Obrazek

Tłumik by Wojtan.

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kazio
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 124
Rejestracja: 09 sty 2007, 11:28
Lokalizacja: Żagań

Tłumik

Post autor: Kazio »

Panowie
odnośnie mojego poprzedniego posta - wybebeszyłem tłumik i mam teraz pustą skorupę, która też nieżle tłumi i supienie się poprawiło (ale to pozytywny wpływ rocznych treningów) natomiast zostało coś co doprowadza mnie do szewskiej pasji - z tłumikiem przestrzeliny układają się dużo niżej niż bez tłumika i im większy dystans tym większa różnica stąd wniosek, że tlumik obniża prędkość początkową.
Stąd mam pytanie do użytkowników tłumików - czy u Was też tak jest?
AT 44-10 Leapers 3-9, H 70 tuning, Hawke SPORT HD 3-9x40 MAP
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Musisz sprawdzić na chrono. Może być też tak, że POI masz obniżone z powodu tego że tłumik wygina lufę troszkę w dół (mogę nie mieć racji bo nie wiem jak jest lufa w u Ciebie zamontowana).
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: foxrysza »

Kaziu , tylko chrono prawdę Ci powie , ja niestety nie mogę tego sprawdzić bo mikro-tłumik mam zamontowany na stałe w płaszczu , bez możliwości demontażu.
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
Awatar użytkownika
maszotTC
Posty: 98
Rejestracja: 12 lut 2007, 16:47
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Tłumik

Post autor: maszotTC »

Kazio pisze:... stąd wniosek, że tlumik obniża prędkość początkową.
Stąd mam pytanie do użytkowników tłumików - czy u Was też tak jest?
W moim S400 tłumik nie ma żadnego wpływu ani na prędkość wylotową ani na punkt trafienia. Ja stawiam, że masz go zamontowanego po prostu nieosiowo. Wówczas śrut przelatujący przez kolejne przegrody tłumika dostaje bocznych nierównomiernych "przedmuchów" co powoduje destabilizacje jego lotu (zjawisko precesji). W efekcie śrut szybciej wytraca prędkość i ma większy opad. Tłumik musi być zamontowany bardzo precyzyjnie.
Ja sugerował bym Ci dodatkowo coś innego. Mianowicie powiększenie otworów we wszystkich przegrodach i korku na większą średnicę. Nie będzie to miało znaczącego wpływu na skuteczność tłumienia, a na pewno zniweluje niepożądany efekt (przynajmniej częściowo). Ja w swoim tłumiku mam otwory przelotowe w przegrodach i korku o średnicy 9mm i generalnie nie ma znaczenia (po za hałasem) czy strzelam z tłumikiem czy bez - punkt trafienia jest ten sam.
Wiemy, że są rzeczy niemożliwe do zrobienia, aż znajdzie się taki co o tym nie wie i je czyni.
Awatar użytkownika
Kazio
-#zasłużony
-#zasłużony
Posty: 124
Rejestracja: 09 sty 2007, 11:28
Lokalizacja: Żagań

Post autor: Kazio »

Dzięki za podpowiedzi. Sprawdzę, czy tłumik wygina lufę, a później rozwiercę otwory. Dam znać co z tego będzie.
AT 44-10 Leapers 3-9, H 70 tuning, Hawke SPORT HD 3-9x40 MAP
Awatar użytkownika
irak
Posty: 1590
Rejestracja: 16 kwie 2007, 9:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: irak »

Strzel do wiadra z wodą, albo w coś miękkiego i pooglądaj wystrzelony śrut to zobaczysz czy tłumik go nie kaleczy. Korona lufy jest ok u Ciebie?
Rozbrojony :), teraz IPSC Action Air. Lecę w kulki :P
Awatar użytkownika
radecek
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 296
Rejestracja: 24 paź 2006, 20:11
Lokalizacja: Poland

Re: tłumik

Post autor: radecek »

Kazio pisze:Panowie
zakupiłem AT44 z tłumikiem ponieważ bez zniego jest dość duży hałas przy strzelaniu. Niestety fabryczny tłumik znacznie pogarsza celność i obniża średni punkt celowania o ok 4 cm na dystansie 40 m. Nie mam chrono ale przypuszczam, że obniża predkość wylotową w dodatku nierównomiernie - rozrzut w pionie. Przy strzelaniu bez tłumika naw/w dystansie rozrzut w pionie wynosi 1 cm z tłumikiem 4 cm.
Co mi radzicie ? Jak przebudować tłumik.
Obniżenie POI może wynikać z ugięcia lufy pod wpływem ciężaru tłumika.
Tłumik Hatsana wewnątrz:
Obrazek

Długość: 196 mm
Szerokość: 32 mm
Waga: 170g
Waga bez wkładów wewnętrznych: 150g.
Średnica otworów ( wylot i przegrody): 7mm

Gwint 1/2 UFN w moim egzemplarzu bardzo ciasny - musiałem użyć stalowej śruby 1/2UFN, żeby go rozepchać.
Dorobiłem jeszcze jedną przegrodę z większym otworem z pudełka po KTK, żeby dopchnąć wkład i zmniejszyć luzy wewnątrz.
ODPOWIEDZ