Obrazek

sprężyna w nowym hatsanie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
arturio111
Posty: 299
Rejestracja: 20 cze 2006, 22:37
Lokalizacja: Police

sprężyna w nowym hatsanie

Post autor: arturio111 »

WITAM WSZYSTKICH!! Jestem nowy na tym forum, czytam od kilku dni po troszeczku ale nie doczytałem się tego co mnie nurtuje. Mam hatsana 80stg. Wystrzeliłem z niego może z 700 śrucin i zauważyłem że sprężyna się dosyć znacznie "skurczyła". Czy to jest normalny objaw czy może przypadłość mojego egzemplarza? Początkowo po złamaniu lufy luzu praktycznie nie było, teraz mam go aż nadto, lufa przechyla się bez oporu o dobre 20stopni dalej.
gamo pr-45, hw-35, Walther CP-88
Logan

Post autor: Logan »

Nie mam wielkiej praktyki ale z informacji które udało mi się zebrać to wygląda na to że sprężyny fabrycznie montowane w Hatsanach są średniej jakości więc taka sytuacja jest możliwa... Ja też jeszcze nie robiłem nic przy swoim ale na luz przy napinaniu nie zwróciłem uwagi... Sprawdzę w domu i napisze jak jest u mnie... Pozatym mam wystrzelone jakieś 600 - 700 pestek więc jak rozbiorę mojego harrego w weekend to zmierze zługość sprężyny i podam.
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

Witam
Sprężyna orginalna oprócz tego, że jest nie rewelacyjnie wytrzymała, może pęknąc przy końcu.
Powodem jest beznadziejna prowadnica, oraz brak zarobionych końcówek (nie zawsze).
Pęka z regóły ostatni zwój (może dwa) i "wkręca się" w sprężynę. Masz wtedy krótszą sprężynę, bez napięcia wstępnego, które to powoduje właśnie ten luz przy naciąganiu.
Pamiętaj, że mały luz zawsze będzie. Dodają się wszystkie mikroluzy na pinach, zawiasie lufy itp. Ale jest to taki dosłownie kilkustopniowy luz.
Pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Oli
Posty: 162
Rejestracja: 30 maja 2006, 17:48
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Oli »

Witam.
W moim przypadku sprężyna nie pękła ale faktycznie "skurczyła" się do tego stopnia, że nie było praktycznie napięcia wstępnego.
Po wybiciu bolca część z prowadnicą została na miejscu, wyciągałem ja ręką.
Pozdrawiam
HW 100T + MTC Viper 10x44 IRS
Był Hatsan 80s Tuning
Logan

Post autor: Logan »

W takim razie mam pytanie czy jeżeli ktoś ma małe zasoby finansowe to czy nie mógłby zarobić ładnie pękniętego końca spręzyny i dodać jakiejś (lub kilku) podkładki celem uzyskania odpowiedniego napięcia wstępnego i strzelać dalej z oryginalnej sprężyny?? Oczywiście należy się liczyć ze spadkiem mocy nawet rzędu kilkudziesięciu procent ale teoretycznie powinno się to sprawdzić...
TMS_Krzysztof
Posty: 33
Rejestracja: 31 maja 2006, 18:22
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: TMS_Krzysztof »

to zalezy gdzi pekla sprezyna o ile faktycznie pekla i nie ma sensu wkladac zbyt wielu podkladek lepiej zainwestowac w nawa sprezyne chocby ta tansza z alegro niz strzelac z peknietej lub z 10 podkladkami
Hatsan 90STG + Tasco 3-9x40
Oli
Posty: 162
Rejestracja: 30 maja 2006, 17:48
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Oli »

Jest dokładnie tak jak przypuszczasz.
Spadnie troszkę moc karabinka ale podkładki na pewno zdadzą egzamin, najlepiej żeby były z elastomeru przy okazji będą amortyzowały uderzenie sprężyny.
Pozdrawiam.

TMS_Krzysztof - 10 podkładek nie wejdzie Ci na prowadnicę :wysmiewacz: a chodzi o jak najmniejsze koszty
Ostatnio zmieniony 22 cze 2006, 8:28 przez Oli, łącznie zmieniany 1 raz.
HW 100T + MTC Viper 10x44 IRS
Był Hatsan 80s Tuning
Awatar użytkownika
Szymon
Posty: 407
Rejestracja: 03 maja 2006, 11:32
Lokalizacja: Karpacz

Post autor: Szymon »

Witam
Możesz zrobić tak jak piszesz. Z tymi podkładkami to tak się robi w każdej wiatrówce, kiedy z czasem zużywa sie sprężyna. Pomyśl jednak choć o nowej prowadnicy-zamówisz ją np. u sochima (forum) to koszt ok. 30 zł, a poprawa duża. Niech Ci zrobi pod wymiar sprężyny, którą w przyszłość założysz (wymiary podają sprzedawcy), a ta stara sprężyna napewno DUŻO lepiej będzie pracować na prowadnicy sochima z lekkim luzem niż na tym plastikowym czymś.
Pozdrawiam
Szymon.Karpacz
Logan

Post autor: Logan »

Zamierzam zakupić zestaw u Hogana po wypłacie ale czy od razu wymienię to inna sprawa... jak pisałem gdzieś zamierzam przejść po kolei wszystkie kroki, postrzelać trochę po każdej modyfikacji i opisac wszystkie zmiany w pracy karabinku. Może wyjdzie z tego ciekawy felieton.
Awatar użytkownika
arturio111
Posty: 299
Rejestracja: 20 cze 2006, 22:37
Lokalizacja: Police

Post autor: arturio111 »

Witam ponownie! Dzięki za info. Wydaje mi się że raczej nie pękła, nie słychać żadnych niepokojących dźwięków przy strzale. Po prostu jest gorszej jakości niż sądziłem że może być:) nie ma wyjścia, wypstrykam to co mam i czas dokonać małych modyfikacji.

[ Dodano: 2006-06-23, 17:58 ]
Witam ponownie!
A jednak!!! Byłem dzisiaj postrzelać i po oddaniu kilu strzałów usłyszałem "ten" dźwięk!! Nie wytrzymałem ciśnienia i pędęm do domu. Zdjąłem łoże i... tu przykrość. Sprężyna pęknięta na ok trzecim zwoju. nie pozostaje nic innego jak szybko reanimować. Wystrzeliłem ok.750-800szt śrutu sprzęt fabrycznie nowy. Nie jest to moim zdaniem najlepszy wynik. Nawet nie zdążyłem się dobrze wstrzelić w sprzęt. Najpierw regulacja otwartych, potem doszła optyka którą też trzeba było ustawić. A jak już wszystko dobrze to taki klops.
gamo pr-45, hw-35, Walther CP-88
Logan

Post autor: Logan »

Zaraz zaraz... czy to nie jest powtórka z tematu "co dalej" ... jeśli tak to przenieść posty albo po prostu skasować
ODPOWIEDZ