Obrazek

Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

ODPOWIEDZ
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

Post autor: Jacek245 »

Witam wszystkich.
Zauważyłem podczas strzelania z mojego Hatsana zjawisko polegające na tym że dźwignia bezpiecznika która normalnie przesuwa się do położenia zablokowane(czyli do przodu) w czasie naciągania (łamania lufy) czyni to od czasu do czasu (nie za każdym razem) podczas samego oddawania strzału.Blokada działa normalnie,spust jest blokowany,żeby oddać strzał należy dźwignię odciągnąć do położenia tylnego czyli wszystko ok.Nie znam konstrukcji i zasady działania tej blokady a nie chcę zaglądać do środka gdyż wiatrówka jest na gwarancji a zastanawia mnie czy czasem takie zachowanie blokady nie ma wpływu na parametry oddawanego strzału,bo jakieś elementy w środku o siebie trą lub zahaczają skoro tak się dzieje.Ewentualnie być może dźwignia blokady przesuwa się pod wpływem odrzutu?
Dziękuję za wszelkie wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

Post autor: Mamutowicz »

Jak nie rozbierzesz to się nie dowiesz. gwarancja.. fajna rzecz.. zwłaszcza w czasach słusznie minionych jak srajtaśma była na wagę złota..
masz nie wyczyszczony karabinek. Smaru ( czytaj Kitu) nawalone wsiądzie i po brzegi. Musisz zrobić przegląd zerowy, czyli rozebrać karabinek, wyczyścić ze smarów konserwacyjnych a potem złożyć spowrotem.. W przeciwny,m przypadku możesz ( choć oczywiście nie musisz) uszkodzić karabinek.
Jeśli jest tam za dużo gęstego smaru który działa 'gumowo" to efekt jaki opisujesz jest jak najbardziej moliniowy.
Jak będziesz rozbierał karabinek, to zanim obrobisz tą małą śrubkę starając się ją wykręcić. polecam włożyć w nią śrubokręt krzyżakowy, lekko puknąć go z góry młotkiem a następnie z drugiej strony delikatnie Wkręcić (dokręcić) śrubę łoża) wtedy powinna się zluzować ta mała kontra i powinno być bez problemu.
W razie problemów pisz - pomożemy.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

Post autor: Jacek245 »

Witam.
Opisywany karabinek przeszedł przegląd zerowy u sprzedawcy więc to raczej nie jest przyczyną.
Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

Post autor: kamazek »

To skoro nie chce Kolega rozebrać karabina, aby zdiagnozować problem, to proponuję skontaktować się ze sprzedawcą.
Harnaś na gwarancji, to niech on się martwi.
Można nawet zapytać się sprzedawcę, czy zdjęcie osady nie spowoduje utraty gwarancji.
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

Post autor: Jacek245 »

Dzięki za odpowiedź,bardziej chodziło mi o to czy ktoś się już zetknął z takim zjawiskiem i być może skoro bezpiecznik działa to nie warto się tym przejmować i bawić w wysyłki tylko strzelać.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3162
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

Post autor: kamazek »

Podejrzewam, że nikt rozsądny i odpowiedzialny nie machnie ręką i powie "A strzelaj sobie !" tylko na podstawie Twojego opisu sytuacji !!!
Nikt nie wie, co dzieje się w Twoim konkretnie karabinku i jak to wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowania !
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
kilo
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 302
Rejestracja: 10 wrz 2016, 16:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

Post autor: kilo »

Podobna sytuacja może się pojawić w monecie gdy ustawiasz spust na przysłowiowe pierdnięcie komara. Przesada w regulacji spustu może powodować nie prawidłowe działanie blokady. Miałem taki przypadek w harnasiu 55 QT, wykrecenie śróbki nawet o 1/2 obrotu od regulacji spustu która jest w języku spustuwym powinno pomóc (jeżeli moje przypuszczenie jest trafne)
3x Niemiec, Niemka, Amerykanka i Czeszka= :hm:
szczelać nie umim ale ftrafiam 8)
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

Post autor: Jacek245 »

Wysłałem karabinek do przeglądu i okazalo się że blokada zamyka się pod wpływem odrzutu przy strzale-wszystko ok.
Dzięki za zainteresowanie tematem i pozdrawiam.
gryzmin
Posty: 7
Rejestracja: 02 lis 2021, 16:03

Re: Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

Post autor: gryzmin »

Odgrzebię ten temat z być może trywialnym pytaniem, ale jednak ośmielę się go zadać :) Czy w trakcie naciągania h90 bezpiecznik powinien być w pozycji ON, OFF, czy może nie ma to znaczenia? Jeśli naciągam z pozycją OFF (czyli odbezpieczony) to bezpiecznik przepisowo wskakuje na pozycję ON (czyli do przodu). Zastanawiam się jednak czy nie uszkodzę czegoś jeśli bezpiecznik będzie ON przy naciąganiu...
ninalken
-#zasłużony2020-21
-#zasłużony2020-21
Posty: 218
Rejestracja: 16 kwie 2015, 16:45
Lokalizacja: Poznań i okolice...

Re: Dziwne działanie bezpiecznika w Hatsanie 90.

Post autor: ninalken »

Nic się nie stanie. Jak oddzielisz łoże od systemu np. podczas przeglądu po sezonie i "złamiesz" lufę (dla Twojego bezpieczeństwa zrób to bez sprężyny) to poznasz zasadę działania tego mechanizmu.
Różne takie tam... stare ale z duszą ;)
ODPOWIEDZ