Obrazek

Poduszka powietrzna

ODPOWIEDZ
H125modAll
Posty: 26
Rejestracja: 25 gru 2007, 12:02

Poduszka powietrzna

Post autor: H125modAll »

Witam
Niech mi ktoś wytłumaczy, robiłem pomiary za pomocą mp3 ustawianej po środku odległości 16m. Z obliczeń wynika ze śrut przemierza lufę o długości 35 cm w czasie 0.001s. Po tym czasie następuje wystrzał. Tłok dochodzi do dna cylindra po czasie 0.018s. To gdzie ta poduszka powietrzna skoro śruta już nie ma w lufie, co ja będzie mogło wytworzyć?
Pytam dlatego ze mam wrażenie ze tłok za bardzo wali w dno cylindra. Mam na to poparcie w charakterystyce dżwięku jak coś to zamieszcze.
Hatsan 125 stg (Gas-Ram 114cm3) tuning All
Awatar użytkownika
przemiello
Posty: 97
Rejestracja: 13 lis 2007, 14:29
Lokalizacja: Olecko

Post autor: przemiello »

Wydaje mi się, że tłok właśnie odbija się o powietrze pozostałe jeszcze w cylindrze (gdy śrutu już nie ma w lufce) tak jak na symulacji http://www.arld1.com/pistonpelletdynamics.html
Było H85 & PP 6x40, jest HW95 & DOT 4-16x42
H125modAll
Posty: 26
Rejestracja: 25 gru 2007, 12:02

Post autor: H125modAll »

No tak ale niektórzy piszą że niwelując odbicie tłoka od poduszki zyskamy energię, tylko po co ta energia gdy śruta juz nie ma w lufie?
Hatsan 125 stg (Gas-Ram 114cm3) tuning All
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Jak ostatnio pobieżnie policzyłem, gdy założymy, że: lufa ma 0,5 m; prędkość Vo= 250 m/s i ruch śrutu jest jednostajnie przyśpieszony - wynika czas przelotu śrutu przez lufę t = 4 ms.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Awatar użytkownika
Mein Gott
Posty: 1029
Rejestracja: 18 mar 2007, 19:32
Lokalizacja: pod Warszawą

Post autor: Mein Gott »

a jakie przyspieszenie? założyłeś jakieś teoretyczne, czy wyliczyłeś? tzn. dlaczego akurat 63000 m/s^2 ?
Marcin chcesz bana za you?
Awatar użytkownika
jigt
Posty: 1743
Rejestracja: 15 lis 2006, 23:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jigt »

Do moich obliczeń nie potrzebowałem przyśpieszenia. Założyłem, że jest stałe ale świadom jestem przyjetego uproszczenia. Ciśnienie jest zmienne, opory zmienne, przyspieszenie musi się zmieniać, ale to drobne sprawy.
była Diana, są Viper 350GW z RM2-8x32AO, i H60 z PO 4x34
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Poduszka powietrzna

Post autor: Akas »

H125modAll pisze:Witam
Niech mi ktoś wytłumaczy, robiłem pomiary za pomocą mp3 ustawianej po środku odległości 16m. Z obliczeń wynika ze śrut przemierza lufę o długości 35 cm w czasie 0.001s. Po tym czasie następuje wystrzał. Tłok dochodzi do dna cylindra po czasie 0.018s. To gdzie ta poduszka powietrzna skoro śruta już nie ma w lufie, co ja będzie mogło wytworzyć?
Pytam dlatego ze mam wrażenie ze tłok za bardzo wali w dno cylindra. Mam na to poparcie w charakterystyce dżwięku jak coś to zamieszcze.
Musiałeś źle zinterpretować wykres dźwięku , lepiej ustaw bliżej mikrofon to może pomóc.
Mimo wszystko nawet na dobrym wykresie nie jest łatwo zdefiniować poszczególne fazy cyklu. Na pewno nie widać startu śruta.
przemiello pisze: Wydaje mi się, że tłok właśnie odbija się o powietrze pozostałe jeszcze w cylindrze (gdy śrutu już nie ma w lufce) tak jak na symulacji http://www.arld1.com/pistonpelletdynamics.html
Na tej symulacji dokładnie widać poduszkę (wystarczy wcisnąć przycisk "Go to 7,3ms and Stop").
Tam jest wszystko ładnie opisane.
1. Po czasie 6,5ms następuje start paletki i jest to około 90% skoku tłoka.
2.Ciśnienie startu waha się od 4 do 14bar.
3.W okresie 7,3ms następuje szczyt drogi tłoka ,zaś ciśnienie według autorów rośnie w granicach 140-210bar , paletka w tym okresie pokonuje kilka pierwszych centymetrów.
4. Następnie tłok się odbija ,a śrut pokonuje pozostały odcinek lufy.

Zygmuncie masz rację
Lufę półmetrową śrut pokonywałby w okresie 4ms gdyby rozpędzał się ruchem jednostajnie przyśpieszonym.
W rzeczywistości przelot trawa poniżej 3ms. Powodem jest bardzo gwałtowne przyśpieszanie na pierwszych kilkunastu centymetrach.
Ostatnio zmierzyłem prędkość exacta na ucince lufy 12cm i 43cm , wyniosły one odpowiednio 166m/s i 240m/s.
Awatar użytkownika
cieniasek
Posty: 25
Rejestracja: 14 paź 2007, 22:44
Lokalizacja: Białogard
Kontakt:

Re: Poduszka powietrzna

Post autor: cieniasek »

Akas pisze: Ostatnio zmierzyłem prędkość exacta na ucince lufy 12cm i 43cm , wyniosły one odpowiednio 166m/s i 240m/s.
Na dłuższej lufie prędkość była większa?
S634, L3-9x32
http://spst.ftp.sh/
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

Masz na myśli np. lufę 50cm?
Jeżeli tak , to prędkość byłaby odrobinę większa.
ODPOWIEDZ