Obrazek

LGU od Tony`ego Leach`a.

Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: Mamutowicz »

Miałem ja sobie Waldemara ElGieŁu puzderkowego.
Jedno co po zaqpie zrobiłem, to wypolerowałem elementy spustu i delikatnie go poprawiłem - O dziwo nawet ten dupiaty plasticzany spust z jedną śrupkom dało się ustawić na pierd komara ;)
Dawno nie strzelałem, dość powiedzieć że zalegają mi jeszcze dwa wagoniki JSB jeden z 2018 i jeden z 2019r - więc możecie sobie wyobrazić przerwę, jednak zacząłem wracać do sportu i ostatnio na Paul James BRC nawet całkiem dobrze mi poszło..
Oczywiście Michał znów skopał mi zadek z TXa ( o 2 punkty) , ale nie poddając się patrzyłem radośnie w przyszłość.. :)
Tydzień temu zrobiliśmy trening i pojawił się z .. elgiełu.. :zdziwko:
Oczywiście , tak samo jak teiksy - tego też miał zrobionego przez Tony`ego Leach`a.
Z pewną dozą nieśmiałości strzeliłem z niego kilka razy i... ... napisałem do Tony`ego na messandgearze czy mi też tak zrobi.. :D
Niestety okazało się że szczęściarz wczasuje się we Włoszech, więc będę musiał poczekać..
A ja nie za bardzo lubię czekać.. ;)
Parę dni temu Michaś napisał mi że jednak nie za bardzo dogaduje się z tym elgiełu, że jednak woli teiksa, więc waldemara ma na sprzedaż.. No i od dzisiaj jego elgiełu jest już moje..
No i oczywiście przeszedł test bojowy..
Dzisiaj na Emley Extreme myślałem że go o drzewo rozyebie.
Tak to jest jak się kupuje karabinek rano, zakłada się na szybko lunetę, zeruje w pół godziny i idzie na chyba najcięższy tor w UK.
Po wszystkim okazało się że miałem źle dokręcony montaż, (BKL 2cz) i trzymał się dosłownie na 1 śrubce..
Tak czy inaczej, załamany przyjechałem do domu i .... rozebrałem elgiełu.
Chciałem sprawdzić czym dokładnie wersja TL różni się od oryginału..
No i.. różni się...

Napięcie wstępne - u góry wersja TL - poniżej oryginał:
Obrazek

Cylindry z tłokami - góra TL - dół oryginał:
Obrazek

Tłok i cylinder - góra TL skirtless piston- dół oryginał: (na powiększeniu jest na odwrót )
Obrazek

Cylinder TL (tu akurat nie oszczędzał smaru.. ;) )
Obrazek

Tłok TL:
Obrazek

Nie mam info, ale porównując długości tłoków - to nie jest short stroke. Jednak różnica w działaniu jest.. wielka.
W oryginale -śrut czasem spada z wieżyczki.
W TL - nigdy.
Widać, słychać i czuć tą różnicę.
Ale - Oryginał na chrono trzyma ok 2m/s różnicy - 229-231 m/s na 20 strzałów ( od nowości wystrzelane ok 3 paczki fśrurtututu )
Wersja TL - na razie dochodzi do 5m/s 229 - 234 m/s na 20 strzałów ( od tuningu pół paczki śrutu)
Może się ułoży po następnej paczce.
Zrobię update za jakiś miesiąc.
Pozdrówka.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: rokasa58 »

Opis w starym dobrym stylu :up: Tłok jest chyba krótszy a sprężyna jakiej jest długości? Ostatnio na Jego filmikach widać nowsze aluminiowe tłoki z płaszczem.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: masa »

:up: Piotrze, dzięki za fajny opis!!!
Jeżeli można prosić, to brakuje mi bardzo wymiarów sprężyny z zestawu TL.
Reszta prosta do rozkminienia i pokrywa się z moim zestawem do Diany.
Skok w TL ewidentnie dłuższy niż w ori i wygląda na okolice 95mm, czyli powielony schemat z TXa 22mm. Ciekawe, że Tony zrezygnował z tego O-ringa pomiędzy uszczelką tłoka, a pierwszym ślizgiem... :hm: Miałem ten o-ring u siebie, ale cały czas zastanawiałem się po kiego .....
Cylinder przerobiony w bardzo prosty sposób - wklejka/redukcja z rury precyzyjnej. Jest dłuższa od cylindra, bo skok został wydłużony i dodatkowo bezpłaszczowy tłok musi być prowadzony na większej długości od czoła tłoka.
Duże wahania prędkości mogą u Ciebie wynikać z moim zdaniem z bardzo niefajnego smarowania. Wygląda na masakryczne ilości molibdenu. Na zewnątrz cylindra bez znaczenia, ale ta upaćkana sprężyna przy bezpłaszczowym tłoku to już masakra.
Trochę wskazówek na temat smarowania od Tony'ego jest tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=qmuR5ViOZg8
https://www.youtube.com/watch?v=KaNaIUPQ_Tk
Temat konwersji na 22mm wrócił. :D Okazuje się, że trochę się pozmieniało przez te kilka lat. Nowe materiały na ślizgi, inne pasowania, tłoki z płaszczem, a nawet zestawy 21mm :hm: :hm:
Muszę pogrzebać na necie i trochę się podszkolić. ;)
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: kamazek »

No Mamucie Mamutowiczu, szampon bam ! :spoko:, czy jak tam mówią francuzy :hm:

Bardzo fajny opis, napisany lekkim piórkiem z polotem :)

No i wreszcie temat o normalnej wiatrówce, a nie tylko te hatsany-srany do obrzydzenia :hihi:

Normalnie prawie żałuję, że sprzedałem swoje LGU, teraz to bym się nad nim pastwił tymi nowomodnymi wynalazkami ;)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: rokasa58 »

Staszek! Skok ori TX-sa,to 98mm,tyle mam w swoim. No jak byś się podszkolił,to klientów Ci nie zabraknie :D.Kiedyś Tony mówił,że starych zestawów,to sprzedał z 400 sztuk :D :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: masa »

rokasa58 pisze: 26 mar 2023, 18:21 Staszek! Skok ori TX-sa,to 98mm,tyle mam w swoim. No jak byś się podszkolił,to klientów Ci nie zabraknie :D.Kiedyś Tony mówił,że starych zestawów,to sprzedał z 400 sztuk :D :D
Zgadza się, skok ori to 98 - 100mm, różne źródła różnie podają. U mnie zmierzone 99mm przed skróceniem skoku, więc mniejsza o większość ;)
Skok zestawu TL 22mm ja oceniam na 95mm, bo kiedyś wygrzebałem jego instrukcję samodzielnego montażu zestawu, z której wynikało skrócenie skoku o 4-5mm poprzez "nie dokręcenie" zaczepu tłoka na pełną głębokość.
Tony wrzucił ostatnio kilka nowych filmików, z których wynika na przykład, że przechodzi na stalowe prowadnice. Tłumaczy też różnice pomiędzy nowymi płaszczowymi, a bezpłaszczowymi zestawami 22mm i zawiłości smarowania jego zestawów.
Kusi mnie przeróbka TXa na 22mm, ale z drugiej strony wiem, jak bardzo wysilony to system i jak trzeba o niego dbać. Pomijam kwestię pracochłonności przeróbki oraz tego, że trzeba by zainwestować w kilka sprężyn i mnóstwo czasu na testy żeby dobrać optimum. :sciana:
Biorąc pod uwagę to, że strzelam sobie tylko dla funu, a do tego oba moje napędy - ten podlimitowy, jak i ten słabszy z zewnętrzną prowadnicą - przesuwają śruta o jego średnicę i nie więcej, po prostu nie chcę się w to bawić. :nie:
Jest jeszcze jedna kwestia - to nie mój "patent", a żeby zrobić to w porównywalnej jakości i za mniejsze pieniądze zestawów musiałoby być znacznie więcej niż "kilka" :aniolek:
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: Mamutowicz »

masa pisze: 26 mar 2023, 9:38 [...]
Jeżeli można prosić, to brakuje mi bardzo wymiarów sprężyny z zestawu TL.
[...]
No to rozebrałem obydwa i trochę pomierzyłem.. :D
Długość sprężyny - 21,5mm
Obrazek
średnica zewnętrzna - 20.8mm
Obrazek
Średnica drutu3.3mm
Obrazek

Dla porównania - obydwa tłoki - na zdjęciu wygląda jakby TL był krótszy, ale to tylko złudzenie apteczne bo nie umiem dobrze foci szczelić.
Tak na prawdę obydwa są równe.
Obrazek

Poniżej wymiary oryginalnej sprężyny.
Praktycznie nie różni się niczym poza długością - Oryginalna ma 23.5cm
Obrazek Obrazek Obrazek

Może w niedzielę uda mi się coś postrzelać po poprawnym zamontowaniu lunety, więc może będę mieć coś więcej do dodania.
:)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: masa »

Dzięki Piotr!!!
3,3mm - całkiem gruby drucik :hm: :hm:
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: Mamutowicz »

Taki sam w obu - TL i stock..
Nie wiem jaki jest skok tłoka, ale grubszy drut - większa energia przy mniejszej kompresji..
Ale jak mówię - nie mam pojęcia jaki jest skok tłoka - i nie chce mi się tego jeszcze raz rozbierać.
Jednak.. chyba wrócę do stockowego triggera po delikatnych poprawkach...
Ten od Rowana mi nie siada, zwłaszcza że nie mam przy nim niebezpiecznika.. :/
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Ktr
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2021, 16:41

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: Ktr »

(na marginesie) żadne zdjęcie się nie ładuje. "Zdjęcie niedostępne"
Co do samej konwersji TL, to mam dwie sztuki do TX200, fakt, strzelam tym od niedawna, ale różnica na plus jest dość duża. Wyniki w Pucharze Zimowym pokazują jaki potencjał jest w karabinku z tym zestawem.
Co do "wysilenia" zestawu, to TX moim zdaniem jest mniej wysilony ze względu na użycie oryginalnej sprężyny AA, która ma 2,9mm. Kupując karabinek z konwersją zastanawiałem się skąd ja wezmę sprężyny jak pęknie? A tu okazuje się, że mam ich kilka po ProSporcie, a kupić je też można normalnie (czasem zostają serwisom po przeróbkach i przejściu na 3,2) Myślę się nad tym, czy idzie dorobić do "starego" zestawu ten płaszcz i jak by to wpłynęło na pracę całości ?
Nie wiem jak jest u Was, ale w moich zestawach nie ma zrobionego honowania w cylindrze i pytanie mam, czy wykonanie honowania może poprawić jeszcze ten system ?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: Mamutowicz »

Ktr pisze: 28 mar 2023, 10:53 (na marginesie) żadne zdjęcie się nie ładuje. "Zdjęcie niedostępne"
[...]
Niestety skończył mi się limit pobrań na fotosik i trzeba poczekać do 1-go na reset. Chciałem tam wykupić abonament, ale płatności nie przechodzą.
Sorki za niedogodności.
Piotrek
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: masa »

Ktr pisze: 28 mar 2023, 10:53 Co do "wysilenia" zestawu, to TX moim zdaniem jest mniej wysilony ze względu na użycie oryginalnej sprężyny AA, która ma 2,9mm. Kupując karabinek z konwersją zastanawiałem się skąd ja wezmę sprężyny jak pęknie? A tu okazuje się, że mam ich kilka po ProSporcie, a kupić je też można normalnie (czasem zostają serwisom po przeróbkach i przejściu na 3,2) Myślę się nad tym, czy idzie dorobić do "starego" zestawu ten płaszcz i jak by to wpłynęło na pracę całości ?
Pisząc o wysileniu zestawu miałem na myśli większe ciśnienie i temperaturę panujące w cylindrze 22mm.
Tony projektował swój zestaw pod oryginalną sprężynę TX200 MKIII, aby wykorzystać taką samą sprężynę w zestawie własnej produkcji trzeba by skopiować zestaw TL z dokładnością do setnych części milimetra i kilku gramów wagi. Trzeba też wiedzieć, że (przynajmniej ostatnio) w zestawach TL do TX200 zmieniony jest port transferowy - nie ,średnica, ale długość (krótsza tulejka z mosiądzu i tylko jeden o-ring uszczelniający TP do lufy.
Jeżeli chodzi o nowy płaszczowy system 22mm, to sam Tony stwierdził, że funkcjonalnie i odczuwalnie nowy system pracuje dokładnie tak samo, jak bezpłaszczowy, za to ten nowy z płaszczem wymaga dużo ciaśniejszych tolerancji wykonania cylindra (musi być honowany) i bardzo małego luzu tłok-cylinder. Autor wypuścił płaszczowy zestaw po to, żeby zmniejszyć różnice w energii przy strzelaniu w różnych temperaturach np. w lato i zimie. Tony tłumaczy to na jednym ze swoich filmików na You...
TX200 HC + Element Helix
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: rokasa58 »

@Staszek! W moim TX-sie jest skrócony kominek TP do 1,7mm i nie wiem czy to dobre. SW prawdopodobnie montując lufę Anschutz, wykonał ją ciut dłuższą, na szczęscie jest zrobiony oring na lufie,bo ten poliamid przy tp,to nic chyba nie uszczelnia.
Ten filmik T.L. o zima- lato,to jak zrozumiałem,dotyczy kurczliwości uszczelek i związanych z tym zmianami V.
@Ktr! Strzelasz razem z Dawidem,to zapytaj,czy potrzebne honowanie.
Oryginalna SW i customowa SW uszczelka tp
Obrazek
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: masa »

U mnie siedzi standardowy TP i jako uszczelnienie 2 o-ringi. Trzymają bez problemu, chociaż muszę dodać, że przechowywuję karabinek z nie zapiętą na zatrzask dźwignią naciągu.
TX200 HC + Element Helix
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: LGU od Tony`ego Leach`a.

Post autor: rokasa58 »

Ktr pisze: 28 mar 2023, 10:53

Co do "wysilenia" zestawu, to TX moim zdaniem jest mniej wysilony ze względu na użycie oryginalnej sprężyny AA, która ma 2,9mm.
Fi drutu,to jedno a długość,to drugie. W zestawie Vortex-sa średnica drutu wynosi 2,9mm a długość sprężyny w naszym limicie,to 250mm,napięcie ok 45mm.
System TX-sa,to FAC i najcelniejszy jest przy 19-20J,dlatego tak łatwo go przerobić na mniejszy cylinder i energię pasującą pod zawody :D.
ODPOWIEDZ