Obrazek

PCP bez manometru

Sprzęt najpopularniejszych producentów.
ODPOWIEDZ
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

PCP bez manometru

Post autor: jarek m »

Mam pytanie: jak w PCP gdzie nie ma manometru sprawdza się, czy jeszcze można strzelać, czy trzeba już doładować. W AA400, czy CZ200 gdzie jest manometr wystarczy spojrzeć. ale np. w Falconie FN19, czy zdaje się w FX nie ma gdzie spojrzeć. Trzeba zmierzyć ciśnienie, czy "na słuch". Jak to jest?
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

No jest problem. Możesz powkładać do tacki śruty i wiedząc ile razy możesz równo strzelic liczyć ile jeszcze zostało.
U siebie też nie mam manometru, ale karabinek "daje głos" jak wystrzeli ustaloną ilość razy ;) i wiem kiedy go trzeba doładować.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Zrób sobie pellet holder na określoną liczbe śrutów i bedziesz wiadział. Minus to ładowanie tego.
Są też pudełka na 100szt (chyba H&N'a) gdzie śruty same wpadują łebkami w swoje miejsca, z tym że jest to dość drogie.
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

A zestawem ładującym nie da się zmierzyć cisnienia? W CZ kartusz ładuje się bezpośrednio i na kartuszu widać postępy ładowania. W zestawie ładującym jest manometr i on chyba mierzy ciśnienie w kartuszu? Nie dałoby rady tak tego zrobić?
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

W momencie kiedy odkręcasz zawór w butli, wskazówka szybko wędruje i zatrzymuje się pokazując ciśnienie w kartuszu. Kiedy odkręcisz więcej, zaczyna sie ładowanie - co wyraźnie słychać.
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

Czyli jeśli dobrze rozumiem, manometr w zestawie ładującym pokazuje "równowagę" między ciśnieniem z butli, a tym z kartusza i dlatego jeśli przyłączymy sam zestaw do kartusza nie zmierzy w nim ciśnienia?
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

jarek m pisze:A zestawem ładującym nie da się zmierzyć cisnienia?
Owszem, da się i po to jest tam manometr. Jednak jak oddzielisz zestaw od kartusza, ciśnienie w manometrze spadnie do 1atm. Jak będziesz strzelał, to dalej nie wiesz jakie masz aktualne ciśnienie.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
jarek m
Posty: 1272
Rejestracja: 29 lis 2007, 23:31

Post autor: jarek m »

OK!, ale mogę przynajmniej na oko ("oj coś już dużo wystrzelałem") zdecydować zmierzyć ciśnienie i mając pod ręką zestaw upewnić się co do tego, czy już dać wiaterku. Czyli nie jest tak żle! Dzięki za info. Jestem teraz mądrzejszy :king:
Colty navy x 2
Hawken Thompson/Center .45
S400+Hawke Varmint II
BSA Hornet
Maniek
Posty: 1225
Rejestracja: 03 lip 2006, 13:39

Post autor: Maniek »

Zestaw i butle. No i za każdym razem niewielka strata powietrza - tego co go potem musisz z zestawu wypuścić żeby odpiąć od karabinka.
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

jarek m pisze:OK!, ale mogę przynajmniej na oko ("oj coś już dużo wystrzelałem") zdecydować zmierzyć ciśnienie
Możesz. Sam zaobserwujesz, że karabin na dalekim dystansie strzela pod cel.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
arturio111
Posty: 299
Rejestracja: 20 cze 2006, 22:37
Lokalizacja: Police

Post autor: arturio111 »

Jak już koledzy napisali "pellet holder" jest dobrym rozwiązaniem. Dobrze jest załadować kartusz do normalnego ciśnienia roboczego i strzelać przez chrono licząc stabilne strzały (stabilna prędkość początkowa) potem właściwą ilość śrutu którą wyliczyliśmy na tej podstawie załadować do wcześniej wspomnianego pellet holder i strzelać aż śrut nam "wyjdzie" a następnie doładować kartusz :) Wielu kolegów od Logunów tak robi :)
gamo pr-45, hw-35, Walther CP-88
ODPOWIEDZ