Obrazek

nowa Wiatrówka

Powtarzające się pytania dotyczące wszystkich działów technicznych.
Automatyczne czyszczenie po 14 dniach.
Szwajstak
Posty: 12
Rejestracja: 15 gru 2016, 21:08

nowa Wiatrówka

Post autor: Szwajstak »

Witam serdecznie,
od jakiegoś czasu wróciła mi ochota na strzelanie, a jako, że znalazłem nową pracę to postanowiłem zainwestować w hobby i tu pojawia się moje pytanie...

Potrzebuję porady co do zakupu wiatrówki generalnie liczy się dla mnie kilka rzeczy tj. :
jak największy zasięg, duża moc, najlepiej magazynek (BYŁOBY CUDOWNIE!) nie ma znaczenia czy na co2 czy nie...
Jedna uwaga, wiatrówki na PCP wydają mi się troszkę pochopnym zakupem jeżeli chodzi o pieniążki włożone gdy nie poczułem jeszcze do nich chemii.

Przyglądałem się wiatrówce : Hammerli 850 AirMagnum jest idealna, piękna tylko obawiam się o troszkę małą moc i zasięg, a chciałbym strzelać na dalekich dystansach.

Co sądzicie o ASG? Zabawki w porównaniu do wiatrówek?
Pytanie dodatkowe: O ile mógłbym zwiększyć moc takiego np. MB08 z 2.3J do jakiej wartości? Z kulkami BB na jaki dystans to będzie leciało?
Z góry ogromne podziękowania !!!
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3173
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kamazek »

Kolego Szwajstak, z twojego pytania wynika, że nie interesuje cię strzelanie celne, które preferuje 99% użytkowników wiatrówek w limicie 17J.
Proponuję z życzliwości jednak lekturę tego forum lub innych :)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Herr_Mannelich
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 34
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:04
Lokalizacja: Lubelszczyzna/Pojzn

Post autor: Herr_Mannelich »

Jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze - asg jest ciekawym hobby jeśli preferujemy działania taktyczne, repliki wyglądające jak broń ostra bądź chcemy spędzić czas aktywnie. Jako, że najczęściej strzela się do innych osób więc moc replik będzie dosyć mała w porównaniu do wiatrówek. Więcej informacji na temat asg można oraz tuningu repliki Wella można uzyskać na wmasg.pl
Mam hatsana i nie zawaham się go użyć!
Szwajstak
Posty: 12
Rejestracja: 15 gru 2016, 21:08

Post autor: Szwajstak »

Kolego kamazek, z życzliwości proponuje jednak poćwiczenie czytania ze zrozumieniem np. na moim pytaniu. Gdzie napisałem: "chciałbym strzelać na dalekich dystansach"
Bawiłem się kiedyś w wiatrówki łamane i dolatywały do 70m. po tuningu. Teraz nie mam ochoty na łamanie wiatrówki za każdym razem.
Więc może w swojej dobroci przestaniemy się kłaść wyżej od nowego kolegi z forum i postanowimy mu rzetelnie odpowiedzieć.

Taki winchester M14? Bardzo mi się podoba tylko nie mogę znaleźć w Polsce.
Jakby mnie nie interesowało strzelanie celne to bym sobie rosyjski czołg nabył na stadionie.
Ostatnio zmieniony 16 gru 2016, 13:32 przez Szwajstak, łącznie zmieniany 1 raz.
janusz22551

Re: nowa Wiatrówka

Post autor: janusz22551 »

Piotrowi zapewne chodziło o ten fragment:
Szwajstak pisze: Potrzebuję porady co do zakupu wiatrówki generalnie liczy się dla mnie kilka rzeczy tj. :
jak największy zasięg, duża moc,
Niestety, ale jeśli mowa o co2 czy ASG, to nie sprostają Twoim wymaganiom. Nie będą ani mocne, ani z dużym zasięgiem.
kamazek pisze:Proponuję z życzliwości jednak lekturę tego forum lub innych :)
I tu zapewne nie było jakiejś złośliwości ze strony Piotrka. Gdybyś troszkę poczytał, zauważył byś, że zajmujemy się tu głównie sprężynami i pcp. ASG to po prostu nie nasza działka.
Awatar użytkownika
diacon-fox
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 790
Rejestracja: 23 lip 2012, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: diacon-fox »

Szwajstak pisze:Kolego kamazek, z życzliwości proponuje jednak poćwiczenie czytania ze zrozumieniem np. na moim pytaniu. Gdzie napisałem: "chciałbym strzelać na dalekich dystansach"
Kolego Szwajstak...nie czepiaj się kamazka bo to dobry i pomocny chłopina jest :lol: na tym forum jesteśmy wyczuleni na takie pytania bo w większości przypadków zadają je ignoranci, którzy myślą że nabędą bez pozwolenia pukawkę którą iście snajperskim stylem będą na 100 metrach odstrzeliwać muchom skrzydła.
Szwajstak pisze:Bawiłem się kiedyś w wiatrówki łamane i dolatywały do 70m. po tuningu. Teraz nie mam ochoty na łamanie wiatrówki za każdym razem.
Dolatywały? chodzi Ci o to na jakim dystansie śrut "doleci" do celu? czy na jakim dystansie można celnie trafiać w cel? Określ wielkość celu jaki chcesz celnie trafić na te 70metrów...stodoła? wiadro? a może pudełko po zapałkach?
Szwajstak pisze:Więc może w swojej dobroci przestaniemy się kłaść wyżej od nowego kolegi z forum i postanowimy mu rzetelnie odpowiedzieć.
Nikt tu Ci nie jest wrogiem, na forum tym jest kopalnia wiedzy a najwidoczniej nie poczytałeś zanim zadałeś pytanie...stąd taka a nie inna reakcja kamazka.
Szwajstak pisze:Taki winchester M14? Bardzo mi się podoba tylko nie mogę znaleźć w Polsce.
Jakby mnie nie interesowało strzelanie celne to bym sobie rosyjski czołg nabył na stadionie.
Wciąż mam wrażenie, że nie jesteś zdecydowany czy iść w stronę replik broni czy raczej w stronę wiatrówek. Dla większości ludzi na tym forum słowo "celność" oznacza zdolność do powtarzalnego trafiania celów, których wielkość określają regulaminy zawodów HFT, FT i FHC. Poczytaj najpierw o wielkościach celów do jakich strzela się na zawodach i o karabinkach jakie w tych zawodach udział biorą a będziesz miał pogląd na to do czego służą wiatrówki. :)
Pro Sport + SWFA SS 10x42
S400 + Vortex Diamonback Tactical 4-16x44
Feinwerkbau 600
Beeman P17 + "kulminator"
M4 Full Metal kaliber 6mm
Szwajstak
Posty: 12
Rejestracja: 15 gru 2016, 21:08

Post autor: Szwajstak »

Wiem o tym, że Co2 nie doleci wystarczająco daleko.. Dlatego prosiłbym o polecenie jakiś modeli tak jak napisałem w 1. poście NIEKONIECZNIE Co2. Jeżeli jest jakaś miła wiatrówka na PCP to proszę mówić (pisać). Poza tym jak będę chciał to sobie przerobie Co na PCP czyż nie? Nie zawsze no, ale tak będzie.

Jakieś sympatyczne wiatróweczki? pomysły?

Skoro już doszliśmy do tego, że niekoniecznie znam na wylot branże to proszę o pomoc i tłumaczenie jak dla debila :)
Awatar użytkownika
diacon-fox
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 790
Rejestracja: 23 lip 2012, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: diacon-fox »

Szwajstak pisze:Wiem o tym, że Co2 nie doleci wystarczająco daleko.. Dlatego prosiłbym o polecenie jakiś modeli tak jak napisałem w 1. poście NIEKONIECZNIE Co2. Jeżeli jest jakaś miła wiatrówka na PCP to proszę mówić (pisać). Poza tym jak będę chciał to sobie przerobie Co na PCP czyż nie? Nie zawsze no, ale tak będzie.

Jakieś sympatyczne wiatróweczki? pomysły?

Skoro już doszliśmy do tego, że niekoniecznie znam na wylot branże to proszę o pomoc i tłumaczenie jak dla debila :)
To może zacznijmy od kwoty jaką chcesz wydać na sprzęt? Jakiej długości dystanse Cię interesują? jakiej wielkości cele?
Pro Sport + SWFA SS 10x42
S400 + Vortex Diamonback Tactical 4-16x44
Feinwerkbau 600
Beeman P17 + "kulminator"
M4 Full Metal kaliber 6mm
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Cześć Szwajstak. :)
Nie fqrzaj się na chłopaków - czasem reagują alergicznie na cykliczne pytania typu: "jaką kupić wiatrówkę żeby była Mocna i daleko leciała".. :hihi:
Nas w większości przypadków interesuje to, by na skutecznym dystansie ( czyli gdzieś do 50m ) trafiać precyzyjnie w cel - możliwie jak najmniejszy.
Dla jednego będzie to pudełko zapałek - a dla innego 5groszy. Ale generalnie coś w tym stylu.
I teraz generalnie - im większej precyzji oczekujesz - tym więcej kasy szykujesz.
Gdzie "więcej" to nie jest dodatkowe 200 pln - tylko raczej kwoty powyżej 1k.

Tak że jak chcesz porady to musisz określić przede wszystkim pulę jaką dysponujesz, a potem cel do jakiego dążysz.

Teraz tak: Minimalna kwota za jaką możesz kupić sensowną wiatrówkę sprężynową to około 400 pln za używkę. Np Hatsan 90 - z tego można trafiać w pudełko zapałek na 50m (oczywiście po nabraniu wprawy)
Nie wiem po ile "chodzą" wiatrówki na CO2 - ale chyba używki też coś koło tego, tyle że skuteczny dystans jest mniejszy, a z celnością też różnie bywa, bo CO2 jest dość kapryśne.
Przerabianie CO2 na PCP moim zdaniem nie ma sensu, bo koszt przeróbki wyniesie tyle co używana wiatrówka PCP a z efektem bywa różnie.
Wiatrówki PCP (nie "na PCP" ) - koszt używki to około 1k plnów za używanego Hatsana AT.. z tego da się strzelać do celów wielkości 5-może 2pln na 50m.. ale raczej po tuningu.
Przy wiatrówce PCP dochodzi Ci jeszcze koszt pompki/butli ( dodatkowe 5 stówek).

Do trafiania w cel sama wiatrówka nie wystarczy.
Na karabinki sprężynowe potrzebujesz wytrzymałej lunety która nie rozpadnie się po kilku strzałach - i koszt takiego minimum to około 5 stówek za nowego DOCa - nie wiem po ile chodzą używki. Niestety wszystko poniżej to już ruletka. Można co prawda "obgonić" jakąś PP ale różnie to bywa.
NaCO2/PCP już możesz założyć praktycznie każdą lunetę, (nawet Chińskiego ołówka z Norconii :hihi: ) bo brak odrzutu oszczędzi optykę, ale tu znowu pojawia sie pytanie czy chcesz tylko strzelać czy trafiać.. :hihi:
Generalnie takie minimum na co2/pcp to jakaś lupka PP możliwa do kupienia poniżej 4stówek.

Strzelanie 50+
Żeby celnie strzelać powyżej 50m ( gdzie "celnie" oznacza denko puszki po małym redbulu) potrzebujesz dobrej wiatrówki, dobrej optyki i bezwietrznej pogody.
Lekki wiatr może znieść śrut nawet o kilkanaście centymetrów na 50metrach a im dalej tym gorzej.

No a teraz pytanie do Ciebie: Szwajstak
Gdzie w tym wszystkim widziałbyś Siebie i Swoje potrzeby ?

:)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Szwajstak
Posty: 12
Rejestracja: 15 gru 2016, 21:08

Post autor: Szwajstak »

Widziałem tego Hatsana AT spodobał mi się, tylko obawiam się, że nie będę w stanie ogarnąć wszystkiego. Załóżmy, że kupię pompkę, to potrzebuje jeszcze Zestawu do przetaczania, jakiegoś szczególnego gwintu do danego modelu. Czytałem też, że istnieje możliwość wdarcia się zanieczyszczeń z Pompki.. Nie miałem nigdy wiatrówki PCP więc jeżeli moglibyście przybliżyć, taka butla 800ml na ile napełnień czy też strzałów wystarcza... Próbowałem to jakoś wyliczyć, ale mi nie wychodzi :/

Cena za Hatsana AT z lunetką i pompką to jakieś 3k?

Czy istnieje jakaś prawidłowość zachodząca między energią śrutu przy opuszczeniu lufy, a zasięgiem efektywnego strzału?TJ.

8J trafia z 20m w 4x4
16J trafia z 40m w 4x4 lub trafia z 20m w 2x2
To tak nie działa, prawda? Uwzględniając ten sam śrut ?
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6440
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

http://www.e-tawerna.pl/viewforum.php?f ... 25fd1f44ef
Cztery pierwsze tematy, czytaj i wyciągaj wnioski :) .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
kamazek
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
szpecjalista od GPK Zasłużony 2021
Posty: 3173
Rejestracja: 10 sie 2016, 7:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: kamazek »

Dziękuję wszystkim kolegom, którzy mężnie stanęli w mojej obronie i potrafili ze zrozumieniem przeczytać moją odpowiedź na pytanie nowego kolegi ;)
Szwajstak, sam jestem nowy, strzelam od pół roku i do tego ze zwykłego budżetowego crosmanka :)
----------------------------------------------
LaOs Wrocław zaprasza :spoko:

Moje zabawki ASG :)
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6440
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Piotrek, nie pisz "ze zwykłego budżetowego crosmanka" bo sam wiesz (my też) ile pracy i serca w niego włożyłeś żeby ftrafiał na 60 metrów kapsel 4x4 cm ! :lol: .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Szwajstak pisze:[...] taka butla 800ml na ile napełnień czy też strzałów wystarcza... Próbowałem to jakoś wyliczyć, ale mi nie wychodzi :/
800ml starczy gdzieś na.. 1/4 napełnienia kartusza .. :hihi:
Dużo zależy od kartusza. U mnie w Regalu butla 3L starczała na około 15 napełnień.
Szwajstak pisze: Cena za Hatsana AT z lunetką i pompką to jakieś 3k?
Gdzieś koło tego, z tym że ceny pompki i butli są raczej zbliżone.. Nową butlę 6l z wolnym zaworem dostaniesz za 708 pln. Najtańszą pompkę Hatsana znalazłem na allegro za 749 pln
W/g mnie pompka jest bez sensu. Napełnienie butli kosztuje grosze a taka 6l butla powinna starczyć na ponad 20 napełnień, gdzie z jednego kartusza masz około 100 strzałów.
Po napompowaniu kartusza pompką ja bym potrzebował respiratora, Ty pewnie jakoś przetrzymasz, ale wątpię żebyś w cokolwiek mógł trafić.. :hihi:
Szwajstak pisze: Czy istnieje jakaś prawidłowość zachodząca między energią śrutu przy opuszczeniu lufy, a zasięgiem efektywnego strzału?TJ.
W pewnym sensie. Zasięg zależy przede wszystkim od prędkości wylotowej. dodatkowo ważna jest masa śrutu. Np śrut o dużej masie nie musi mieć dużej prędkości żeby mieć większą energię od śrutu o małe masie, ale może nie osiągnąć takiego samego dystansu.
Szwajstak pisze: 8J trafia z 20m w 4x4
16J trafia z 40m w 4x4 lub trafia z 20m w 2x2
To tak nie działa, prawda? Uwzględniając ten sam śrut ?
To tak nie działa. Wszystko zależy od jakości wykonania karabinka, jakości śrutu, wiatru i umiejętności strzelca.
Generalnie na 20m z większości karabinków można trafiać w cel wielkości 0.5x0.5cm
a dalej.. to już zależy od wieelu czynników.. :bobas:
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Szwajstak
Posty: 12
Rejestracja: 15 gru 2016, 21:08

Post autor: Szwajstak »

A jeszcze jakbyście mogli powiedzieć, którą z poniższych byście wybrali?:
Gamo Whisper IGT
Umarex Patrol
Hatsan Strike Edge Vortex
to takie bardziej modern looking ze sprężyną gazową.
ODPOWIEDZ