Obrazek

Jaki montaż na Hatsana 55 i DOC 3-9x40

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
arecki
Posty: 11
Rejestracja: 14 sty 2014, 12:38
Lokalizacja: Z nad Rzeki

Jaki montaż na Hatsana 55 i DOC 3-9x40

Post autor: arecki »

To mój pierwszy post, także niniejszym witam Szanowne Forum. :-D
Od miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem Hatsana 55 po alchemizacji w Cekausie, a od tygodnia również lunetki DOC 3-9x40 MilDot.

ako, że była okazja zakupiłem tę lunetę z gratisowym dwuczęściowym, wysokim montażem (jakiś no name) , żeby tylko wypróbować jak będzie leżał i po upewnieniu się kupić porządny jednoczęściowy.

Okazuje się, że luneta mimo wysokiego montażu jest dosyć nisko nad kurkiem bezpieczeństwa i dostęp do niego jest, ze tak powiem na styk. Zastanawia mnie teraz czy zamontowanie jednoczęściowego ŚREDNIEGO montażu Delty ma w ogóle sens? Czy przypadkiem nie zablokuje sobie całkowicie dostępu do bezpiecznika? Wiecie może koledzy jaka jest wysokość tego montażu, żebym mógł sobie go porównać z moim i zobaczyć o ile się obniży luneta nad bezpiecznik?

W razie czego mogą wrzucić jakieś fotki, jak to wygląda u mnie. Z góry dzięki za wyrozumiałość dla żółtodzioba. ;)
Hatsan STG 55 S QT Ultra + DOC 3-9x40 MD & Diana 27 - trakcie renowacji
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Z tego co widzę na tym zdjęciu, nie ma powinno byc problemu.
Hatsan + PP
Chociaż miejsca tam faktycznie nie ma zbyt wiele :hm:
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Post autor: Gudyn »

Ja też planuję kupić jakiś montaż jednoczęściowy do DOC 3-9x40, coś koło 100zł. Widziałem parę w sklepie militaria.pl, ale nie wiem czy są warte uwagi. Czy lepiej kupić coś takiego:

http://www.arobron.pl/montaz-1-czesciow ... -1314.html

tańsze i chyba dobre, bo od Delty?

Co do lunety, chciałem Kolegę zapytać jak się sprawuje? Czy błąd paralaksy jest bardzo uciążliwy? Bo praktycznie zdecydowałem się na tego DOCa, ale jeszcze go nie kupiłem :D
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Ja miałem kiedyś taki montaż i był ok.

Montaż

Z czasem warto wydać więcej np. SM25, który mam obecnie, ale na początek to w zupełności wystarczy.
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Post autor: Gudyn »

A ten od Delty (za 59 zeta) też będzie dawał radę? Bo z moim Summitem (który póki co solidnie kopie) to słyszałem, że na 3 śrubach może coś jeździć (mój no-name jeździł tak, że kołek stopujący wyrąbał dziurę w otworze). Te 10zł więcej mnie nie zbawi, a zakupy i tak tam będę robił. Bo widzę, że ten w linku od Kolegi to jest praktycznie to samo, tylko że krótsza wersja.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
arecki
Posty: 11
Rejestracja: 14 sty 2014, 12:38
Lokalizacja: Z nad Rzeki

Post autor: arecki »

Jaro pisze:Z tego co widzę na tym zdjęciu, nie ma powinno byc problemu.
Hatsan + PP
Chociaż miejsca tam faktycznie nie ma zbyt wiele :hm:
Wydaje mi się, że DOC jest inaczej zbudowany niż ten PP. W DOCu okular jest zdecydowanie grubszy.
Hatsan STG 55 S QT Ultra + DOC 3-9x40 MD & Diana 27 - trakcie renowacji
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Na początku miałem Quest 800 z montażem noname. Kopał jak wyrośnięty źrebak, ale dawał radę. Trzeba było tylko go porządnie skręcić.
Na montaże Delty, ludzie raczej nie narzekają, chociaż to nie najwyższa półka. Tylko upewnij się czy na pewno będzie z czterema śrubami.
Nie wiem czy nie wystarczy Ci średni http://www.arobron.pl/montaz-1-czesciow ... -1313.html

Temat był już poruszony w innym wątku. Bodajże Mamut ma taki zestaw i na średnim z zakrywkami było na styk. Pewnie się tu pojawi wieczorem to potwierdzi lub nie...
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
arecki
Posty: 11
Rejestracja: 14 sty 2014, 12:38
Lokalizacja: Z nad Rzeki

Post autor: arecki »

Pozwolę sobie dorzucić jeszcze fotki poglądowe.
I jak myślicie, niższy - średni montaż da radę? Ma ktoś wymiary takiego?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Hatsan STG 55 S QT Ultra + DOC 3-9x40 MD & Diana 27 - trakcie renowacji
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Jaro pisze:[...]
Temat był już poruszony w innym wątku. Bodajże Mamut ma taki zestaw i na średnim z zakrywkami było na styk. Pewnie się tu pojawi wieczorem to potwierdzi lub nie...
Potwierdzam :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1677
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Arecki, myślę, że montaż średni będzie dla ciebie idealny. Dokładne wymiary masz podane w linku w poście Jara

Gudyn, mam deltę na trzy śruby (taką, o jakiej pisał Jarek) na gamo hunter. Trzyma się, jak przyspawana. Jestem naprawdę zadowolony i druga taka trafi na TXa (teraz na nim siedzi montaż na cztery śruby kupiony w militariach, ale jest trochę za długi dla lupki)
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Post autor: Gudyn »

Tylko czy te 40mm max. rozmiaru obiektywu to nie będzie za mało? Bo właśnie do tego dochodzą jeszcze pokrywki, ja myślałem o tym 4-śrubowym 42mm albo w ogóle tym większym, 50mm (ale ten większy chyba będzie powodował zbyt dużą rozbieżność między osią lufy i lunety - tak sądzę, nie mówiąc już o 56mm, a też nie sądzę żebym kupował tak wielką lunetę na ten montaż).
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1677
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Wszystko można sprawdzić na pustyni ;)
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Post autor: Gudyn »

Spokojnie, przylecę tam kiedyś, choćby na pijawce :P Kiedyś znaczy niedługo :D
Tylko planuję zakupy i zastanawiam się co będzie najlepsze. Na tym 3-śrubowym to jaka lunetka u Ciebie siedziała? Bo też czytałem, że DOC ma niby 40mm, ale nadzwyczaj obszerna obudowa dodaje swoje parę mm i potrafi być to problemem.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Najpierw zastanów się jaka lunetę chcesz kupić, a do tego potem montaż.

Średnica obiektywu nie ma aż takiego znaczenia jak jego jakość - czytaj: "dupiata optyka x60 da gorszy obraz niż dobra x32" Zresztą poczytaj trochę o optyce, fajny artykuł jest tutaj: http://hftbeaver.org/ w sprzętowni.
Co do montaży, to takie lupki jak DOC (x40) , DOT (x42) , SS (x42) i Leapers (x40) siedzą na średnim - DOT i SS mają minimalny luz - gumowe zakrywki (BC czy lepsze Chińskie) włażą prawie na ciasno, a plastikowe bikini DOTa musiałem delikatnie skrobnąć nożykiem bo nie wchodziło.
Burek (x32) siedzi na niskim i wszystko mu pasuje, choć zakrywki dotykają systemu.

Czyli generalnie do do x32 niski, do x42 średni a wszystko powyżej wysoki lub regulowany..
Teraz tak myślę, że jeszcze są popularne (i dobre) lupki Hawke'a, przeważnie x44, ale nie wiem na jakich montażach - jeśli zależy Ci ne tej informacji, to zapytaj Tomaschka - ma/miał Varminta x44 na TXie, ale nie pamiętam na jakim montażu.
Pecepa mu się zachciało.. :maruda:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ