Obrazek

Zaworek dyszy gazowej GBB

Dla miłośników replik ASG
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Zaworek dyszy gazowej GBB

Post autor: kamazek »

Jak wiadomo :P bawię się w amatorskie modyfikacje replik ASG :)
I ostatnio zacząłem kombinować z zaworkami dyszy gazowej w pistolach z blow-backiem.

Jeszcze do niedawna taki element "gaziaka" z GBB był dla mnie całkowicie nieistotny, no bo praktycznie go nie widać, nawet po rozebraniu podstawowym repliki.

A zaworek ten, a głownie jego sprężynka, ukryte w dyszy gazowej ( lub w cylinderku gazowym, różnie to jest nazywane) może wpływać na balans pomiędzy siłą blow-backu a prędkością kulki !

Na zdjęciu dysza gazowa z Glocka, ale w w innych systemach wyglądają podobnie.

Obrazek

W replikach dobrych firm ten balans jest zazwyczaj dobrany optymalnie (przynajmniej mam taką nadzieję ;) ), ale w replikach tańszych, budżetowych to już może być loteria :hm:

Jak działa taki zaworek w replice z blow-backiem ?

Gaz z magazynka (co2 lub green gas) dostaje się do wnętrza głowicy gazowej, oczywiście po naciśnięciu spustu :)
Następuje wtedy wypchnięcie kulki z komory HU, zaworek się zamyka pod wpływem wzrostu ciśnienia, a reszta gazu napiera na głowicę tłoczka i odpycha zamek do tyłu.
Zamek wraca, dysza pobiera następną kulkę z magazynka, wciska ją w komorę HU itd.

I tutaj zaczyna mieć (może mieć !) znaczenie twardość sprężynki zaworu dyszy oraz kształt (przepustowość) zaworka.

Najkrócej podsumowując :
Słaba ( miękka) sprężynka szybko pozwoli zamknąć się zaworkowi i większa porcja gazu uderzy w głowicę tłoczka, powodując silniejszy "kopniak" zamka repliki.
Twardsza sprężynka później pozwoli zamknąć się zaworkowi dyszy, co może zwiększyć prędkość kulki ( bo więcej gazu w nią uderzy) a zmniejszy porcję gazu, która uderzy na głowicę tłoczka).

Cały czas piszę MOŻE, bo całkowita sprawność repliki gazowej zależy od wielu innych czynników jak np. szczelności gumki w komorze HU, szczelności głowicy tłoczka w cylinderku gazowym, luzów/oporów mechanizmu, jakości zaworków strzałowych w magazynku, ciśnienia gazu, temperatury itd.

Mam Colta 1911 na co2 od Double Bella, taki budżetowiec
Replika ta ma potężnego kopa, jest bardzo celna, przynajmniej mój egzemplarz, ale fps'y jak na co2 takie sobie, ok. 300.
Pomimo najlepszych starań z uszczelnieniami nie chciało być więcej :(
Po założeniu mocniejszej sprężynki zaworka dyszy gazowej jest teraz ok. 340 fps a kopniak blow-backu jest dalej spory :)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Zaworek dyszy gazowej GBB

Post autor: Mamutowicz »

Zawsze możesz zrezygnować z blowback co da ci około 500fps, a dla utrzymania realizmu poproś ( np Qbusia) żeby po każdym strzale kopnął cię w du.. z tyłu..
Będziesz mieć i prędkość i kopniaka..
I obaj będziecie mieć masę radochy..
A o to w tym przede wszystkim chodzi co nie :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zaworek dyszy gazowej GBB

Post autor: kamazek »

Dziękuję Mamucie Mamutowiczu za cenne uwagi i inspirację dla Qbusia :)

Wracając do kwestii podmianki sprężynki w dyszy gaziaka.
Przeprowadziłem kilka testów ze sprężynkami różnej długości i twardości ;)

Obrazek

Nie należy przesadzić z wsadzeniem do dyszy sprężynki zbyt twardej lub dłuższej.
Opór jaki stawia wtedy zaworek nie pozwala mu się zamknąć i cały gaz z maga poleci momentalnie przez lufę !

W replikach z blow-backiem gaz odcinany jest po strzale w wyniku ruchu zamka do tyłu, zwalniany jest wtedy nacisk zbijaka na zawór strzałowy.

Moim zdaniem eksperymentowanie ze sprężynką lub zaworkiem dyszy to ostateczność, po wyeliminowaniu wszystkich potencjalnych problemów z repliką.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
ODPOWIEDZ