Obrazek

Problem z celnościa Hatsan 80

Awatar użytkownika
Maciek_op
Posty: 29
Rejestracja: 19 gru 2006, 20:21
Lokalizacja: Opole

Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Maciek_op »

Cześć
Mam od kilkunastu lat hatsana 80, kilka lat stał nieużywanym w garażu. Ostatnio postanowiłem sobie postrzelać i objawił się problem z celnością. Otóż podczas testów z 10m z podpórką dopiero po mocno przesunietej szczerbince oraz całkowicie wykręconej śróbie od wysokości trafiam w cel. Nie wiem czy cos nie tak z przyrządami ?Czy może moc sprężyny spadła i nie jest w stanie nadać odpowiedniej prędkości ? Zdjęcie ustawienia przyrządów gdy jest w miarę celnie dołączam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Hatsan 80, bez tuningu (na razie ;-)), bez lunety.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: masa »

Nie ma co gdybać, trzeba rozebrać i sprawdzić co się stało.
W tym garażu to nie stał przypadkiem z naciągniętą sprężyną?? :hm: "Wykręcona" szczerbinka to korekta w górę, więc energia spadla.
Jeżeli sprężyna ok, to o-ring lufy mógł się "wyklepać" i może przepuszczać.
Tak czy inaczej po długiej przerwie przegląd i smarowanie jak najbardziej wskazane. :up:
TX200 HC + Element Helix
Awatar użytkownika
Maciek_op
Posty: 29
Rejestracja: 19 gru 2006, 20:21
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Maciek_op »

dzięki, gdzie można obecnie kupić jakiś sensowny zestaw gumek i ew sprezyne? troche wypadłem z obiegu :-)
Hatsan 80, bez tuningu (na razie ;-)), bez lunety.
Awatar użytkownika
Maciek_op
Posty: 29
Rejestracja: 19 gru 2006, 20:21
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Maciek_op »

no a ta duza korekta w lewo aby w miarę leciało prosto ?
Hatsan 80, bez tuningu (na razie ;-)), bez lunety.
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Urko »

Maciek_op pisze: 12 lis 2022, 23:43 no a ta duza korekta w lewo aby w miarę leciało prosto ?
Bardzo mnie ciekawi jak to wygląda względem lufy? Bo to co widać, to sugeruje jakiegoś "banana"... :zdziwko:
Awatar użytkownika
Maciek_op
Posty: 29
Rejestracja: 19 gru 2006, 20:21
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Maciek_op »

Właśnie też podejrzewam jakieś skrzywienie lufy, więc nie wiem czy inwestować w sprężynę i uszczelki czy po prostu nie kupić czegoś nowego w typie hatsan 80. Ten model mimo wszystko mi pasował, nie chcę przy sporadycznym strzelaniu wchodzić w jakieś większe koszty. Budżet to max 800zł
Hatsan 80, bez tuningu (na razie ;-)), bez lunety.
Awatar użytkownika
Maciek_op
Posty: 29
Rejestracja: 19 gru 2006, 20:21
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Maciek_op »

A gdzie obecnie kupić dobrą sprężynę i komplet uszczelek ?
Hatsan 80, bez tuningu (na razie ;-)), bez lunety.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Mamutowicz »

Maciek_op pisze: 13 lis 2022, 19:11 A gdzie obecnie kupić dobrą sprężynę i komplet uszczelek ?
viewforum.php?f=110
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Maciek_op
Posty: 29
Rejestracja: 19 gru 2006, 20:21
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Maciek_op »

Problemem jest przekręcona lekko muszka i gibająca się w lewo i w prawo szczerbinka. Poprawianie szczerbinki do osi po każdym przeładowaniu i celność jest ok. Na ten mega opad pomogła wymiana uszczelek i sprężyny. Myślę, że w zasadzie to sama uszczelka lufy powodowała bo była jeszcze oryginalna (16 lat) i wygnieciona. Można coś zrobić z tą muszką ? Ew jaki budżetowy zestaw optyka i montaż można kupić ?
Hatsan 80, bez tuningu (na razie ;-)), bez lunety.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Mamutowicz »

Maciek_op pisze: 23 lis 2022, 12:25 [...] Można coś zrobić z tą muszką ? Ew jaki budżetowy zestaw optyka i montaż można kupić ?
Muszkę chyba możesz potraktować "kropelką", ale tak, żeby ci regulacja działała.. Niestety nie widzę tego "gibania" więc nie mogę ot tak doradzić..
Co do optyki - a na jaką odległość max chcesz strzelać?
Z resztą.. Najtaniej chyba u Eresa kupisz Deltę Classic przefokusowaną za niecałe 7 stówek plus jakiś montaż..
Tanie walthery czy nawet hawke vantage mogą się posypać na Hatsanie.
Tyle że do radosnej rekreacji najlepiej by było mić lupkę z AO, ale taka która wytrzyma na sprężynie niestety podejdzie pod 1k..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Urko »

DOC z przefokusowaniem na stronie: Delty też podchodzi pod 700 zł https://deltaoptical.pl/luneta-celownic ... x40-mildot

Hawke daje najlepsze stosunek jakości do ceny, ale Vantage-a mało kto poleca na sprężyny... ;-)

Podobno "czeskie" Valiant-y są całkiem wytrzymałe, ale tanie modele Lynx gdzieś zniknęły. Zostały tylko takie "potwory" z tubusem 30mm:

https://www.colosus.pl/luneta-valiant-l ... ot-x150100 Valiant Lynx 4-16x50SF 682 zł
Obrazek

https://www.arobron.pl/sportowe/505110- ... l-dot.html Valiant Zephyr 4-16x50SF 799zł (Black Friday)
Obrazek

Ja bym tego na sprężynę nie dawał, nawet gdyby miały wytrzymać. Jedna pozytywna rzecz, że ostatnio łatwiej kupić jednoczęściowy montaż 30mm niż calowy. Tzn. na calowy w sklepie trzeba wydać ok 100-120zł. Natomiast 30mm jednoczęściowa Delta kosztuje ok 50zł i nadal jest w ofercie. :drunk:
Edited by mamutowicz
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Mamutowicz »

Urko.. Ja ciebie błagam.. Naucz się zmieniać rozmiar zdjęcia przed opublikowaniem bo twój jeden post z biedą wchodzi na jedną stronę..
Nie ma potrzeby zapodawać reklamowej fotki teleskopu x50 na cały ekran.. Naprawdę.
Zwłaszcza jeśli tego nie polecasz..
Nosz qr2..
A co do różnicy w cenie..
Jeśli kupujesz montaż raz.. to jaka różnica czy wydasz 50 - czy 150 zł.. ?
Znaczy.. Aż taka bieda że ta stówka więcej raz na zawsze pogrąży kogoś w dołku finansowym?
Przecież montaż jak kupisz to ci zostanie nawet jak lupę sprzedasz więc to prawie jak inwestycja w gold? .. Bez amber..?

Osobiście mam zamiar zamówić Valianta na test i za jakiś może tydzień będę mógł co nieco napisać o tej lupce, ale jak już to wezmę Valiant Themys 4-12x40 AO HFT
Niestety moim zdaniem sadzanie na wiatrówkę jakiejkolwiek lupy o średnicy obiektywu pow 40mm mija się z celem, chyba że strzelasz FT,, więc nie mam zamiaru testować teleskopów x50
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Maciek_op
Posty: 29
Rejestracja: 19 gru 2006, 20:21
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Maciek_op »

Co daje przefokusowanie ? I na ile zrobić aby było w miarę uniwersalnie ? Z otwartych strzelam na 10-15m. a nia ile ma sens w Hatsanie 80 ?
Co to jest AO ?

A i jeszcze jedno co ew kupić do 1500zł gdybym wkwił się na h i rozwalił go o ścianę ?

Edytowałem ci posta pod postem..
Piotrek.
Hatsan 80, bez tuningu (na razie ;-)), bez lunety.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Mamutowicz »

AO - Adjustable Objective - Obiektyw ze zmiennym ustawieniem ostrości. Działa podobnie jak w aparacie fotograficznym. Może to być pierścień na obiektywie Obrazek , pokrętło boczneObrazek albo pierścień na okularze Obrazek
Za pomocą AO zmienia się dystans na jakim luneta pokazuje ostry obraz.

Przefokusowanie - zmiana "ostrzenia" lunety. Stosowane gdy luneta nie ma AO i jest ustawiona na zbyt daleki dystans.
Do strzelania "wiatrówkowego" z reguły ustawia się ostrość na ok 20 - 25m.
Przydatna informacja - Głębia ostrości - dystans ostrego obrazu przy jednym ustawieniu ostrości. Dla różnych lunet różnie, ale generalnie : im mniejsze powiększenie - tym większa głębia ostrości oraz Im mniejsza średnica obiektywu - tym większa głębia ostrości.
Np dla Burrisa Timberline (obiektyw 32mm) przy powiększeniu 10x i AO na 22m głębia ostrości to jakieś 15m - ostro jest pomiędzy 15 a 30m. Powyżej i poniżej zaczyna się rozmycie - im bliżej/dalej tym większe.
Dlatego jeśli kupujesz lunetę bez AO - wtedy najlepiej kupić taką z małym obiektywem, bo wtedy masz większy dystans czystego obrazu.

Do 1500? :hm: - HW30S. Na 15m możesz z otwartych strzelać do zapałek. Do 30m do kapsli.. Powyżej już nie bardzo bo.. kapsli nie widać.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Maciek_op
Posty: 29
Rejestracja: 19 gru 2006, 20:21
Lokalizacja: Opole

Re: Problem z celnościa Hatsan 80

Post autor: Maciek_op »

Kurcze to ja myślałem , że regulacja ostrości w urządzeniu optycznym to standard.

https://akhobby.pl/weihrauch/26-hw30s-6 ... e-standard

Co ty na to ? Brać z tuningiem Hogana ? A tru glo czy nie ?

Dzięki za super info o lunetach.
Hatsan 80, bez tuningu (na razie ;-)), bez lunety.
ODPOWIEDZ