Obrazek

Uwaga kupuję QB 78 ;)

karambolis8
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2017, 7:27
Lokalizacja: Siechnice/Wrocław

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: karambolis8 »

Dzięki za rady i komentarze. Popróbuję wszystkiego, także strzelania bez bipodu. Wiatrówki na razie nie będę wymieniał. Co będzie kiedyś, zobaczymy, nic nie wykluczam. Mam też trochę bardzo ciężkiego śrutu z testera JSB ale jeszcze nie strzelałem nim do tarczy. Zobaczymy jaka będzie różnica.
QB 78
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: WojciechM »

Z wymianą sprzętu nie ma co się spieszyć, postrzelaj z tego co masz. Bywa tak, że sport się znudzi a pieniądze jakie włożyłeś zmarnują się.

Powodzenia :)
karambolis8
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2017, 7:27
Lokalizacja: Siechnice/Wrocław

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: karambolis8 »

Mam podobne przemyślenia, tym bardziej, że czasu na strzelanie mało ;) Na razie trochę doinwestowałem QB, więc głupio go od razu sprzedawać. Właśnie idzie do mnie samoindeksujący magazynek z Czech.
QB 78
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: WojciechM »

Ten magazynek to moje marzenie, aczkolwiek obecna luneta uniemożliwia montaż, więc dałem sobie spokój. Jak dojdzie i go sprawdzisz to zdaj relację :)

Strzelałem z karabinka z magazynkiem samoindeksującym i przyznam że zabawa jest ciekawa ale z przykrością będziesz patrzył na dno opakowania od śrutu, tak szybko się kończy :D
karambolis8
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2017, 7:27
Lokalizacja: Siechnice/Wrocław

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: karambolis8 »

Na pewno wrzucę jakieś zdjęcia jak dojdzie. Na razie jest problem z pocztą bo od 14 czerwca priorytetowa przesyłka tkwi gdzieś pomiędzy Warszawą a Wrocławiem...
QB 78
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Mamutowicz »

karambolis8 pisze: 22 cze 2017, 13:12 [...]Na razie jest problem z pocztą bo od 14 czerwca priorytetowa przesyłka tkwi gdzieś pomiędzy Warszawą a Wrocławiem...
taki magazynek do mała rzecz.. Royal Mail potrafiło zgubić przedni zderzak od audicy.. :D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
karambolis8
Posty: 36
Rejestracja: 12 maja 2017, 7:27
Lokalizacja: Siechnice/Wrocław

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: karambolis8 »

Dotarł. W weekend trochę postrzelałem. Całkiem fajna sprawa. Będę miał chwilę to cyknę zdjęcia.
QB 78
Awatar użytkownika
WojciechM
Posty: 43
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:23

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: WojciechM »

I jak?
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Gudyn »

Też strzelałem z niego, magazynek fajny, bezproblemowa obsługa. Jedynie w transporcie trzeba uważać i pozostawić w pozycji odciągniętej dźwigienkę ładowania, żeby schował się pod lunetę popychacz bębenka, który normalnie trochę wystaje i może się pogiąć. Exacty nie blokują się, nie zacinają, działanie super, jak w PCPach.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
Awatar użytkownika
Gudyn
Posty: 363
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:57
Lokalizacja: Strzelce Kraj.

Re: Uwaga kupuję QB 78 ;)

Post autor: Gudyn »

Z ciekawych rzeczy jakie zauważyłem odnośnie QB78 i nie tylko, po kilkunastu dobrych strzelaniach.
Jakiś czas temu zakupiłem w Serwisie Wiatrowym QB78 - świetnie zrobione, 60 bardzo stabilnych strzałów, polecam :D
Od jakiegoś czasu próbuję różne śruty i robiłem kilka testów na dystansie 80m, kulochwytem była góra trochę mokrego żwiru (bo strzelałem na żwirowni hehe), świetnie się zeruje lunetę i doskonale widać punkty trafienia. Oto co stwierdziłem:

Lufa rzeczywiście musi się przyzwyczaić do śrutu, po zmianie np. z Exacta na Ultra Magnum i w drugą stronę potrzeba kilka(naście) strzałów, żeby lufa złapała swoje zero; po Ultra Magnum, Exact Express łapie od razu jakiś punkt, ale np. dwa doty w lewo, a potem stopniowo wraca do swojego początkowego (luneta była zerowana na Expressie 4,52). Tak samo po czyszczeniu lufy z osadów ołowiu, zero zmienia się, ale w moim przypadku jest stałe, a nie hula po całej lunecie i wystarczy przeklikać wieżą do nowego punktu.

Testowałem na 80m następujące śruty, JSB z niepełnego testera, pozostałe z jakiś zapasów:
- JSB Exact Express 4,52
- JSB Exact 4,51
- JSB Exact Heavy 4,52
- JSB Exact Monster 4,52
- JSB Exact RS 4,52
- Crosman Premier Ultra Magnum
- Crosman Wadcutter
- Crosman Pointed
- Gamo Round Balls 4,5
- miałem jeszcze Crosmana Super Pointa, ale zapomniałem testować, wiem że i tak jest beznadziejny, bo to pierwszy śrut jaki mi wcisnęli w sklepie na Oławskiej i zawsze był do d.

1. Wadcutter, Round Balls - bez zaskoczenia - tragedia, żadnej powtarzalności.
2. Ultra Magnum - niektóre sztuki trafiały punkt w punkt, ale niektóre hulały po 0,5 dota w różne strony. Do 50m powinno być nieźle. Spory opór przy ryglowaniu, śrut bardzo ciasny w lufie, trafienie 3 doty poniżej zera dla Expressa.
3. Exact 4,51, Exact RS 4,52 - trochę siewnik, nie bardzo leży w moim QB.
4. Exact Monster 4,52 - energetycznie dość stabilny, ale lata na lewo i prawo po 4 doty bez żadnego ładu, nie przyzwyczaił się do lufy po jakiś 15 strzałach, dałem sobie spokój, bo nie miałem więcej. Ok 4 dotów ponizej zera.
5. Pointed - dobry, dość powtarzalny śrutek, dość tani. Cel o średnicy 20 cm obrywa 10/10, w puszkę po Exakcie raczej trudno trafić, w puszkę po kukurydzy można trafić spokojnie. Takie samo zero jak Express. Do 50m idealny i wystarczający.
6. Exact Express 4,52 - dotychczas z niego strzelałem, szkoda że nie mam zwykłego Exacta 4,52, bo jest trochę cięższy i mógłby być nieco bardziej stabilny na większe dystanse. Express trafia doskonale, ale miewa małe odskoki. Cel średnicy 4 cm można trafić, ale nie zawsze, bo czasami omija go o włos. Puszka po Exakcie łatwa do trafienia, póki co najlepszy chyba śrut.
7. Exact Heavy 4,52 - pierwsze strzały po Expressie przecierałem oczy - spinner 4cm 10/10, ok 0,5 dota poniżej zera. Ballicstic coefficient 0,030, dla Expressa 0,022 i to się zgadza z obliczeniami na Airgun Trajectory Calculator co do joty. Śrut spełnił moje oczekiwania i przewidywania. Mimo dużo większej wagi (7,9 vs 10,34 gr) i niższej Vo punkt trafienia prawie identyczny, świetne zachowanie energii, widać gołym okiem, że ciężki śrut uderza z większą energią w cel niż Express. Samo to, że przy niższej Vo (ok. 194 m/s - teoretycznie dla Heavy vs 222 m/s dla Expressa) Heavy mniej wytraca prędkość to jest ogromna zaleta. Wg wyliczeń na ok 70 m prędkości obu śrutów wyrównują się, a na 80m Heavy jest już szybszy i ma ok 1,5 większą energię dzięki wadze. Wyliczenia z Airgun Trajectory okazują się bardzo dokładne, nawet z teoretyzowanymi Vo dla obu śrutów (energia mierzona na zwykłym Exakcie i było 215 m/s). Nie miałem więcej Heavy do testów, ale na dalekie dystanse przerzucam się na ten śrut, bo jest dużo lepszy niż Express i z czasem pewnie da zauważalnie lepsze wyniki.

Jak się okazuje, dobrze zrobione QB, z wygodną customową osadą i znaną lunetą (DOC 3-9x40 MD) może z powodzeniem trafiać w cele ok 5cm na 80m. Do testów używałem Gamo Benchrest Bag II wypełnione ryżem gatunku biały z Dino, 2,39 zł/kg pakowane jak cukier tylko w folii, a nie w papierze. Stabilnie podpierają i są bardzo wygodne. Przednią poduszkę trzeba podwyższyć o ok. 4cm.
Somewhere in the Zone hunting for bloodsuckers...
Powiedziałem "wejdź", nie stój tam.
ODPOWIEDZ