Obrazek

Edgar Brothers MOD.60 .22 cal

Sprzęt najpopularniejszych producentów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Edgar Brothers MOD.60 .22 cal

Post autor: Mamutowicz »

Hejka!
No jeszcze takiej wiatrówki w rękach nie miałem.. Nie miałem ich wiele ale takiej to .. :nie:
Jeden gostek ją miał parę razy na strzelnicy i strasznie kiepsko mu szło strzelanie..
Wziąłem to do ręki i po złamaniu zauważyłem że nie ma uszczelki lufy. Prawie miałem jakiegoś o ringa na podorędziu (ciut mały, ale styknął) zapodałem, i wsadziłem kluskę .22 do lufy. Ciągnę za spust.. ciągnę.. wspomaganie chyba wysiadło..
Co, Mi będziesz podskakiwać!!??.. No zaparłem się i pokonałem te pół metra drogi spustu.. No, nie trafiłem w blachę z 20m ale qrde czemu? Zacząłem oglądać i zauważyłem że spust jest plastikowy :zdziwko: a sprężyna przez szparę wygląda nie bardzo Teges..
No i mówię że pasowało by spust kapkę poprawić, i może coś z uszczelką zrobić..
No i gostek się pyta czy bym nie spróbował.. No a ja że ok.. :zalamka:
Po rozebraniu wygląda to tak.. : https://plus.google.com/photos/11208285 ... 7468586209
Wiem jak to wygląda.. trzeba być :faza: żeby się tego podjąć.. Ale słowo się rzekło..
O dziwo mam oryginalną sprężynę z Hatsana i wymiar się zgadza - tylko jest o 1,5 cm za krótka.. powinna jednak styknąć.. najwyżej będzie 1 zamiast 2 cm napięcia wstępnego..
Będę potrzebował do niej prowadnicę ok 14cm żeby się nie wypaczała.. Oryginalna ma 8cm a Hatsanowska 9.5 bez podkładek.. tyle że to może być mało..
Uszczelka tłoka.. Hatsanowski wymiar zewn. jest OK (27mm) , ale wewnętrzny za wielki (15mm a potrzebuję 13mm.) .. Ale po założeniu okazało się że Harnasiowa siedzi "twardo" .. :zdziwko: Może to przez to że jest o 1,5mm grubsza.. tylko też skróci się skok tłoka o te 1,5mm.. będzie różnica?
Spust.. nie wiele się da zrobić.. Muszę wymienić sprężynki.. Oryginalne są koszmarnie twarde, ale ten plastikowy język spustu.. Jedynie dorobić nowy bo choćbym się zesrał go nie wypoleruję :maruda:
Teraz pytanko.. Mam parę opcji.. Jak sądzicie czy:
Spust
a. Zostawić jak jest i tylko wymienić sprężynki..
b. Wymienić sprężynki i dorobić język z jakiejś blachy czy aluminium?
Sprężyna
a. zastosować Hatsanowską ( i tak jej nie wykorzystam do Harnasia) ciut krótszą
b. poszukać i kupić jakąś odpowiadająca długością oryginalnej..
Prowadnica
a. zapodać Hatsanowską, 1,5cm dłuższą od oryginalnej
b. szarpnąć się i dorobić dłuższą.. (dla mnie najłatwiej metalową..)
c. zakupić gdzieś ( Dominik np) prowadnicę na wymiar..
Uszczelka
a. zostawić starą (troszkę nadgryzioną) i ew zapodać "drucik mod" w szparce
b. zastosować Harnasiową z nadzieją że "się będzie jakoś 3mać"..
c. poszukać nówencji gdzieś..

Macie jakieś opinie? Porady?
Ps. Rady typu "wyrzuć na śmietnik" czy "Poskładaj do kupy i oddaj" odpadają bo już się podjąłem że "coś" z tym zrobię.. :/
Piotrek.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Franek
Posty: 100
Rejestracja: 08 sie 2012, 18:36

re

Post autor: Franek »

hejka Piotr EB robi coś takiego (raczej) :)
a mod który "naprawisz" i doprowadzisz do używalności to nic innego jak H60 z pewnością na licencji...robią tak samo jak dla Koltera,ale widać o wiele gorzej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
H80+Walther 6x42 AO
Awatar użytkownika
skrzat
Posty: 490
Rejestracja: 10 wrz 2009, 20:52
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: skrzat »

Piotruś, jak się podjąłeś, to wyjdź z tego z twarzą. ;)
Spust - przypoleruj elementy i zmień sprężynki, oraz oczywiście nasmaruj.
Sprężyna - zastosuj tę hatsanowską, tylko splanuj i wypoleruj końcówki, zastosuj ślizgi (najtaniej i najprościej z pięciogroszówek. ;)
Prowadnica - dorób najdłuższą jaką się da, metalowa też jest bardzo dobra.
Uszczelka - jeśli pasuje od Hatsana i jest w dobrym stanie, to zastosuj. Jeśli nie, to zamów u Dominika ( to będzie total wypas :D )

Każdy cud techniki można ulepszyć, aby tylko nie przeinwestować. ;)
Jak to zrobisz, to właściciel Cię ucałuje.
Coś, by trafiać.

SKRZAT made - modyfikacje wiatrówek (systemy, spusty, osady, baki, stopki ...)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Niestety spust był niereformowalny..
Plastikowy element totalnie niepodatny na polerkę :hihi: Do tego przy tej konstrukcji spustu odległośc od osi obrotu do punktu nacisku na blokadę tłoka była za duża i nawet po wywaleniu w diabły obu sprężynek trzema było uważać żeby nie popuścić podczas ściągania spustu..
A że akurat była była nagwintowana dziurka trochę bliżej.. użyłem śrubki jako ośki i wymodziłem taki element-> robocza wersja dźwigni spustu.. ..z dospawanym językiem.. już założony razem ze sprężynką.. a tu już razem z łożem.. i tutaj.. i jeszcze tu.

Generalnie jestem zadowolony, po pooksydowaniu na zimno spust wygląda nawet nieźle.. z zewnątrz.. :hihi: Dzięki przesunięciu osi blisko blokady tłoka udało się drastycznie zmniejszyć siłę potrzebną do ściągnięcia języka.. Niestety z powodu braku bezpiecznika musiałem zachować większy zapas "zahaczenia" blokady o tłok co spowodowało że droga spustu pozostała w zasadzie tak samo długa jak poprzednio.
Jedno co mnie trochę zastanawia i trochę martwi, to to że pod sam koniec ściągania spustu, tuż przed samym strzałem spust działa jakby "sam".. to znaczy że da się wyczuć taki moment, w którym po dotknięciu opuszkiem spust jakby wymyka się spod palca i ostatnie ok. 2mm drogi do strzału pokonuje "sam"..

Pozostaje jeszcze zmiana sprężyny, i dopracowanie mechanizmu, ale zdecydowałem się zakupić prowadnicę z kapeluszem na sprężynę oraz nową uszczelkę tłoka.. Na razie czekam na dostawę. Mam nadzieje że w przyszłym tygodniu dojdzie i będę się mógł pochwalić efektem końcowym.
Gdybyście mieli jakieś uwagi do do spustu to bardzo będę wdzięczny za każdą opinię.
Piotrek.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
skrzat
Posty: 490
Rejestracja: 10 wrz 2009, 20:52
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: skrzat »

Piotruś, nieźle sobie poradziłeś z tym spustem. W końcowej fazie spust pewnie się omyka, bo jest zły kąt lub wyszlifowałeś kuliście płaszczyzny zaczepów. Powinny pracować w tej samej płaszczyźnie, wtedy będziesz mógł skrócić drogę spustu zmniejszając długość zaczepu. Przy jednostopniowych spustach, elementy trzeba wypolerować i pozbawić maksymalnie bocznych luzów na ile to możliwe, a sprężynka nie może być zbyt delikatna i musi dopychać zaczep do końca i w miarę powtarzalnie.
Walcz, dobrze Ci idzie. ;)
Coś, by trafiać.

SKRZAT made - modyfikacje wiatrówek (systemy, spusty, osady, baki, stopki ...)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No troszkę się poświęciłem i nie poszedłem nynac po nocce.. Będzie przerypane - ale są efekty.
Spust jednak nie dawał mi spokoju i troszke go przerobiłem.. Niewiele - ale wydłużyłem troszkę tą część która naciskała zapadkę oraz zmieniłem jej kształt z półokrągłej na płaską : http://images41.fotosik.pl/1810/2f3fe3003c72e00d.jpg założyłem podkładki na trzpień zapadki żeby ją ustabilizować, jednocześnie przesunąłem ją troszkę w jedną stronę żeby po zwolnieniu spustu opierała się o cylinder, poprzednio wpadała w szczelinę zaczepu tłoka i potrafiła się tam przyblokować.. Teraz już tam nie wpada i się nie blokuje.
http://images43.fotosik.pl/1600/986357dc21f59754.jpg
http://images37.fotosik.pl/1828/c33ff219552784b5.jpg
http://images45.fotosik.pl/1606/bc313f69cc41791d.jpg
Założyłem uszczelkę Zepto, zrobiłem PETa i zapodałem sprężynę z prowadnicą..
http://images44.fotosik.pl/463/a919224230802779.jpg
Napięcie wstępne malutkie.. ok 2cm..
http://images40.fotosik.pl/1846/6da82bd1ddc3cbc1.jpg
Przy okazji składania zauważyłem że zaczep napinacza tłoka jest dupiaty i harata mi PETa
http://images48.fotosik.pl/462/e7734444eb694e74.jpg
Więc go trochę poprawiłem i teraz wygląda tak:
http://images38.fotosik.pl/1845/467d9400c59071ee.jpg
Po złożeniu do kupy karabinek wygląda tak:
http://images38.fotosik.pl/1845/a9acb00f1cdf54ac.jpg
W sumie poza spustem to z zewnątrz żadnej zmiany ;)
http://images50.fotosik.pl/1720/c30b4ebc8cfd2b5d.jpg
No i teraz co to dało to dłubanie..
Karabinek zaczął fajnie strzelać. Spust pracuje fajnie, dużo lżej, choć to nie quattro, ale jest stosunkowo miękki, przewidywalny, a przede wszystkim ściąga się go płynnie - bez haczenia, i ocierania co po kilku strzałach pozwala oswoić się ze spustem i nawet dość dobrze go wyczuć.
Pet wytłumił znacznie odgłosy ze środka, nie ma dizla, strzał jest dość krótki i przyjemny - nie trzeba zaciskać zębów. Plomby nie powypadają ;-)
Niestety oryginalna lupka niezbyt nadaje sie do strzelania, więc założyłem na chwile swojego Leapersa 3-9x40 bez AO. Na koniec lufy poszło combro i zacząłem zerowanie.
Niestety nie przyłożyłem się za bardzo, albo karabinek jeszcze nie jest taki jak być powinien bo wyszło mi takie coś:
http://images46.fotosik.pl/1822/a129959588a200a3.jpg
Kółkami zaznaczyłem seryjki po 5 peletek a w prostokącie zerowanie lupki.
Strzelałem na odległość 13m z pozycji stabilnej.
Zauważyłem że niestety karabinek jest strasznie wrażliwy na sposób chwytu.. Wystarczyło trochę inaczej się usadowić żeby peletki inaczej latały..
No i sam śrut to jakiś moletowany NoName.. główki podkalibrowe, wpadały luźno do portu a peletka przeleciała by przez lufę gdyby nie to że łapała się na skircie.. tyle że musiałem ostrożnie zamykać lufę bo lubiły wylatać.. :-)
Niestety rozrzut prędkości na Combro miałem znaczny.. pom 191,5 m/s a 202,3 m/s :hm:
Nie wiem, może się jeszcze ułoży i choć trochę ustabilizuje.. :/ Nie wiem co o tym myśleć.
W każdym razie i tak jest o niebo lepiej niż było wcześniej.
To na razie na tyle.
P.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
wolf116
Posty: 764
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:21
Lokalizacja: Heppenheim

Post autor: wolf116 »

Może wariuje po tym wynalazku "no name " :hm:
ROZBROJONY
Awatar użytkownika
skrzat
Posty: 490
Rejestracja: 10 wrz 2009, 20:52
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: skrzat »

Piotruś, dobra robota, ale na moletowanym g... nie sprawdzisz skupienia. Przepchnij przez lufę ze dwa patyczki higieniczne i poświęć trochę swojego Exacta, a powinno być duuużo lepiej. ;)
Coś, by trafiać.

SKRZAT made - modyfikacje wiatrówek (systemy, spusty, osady, baki, stopki ...)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Krzysiek, niestety nie mam nic lepszego w tym kalibrze.. :maruda: Sąsiad mi sypnął z garści trochę peletek żebym miał jak prędkość sprawdzić..
Czyli że wahania Vo mogły by być przez ten śrut?
Skupieniami przestałem się przejmować bo nawet z mojego H55 niewiele lepsze strzelam, wiec pewnie co najmniej połowa odskoków to moja wina.. ;)
Zrobię jak radzisz z tym przeczyszczeniem lufki.. Nasączać czymś te patyczki czy na sucho zapodawać?
Myślałem tez żeby koronkę lufy zrobić, ale tu już większej precyzji trzeba, a poza tym musiałbym zdjąć muszkę, a nie wiem czy właściciel byłby hapi jak by się coś zjechało i nie dało się jej spowrotem założyć..
Jak myślicie, zostawić prędkość jak jest (191 - 202m\s) czy trochę podnieść? W końcu po paczce śrutu sprężyna siądzie trochę, a już prawie nie ma napięcia wstępnego..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
skrzat
Posty: 490
Rejestracja: 10 wrz 2009, 20:52
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: skrzat »

Patyczki mogą być za małe, więc przepchnij ciasny gałganek z waty i powtórz zabieg.
Prędkość wystarczy, bo będzie mniej wierzgał właścicielowi i spust nie stwardnieje. ;)
Co do korony, to sprawdź patyczkiem higieniczym, czynie zostają włoski waty przy obracaniu patyczkiem w jedną, a potem w drugą stronę.
Coś, by trafiać.

SKRZAT made - modyfikacje wiatrówek (systemy, spusty, osady, baki, stopki ...)
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4621
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

No, Karabinek już oddany w ręce właściciela..
Jest pod wrażeniem, Uhahany i szczęśliwy. :)
To ja też! :lol:
Ma trochę większego kopniaka niż mój Harnaś, ale w porównaniu do stanu poprzedniego to jak powiedział właściciel: "200% better" ;)
Dzisiaj po sprawdzeniu na na chronografie ( tym bramkowym) wyszło 10fps różnicy na 6 strzałach..
No, tylko że śrut był HN szpic.. 0.22cal..
QB78 miał większy rozrzut prędkości.. ;)
Dzięki Krzysiu za rady! Zmotywowałeś mnie do lepsiejszego wyniku!
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
skrzat
Posty: 490
Rejestracja: 10 wrz 2009, 20:52
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: skrzat »

;)
Coś, by trafiać.

SKRZAT made - modyfikacje wiatrówek (systemy, spusty, osady, baki, stopki ...)
ODPOWIEDZ