Obrazek

Rozważania o IZH-61

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Rozważania o IZH-61

Post autor: Brother_of_Steel »

Usiedliśmy sobie wczoraj z Luciushem przy piwku i pochyliliśmy się nad konstrukcją ИЖ-61. To co z tego dumania przyszło, prezentuję poniżej ku uciesze gawiedzi, licząc po cichu na ciekawą polemikę.


Mit pierwszy

Uszczelnianie magazynka

Nie wiem, gdzie tą bzdurę przeczytałem, prawdę mówiąc nie chce mi się szukać, ale to fakt, że w sieci są schematy pokazujące jak uszczelnić magazynek. Niby sam propagowałem tą głupotę, wierząc w to mocno, że poprawi to osiągi karabinka. Otóż nie - nie poprawi. Powiem więcej, to największa bzdura pod słońcem. Dlaczego? Bierze się to z niedokładnego zrozumienia jak ten karabinek działa i gdzie właściwie podawany jest efekt pracy tłoka w postaci sprężonego powietrza.

Popatrzmy na zdjęcie i schemat:

ObrazekObrazek

Otóż jak widać, magazynek pełni jedynie rolę podawacza - śrut jest wpychany do lufy w procesie naciągania karabinka. Przyjrzyjmy się dokładniej schematowi i posyłaczowi:

ObrazekObrazek

I nagłe olśnienie... Średnica lufy wynosi 4,5mm, a tymczasem średnica zgrubienia posyłacza, zaznaczonego na drugim schemacie jako nr 1, wynosi 4,2mm. Jakże to ma być szczelne? Tu leży pies pogrzebany, nie w magazynku! Dopiero doszczelnienie tego elementu, da wymierne korzyści.

W praktyce, można to zrobić w dwójnasób:
1. Wyszlifować na tokarce rowek i zastosować uszczelkę o-ring. Najlepsza byłaby do tego celu uszczelka toroidalna (pusta w środku), ale nie wiem, czy tak małe są produkowane.
2. Wykorzystać tworzywo termokurczliwe do przewodów. Metoda ta jest jednak chyba mniej trwała niż pierwsza.

Jednak nie jest to koniec zmartwień. Popatrzmy na to zdjęcie:

Obrazek

Prezentowany otworek jest idealnie nad kanałem wylotowym z cylindra (na drugim schemacie pozwoliłem sobie oznaczyć to miejsce jako 2). Po co tam jest otwór i śruba wkręcona, nie mam pojęcia, ale wiem jedno - to szczelne być nie może! I nie pomoże święty boże. O co tym Rosjanom chodzi, nie wiem! Na razie nie wpadłem jeszcze, jak to skutecznie uszczelnić.


Mit drugi

Koronowanie lufy

Ludzie przerabiając ИЖ-61 to robią. Nie wiem po co? Ten karabinek posiada koronę! Jakiż jest sens, usuwania ok. 2,5cm lufy po to, by wyfrezować nową? Nie rozumiem. Dobry fachowiec powinien jak najmniej szkodzić niepotrzebnymi przeróbkami. Jak doktor. Primum non nocere!
Korona w ИЖ-61 podejrzewam jest dobra. Jej jedyną wadą jest tylko niepotrzebna długość 9mm, gdzie ideałem byłoby 3-4mm. Małe planowanie lufy i element gotowy. Bez ucinki i zbędnych ceregieli. Korona firmowa jest naprawdę nieźle zrobiona!
Prawdę mówiąc, zastanawiam się, czy w ogóle ma sens jej nacinanie. Przy okazji - parę matematycznych obliczeń i mam kąt rozwarcia korony, wynosi ca. jakieś 101 stopni ± 5. Idealne to to nie jest, ale chyba już lepiej poprawić, niż ścinać. Tą kwestię pozostawię do rozważenia bardziej doświadczonym kolegom.

A teraz parę słów, na temat czegoś, co faktycznie pogarsza celność. Rozchodzi się o plastikową nakładkę podtrzymującą muszkę. Otwór w tym g***** jest mniejszy niż maksymalne rozwarcie korony! I do tego ma średnicę elpisoidalną :!: Ludzie! Z taką robotą... Cały efekt koronowania szlag trafia przez takie niedoróbki. Metody są dwie. Pozbyć się tego, albo jeśli komuś zależy na wbudowanych przyrządach celowniczych (badziewiarskich, nota bene) rozwiercić do średnicy min. 8mm.

Na zakończenie

Obliczyłem teoretyczną maksymalną wydajność komory sprężania (korzystając z "symulatora" AKASA) - wynosi ona nie mniej nie więcej jak 13,081J. Przyjmując teoretyczny skok tłoka ИЖ-61, który wynosi wg. mnie bardzo na oko ok. 6cm, wartość ta spłaszcza się do 9,9J. Ale tak na prawdę, to trzeba by dokładnie to zmierzyć, z tym że nie mam pojęcia jak. Biorąc oba wyniki pod uwagę, myślę, że da się uzyskać ~8J na tym karabinku. I to jest zadanie do wykonania na zimę!

Chciałbym gorąco podziękować Luciushowi za pomoc, uwagi i rady.

Zapraszam do polemiki.
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
stworek5
-#zasłużony_team
-#zasłużony_team
Posty: 2112
Rejestracja: 29 kwie 2006, 12:00
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: stworek5 »

tak bardzo na oko nie możesz teoretyzować ;) optymalna energia dla sprężynówek czyli przedział w którym karabinek ma najlepsze walory strzeleckie wynosi 0,30 do 0,35J/cm3 pojemności komory sprężania.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post autor: Brother_of_Steel »

stworek5 pisze:tak bardzo na oko nie możesz teoretyzować ;) optymalna energia dla sprężynówek czyli przedział w którym karabinek ma najlepsze walory strzeleckie wynosi 0,30 do 0,35J/cm3 pojemności komory sprężania.
Czyli właśnie około 9J, także z 9,9J wcale tak mocno się nie pomyliłem. Myślę, że spokojnie dałoby radę z tuningiem dociągnąć do 8J, a taka jest końcowa konkluzja.
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 755
Rejestracja: 27 maja 2008, 18:23
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście
Kontakt:

Post autor: Starszy_Pan »

IMHO o "nieszczelności" magazynka pisali rosjanie na swoich stronkach, nawet rysunki uszczelnienia były.
A tak wogóle to odkryłem całkiem ciekawą stronkę :

http://pnevma.boom.ru/airtuning.htm
Sharp 1210+Barska 3-12x40 AO, Iż61 CPR* + CCCP, Gamo Compact, Walther CP99 GL :(
Awatar użytkownika
Brother_of_Steel
Posty: 161
Rejestracja: 14 kwie 2008, 20:13
Lokalizacja: Warszawa Bródno

Post autor: Brother_of_Steel »

Tak tytułem suplementu, to jeszcze taka kwestia:

Splanowanie 1-2mm ze zwieńczenia
Obrazek

To jest element zatykający komorę. Wydaje mi się, że można sobie tutaj pozwolić na małą operację zmniejszenia jego szerokości. Przy dobrych wiatrach da to dodatkowy 1cm3 objętości, co przy małych wymiarach komory, jest jak najbardziej pożądane. Trzeba tylko uważać, by za bardzo nie przesadzić, otwór wylotowy powinien być zakryty rowkiem w tym elemencie (patrz schemat), bo możemy doprowadzić do utraty sprężania i w rezultacie pogorszenia. Temat jak najbardziej na ekstremalny modding. Sprawdzę to przy okazji, jak dużo można tam sobie pozwolić.
ИЖ-61 w częściach...
Marzy mi się Байкал MP571K, lub MP572...
-------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Luciush
Posty: 1188
Rejestracja: 11 sie 2006, 20:13
Lokalizacja: Miasto aspołeczne

Post autor: Luciush »

Nie ma sprawy Piotrek - oby więcej takich spotkań produkcyjnych :D :piwo:
Aha - mam dla Ciebie już przygotowane wałeczki ertalitu na prowadnicę i co tam jeszcze będziesz chciał. Dostałem kiedyś od Tomaschka ale nie wykorzystałem wreszcie, a teraz będą jak znalazł :).
AA S400 Classic + BE 3200 10x40
Było: H90, QB78 i trochę szkiełek.
Awatar użytkownika
lightmun
Posty: 499
Rejestracja: 16 lut 2009, 2:26
Lokalizacja: Syców/Wrocław

Post autor: lightmun »

Prezentowany otworek jest idealnie nad kanałem wylotowym z cylindra (na drugim schemacie pozwoliłem sobie oznaczyć to miejsce jako 2). Po co tam jest otwór i śruba wkręcona, nie mam pojęcia, ale wiem jedno - to szczelne być nie może! I nie pomoże święty boże. O co tym Rosjanom chodzi, nie wiem! Na razie nie wpadłem jeszcze, jak to skutecznie uszczelnić.
Odnośnie tego śmisznego otworasa- posiadam sześćdziesiątke, przy ostatnim strzelaniu za szybko "wbiłem" podajnik w śrut co zaowocowało zaklinowaniem się śrutu gdzieś 2 mm za tym śmisznym otworkiem. Podajnika nie idzie zaryglować bo nie da rady dopchnąc go do rowka blokującego. I tu jest chyba wyjaśnienie-Ruskie sie przygotowaly na przypadkowe deformacje i kliny śrutu w przewodzie więc opatentowali ten "potrzebny" otworek, z jego pomocą i maleńkim 1mm śrubokrętem wyciągnąłem śrut. O.
Falcon Priaire 25 Cs

www.mosin.pl
jedenhuk.cba.pl
Awatar użytkownika
jacek_gda
Posty: 28
Rejestracja: 27 lip 2010, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk/Koszalin

Korek cylindra

Post autor: jacek_gda »

Odświeżam dość stary temat ale, od jakiegoś czasu staram się nieco usprawnić swojego izyka. Zastanawiam się aktualnie, czy jednym z powodów nieszczelności izyka nie jest korek cylindra?! Element dość luźno wchodzący w przewód cylindra i uszczelniony jednym oringiem. Bezpośrednio za oringiem mamy rozwiercony cylinder w celu przykręcenia tegoż korka. Czy ten oring jest w stanie skutecznie powstrzymać powietrze sprężone skokiem tłoka?! Czy ktoś może się wypowiedzieć w tej materii? Zastanawiam się nad dorobieniem nowego korka oraz zamocowaniu całości na dorobiony gwint. Po dokładnym, spasowaniu, pierwsze zwoje bezpośrednio za otworem dolotowym, można by połączyć klejem do połączeń gwintowych i w ten sposób dodatkowo uszczelnić. O ile nagwintowanie cylindra od wewnątrz na odcinku 20mm jest to wykonalne. Ścianka cylindra ma 2mm.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gunpower Shadow, AR20 FT, Infinity RWS Hi-Capa 5.1 TM
http://jacekgda.blogspot.com/
Awatar użytkownika
krolik
Posty: 70
Rejestracja: 12 sie 2011, 17:03

Post autor: krolik »

Kolego Brother_of_Steel,

Co uczyniłeś Iżu swemu, sześćdziesiątemu pierwszemu, iż ten Iż w częściach się poniewiera co ze stopki profilu Twojego wyczytać moge?
A było ich ze czterdzieści.... i dosyć na razie zmian sprzętu... :)
ODPOWIEDZ