Obrazek

Diana 34 Classic i Diana 280 Classic

ODPOWIEDZ
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Diana 34 Classic i Diana 280 Classic

Post autor: Jacek245 »

Witam wszystkich.
Która z Dian jest lepszym karabinkiem -Diana 34 Classic czy 280 Classic.? Z opisów niewiele mogę wywnioskować bo parametry obydwóch są bardzo zbliżone.Może ktoś używał tych karabinków?Mało na ich temat jest napisane w Internecie.Obydwa mi się podobają i cena też jest zachęcająca.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Diana 34 Classic i Diana 280 Classic

Post autor: masa »

Na tak postawione przez Ciebie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Zakładam, że chodzi Ci o ostatnie wersje ze spustem T06, jeżeli tak, to w kwestii spustu mamy remis. :drunk:
Obie mają tą samą średnicę tłoka (28mm), a różnią się skokiem. Nie jestem na 100% pewien, ale z tego, co pamiętam D34 ma 80mm, a D280 70mm.
To powoduje, że D34 z łatwością "wyskakuje" ponad limit - dla fanów mocy plus dla D34. :devil2: D280 powinna w teorii być dużo "przyjemniejsza" do strzelania w limicie, ale jest pewne "ale" - długość i kształt kanału transferowego, który nie jest prosty, a swoim kształtem przypomina literę "S", co powoduje straty energii i czołowi tunerzy od Dian zabawę z tym karabinkiem zaczynają od jego rozwiercenia/wyprostowania. Trochę ciężki temat i moim zdaniem lepiej było by skrócić skok w D34, tym bardziej że, tłoki we wszystkich Dianach aż się proszą o poprawki - kolejny plus dla D34. :up:
D34 jest dużo popularniejsza i ma dużo większą renomę i historię przeróbek/poprawek na zachodzie, niż D280 - plus dla D34. :up:
Gabarytowo oczywiście 34 jest większa i cięższa od 280, ale to już kwestia preferencji kupującego.
Co do celności powinno być porównywalnie - wszystko w rękach użytkownika, a możliwości "zdłubanej" D34 zobaczysz na tym filmiku:
https://www.youtube.com/watch?v=i1rkJ63tYmk
Dużo ciekawych postów o D34 znajdziesz na forach angielskich i amerykańskich - u nas standardowo: Hatsan, HW lub AA ;)

P.S. Jeżeli podobają Ci się Diany, nie szukasz koniecznie "łamańca" i masz parę groszy na ew. przegląd i podstawowy "tuning" po zakupie D34/280, to na kupię/sprzedam znajdziesz duuużo ciekawszą opcję :aniolek:
TX200 HC + Element Helix
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Diana 34 Classic i Diana 280 Classic

Post autor: Jacek245 »

Dziękuję za charakterystykę karabinków.Interesują mnie wiatrówki klasycznie łamane.Widzę że raczej wszystko przemawia na korzyść 34.Obecnie strzelam z Hatsana 90 RS i przymierzam się powoli do zmiany.Na filmie widziałem że z 34 można też postrzelać HFT a tego też chciałbym spróbować.Nie znalazłem rzetelnej informacji jaka prędkość początkową ma Diana 34 przy standardowym śrucie 0,547 grama-niektórzy sprzedawcy podają że 235 m/sek co daje ok 15 J-nie wiem czy to prawda.
Awatar użytkownika
masa
-#zasłużony2020-21s2
-#zasłużony2020-21s2
Posty: 389
Rejestracja: 26 sty 2015, 18:22
Lokalizacja: Mielec

Re: Diana 34 Classic i Diana 280 Classic

Post autor: masa »

Moim skromnym zdaniem absolutnie najlepszy łamaniec na rynku (w limicie oczywiście), to obecnie Walther LGV.
D34 może mieć deklarowane 15J, ale może mieć i pod 20J (zwłaszcza w 5,5mm) - system da radę. Pytanie, jak jest "wystrojona".
D280 też nie powinna mieć problemów z osiąganiem 15J.
TX200 HC + Element Helix
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Diana 34 Classic i Diana 280 Classic

Post autor: Jacek245 »

Kupowałbym karabinek po tuningu.
Dzięki za informacje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Diana 34 Classic i Diana 280 Classic

Post autor: Mamutowicz »

Jeśli myślisz o jakichkolwiek zawodach to musisz pamiętać o jednym - Nie sama prędkość śrutu ma znaczenie, ale stabilność prędkości.
Oczywiście im bliżej limitu - tym lepiej, bo bardziej płaska trajektoria,ale zawsze jest coś za coś..
Np mój TX najlepiej strzelał właśnie w okolicy 15J - najbardziej powtarzalnie, co pozwoliło mi nawet parę razy wygrać w jakichś podrzędniejszych zawodach.
Gdy uparłem się podnieść go pod sam limit żeby wypłaszczyć - zacząłem gorzej strzelać bo kultura karabinka się pogorszyła...
Co prawda nigdy nie strzelałem z dianki, ale sądzę że jak każdy inny karabinek, będzie miała swój złoty punkt w którym przetnie się prędkość z wykresem stabilności strzałów, i to tego należy szukać, poświęcając czasem kilkanaście fpsów by poprawić stabilność prędkości...
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Jacek245
Posty: 115
Rejestracja: 21 cze 2019, 14:57

Re: Diana 34 Classic i Diana 280 Classic

Post autor: Jacek245 »

No własnie tu mam dylemat bo zawody nie są dla mnie celem samym w sobie tylko raczej motywatorem do doskonalenia i chciałbym tez mieć trochę mocy do postrzelania na dalsze dystanse dla przyjemności ale zdaję sobie sprawę że w wiatrówce nie zawsze moc idzie w parze z celnością no i na coś trzeba się zdecydować.Diana 34 mi się podoba poza tym ma dobre opinie i dodatkowo cenowo jest osiągalna bez problemu.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Diana 34 Classic i Diana 280 Classic

Post autor: Mamutowicz »

Cóż.. Rozwalanie cegieł z czasem się nudzi..
Tak jak gra w bilard samemu.
Ale kiedy w grę zaczynają wchodzić żywi przeciwnicy ( zamiast obrzydliwych talerzy z weselnej zastawy) wtedy zaczyna się pogoń za ideałem..
I wtedy właśnie zaczyna się stawianie pytań:
"A na dziesięć strzałów to jaki to ma rozrzut prędkości?"
"5 metrów max.."
"Aaa.. to za taki siewnik to ja podziękuję.."
:D
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
ODPOWIEDZ