gwint.
Awatar użytkownika
yarkow
Posty: 20
Rejestracja: 13 gru 2014, 15:27
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: yarkow »

Jarek,
Ja mam właśnie posadzonego DOCa na montażu jednoczęściowym PP. A to wszystko na HW 30s z robioną osadą. Z tak "skomponowanej" wiatrówki wystrzeliłem ok 1K śrutu. DOC siedzi jak przymurowany. I żadnych problemów. :)
Awatar użytkownika
Majecha76
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 849
Rejestracja: 16 maja 2011, 13:45
Lokalizacja: Grajdoł/Żikago

Post autor: Majecha76 »

yarkow pisze:Jarek,
Ja mam właśnie posadzonego DOCa na montażu jednoczęściowym PP. A to wszystko na HW 30s z robioną osadą. Z tak "skomponowanej" wiatrówki wystrzeliłem ok 1K śrutu. DOC siedzi jak przymurowany. I żadnych problemów. :)
Masz montaż wysoki czy niski PP??
FEG
TX200 HC Alchemik + mDOT
Walther Dominator + Big Nikko
Awatar użytkownika
yarkow
Posty: 20
Rejestracja: 13 gru 2014, 15:27
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post autor: yarkow »

Niski.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No.. ale HW30 nie kopie przecież.. :hm:
Podstawa to odtłuścić szynę, a podczas zakładania upewnić się, że łapki są odwrócone we właściwą stronę, bo przy montażach uniwersalnych można przypadkiem zamontować stroną przeznaczoną dla szerszej szyny, i wtedy może być problem.. :/
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ