Obrazek

Ostrzenie noży

Kusze, łuki, paralizatory, noże, miecze, repliki, survival... Czyli inne nasze zabawki!
ODPOWIEDZ
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

A propo sprawdzania ostrości. Japońscy rzemieślnicy wyrabiający miecze samurajskie, sprawdali je w strumienu. Na drodze płynącego liścia stawiali miecz. Jesli liść został przecięty, to miecz jest ostry.
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Ciekawe jakie to liście były :D Bo taki spadły z drzewa to raczej się nie nadaje. Musiał by być świerzy i kruchy.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Tego nie wiem. Ten film o wyrobach samurajskich mieczy był tak dawno (pewno Cię jeszcze na świecie nie było), że nie pamiętam jakie to były liście.
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Oddzielajcie prawdę od bajek! Bardzo proszę!
A tu też ciekawie:
http://www.knives.pl/www/
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Kumpel ostatnio pokazywał mi swoje katany. Ma jedną metrową i dwie mniejsze. Popytam.
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Apropos katan to te z allegro gną się od samego machania :D Stal dość mocno węglowa jest tak krucha że nie da się ich perfekcyjnie naostrzyć. A i tu moje pytanie czy wolno posiadać miecze w domu? I czy moga być ostre? Jak to jest?
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
rayac
Posty: 135
Rejestracja: 19 wrz 2006, 9:30
Lokalizacja: Ryczów/ Kraków
Kontakt:

Post autor: rayac »

KM88 pisze:czy wolno posiadać miecze w domu? I czy moga być ostre?
Ja mam tępy i nikt mi nie zabroni ;), a swoją drogą czy widział ktoś, żeby na siekierkę były pozwolenia :P ? Bo moją można się golić (sąsiad nie wierzył, że taka ostra i prawie palca nie stracił ). Polecam produkty pewnej firmy na F. z Finlandii :spoko:

Co do mieczy z Allegro, to potwierdzam. Miałem już dwa w ręku, nie jest to nawet tandeta - lipa totalna. Przy machaniu w ręku pozostaje trzon z jelcem reszta sobie wylatuje... Nie wiem czy wszystkie ale wiele z tych droższych niczym się nie różni od tych za 6 dych. Ja np. mam miecz z Allegro, w stylu rycerskim - prezentuje się świetnie i był bardzo tani. Prawdopodobnie dałoby się go naostrzyć bez problemu.

Co do tego liścia to gdyby był młody i dokładnie przyssał się do tafli wody, dorzućmy mocny prąd i powinno przeciąć bez trudu. W jednym z programów tv gostek mówił, że bez rękawiczek nie wolno dotykać ostrza katany bo w 100% przetniemy skórę (cena tej katany = cenie uzbrojonego F-16). Więc może to nie takie znów bajki...
milosz83

Post autor: milosz83 »

Ja mam w domu dwa miecze, siekierę dużą, siekierę małą tzw toporek, jedną szable, miecz samurajski, dzidę i dwa bagnety, do tego jeden sztylet, scyzoryk i harcerską finkę i wszystko ostre jak brzytwa mojego taty. Mam nadzieję że nikt mi nic za to nie zrobi.
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

milosz83 pisze:Ja mam w domu dwa miecze, siekierę dużą, siekierę małą tzw toporek, jedną szable, miecz samurajski, dzidę i dwa bagnety, do tego jeden sztylet, scyzoryk i harcerską finkę i wszystko ostre jak brzytwa mojego taty. Mam nadzieję że nikt mi nic za to nie zrobi.
rodzice jak się zatną :lol:
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Link do stronki o ostrzeniu noży, wraz z niemieckim filmem o ostrzeniu. Tekst na stronce, to właściwie streszczenie "niemieckiego kazania" z filmu.

http://www.hiendkitchen.com/pages.php/p ... d9a1e4b8e8

Tu jest marmurek, kamień naturalny. Nie jest to marmur, ale tak na to mówią.

http://www.allegro.pl/ite..._naturalny.html

Tylko ta cena - zaporowa. Bywają na Allegro podobne, tańsze, a wystarczająco dobre, po ok 30 zł.
Albo w sklepie, u tego samego jegomościa:

http://razors.pl/product_...&products_id=15
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

Kamień o granulacji 8 tysięcy. ciekawe gdzie taki dostać i ile kosztuje :P
Ten szef kuchni mówił że dla takich zwykłych śmiertelników tysiąc wystarczy. Czy go źle zrozumiałem? Pozatym "europejskie" ostrza o klindze "U" ostrzył na jakimś pręcie. I co ciekawe mówił na czym wolno ciąć : plastik i drewno. Ogólnie filmik fajny :)
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
Awatar użytkownika
auron
Posty: 35
Rejestracja: 09 paź 2007, 12:04
Lokalizacja: Małkinia

Post autor: auron »

ja niemieckiego nie rozumiem niestety :/ a ze streszczenia nie bardzo potrafię to zrozumieć:
"Obustronnie ostrzone noże w 70% z przodu i 30% z tyłu. Dla praworęcznych z prawej i dla leworęcznych z lewej."

Gdyby tak mógł ktoś to rozjaśnić..
"...kiedyś kupię nóż..." i zrobię to co zawsze chciałem
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Łatwiej jest prawidłowo jeździć nożem po osełce, gdy ostrze masz "od siebie".
Praworęczny ma wówczas rekojeść w prawej dłoni.
Dopuszcza się niesymetryczne ostrzenie: 70 % na wygodne położenie /opisane wyżej/ i 30% na ostrzenie, gdy ostrze masz do siebie. Bowiem przyjmują, że nie przełożysz nagle noża do lewej ręki, gdy jesteś praworeczny , a raczej obrócisz go ostrzem do siebie, a tak ostrzy się niewygodnie.
Jasne, że lepiej byłoby ostrzyć symetrycznie: 50% na 50%. Dopuszczają jednak takie odstepstwo, byś się nie zamęczył. /Trzeba im podziękować, że się łaskawie zgodzili/
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
auron
Posty: 35
Rejestracja: 09 paź 2007, 12:04
Lokalizacja: Małkinia

Post autor: auron »

to trochę źle zrozumiałem z tekstu gdzie przód a gdzie tył :lol:
ale teraz już wszystko jasne :)
"...kiedyś kupię nóż..." i zrobię to co zawsze chciałem
Awatar użytkownika
KM88
Posty: 1979
Rejestracja: 24 wrz 2006, 9:42
Lokalizacja: Zielona Góra/Wrocław

Post autor: KM88 »

http://www.allegro.pl/item336992630_ose ... mocja.html

Czy ktoś coś posiada taką? Bo nie wiem czy się do czegoś nadaje a z pewnością jest wygodniejsza niż tradycyjne odwalne osełki.
"...Mądrością moją jest karabin, i klinga ukochanej szabli..."
H80 Custom Leapers 3-9x32,
HW40,Orlik
Obrazek
ODPOWIEDZ