Obrazek

fac czy nie fac

Awatar użytkownika
crash85
Posty: 235
Rejestracja: 02 lut 2011, 18:54
Lokalizacja: Chełm

fac czy nie fac

Post autor: crash85 »

witam kolegów, najpierw cytat z ustawy

"Art. 8. W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J."

art ten wyraźnie mówi :
"energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J"

jak wiadomo w wiatrówkach czy to pcp czy gas-ram mamy możliwość regulacji energii wystrzeliwanego śrutu

w tym art. mowa jest że Bronią pneumatyczną jest urządzenie w którym energia śrutu przekracza 17 J , a nie że może konstrukcja samej wiatrówki czy też konstrukcja napędu pozwoli na przekroczenie tych magicznych 17 J i takie urządzenie też powinno być traktowane jako broń.

Moje pytanie: czy jeżeli mam gas-ram i ustawiony na 15J to jest ok, ale mam możliwość dopompowania i wtedy mogę uzyskać energię śrutu powyżej 17J i dopiero wtedy będzie to broń?

bo gdybym miał mniej niż 17J a zabrano by mi wiatrowkę i w laboratorium napompowano i stwierdzono FAC to mogą się pojawić nieprzyjemności.

chodzi o to że np. z HW-90 można wycisnąć te 28J a jednak jest sprzedawana normalnie i nie trzeba rejestrować czyli jak sam zrobie gas-ram i też ustawie poniżej 17J to też nie musze rejestrować?
ZORAKI HP-01 ULTRA 5,5 + PROCA NA KAMIENIE
Awatar użytkownika
Jaro
Posty: 3955
Rejestracja: 30 gru 2009, 20:08
Lokalizacja: Ziębice
Kontakt:

Post autor: Jaro »

Przecież większość wiatrówek można ustawić ponad limit, a nie robi się z tego problemu. Różnica jest tylko taka, że w sprężynowych karabinkach trzeba wymienić bebechy, a w gasramie tylko podłączyć pompkę. Jeżeli będziesz miał limit to nie musisz się niczym martwić.

Dla mnie FAC nie ma sensu i powinniśmy sobie to jasno powiedzieć. Na strzelnicę lepiej się nadaje broń CP lub boczny i centralny zapłon. Gdyby tak każdy dzieciak mógł sobie kupić i używać wiatrówkę FAC na podwórku to musielibyśmy biegać pomiędzy samochodami ze schyloną głową. Nie przypadkiem do uzyskania pozwolenia na broń należy zaliczyć badania u psychiatry ;) Inna sprawa, że nie zawsze sa one skuteczne...
Grupa "Beaver"
www.hftbeaver.org/hft
Awatar użytkownika
Wierzbin
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 3983
Rejestracja: 28 kwie 2006, 12:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Gdyby się zdarzyło, że karabin będzie poddany sprawdzeniu energii, to brany jest pod uwagę wynik z jaką energią wiatrówka strzela tu i teraz, a nie z jaką może strzelać.

Stwierdzenie "gdyby w laboratorium dopompowano" jest cokolwiek niedorzeczne.
Daystate Mk3 FT + LS
Był H55 + Walther 3-9x40AO
Awatar użytkownika
sinusitis
Posty: 10
Rejestracja: 26 mar 2013, 16:06
Lokalizacja: Czernichów

Post autor: sinusitis »

a tak wtrącając się do tematu, laboratorium bada energię pocisku skonfiskowanego razem z wiatrówką czy wsadzają własny śrut o niewiadomej masie?
HW57
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Post autor: Mamutowicz »

Niezależnie jakiego śrutu w danym kalibrze by użyli - ma nie przekroczyć 17J.
I jeśli nie ma FACa to nie przekroczy.. lekki śrut będzie mniał większą prędkość - ale mniejszą masę - a ciężki większą masłę ale mniejszą prędkość.. się to w miarę równoważy..
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Cortez
-#e-hft1
-#e-hft1
Posty: 2534
Rejestracja: 11 lut 2008, 11:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cortez »

Odpisałem Ci u Swawolnych - więc nie będę powtarzać....ale generalnie masz:
-FAC - rejestracja
-limit
-karabinki o zmiennej energii, dostępnej bez ingerowania w system ( np. AA X-Power) - rejestracja
8)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
ODPOWIEDZ