Obrazek

Luneta na ponad 100m

<font face="Arial" size="1">Wszystko o optyce na wiatrówki, balistyka, trajektorie.</font>
Awatar użytkownika
Praktiko
Posty: 38
Rejestracja: 21 lip 2013, 19:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Praktiko »

Cześć.
jacek9702 napisał:
I tu mam dwa pytania:
1. jaki zoom jest potrzebny na 100m żeby widzieć otworki po trafieniach.
Aby w miarę dobrze widzieć minimum x16 i jakaś biała płyta dla kontrastu o wymiarach 1,5 x 1,5 m bo na mniejszej to za pierwszym razem możesz i z powiększenia x100 żadnej dziurki nie zobaczyć :)
Piszę z własnego doświadczenia, opad śrutu jest spory i aby ustawić lunetę trzeba sporych rozmiarów cel. Tylko czy na pewno chcesz strzelać na sto i oglądać takie wyniki ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek[/img]
A może jednak wolisz na mniejszy dystans i oglądać takie osiągnięte przez nie najlepszych strzelców z nie najlepszych wiatrówek Crosman ?
Obrazek[/img]
Kolega specjalnie kupił lunetę Center Point 4-16x40 AO co by dziurki z 100 m oglądać i nie biegać w tą i z powrotem. Dziurki widać przez mgłę(pow. x16) taki urok tej lunety. Celuje się mniej więcej w czarne i tu kończy się precyzja celowania lupką za 300,- z powiększenia większego niż x12
Podzielałem kiedyś twój zapał do strzelania na 100 m, ale teraz wolę 30-50 m. Z tej odległości więcej zależy od ciebie , na stówę to już naprawdę loteria. Mimo wszystko życzę samych dych na 100 m :) Moim zdaniem na stówę strzelanie ma sens z wiatrówek które są ponad limit , a więc nie legalnych ( bo na pewno nie zalegalizowanych :!: ) Z tych w limicie(sprężynowych) naprawdę jest ciężko o wynik lub też powtarzalne strącanie puszek .
Pozdrawiam
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

jacek9702 pisze:Pomysł z puszkami oczywiście dobry, ale przy 100m na zoomie x9 są tak małe że mildot mi je zasłania.
A tej samej wielkości (co 2 puszki) tarczy mildot nie zasłania? ;)
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
jacek9702
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2013, 10:03
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

Post autor: jacek9702 »

Jedną puszke wolnostojącą zasłania, 2 stykające się coś tam napewno będzie widać.
Hatsan striker EDGE + ZOS 3-9x50e
Ranger BT65 RB + Walther 3-9x44
Awatar użytkownika
martiusx
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 903
Rejestracja: 03 sie 2008, 18:02
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: martiusx »

sopel1916 pisze: Kierownik ma ja na Crosman Vantage
Powiedz swojemu kierowniku, że na wiatrówki sprężynowe, zwłaszcza mocno kopiące, nie sadza się lupek o których nie wiadomo czy przeżyją sprężynówkę.
Tu mowa jest o posadzeniu takiej lupki na PCP.
Wiatrówki spręzynowe potrafią roztrzepać nawet lupki, które wytrzymują na broni palnej.
Wiatrówki PCP praktycznie nie oddziałowują na lupki, nawet te z bylejaką mechanika wytrzymują bez problemu.

Nawiasem mówiąc - stary, mocno zniszczony BLOG 4-16 jakiego dostałem w gratisie przy okazji kupna wiatrówki wytrzymał na palnej jeszcze kilkaset strzałów, zanim zgubił zero.
***** ***
Awatar użytkownika
jacek9702
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2013, 10:03
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

Post autor: jacek9702 »

W dziale K/S mam na sprzedaż poprzednią lunete. Jak ktoś zainteresowany to pytać.
Hatsan striker EDGE + ZOS 3-9x50e
Ranger BT65 RB + Walther 3-9x44
Awatar użytkownika
krolik
Posty: 70
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:03

Post autor: krolik »

Przy 100m to raczej potrzebujesz dobrej lupki (jakość obrazu) z powiększeniem rzędu 10-16 i cienkim krzyżem. Raczej mało popularne u nas. Coś do benchrestu dałoby radę. Ale budżet o drugie tyle powinieneś zwiększyć.
Do tego za 400- 800zł lunetę obserwacyjną i statyw.

Inaczej będziesz się męczył zamiast czerpać przyjemność ze strzelania.

Pomyśl może jednak o mniejszych odległościach i celach. Umiesz już strącić 10 zapałek na 10m dziesięcioma śrutami? :)
A było ich ze czterdzieści.... i dosyć na razie zmian sprzętu... :)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

krolik pisze:[...]Pomyśl może jednak o mniejszych odległościach i celach. Umiesz już strącić 10 zapałek na 10m dziesięcioma śrutami? :)
Phi.. Ja umiem 40 jednym.. :PP
Pod warunkiem że są w paczce.. :hihi:
Nie ma co kolegi tak brutalnie sprowadzać na ziemię.. To jedna z tych rzeczy których trzeba samemu doświadczyć, inaczej się będzie cały czas żałować że się nie spróbowało.. 8)

Fakt, że za 4 stówki ciężko o dobrą lunetę.. że o porządnej nie wspomnę.. Więc kup jak Ci Martiusx radził a potem sam dojdziesz do swoich własnych wniosków.. i może nawet na tym dużo nie stracisz :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
krolik
Posty: 70
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:03

Post autor: krolik »

Wiem, wiem, trochę przesadziłem. Ale zabieg był celowy choć bez złośliwego podtekstu. :)

Oczywiście, że warto spróbować o zobaczyć jak będzie.

Chcę jednak Koledze przekazać, że jak będzie chciał strzelać na takie odległości to potrzebne jest przygotowanie. I zacząć można znacznie taniej ;)
Jak już zapałki będą latały jedna po drugiej to wtedy warto dołożyć (jakby nie było dużą kasę) i strzelać ze sprzętu który nie zawiedzie. Tak, żeby było wiadomo, że jak na 100m nie trafiam w tarczę to moja wina nie sprzętu. :)

W przypadku taniej lupki i sprzętu nie przystosowanego do Long Range może to być duże rozczarowanie.

Świat byłby piękny gdyby kasa nie grała roli. ;( Można by wtedy tylko na LR kupić taki sprzęt:
:D EDGUN MORANA :D
Rozmarzyłem się... :devil2:
A było ich ze czterdzieści.... i dosyć na razie zmian sprzętu... :)
Awatar użytkownika
jacek9702
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2013, 10:03
Lokalizacja: Sieraków Wlkp

Post autor: jacek9702 »

Właśnie jestem po testach nowej lupki, która niedawno do mnie przyszła.

Leapers 6-24x50ao

Po pierwszym strzelaniu jestem bardzo zadowolony :D . Zero ustawione w trzech strzałach.

Fakt przy zoomie ponad 20x zaczyna trochę mleczyć, ale po odpowiednim ustawieniu paralaksy idzie strzelać.

Na 80 metrów widać otworki po śrucie, na większy dystans już niestety nie, ale myśle że tylko coś w stylu Big Nikko by sobie z tym poradziło.

Ogólnie jestem zadowolony jak na moję strzelanie narazie mi wystarczy.
Hatsan striker EDGE + ZOS 3-9x50e
Ranger BT65 RB + Walther 3-9x44
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

To jeszcze za jakiś czas daj znać jak sie spisuje :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
bocian471012
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2014, 15:04

Post autor: bocian471012 »

Do takiego dystansu nie tylko optyka potrzebna Kolego, mało dotów w tym leapersie jest na taki dystans przy takim powiększeniu, no chyba, że zero masz na 50-60 metrze (choć i to trudne bo zakres regulacji też jest mikry). Wtedy może i da radę, ja strzelając na taki dystans w limicie potrzebowałem montażu skośnego, zero na 50 metrów samym montażem ustawiłem po to aby na wycentrowanej siatce mieć cały zakres regulacji, choć jak miałem BE3200 10X40 to i na zerze na 20m ustawionym, regulacja miała zapas. Ale wiadomo ta lupka ma potencjał w regulacji. I moim zdaniem x10 do max x 14-16 da się strzelać powtarzalnie z ładnym skupieniem, bo powyżej serce daje znać ze jest w ciele i jak miałem tego leapersa to większych powiększeń używałem do sprawdzenia tarczki po czym wracałem chyba do x10 bo na tym chyba jest true mil dot w tej optyce (nie pamiętam już).

Więc moja rada strzelaj, strzelaj i ucz się a sam dojdziesz do wniosku że czasem warto poczekać, dozbierać i kupić optykę taka która da satysfakcję nie tylko z trafienia ale i dostrzeżenia celu i ładnego na nim skupienia ;)

Ps.
Tylko nie pisz że na skupieniu Ci nie zależy bo na zawody nie jeździsz, ja też nie bo to mi nie potrzebne, strzelam dla siebie, swojej pasji, i chęci zrobienia czegoś najlepiej jak potrafię ;)
CZ200 + DOT FFP
ODPOWIEDZ