Obrazek

Well MB05 - kolejny czterotakt do rekreacji :)

Dla miłośników replik ASG
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Well MB05 - kolejny czterotakt do rekreacji :)

Post autor: kamazek »

W listopadzie, z okazji Black Weeków, nabyłem w bardzo fajnej cenie karabinek sprężynowy, tzw. czterotakt,
oczywiście na plastikowe kuleczki, model MB-05 od Wella.

Obrazek

Wellak jak to wellak, doopy nie urywa jeśli chodzi o jakość wykonania i zastosowane materiały, ale ten model zawsze mi się podobał wizualnie.
Kojarzył mi się bardziej z karabinkiem sportowym, niż bojowym pierwowzorem od Mausera.

Już prosto z pudełka strzelał poprawnie, oczywiście do rekreacji puszkowej.

Ale postanowiłem go dopieścić, aby był celniejszy i kulturalniejszy w działaniu.

Co zrobiłem i co wymieniłem ?

Spust, koniecznie trzeba poprawić, bo fabrycznie jest za twardy.

MB-05 to platforma l96, więc ma prawdopodobnie typowy dla niej zespół spustowy, wystarczy podmienić sprężynki na słabsze, troszkę wygładzić współpracujące krawędzie dźwigienek i gotowe.

Obrazek

Ponieważ nie zamierzam zrobić z tego wellaka potwora fpsowego, nie zmieniłem tłoka, prowadnicy i sprężyny na wzmocnione.
Wymieniłem jedynie standardową głowicę tłoka z oringiem na kapeluszową, coś jak uszczelka zepto w wiatrówkach, zdecydowanie lepiej trzyma stabilną prędkość.

Obrazek

Założyłem również na prowadnicę sprężyny łożysko oporowe, dzięki czemu sprężyna tłoka lekko obraca się wokół swojej osi i troszkę lżej naciąga się tłok.

Obrazek

W międzyczasie trafił się okazyjnie używany stalowy cylinder, podobno od Novritscha.

Obrazek

Fabryczny jest z aluminium, raczej kiepskiej jakości, więc podatny na zarysowania i odkształcenia, co nie sprzyja utrzymaniu stabilnej prędkości.

I co ważne, stalowy cylinder zdecydowanie lepiej trzyma rączkę przeładowania i głowicę.
Gwinty na aluminium potrafią się szybko wyrobić, szczególnie przy używaniu mocnej sprężyny.

Co jeszcze ze zmian :hm: ?

Komora HU. Nie jest zła, ale niestety bazuje na standardzie l96, a tutaj jest problem z gumkami hop-up, są słabo dostępne i małym asortymencie.

Można dopasować do fabrycznej komory gumki od AEgów, ale to loteria, jak coś pójdzie nie tak, to gumka do kosza.

I znowu udało się kupić po taniości komorę od PPSa, dostosowaną do gumek AEG :)

Obrazek

Z dużo większym okienkiem na dystanser, dzięki czemu można zastosować gumki HU typu flat czy r-hop.

Lufę wymieniłem na SA 500 mm 6.02 mm, ale ją już miałem wcześniej, więc jakby bez kosztowo ;)

Ponieważ nie zamierzam strzelać z tego karabinka na jakieś odległości snajperskie, jak strzelcy ASG, wystarczy mi celność na 30 m do puszek, ustawiłem prędkość na ok. 470 fps.

Jak już karabinek strzelał przyzwoicie, to zabrałem się za tjuning wizualny :)

Od początku nie podobał mi się język spustowy, wyglądał jak gruby hak.
To dorobiłem sobie nowy, z aluminium, coś na wzór spustu sportowego.
Oraz dołożyłem do osady palmrest, z tworzywa i aluminium, tak aby pasował wizualnie do całości.

Obrazek

Teraz, również dzięki regulowanej kolbie i bace karabinek leży w rękach idealnie, strzelanie ze stojaka to przyjemność :spoko:

Obrazek

Z wad to znalazłem dwie, typowo konstrukcyjne.

Jedna to niezbyt wygodny dostęp do regulacji hopka, trzeba używać do tego kluczyka imbusowego i trafić nim w schowaną głęboko śrubkę.
Dla gracza ASG może być to uciążliwe podczas strzelanki, ja strzelam na spokojnie, rekreacyjnie, ale też zamierzam jakoś to poprawić.

Druga wada to sposób mocowania lufy zewnętrznej.
Jest wkręcona w blok komory zamkowej, zakontrowana jedną śrubką robaczkiem i praktycznie opiera się tylko o łoże.

Obrazek

Takie mocowanie potrafi się lekko rozluźnić podczas transportu i używania, co skutkuje pogorszeniem celności.
Prawdopodobnie "złapię" lufę zewnętrzną jakąś obejmą lub w inny sposób przytwierdzę ją dodatkowo do osady.

Mam jeszcze czas na poprawki, do wiosny jeszcze trochę czasu :)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Well MB05 - kolejny czterotakt do rekreacji :)

Post autor: masa »

Szacun!!!!!!! BRAWO!!!!! :up: :up: :up:
TX200 HC + Element Helix
ODPOWIEDZ