Obrazek

Dziwne dziwności, czyli ...

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Dziwne dziwności, czyli ...

Post autor: Kilan »

Parę osób wie, że planowałem taki eksperyment.
Aktualnie on trwa i pierwsze wnioski:
Sprężyna eksportowa siadła mi z oryginalnych 27,5 cm do 25 cm.
I aktualnie na tej sprężynie tłok z uszczelką oryginalną daje średnio 214,8 m/s na exact 4,52 - 12,6J.
Na zepto (warunki te same) 219,5 m/s - 13,1J.

Na zestawie sprężyny-prowadnice 28 cm - oryginalny tłok-uszczelka daje 227 m/s, a zepto :( 211 m/s.
Co jest??
Zmniejszam zestaw o 1 cm - teraz jest 27 cm - i zepto pluje średnio 215 m/s (oryginalnej już nie testuję).
Myślę sobie idę za ciosem :D - sprężyna 23,5 cm - zepto pluje 223 m/s - a zestaw w systemie kończy się z gwintem systemu - napięcie wstępne 2 cm.
Cóż sprawdzę zaraz sprężynę około 21 cm - ciekawe co wyjdzie??

Pozdrawiam
Adam

[ Dodano: Sob 07 Sie, 2010 17:24 ]
na sprężynie 21,5 cm - 187 m/s - zerowe napięcie wstępne;
ta sama sprężyna 5 mm napięcia 205 m/s;
ta sama sprężyna 2,5 cm napięcia - 222,5 m/s.

I dziś więcej nie osiągnąłem na zepto.
Na oryginalnej uszczelce wycisnąłem dziś niedużo więcej 228 m/s na zestawie sprężyn 28 cm!!! Na sprężynie dłuższej o 5 cm.

Jak przybędzie nowa uszczelka od Alchemika potestuję dalej tłok z zepto.
Tę, którą mam niestety uszkodziłem - naciąłem w 2ch miejscach wargę - być może to jest przyczyną, iż karabinek z zepto traci na sprawności ze sprężyną większą niż 24 cm???

Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

ciężko powiedzieć co się dzieje, pewne jest ze energia karabinka zależy jednak w znacznej mierze od pojemności komory sprężania, nie mniej byłem przekonany ze na zepto energia wzrośnie, zaczekajmy na dobrą uszczelkę wtedy wyjaśni się zagadka.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

hmmm... uszczelka dotarła i.............
efekt jest taki sam jak z "uszkodzoną" uszczelką. Zatem to lekkie nacięcie wargi nie było problemem.
Uszczelka zachowuje się świetnie do napięcia wstępnego 2,5 cm (akurat z moimi sprężynami).
Na sprężynie 23,5 cm mam tak:
221,2
221
221,8
221,4
221
220,3
219,9
221,8
222,6
222,9

średnio 221,4 m/s - 13,4J
Na sprężynie 25 cm prędkość spada do 219 m/s.

Sprawdzę jeszcze oryginalną uszczelkę z AA TX (lub slaviowy oryginał) - być może konstrukcja wargi Alchemikowej uszczelki nie sprawdza się w HW, gdzie jednak napięcie wstępne musi wynosić z 1,5-2 cm więcej (zatem około 4-4,5 cm) - aby otrzymać około 15-16J.

Pozdrawiam
Adam

PS. Dodam, że z zepto komora ma pojemność 42,4 ccm - zatem przy współczynniku 0,35J z 1 ccm - powinienem bez problemu 15J uzyskać.
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

Kilan pisze:być może konstrukcja wargi Alchemikowej uszczelki nie sprawdza się w HW, gdzie jednak napięcie wstępne musi wynosić z 1,5-2 cm więcej (
Powiem tak :
Zamówiłem dwie takie uszczelki do TX .Efekt -im większe napięcie wstępne -tym więcej mi spada energia :zdziwko:
Myślałem ,że może jest za duże tarcie na styku uszczelka cylinder (uszczelka 26mm,śr. wew. cylindra 25,1mm) ,więc drugą przetoczyłem /przeszlifowałem do wymiarów 25,2mm ,i co ;i to samo -kicha.
Uszczelki jakieś takie twarde w porównaniu z oryginałem,są też odrobinę chudsze.
Oryginał zachowuje się o wiele lepiej (większa Ek i stabilniejsze Vo)
Może te osławione uszczelki nie są takie dobre jak się Tu powszechnie sądzi ,albo co bardziej prawdopodobne Dominik ma je z innego źródła niż kiedyś .
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
Awatar użytkownika
materatz
Posty: 650
Rejestracja: 24 kwie 2008, 19:41
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: materatz »

Senio kiedyś powiedział że właśnie w AA lepiej sprawdza się oryginał i nie ma co kombinować, coś też było o HW ale nie wiem o którym modelu :).
TXHC, QB78, Slavia631
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu, tylko żuje pszczoły!
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Z uszczelką Alchemika jeszcze walczyłem - przestrzelałem blisko paczką śrutu, myślałem, że się dotrze. Nic się nie dotarło jak było 221 m/s na sprężynie 23 cm tak było.
Zwiększanie napięcia wstępnego powodowało tylko spadek energii i rzecz jasna prędkości.

Od Bartka sKw otrzymałem oryginalną uszczelkę AA. Dziś założyłem.
Na razie na "suchym" cylindrze (jeszcze dostanie 2 kropelki oleju sprężarkowego).
Do systemu wpakowałem zestaw sprężyn 23 cm - napięcie wstępne około 2 cm.
Średnio uzyskałem 225 m/s.

Pełen obaw (bo być może i ta uszczelka nie da rady ze sprężyną 25 cm) wpakowałem zestaw sprężyna + prowadnice + podkładki ślizgowe - w sumie 25,8 cm zestawik.
Wyszło tak ( obok dla kontrastu wyniki na uszczelce oryginalnej weihrauch z przyciętą wargą - co i tak znacznie poprawia prędkość początkową):

Nr strzału Oryginał HW Oryginał AA
1---------------213,8-----------234,6
2---------------215,2-----------236,3
3---------------214,8-----------237,6
4---------------214,6-----------234,6
5---------------215,5-----------238
6---------------216,6-----------235
7---------------214,8-----------236,3
8---------------216,6-----------234,2
9---------------215,2-----------235,5
10--------------211,3-----------231,7
------------------------------------------------
średnie Vo-----214,8----------235,3
średnie Eo-----12,62 J---------15,1 J


Co prawda na uszczelce AA widać jeszcze "niestabilność" prędkości - jednak podana lista prędkości to strzały mniej więcej od 5 do 15 po założeniu uszczelki - jeszcze chyba się ułoży i ustabilizuje.
A do "zgniecenia" sprężyny w celu zamknięcia systemu muszę nagnieść korek tylko 2 cm i już jest gwint.
Karabinek pracuje naprawdę fajnie i więcej z niego dusić raczej nie mam zamiaru (przecież można dołożyć podkładkę dystansową - bardzo proste), bo karabinek za fajnie strzela teraz, żeby to psuć.

Zatem - stwierdzam - operacja udana.

Pozdrawiam
Adam
Ostatnio zmieniony 20 sie 2010, 14:54 przez Kilan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

a więc uszczelka nie równa uszczelce, dobrze ze jest ok, 15,5J jest chyba dla niej odpowiednią energią. Mój TX200 obecnie ma 236m/s, na 100m śmiało daje radę ;)
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Co ciekawe!
Uszczelka dociera/dopasowuje się do cylindra (raptem 30-50 strzałów) - aktualnie prędkość oscyluje od wartości 237 m/s do 242 m/s.
Średnio 239,3 m/s na exact - co daje 15,7J energii początkowej.
Ciekawe co będzie po wypluciu paczki ołowiu?? Mam nadzieję, że ciąć nie trzeba będzie :)
A i prędkość mogła by się jeszcze nieco ustabilizować.

Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Maruda
Posty: 921
Rejestracja: 20 lut 2007, 13:49
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Moim zdaniem jest to normalne. Na wargę uszczelki działa określona siła nacisku, tym większa im większa siła sprężyny. Przy większym napięciu sprężyny, rośnie siła nacisku na wargę i wzrasta tarcie. Będzie to tym mocniej odczuwalne, im uszczelka tłoka będzie bardziej elastyczna. Wniosek jest taki: im więkiszą energię chcemy uzyskać, tym twardszą robimy uszczelkę. Można też skrócić wargę o ok 2 mm. Na iwebie ktoś, kiedyś tak zrobił.
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Maruda pisze:Będzie to tym mocniej odczuwalne, im uszczelka tłoka będzie bardziej elastyczna. Wniosek jest taki: im więkiszą energię chcemy uzyskać, tym twardszą robimy uszczelkę. Można też skrócić wargę o ok 2 mm. Na iwebie ktoś, kiedyś tak zrobił.
No i to by tłumaczyło zachowanie uszczelki Alchemika, która jest zdecydowanie elastyczniejsza (bardziej miękka) niż oryginał AA. A jej warga ma konstrukcję, jakby wzmacniającą tę właściwość.
Wargę oryginalnej uszczelki HW miałem skróconą właśnie o 2 mm i na tym samym zestawie miałem średnio 214 m/s. Zmiana mocowania, czyli zwiększenie skoku tłoka do 86,5 mm i zastosowanie uszczelki z AA daje aktualnie średnio 239,3 m/s - na tym samym zespole sprężyna+prowadnice!!!.
Moim zdaniem gra była warta świeczki.

Ciekawe jak zachowa się HW97 z tłokiem fi 26mm i identyczną przeróbką?? Teoretycznie komora wyniesie 45,9 ccm - co powinno dać 16J (przy 0,35J z 1 ccm).
Właściciele spytają: Po co skoro już mam 16J??
A no po to, aby zdecydowanie zmniejszyć kopa.

Jak kiedyś napisał kolega:
b3n0 pisze:Oj Adam, zawiłe te meandry Twych rozważań o wiatrówkarstwie, że też masz tyle mocy :D
Czasem mam, czasem coś się uda, a raczej sprawdzi w praktyce.
Tyle, że już nie wiem co w mojej HW poprawiać :D. Trzeba dokupić następny karabinek :lol:


Pozdrawiam
Adam
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
Awatar użytkownika
cris
Posty: 758
Rejestracja: 14 lis 2009, 20:25
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: cris »

Kilan pisze:uszczelki Alchemika, która jest zdecydowanie elastyczniejsza (bardziej miękka) niż oryginał AA.
No jakoś z tym stwierdzeniem trudno mi się zgodzić. :hm:
Mam dwie uszczelki Alchemika i są one wyraźnie twardsze (sztywniejsze ) od oryginału AA
Z opinią jest jak z dziurą w du..ie-każdy ma swoją.
Awatar użytkownika
Kilan
Posty: 1321
Rejestracja: 22 mar 2008, 10:15
Lokalizacja: Rypin

Post autor: Kilan »

Wiem co pisałeś Krzysiek - jednak przed montażem oryginalnej AA dokładnie porównałem obie. Fakt, że tę z AA otrzymałem już z pewnym przebiegiem, ale porównując do uszczelki Alchemika była zdecydowanie twardsza i sztywniejsza - miałem nielichy problem z montażem. Tę alchemikową montowałem na zimno, bez najmniejszego problemu - na tyle elastyczna była.

Może i uszczelki brytyjskiej firmy także nie grzeszą powtarzalnością produkcji??

Pozdrawiam
Adam

[ Dodano: Wto 24 Sie, 2010 16:40 ]
PS.
Już się dotarło na średnio 242 m/s - 16J !!!
Faktycznie ta uszczelka się nie sprawdza :lol:
Co prawda jeszcze są zbyt duże wahania prędkości, ale..... postrzelamy/poczekamy.
Może jeszcze będzie trzeba sprężynę ciąć!
A to cały czas ten sam zestaw, na którym tłok z oryginalną uszczelką HW (z przyciętą wargą) dawał 12,6J.

[ Dodano: Sro 25 Sie, 2010 19:44 ]
Zakropliłem oleju sprężarkowego i efekt dał. :)
Maksymalna rozbieżność prędkości wylotowej to 5 m/s (nieważony exact).
Tj.:
Vmin - 238,9 m/s
Vmax - 243,9 m/s

Średnio ustabilizowało się 241-242 m/s, czyli 16J.

Co prawda w porównaniu do FWB150, z którego ostatnio dane mi było postrzelać) kopie jak dziki muł. W porównaniu do TX, bardzo porównywalnie jak kolegi, o energi 16,5J.
Kandar CP1, Beeman PCA, umarex fusion, fwb300s uni, tx200mk3
ODPOWIEDZ