Obrazek

Test prototypu dobijaka

Testy zestawów wiatrówkowych. Opinie, funkcjonalność, skupienia. Najlepiej poparte zdjęciami.
ODPOWIEDZ
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Test prototypu dobijaka

Post autor: Akas »

Osobiscie byłem bardzo ciekawy co z tego wyniknie.
Zastosowałem rozwiazanie podobne do koncepcji Szymona
Szymon pisze:Witam
Zainspirowany przez Akasa wynalazłem coś takiego.
Myślę o zastosowaniu.
[url=http://images3.fotosik.pl/77/f7ac9538e5a95e03.jpg]Obrazek[/URL]
1. Tłok
2. Sprężyna
3. Przednia prowadniczka-wiercona w środku
4. Dobijak
5. Sprężyna dobijaka
d. Droga ruchu dobijaka
Może ktoś już kombinował z czymś takim-chodzi mi o dobór masy dobijaka itp.
Pozdrawiam
Postanowiłem wykonać prototyp bez pomocy tokarza.
Znalazłem cienkościenna rurke stalową pasujaca do wnetrza orginalnej sprężyny, a reszta była już prosta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Masa obudowy dobijaka wynosiła 12g , zaś sam dobijak ważył 31g.
Skok dobiajaka ustawiałem od 1cm do 2cm.
Oczekiwałem przyrostu energii o wartość 1-3J.
Niestety dobijak nie powodował zadnego sensownego efektu , poprostu jakby go wogle nie było.
Zblokowałem więc tak bolec dobijający aby nie przesuwał się w rurce i wowczas nastąpił wzrost energii sruta o 1,4jula.
To było bardzo zastanawiające.
Wyjaśnienie zjawiska wyszło na jaw kiedy rozberałem mechanizm i zauważyłem że dobijak rozgioł zagiecie na rurce i wysunoł sie z niej do polowy w stronę kolby.
Wygląda na to,że gdy tłok ostro hamuje dobijak uderza w jego dno z pełną prędkością i bardzo gwałtownie odbija się do tyłu. Zamiast oddawać energię dla tłoka , zabiera ją w postaci silnego odbicia się.
Gdyby dobijak wyhamowywał w taki sposób ze odbicie by nienastąpiło prawdobodobnie układ by zadziałał.
Niestety nie pomogły też żadne elastyczne podkladki miedzy dnem tłoka a bolcem dobijającym , energia została marnowana juz nie tylko na odbicie bolca ale tez na odkształcenie podkładki amortyzującej.

Wniosek jest taki ,że tak zbudowany dobijak nie spełnia zamierzonej roli.
Jedyną korzyścią z tych prób było zmierzenie ile energii zyskuje śrut po zwiekszeniu masy tłoka z 222g na 265g. Energia śrutu wzrosła z 14,3J na 15,7J.
Logan

Post autor: Logan »

Pozostają pytania o ile wydłużył się cykl strzału, czy "kopniak" jest większy, czy nie spadła celność oraz jaki to ma wpływ na zurzycie elementów mechanizmu oraz dodatków np. lunetki.
kapsel
Posty: 109
Rejestracja: 09 cze 2006, 15:57
Lokalizacja: szczebrzeszyn

Post autor: kapsel »

przyglądam sie na zdjecia i sie dziwie tej twojej sprezynie,chyba jakas po przejsciach ?dlaczego wkładasz sprezyne z niesplanowanymi koncuwkami i jakąs krzywą?

sory ze takie pytania ale ciekawi mnie to jak wszyscy pisza ze trzeba splanowac
Był H70stg(modyfikowany) + lupka ussr

Jest H55 goły
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

Tym hastanie normalnie siedzi inny tłok i inna sprężyna.
Gdy go kupiłem odrazu wywaliłem orginalne bebechy.
Zaś do testów należało zastosować lekki tłok więc włożyłem je z powrotem.
Awatar użytkownika
Hasior
Posty: 11
Rejestracja: 15 maja 2006, 10:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hasior »

Mam pytanko, co by się stało gdyby obrócić dobijak w rurce o 180 st. Tzn. żeby zrobić w tłoku właściwym taką miniaturkę sprężyny i tłoka.
Czy może działać to w taki sposób?
Po nacisnieciu spustu startuje tłok właściwy, a ta miniaturka w tym czasie napina swoją sprężynę do momentu aż tłok właściwy przestanie przyspieszać i wtedy uderza w dno tłoka właściwego oddając mu swoją energię.
Od razu powiem, że mój wywód nie jest niczym poparty, nasunęło mi się to po przeczytaniu tylko tego tematu.
Zeby było widac o czym pisze, pozwoliłem sobie "przerysować" twój projekt.
[/quote]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
H 70STG
Akas
Posty: 183
Rejestracja: 08 maja 2006, 12:58
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Akas »

Hasior , być może masz rację. Warto by zrobić jeszcze na czole dobijaczka uszczelke aby powstawało zjawisko poduszki powietrznej.
A tak przy okazji zainspirowany wypowiedziami kolegów z forum , że w młotkach bezwładnosciowych stosuje się rtęć lub srut stalowy , postanowiłem wykorzystać ten pomysł.
Wyrzuciułem stlowy pręt dobijący i zrobiłem próby z bardzo drobnym srutem
Efekt był lepszy niż poprzednio , ale mimo wszystko energia nie wzrosła więcej niz przy zwykłym dociążeniu tłoka. Zabraklo 2m/s.
Trzeba szukać innych rozwiązan.
Pomysł Hasiora wydaje się być dobrym kierunkiem , poniewaz podobnie działa dobijak w theobenie. Tylko tam zamiast spręzyny jest sprezone powietrze.
ODPOWIEDZ