Obrazek

Tarcza/kulochwyt - własna robota.

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
Awatar użytkownika
materatz
Posty: 650
Rejestracja: 24 kwie 2008, 19:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: materatz »

Sprawdźcie taki patent na stacjonarny.

Kulochwyt metalowy, polecam z blachy stalowej, może mieć nawet tylko jedna ścianę tylną pod kontem (mniej wycinania i pasowania ) i teraz z ZEWNĄTRZ zasmarkać go silikonem, akrylem, nakleić gumę, lub cokolwiek plastycznego. Efekt - trwałe ( w zależności od zastosowanej blachy) brak rykoszetów, ciche ( tak - ciche ) i nic się nie sypie. A o to nam chyba chodzi :)

...spasiba.
TXHC, QB78, Slavia631
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły!
Awatar użytkownika
Żurek
Posty: 792
Rejestracja: 17 maja 2010, 18:58
Lokalizacja: Szczecinek
Kontakt:

Post autor: Żurek »

No, a takiego akrylu to warstwa z 5 mm ? Więcej ?
Awatar użytkownika
koruss89
Posty: 214
Rejestracja: 27 kwie 2010, 20:49
Lokalizacja: Łapy

Post autor: koruss89 »

Najwazniejsze zeby bylo cicho i sie nic nie sypalo ;)
W dyszkę i do przodu ;))
Kral 02 Wood 4.5 Gamo 9x32
Sharp innova 5.5 Leapers 3-9x32 AO .
Cros357
Awatar użytkownika
materatz
Posty: 650
Rejestracja: 24 kwie 2008, 19:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: materatz »

5mm spokojnie wystarczy (tuba to koszt coś kolo 6zl). Najlepszy byłby kawałek pasa transportowego gumowego no ale ... ;)
TXHC, QB78, Slavia631
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły!
Awatar użytkownika
Żurek
Posty: 792
Rejestracja: 17 maja 2010, 18:58
Lokalizacja: Szczecinek
Kontakt:

Post autor: Żurek »

No. To coś trzeba będzie pospawać i przetestować :PP
LrPrl
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2010, 15:26

Post autor: LrPrl »

A ja mam swój własny patent ;D
Więc tak, mam starą wieże, 8 letnia, pada (tylko radio działa)
Jest to wieża firmy Samsung, ładnie obudowana(blacha 1mm) z 5 stron blachą, ale tylko 1 strona jest ładne płaska bez wycinek to posłuży jako tył, 2boczne wezmę na pół i zrobię z nich ścianki, oczywiście ostre krawędzie zagnę do środka, bo z drugiej strony ładne otworki są idealne to przykręcenia do tylnej ścianki. no i można powiedzieć, że skończone. No ale 1mm blacha od razu się pognie, więc trzeba wykorzystać jeszcze dolną ściankę, przyciął bym ją o 2mm z każdej strony i wyją stopki, skrócił śrubki lub kupił nowe, i w miejsce stopek wstawił 4 sprężynki(akurat mam takie ładne 4 o długościach 8mm i nie za miękkie, ale i nie za twarde ;)
no i przymocował jakoś do tych 2 płyt, oraz obie płyty wzmocnił aby się nie wyginało a z 2giej strony myślałem o 2mm silikonu tak jak kolega wyżej napisał.
I jedyną rzeczą do opatentowania jest przymocowanie tarczy, myślałem o szerokich spinaczach metalowych ale jeszcze muszę pomyśleć.
A może powiem jaki mają cel te sprężynki. Bowiem, mają zapobiegać wywracaniu się całego kulochwytu oraz zmniejszać siłę uderzenia w blachę(choć to by było minimalne.)
Rysuneczek.

Obrazek
Link

Co o takim rozwiązaniu sądzicie? Czy lepiej zrobić tak samo tylko zamiast wsadzać sprężynki to wsiąść mocno złączyć ze sobą 2 płyty?
slipek
Posty: 673
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:39

Post autor: slipek »

Z tymi sprężynkami to niezły pomysł. Troszkę dziwna amortyzacja ale zawsze. Zamiast śrub radziłbym zmontować jakoś gwoździem, tylko takim bez rowków, a takie to chyba papiaki. Nie pamiętam :PP . A to dlatego że sprężynka i blaszka nie przesunie się raczej po gwintowanej śrubie. I to by były tak jakby prowadnice w karabinku :) . Z przodu powinna być blaszka taka ze 3 mm ale możesz sprawdzić właśnie z amortyzacją i do tego nasmarować delikatnie smarem prowadniczki [gwoździe] i może wytrzyma.
+dodano
Sprężynki powinny być dość długie i dość miękkie aby mogły pochłaniać energię śrutu.
no a tera ide sie ogolić :PP :lol: :faza:
Awatar użytkownika
Pj26
Posty: 152
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:33
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: Pj26 »

Polecam zwykły kulochwyt nawet taki tani z cienkiej blachy kupić i wykleić wnętrze zwykłą plasteliną warstwą z centymetr. Śrut ładnie grzęźnie i wyhamowuje. Co jakiś czas tylko trzeba usunąć śrutu i podlepić plasteliny.
P.S. LrPrl - Tylną ściankę lepiej pod kątem dać wtedy śrut nie odbija prosto tylko spada na dno.
Slavia 630, łucznik pistol, H80s 5,5mm, Iż 22,
colt special combat,Sharp Innowa.
LrPrl
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2010, 15:26

Post autor: LrPrl »

Właśnie tak myślałem, aby na dole dać krótszą sprężynkę a na górze dłuższą.
Co do śrub, założył bym takie co mają tylko końcówkę gwintowaną ;)
slipek
Posty: 673
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:39

Post autor: slipek »

LrPrl pisze:Co do śrub, założył bym takie co mają tylko końcówkę gwintowaną ;)
I w tym się przynajmniej zgadzamy ;) . Co do "pod kątem" to świetna sprawa. Musiałbyś tylną ściankę pochylić i wtedy nie dość że sprężynka wyhamowuje to jeszcze efekt rykoszetu w jakiś pojemniczek :hm: i wtedy trawka nie zmutuje ani nic :lol: .
LrPrl
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2010, 15:26

Post autor: LrPrl »

No to mamy dopracowaną wersję:
Obrazek
Link
Może coś jeszcze przydało by się wstawić? Hmm automat do zmieniania tarcz :PP
Zostaje tylko problem z mocowaniem tarczy, dzisiaj idę pochodzę po różnych sklepach w poszukiwaniu właśnie jakiś spinaczy czy czegoś co by mogło trzymać tarcze, nie rozrywając jej a za razem gdy samo dostanie śrutem nie rozleciało się.
slipek
Posty: 673
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:39

Post autor: slipek »

jeszcze jedno :hm: . Tarcza mogłaby być mocowana na tekturce która oczywiście by była wymieniana po strzelaniu ale można też zrobić bez tekturki tylko sama tarcza na A4
http://w157.wrzuta.pl/obraz/7WQMgbN0f4F/kulochwyt
Pozwoliłem sobie edytować XD .
LrPrl
Posty: 58
Rejestracja: 16 mar 2010, 15:26

Post autor: LrPrl »

Myślałem bardziej o spinaczach takie jak są w tych co notatki się na nich robi, taka twarda podkładka ze spinaczem - sorki zapomniałem jak to się nazywa.
+ do tego gumki, kiedyś miałem takie wytrzymałe i od razu by była jakaś regulacja.
Ale jeszcze muszę pomyśleć ;)
A takiej śruby śrut raczej nie uszkodzi ;)
slipek
Posty: 673
Rejestracja: 01 cze 2010, 20:39

Post autor: slipek »

no ale te spinacze to tak "na razie" żeby sprawdzić czy działa system jak należy a potem dospawać/dolutować/dokleić bolczyki ze spinaczami jakimiś małymi. ja bym zrobił te osłonki bo ja by co to nam te spinacze ochrania no nie :?: :!: :?: :!: :?: :!: i wtedy nie muszą być jakieś tam specjalnie mocne. chyba że rykoszet może jeszcze zagrozić to ja tu nic nie poradzę i musisz zmajstrować jakieś tytanowe :P a tak na powaga to sprawdź jak się będzie spisywał ogólnie sprzęt po zmajstrowaniu bo zrobienie czegoś takiego czasu troszke zajmie a z mocowaniem tarczy czyli ze jakie najlepsze to możesz poeksperymentować ale mi się wydaje ze jedynie to to żeby się tarczka nie wysunęła. ehh ale motam :? :zdziwko: :PP
Awatar użytkownika
Vilder
Posty: 112
Rejestracja: 07 lis 2009, 10:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Vilder »

Spinacze...?
Tak jak kolega wyżej napisał. Raczej na próbę. Do głowy przyszły mi takie zakładki na kartki, żeby się kupy trzymały. Tektura tarczy wchodzi z oporem, nie lata luźno i jest sztywna. Niestety gdyby śrut w to trafił, zniszczyłby to bez problemu.
Obrazek
Obrazek
H90 + PP 3-9x40+full Alchemik ; )
Przyszłość: HW 50....
ODPOWIEDZ