Obrazek

Diana430L 4.5mm

rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: rokasa58 »

Tłok spawany z przodu i przetoczony,tył nie spawany,tylko kanałek pod ślizg /robota masy :D/. Działa nieźle,ale kop jest.
Obrazek
https://www.youtube.com/watch?v=PvnSKrPJWqU
A na luźny port ładowania można zaradzić w ten sposób,próbowałem i działa.
Obrazek
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

no qrczę, śrut ledwie drgnął :) dobra robota. Mam nadzieję że u mnie też tak będzie...no prawie ;)
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: rokasa58 »

andrzej__ pisze: 26 mar 2021, 14:45 no qrczę, śrut ledwie drgnął :) dobra robota. Mam nadzieję że u mnie też tak będzie...no prawie ;)
Nie przesadzaj :D pięciomilimetrowe przesunięcie śrutu,to norma.Podobno jest taki TX na śląsku,gdzie piramidka z dwóch śrutów nie rozpada się podczas strzału / wiem kto to ma,ale osobiście tego nie widziałem :D /
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

Tego nie widziałem ani nie słyszałem ale widziałem filmik jak koleś w TXe zrobił antyodrzut jak w Twojej D54.
Robił wieżyczki z trzech śrócin , stawiał chyba ołówek w pionie i nie spadało.
Ostatnio mieszkałem na Śląsku równy rok.Starałem się o kontakty z strzelającymi ale cisza,Nawet tutaj na forum pisałem i nic.Jakiś jegomość odezwał się raz ale na tym się skończyło.
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: masa »

Roman ma rację, samo przesunięcie śrutu na karabinku o jego średnicę bez "podskakiwania", to norma, ale i w mojej skromnej opinii również oznaka dobrze dopracowanego sprężynowca. Oczywiście im mocniejszy karabinek, tym trudniej. Dla "okołolimitowanego" karabinka trudno o lepszy wynik. :up:
Kop zawsze będzie. W mojej Diance po konwersji na 22mm też jest, ale liczy się też - a może jeszcze bardziej - długość cyklu strzału. Wszyscy kochają HW97 nie tyle za mały kopniak, co za krótki cykl strzału. Ci, którzy narzekają na wrażliwość na chwyt pudełkowych TXów (a jest ich całkiem sporo - narzekających oczywiście) nie mają większych zastrzeżeń do kopa, a jednak długaśny cykl strzału utrudnia "ftrafianie".
Skomentuję dywagacje na temat testu śruta porównując D54 Romana do karabinków, które miałem, lub mam do tej pory. :)
1. Używany AA TX200 HC, który kupiłem okazał się FACem - prawie 22J. W środku była w 100% fabryka ze sprężyną fi 3,25mm. Kultura strzału masakra, śrut nie skakał, tylko FRUWAŁ!!! :zdziwko: Po sprowadzeniu go pod limit, ale nadal "w oryginale" śrut ładnie podskakiwał, robił fikołka i spadał. Po konkretnych przeróbkach - w środku praktycznie jak LGU z trochę mniejszym skokiem i odchudzonym tłokiem + porządne ślizgi - śrut przesuwa się podobnie, jak u Rokasy 4-5mm. Na pewno da się lepiej, ale wątpię, że przy 16,8J i w HC - zachodni magicy wyżej cenią "długolufe" MK3 za kulturę strzału i lepszą o prawie 1J wydajność energetyczną (mając po kilka karabinków wymieniali sobie "flaczki" pomiędzy tymi dwoma odmianami i mierzyli różnice).
2. Moja nowa D430L też była FACem - trochę ponad 20J. Śrut fruwał wysoko. Ciachnięta sprężyna i między 17 a 18J - śrut podskakuje i spada... Ze "zmodzonym" tłokiem + ślizgi i okolice 15,5-16J podobnie, jak na filmiku, więc co najmniej tak dobrze, jak mój TX po wszystkich modach. :up: Zaznaczyć trzeba, że TX jest prawie kilogram cięższy od Diany, ale gdyby zdławić TXa w okolice 15J pewnie Diankę by pobił. D430L po konwersji na 22mm to już jednak trochę inna bajka.... Fakt, że podciągnięta powyżej 16J trochę traci ze swojego uroku, ale za to w okolicach 14-15J powoduje "opadanie kopary". :D
3. Cometa 300 - po zakupie nie mierzyłem, ale szybko poszła nowa prowadnica z kapeluszem + sprężyna + zepto + ślizgi na tłoku, co dało okolice 15,5J. Śrut przesuwał się 2-3mm - strzelała fantastycznie mięciutko. Nie ma co się dziwić, przecież to w zasadzie taki sam system, jak HW95 + długaśna lufa, ale leciutki oryginalny tłok - tylko 170g. A teraz ciekawostka - po ucince lufy pod tłumik do ok. 320mm śrut zaczął spadać, a energia zmalała do trochę ponad 14J. :!:
Jeszcze kilka dygresji, na temat filmików z YT - nie Twojego Roman!!! :aniolek:
Oglądam je, ale już się nimi nie "jaram". Ile jest filmików pokazujących test śruta, a zaraz po strzale wynik na chrono??? :hm: :PP
Przede wszystkim NIGDY, ale to PRZENIGDY nie można porównywać testów śruta robionych karabinkami w kalibrze 5,5mm, które nie dość, że w powszechnej opinii pracują bardziej miękko, to jeszcze na ich systemach czy wieżyczkach lądują 1-1,2 gramowe (popularny Exact 4,5mm to 0,547g) śruty jumbo, a te z natury rzeczy skaczą bardziej niechętnie. :hihi: Zróbcie sobie mały teścik: załadujcie swój karabinek tym samym śrutem i zróbcie test śruta najpierw Expressem, potem Exactem, a potem czymś w rodzaju H&N Barracuda, a potem załadujcie do lufy inny śrut i powtórka testu.... Ci, którzy próbowali wiedzą już, co mam na myśli. Pozostali będą trochę hmmm.... zmieszani. ;)
Ciekawostką jest, że pomimo angielskiego limitu 16,3J, który jest szeroko na świecie uznawany za "prawilny" z racji choćby strojenia karabinków pod przepisy obowiązujące na zawodach ogólnie przeważają opinie, że wiatrówki sprężynowe w kalibrze 4,5mm "najmiodniej" pracują w okolicach 15J, a okolice 16,5-17J to optymalna energia dla podlimitowych karabinków, ale w 5,5mm. ;)
Zapewne każdy ma na ten temat swoją opinię, ale po zakupie TXa ja też już mam swoją i jej nie zmienię!!! Pudełkowce na warsztat! Wszystkie! :D
TX200 HC + Element Helix
andrzej__
Posty: 176
Rejestracja: 26 lip 2020, 11:46

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: andrzej__ »

Sporo testów Panie kolego :) no ale robi się je dla porównań , ciekawość efektów zwieńczenia swojej pracy przy danym egzemplarzu .
Ja za wiele napisać nie mogę w tym temacie Diana i BSA strąca śrut aż miło ;(
Hatsan 90 , który ma 14J po wszystkich operacjach , naciąga sie leciutko strzela celnie (nawet bardzo) strzelam z niego z otwartych bo się trafiły super...mimo wszystko test śruta wypada mizernie :( spada ale to Harry więc się z ty pogodziłem.
Jedyny zwycięzca to Slavia 630 mod 77 Czech Rapublik ktarą nabyłem i przyszła we czwartek.Wczorak posiedziałem nad Nią truszkę i cóż :) przy 8J śrut nie spada , przy strzale ciche szybkie klapnięcie, leciuchny kopik , spust po wypolerowaniu "na pierdniecie komara" :)
Teraz rozbebeszona leży bo drewienko w robocie a stal będzie polerowana i oxydowana .
Kilka sztuk długich i dwie krótkie.
NikczemNik
Posty: 7
Rejestracja: 20 sty 2021, 16:03

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: NikczemNik »

Witam mam pytanie czy ktoś by podał fi i grubość tego oginga w cylindrze ewentualnie jakieś namiary gdzie można nabyć
Weihrauch HW97K LANG + Diana 430L -- miasto Wałbrzych :uzi:
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: masa »

Jeżeli Koledze chodzi o uszczelkę portu transferowego, to nie jest o-ring. Widziałem je w ofercie w Superwiatrówki albo Serwisie Wiatrowym.
TX200 HC + Element Helix
NikczemNik
Posty: 7
Rejestracja: 20 sty 2021, 16:03

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: NikczemNik »

Oki dzieki za podpowiedź. Znalazłem zgubę nie wygląda za ciekawie. Podkładka metalowa i zgnieciony o ring :hm:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Weihrauch HW97K LANG + Diana 430L -- miasto Wałbrzych :uzi:
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: masa »

To metalowe, to "podkładka mocy" :D
Jeżeli znalazłeś gumowy o-ring, to na stówę ktoś już tam grzebał. Co powinno tam być i z czego można to dorobić znajdziesz wszystko pięknie opisane w postach o D430.
TX200 HC + Element Helix
NikczemNik
Posty: 7
Rejestracja: 20 sty 2021, 16:03

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: NikczemNik »

Witam
Mam pytanie czy jak kupiłem uszczelkę TP w Serwisie Wiatrowym, to zakładać tą podkładkę mocy za uszczelkę?
Weihrauch HW97K LANG + Diana 430L -- miasto Wałbrzych :uzi:
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: masa »

NikczemNik pisze: 05 sty 2022, 20:09 Witam
Mam pytanie czy jak kupiłem uszczelkę TP w Serwisie Wiatrowym, to zakładać tą podkładkę mocy za uszczelkę?
Podkładkę musisz założyć. Ona działa jako swoisty tłumik przepływu portu transferowego. Średnica portu ma duże znaczenie zarówno dla mocy, jak i kultury strzału karabinka. Idealnie, gdyby cała długość portu transferowego miała taką samą średnicę. W przypadku Dianek producent poszedł trochę na skróty i na różne rynki pod rożną moc stosuje te podkładki jako dławiki. Oczywiście możesz spróbować bez podkładki, ale szybciutko będziesz ją montował z powrotem ;)
TX200 HC + Element Helix
NikczemNik
Posty: 7
Rejestracja: 20 sty 2021, 16:03

Re: Diana430L 4.5mm

Post autor: NikczemNik »

Jeszcze raz dziękuję za szybką odpowiedź Pozdrawiam
Weihrauch HW97K LANG + Diana 430L -- miasto Wałbrzych :uzi:
ODPOWIEDZ