Obrazek

Montowanie lunety

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Montowanie lunety

Post autor: Gudyn »

Chciałbym zapytać, czy pozycja wzdłużna lunety w montażu ma znaczenie jeśli chodzi o trwałość lunety? Pytam, bo "wiem" (domyślam się) że inne są drgania i inna sztywność lunety (tutaj przyrównam ją do wałka) jeśli w innych punktach jest zamocowana (ułożyskowany wałek). Problem jest stąd, bo dotychczas montowałem lunetę tak, że "korpus z wieżami" był po środku między obejmami montażu. Teraz zauważyłem, że nieco wygodniej mi będzie się składać, jeśli okular będzie bliżej końca kolby (mniej się będzie trzeba nachylać), więc przesunąłem montaż o parę mm do tyłu (bo więcej się nie dało) i maksymalnie przesunąłem lunetę do tyłu. Wtedy jednak zaistniała sytuacja:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f99 ... 7d252.html

Jak widać, tylna część lunety sporo "wystaje" poza montaż. Gdyby szyna była dłuższa, nie było by takiego problemu. Niby nic w tym dziwnego, bo widziałem już takie historie, ale może ktoś zauważył różnice w trwałości optyki w różnych przypadkach montażu? Teoretycznie, drgania dłuższego pręta mają większą amplitudę (A), ale za to mniejszą częstotliwość (f), a krótszego - mniejszą A i większą f. Taka jest teoria, ale jak to wygląda w praktyce - nie wiem. Na podstawie tego, można by się spodziewać, że prędzej rozleci się obiektyw niż okular, ale nie jestem w tym temacie na tyle długo i głęboko, żeby mieć do czegokolwiek pewność.
Czy np. podłożenie cienkiej dętki pod obejmy montażu działałoby jako "DAMPA"? Na razie mam takie dziwne klejące kawałki "materiału", które dobrze trzymają tubus w miejscu.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1677
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Tomek, u mnie lupka siedzi tak cały czas. Ostatnio nawet montaż zmieniłem na krótszy, żeby móc ją jeszcze cofnąć. A tą taśmę z obejm wyrzuć
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Post autor: Gudyn »

Właśnie słyszałem, że większość wywala te podkładki :) A nie będzie się rysował tubus albo nie będzie słabo przylegać do obejm bez tych taśm? Chociaż to niby niezły montaż, więc powinien mieć równoległość na obu obejmach.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Wisior pisze:A tą taśmę z obejm wyrzuć
A po co ?
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1677
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Bo zostawia ślady kleju na lunecie ;)
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
yamrt
Posty: 2028
Rejestracja: 04 paź 2011, 18:42
Lokalizacja: kalisz

Post autor: yamrt »

Wisior pisze:Bo zostawia
Ale się trzymie lepiej . :hihi: Powiem Ci kiedyś jak zmyć ten klej .
Grupa "Beaver"
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1677
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Dałem sobie z tym radę :PP Do niedawna miałem te taśmy na montażu delty. Nawet nie musiałem ich zrywać. Gdy zdjąłem lupkę, plastry zostały na tubusie
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Post autor: Gudyn »

Heh, to prawda, dość mocno przywierają i tym samym ciężko oderwać lunetę od montażu, taki minus :PP Ale za to jak dotychczas to luneta ani drgnęła i nie przesuwa się, taki plus :)
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
ODPOWIEDZ