Obrazek

Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
MiciMicz
Posty: 38
Rejestracja: 28 mar 2022, 20:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: MiciMicz »

U mnie w zależności czy strzelectwo pneumatyczne wyjdzie z rekreacji w stronę zawodów HFT to myślę o setupie 97 i Optisan 10x32. Czytałem/widziałem dużo pozytywnych opinii nt tego szkła. Jestem ciekawy czy są tu jacyś jego użytkownicy, którzy mogą podzielić się doświadczeniami z używania tej lunety :)
HW 57 RS, Artemis CP1M RS, Walther CP99 Compact
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: rokasa58 »

dArOo pisze: 06 cze 2022, 14:10 ale póki co pozostaje przy hw97, pozostaje jeszcze tylko kwestia jaką optykę na niego dać :hm:
SWFA z siatką MD. Pancerne szkło z czytelną siatką,używam przy lekkim zmroku i daje radę.
dArOo
Posty: 32
Rejestracja: 12 maja 2006, 12:22
Lokalizacja: Rzerzęczyce

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: dArOo »

rokasa58 pisze: 07 cze 2022, 6:21
dArOo pisze: 06 cze 2022, 14:10 ale póki co pozostaje przy hw97, pozostaje jeszcze tylko kwestia jaką optykę na niego dać :hm:
SWFA z siatką MD. Pancerne szkło z czytelną siatką,używam przy lekkim zmroku i daje radę.
Tak na szybko widzę że to są ceny grubo ponad 1tys... a coś tańszego??
Slavia 634 (tunning) + PP 3-12x42A0
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: rokasa58 »

Kupiłem dwie używki , jedną za tysiąc a drugą z siatką MD za ,900.
Albamori
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2022, 7:57

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Albamori »

Witam,
Mam opcje zakupu TX200 za 2,2k. Dwóch właścicieli dotychczas. Czy to dobra cena przy obecnym rynku?
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Urko »

Jeśli nowa w sklepie aktualnie kosztuje od 4,5 do 5,9k (zależnie od wersji) to finansowo pewnie ta cena jest bardzo dobra.
Ale po co komu taka droga wiatrówka? Obrazek
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: rokasa58 »

Albamori pisze: 21 paź 2022, 8:39 Witam,
Mam opcje zakupu TX200 za 2,2k. Dwóch właścicieli dotychczas. Czy to dobra cena przy obecnym rynku?
To pancerny sprzęt i w przeciwieństwie do konkurencji,można wszystko do niej dokupić.
Druga czy trzecia ręka,to niewiadoma,zaryzykuj ;)
Albamori
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2022, 7:57

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Albamori »

Dobra to drugie pytanie. Mam możliwość zakupu optyki valiant zephyr 6-24 za mniej więcej 1000 zł. Ktoś może korzystał, poleca? Odradza?
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Mamutowicz »

Albamori pisze: 21 paź 2022, 11:53 Dobra to drugie pytanie. Mam możliwość zakupu optyki valiant zephyr 6-24 za mniej więcej 1000 zł. Ktoś może korzystał, poleca? Odradza?
Pierwsze słyszę o tej optyce, ale od razu odradzę choćby ze względu na szkło x50 .. Z tym teleskopem nabawisz się tylko frustracji już przy zerowaniu a na TXie pewnie padnie po pół paczki śrutu.
Kup sobie DOCa a za resztę kasy wyślij TXa do kogoś na przegląd i ew.poprawki.
Ewentualnie HAWKE`a ale nowego ze sklepu, żebyś miał na niego gwarancję.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Urko »

Obrazek

Opis na stronie sklepu: https://www.balistas.pl/luneta-celownic ... -2-mil-dot

W którejś dyskusji pod ofertami w tym sklepie (tylko chyba w innym języku), przedstawiciel producenta (czeski) twierdzi że Valianty wytrzymują bez uszkodzenia zamontowanie na sprężynowych wiatrówkach do 22J. Może dlatego ten Zefirek taki trochę ciężkawy jest. Ale jak na to powiększenie nie jest przesadnie długi np w porównaniu do Hawke Vantage (który ma prawie 40 cm) ;)

Lunety Valiant mają 5 wersji siatek celowniczych. Warto zwrócić uwagę co się kupuje, by nie było zaskoczenia, gdy się dostanie w przesyłce jakieś bezsensowne RAQ... :lol:

Obrazek

Edytowałem ci zdjęcia bo były za dup.. że..
Piotrek.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Mamutowicz »

Tyle że do wiatrówki, zwłaszcza sprężynowej, nie bardzo się nadaje ze względu na masę, rozmiar szkła i.. powiększenie...
Masa - będzie wymagać naprawdę solidnego (czytaj: drogiego) montażu jednoczęściowego, bo inaczej to będzie taki Jasio wędrowniczek..
Rozmiar szkła1. - wymusi zastosowanie wysokiego montażu, a więc i podwyższenia baki w TXie bo oryginalna będzie ciut za niska.
Rozmiar szkła2. - większe szkło + większy błąd paralaksy, nawet przy kręceniu AO które z kolei może powodować wędrowanie "zera"..
Powiększenie - na dystansie "wiatrówkowym" raczej nie używa się nic powyżej 12x więc zamiast takiej kobyły można kupić jakieś mniejsze szkło ( 3-9x .. 4-12x czy coś w tym stylu) z obiektywem 40mm max i wyjdzie taniej i lepiej..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Urko
Posty: 146
Rejestracja: 07 lis 2021, 9:42
Lokalizacja: Lemingrad

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Urko »

Dzięki za poprawki obrazków. Postaram się od teraz wstawiać mniejsze. Ten np. jest trochę mniejszy:

Obrazek
Optisan CP 3-12x32P
Opis w sklepie: https://superwiatrowki.pl/luneta-optisa ... .html#opis

Taka lunetka była by chyba niezła? Chociaż po zakupie drogiej wiatrówki, można nie mieć od razu ochoty wydawać tyle pieniędzy... ;)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Mamutowicz »

Urko pisze: 21 paź 2022, 18:59 [...]
Taka lunetka była by chyba niezła? Chociaż po zakupie drogiej wiatrówki, można nie mieć od razu ochoty wydawać tyle pieniędzy... ;)
Luneta świetna, zwłaszcza pod HFT ( choć mnie osobiście nie podoba się krzyż, jednak to sprawa indywidualna ), ale jak sam napisałeś - cena również jest .. niezła.. :D
Co prawda warto wydać, bo optyka musi być dobra.. inaczej po co kupować wiatrówkę z górnej półki jeśli przez gorsze szkło nie będzie można z niej celnie strzelać..?
Jednak niekoniecznie trzeba rujnować się aż takim wydatkiem..
Dlatego pisałem że trzeba brać nową ze sklepu, żeby miała gwarancję..
No i kwestia jakości do ceny - Najlepiej wypada DOC, ale jest bez AO więc do rekreacji niezbyt, chyba że się poprosi Qbusia o upgrade.. :"D
Patrząc na to co Eres ma w ofercie to poza docem można się skusić na Hawke Vantage 3-9x40 AO nawet tańszy od DOCa a ma przynajmniej AO i dobre szkła.. Jeśli nie bać się zaryzykować w słabo znaną markę to np Valiant Themys 4-12x40 AO kusi ceną i parametrami..
Później ceny wychodzą już ponad 1k i osobiście gdybym miał brać jakiegoś Valianta ( którego nie znam) a np Vortexa ( którego miałem i bardzo chwaliłem) to wybór byłby dla mnie oczywisty..Vortex Crossfire II 4-12x40 1'' AO BDC :)
Generalnie nie polecam żadnych szkieł powyżej 40mm, chyba że ma się osadę z regulowaną baką, poza tym dochodzi głębia ostrości i paralaksa..
Im mniejszy obiektyw - tym większa głębia ostrości i mniejszy błąd paralaksy - a co za tym idzie można ostrzelać większy dystans bez kręcenia AO - co w tańszych lunetach może prowadzić do przesuwania się "zera"..
No.. Ale to oczywiście tylko moja osobista opinia, a jakimś wielkim znawcą tematu nie jestem..

Co do tego Valianta .. :hm: Było by nawet fajnie jakby ktoś go kupił, dobrze przetestował a potem zapodał porządny opis na forum.. Bo kto wie - Może była by to konkurencja dla Vortexa i Hawke?
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: rokasa58 »

Albamori pisze: 21 paź 2022, 11:53 Dobra to drugie pytanie. Mam możliwość zakupu optyki valiant zephyr 6-24 za mniej więcej 1000 zł. Ktoś może korzystał, poleca? Odradza?
Z drugiej ręki,to kupuje się pancerne szkła do "sprężyn" /SWFA,Leupold,Vortex z wyższej półki/.
Kupiłem raz używanego Sidewindera i pomimo naprawy w zakładzie optycznym, nie nadawał się na sprężynę.
Z drugiej strony mam kupione używane dwie SWFA i te są ok.
Jest taki Vortex - 2-7x32, zakup nowego w granicach 800 pln,przefokusowanie w Delcie kosztuje 100pln.
Albamori
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2022, 7:57

Re: Nie wiesz co kupić? Pomyśl i zapytaj.

Post autor: Albamori »

Wybór padł ostatecznie na vortex crossfire II 6-18x44. Uwzględniałem uwagi, ale zdecydowała też cena bo udało mi się korzystnie dorwac z drugiej ręki.
ODPOWIEDZ