Obrazek

luneta

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
ODPOWIEDZ
MAX2008
Posty: 19
Rejestracja: 22 sie 2014, 9:04

luneta

Post autor: MAX2008 »

Witam Panowie i mam pytanie dla Was znawców będzie to pewnie banalnie proste i śmieszne ale mnie zastanawia otóż oglądając ten filmik
https://www.youtube.com/watch?v=6mXbEcu44iY
widzę jak ktoś celuje do puszek ale krzyż celowniczy nie jest ustawiony w celu tylko znacznie wyżej. czy to oznacza że samemu tak na oko musimy sobie ustawić punkt celowania czy może jest to jakaś prosta luneta i dlatego tak trzeba, bo nie ma odpowiedniej regulacji. Powiem że miałem okazję strzelać kiedyś z Remingtona M24 SWS i tam przenosząc się na dalszy cel wystarczyło przestawić lunetę i celować w punkt krzyża, oczywiście z boku stał kolega i mówił ile kliknięć w którą stronę no ale tam cele się zaczynały się od 600 m. Mam nadzieję że zrozumieliście o co mi chodzi i mocno nie nakręciłem.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Spirit
Posty: 378
Rejestracja: 08 lut 2013, 18:15
Lokalizacja: Kurpie

Post autor: Spirit »

Do brania poprawek na opad jest np. krzyż mildot. Znając odległość od celu możemy obliczyć ile dotów powyżej musimy celować. W krzyżach najprostszych poprawki bierzemy "na oko"
AT44-10S cal.22 + PP 4-12x50 AO
Vickers82
Posty: 300
Rejestracja: 30 cze 2009, 18:11

Post autor: Vickers82 »

Można klikać wieżami, można brać poprawki na siatkę, jak komu wygodnie.
Każda luneta ma regulację, nie w każdej działa ona idealnie.
A jeśli chodzi o sam tor lotu pocisku, to przez coś takiego jak przyciąganie ziemskie nie leci on po wystrzale cały czas prosto tylko w miarę pokonywania odległości i wytracania prędkości zbliża się on ku ziemi.
Tor po jakim się pocisk porusza to krzywa balistyczna. Przeanalizuj sobie co tam o tym piszą w necie i wszystko się wyjaśni.
MAX2008
Posty: 19
Rejestracja: 22 sie 2014, 9:04

Post autor: MAX2008 »

Ok znam w miare pojecia i nie o to mi chodzilo tylko o to czemu wlasnie nie krecili wiezyczkami tylko na oko ustawial krzyz wyzej zeby trafic :-) czy po prostu te tansze gorsze lunety nie maja takiej mozliwosci ? Sory za brak znakow ale z tableta corki pisze i jeszcze nie opanowalem tego
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1677
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

Nawet te tańsze i gorsze lupki mają możliwość regulacji krzyża. Ale, jeśli strzela się na różne dystanse i znane są poprawki, to po co kręcić wieżyczkami? Zresztą na zawodach HFT jest to zabronione. Po to ktoś wymyślił siatkę w celowniku, żeby z niej korzystać:)
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6433
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Kolego ! :D To nie jest ustawianie "na oko" tylko na konkretny "dot" czyli kropkę pod krzyżem , nie ma potrzeby klikania lunetą, bo te "słabsze" (tańsze) mają niepowtarzalne kliki i jest mało prawdopodobne, że wróci się do ustawienia z przed "klikania", to tak w skrócie, jak jeszcze czegoś nie rozumiesz, to pytaj :D .

Ps. Wisior był szybszy, ciekawe czy już spakowany ? :hihi: .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
tomaschek
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 5780
Rejestracja: 28 kwie 2006, 10:14
Lokalizacja: Tarnobrzeg/Leicester

Post autor: tomaschek »

Najlepszym sposobem na sprawdzenie powtarzalności klików jest tzw. kwadrat yara :)
Nie wiem czy to prawidłowa nazwa ale innej nie znam 8)
Ten test pokaże co warta jest luneta.

Jak wygląda taki test ? Mniej więcej tak:

- strzał do czystej kartki, każdy następny strzał jest celowany w tą pierwszą przestrzelinę środkiem krzyża
- 5 klików w prawo i strzał
- 5 klików w prawo i strzał
- 5 klików w dół i strzał
- 5 klików w dół i strzał
- 5 klików w lewo i strzał
- 5 klików w lewo i strzał
- 5 klików w górę i strzał
- 5 klików w górę i strzał

Teoretycznie rzecz biorąc ostatni strzał powinien pokryć się z pierwszym a całość ułożyć w ładny kwadrat :)
Praktyka pokazuje rzeczywistą klasę lunety.
Daystate Mk3 FT
Nitrex TR2 2-10x42
Borek56
Posty: 249
Rejestracja: 25 sie 2012, 16:45
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: Borek56 »

Wisior i Kubuś dobrze to wyjaśnił. Zebyś lepiej to zrozumiał to zrób tak: ustaw cel na 30m. żebyś dokładnie krzyżem trafiał w cel (czyli tam gdzie celujesz tam trafiasz), nastepnie cele na 40, 50 i 20 i 10m. Ważne żebyś wokół tarczy miał białe tło (gdybyś nie trafił w tarczę, będziesz wiedział gdzie znosi śrut) i dzięki temu będziesz wiedział jak brać poprawkę, czyli np. 2kropi w prawo i 2 w dół i na przecięciu ich linii jest cel i tam musisz trafiać. Gdybyś np. krzyż miał nastawiony na 10m i chciałbyś trafiać na 50 to prawdopodobnie zabrakłoby tych kropek i musiałbyś celować na wyczucie.
Awatar użytkownika
Wisior
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 1677
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:24
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Wisior »

tomaschek30 pisze:Najlepszym sposobem na sprawdzenie powtarzalności klików jest tzw. kwadrat yara :)
Tomek, do tego testu potrzebny jest jeszcze dobry strzelec. U mnie wyniki wyglądałaby mniej więcej tak:

Obrazek
I'm one of those bad things, that happen to good people
Baby Have Fun :killer2: :D
Awatar użytkownika
Qbuś
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 6433
Rejestracja: 28 paź 2007, 15:37
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qbuś »

Marcin ! Dlaczemu strzelasz w nocnik !!! :lol: .
Czas na małe "conieco" :D .(Już nie mam Hatsana :( ) Ale mam hulajnogę na prunt, "UZI", strzelbę taką jak Kamazek i spaliłem Roberta J chinkę "Magnum" Obrazek ! ⚡ 🇺🇦
Awatar użytkownika
Oko
Posty: 836
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:14
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Oko »

Wisior pisze:

................ U mnie wyniki wyglądałaby mniej więcej tak:

Obrazek

Wisior, bierz to to na Tawerniaki. Po drodze przejedziecie jakiegoś kuraka i z d..y wyrwiecie ze dwa pióra, przyczepi się i będzie jak znalazł dla Corteza na nowy hełm. Należy się chłopu zmiana kapelusika po tylu latach strzelania. :D
Jeśli nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się
przyzwoicie.
ODPOWIEDZ