Obrazek

Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
Awatar użytkownika
tiurshot
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: tiurshot »

Hej

To jest mój pierwszy post - dzień dobry wszystkim!
Dzięki za miłą lekturę forum w ostatnich tygodniach. W końcu dzięki Wam zdecydowałem się na HW30S Ultra :up:

Od niedawana ją mam tj.HW30S. Miesiąc temu kupiłem 1szą replikę, chwilę później następną, później karabinek Crosman 1077 na CO2. W końcu dojrzałem do HW. Postęp w rozwoju hobby, dramatycznie szybki. Dużo czytałem i trochę śrutu wystrzeliłem jak na ten krótki staż.

Zamierzam kupić celownik optyczny i wybieram spośród poniższych (większość używana). Wszystkie w zakresie cenowym około 800-900.

Weaver RV7 Classic 2.5-7x32 Dual-X – 880zł (nowy)
Delta Optical Titanium 4-16x42 MilDot - 460g, 355mm
Bushnell Trophy 4-12X40 S/F DOA 600 465g, 319mm 950zł (nowy)
Vortex Crossfire II 6-18x44 AO BDC 555g, 350mm

Wiem, że kompaktowy rozmiar gwarantuje tylko RV7, ale jakbym się uparł jednak na te powyżej (lub abstrahując, że to do HW30), Vortex odbiega mocniej rozmiarem od DOT i BT.

Dystans na razie 10-40m, rekreacyjnie, tarcze, puszki, spinery, jest tendencja do szukania co raz mniejszych celów i zwiększania dystansów. Strzelają też juniorzy/synowie.

Wiem, że tych tematów jest sporo na forum, ale często mają ponad 10 lat i inne są też ceny, może się też coś zmieniło.

Pytanie bonusowe, czy przy wymianie insertów w przyrządach otwartych HW zerowanie jest raczej wymagane?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
wojteketjow
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 381
Rejestracja: 16 cze 2018, 19:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: wojteketjow »

Mam HW30S, a na niej lunetę Hawke 3-9x40 AO o długości 32 cm.

Odnoszę wrażenie, że jest to praktycznie maksymalna długość lunety aby można było zachować odpowiednią jej odległość od oka i równocześnie nie mieć problemów z łamaniem karabinka.

W tej sytuacji, moim zdaniem, ze względu na ich długość odpadają Delta Optical Titanium 4-16x42 MilDot (35 cm) oraz Vortex Crossfire II 6-18x44 AO BDC (34 cm).

Fakt, że u mnie luneta siedzi na niskim montażu ale obawiam się, że wysoki montaż i tak może nie załatwić sprawy z dłuższymi lunetami.
tiurshot pisze: 19 maja 2020, 7:26
czy przy wymianie insertów w przyrządach otwartych HW zerowanie jest raczej wymagane?
teoretycznie nie, ale zawsze lepiej to sprawdzić ;)
Pro Sport, HW30S i spora gromadka w klimacie westernu
Awatar użytkownika
tiurshot
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: tiurshot »

Dziękuję za odpowiedzi!

W tej chwili na polu boju zostają mi chyba zatem te modele:

Weaver RV7 Classic 2.5-7x32 Dual-X – 880zł
Bushnell Trophy 4-12X40 S/F DOA 600 980zl (gabaryty! 465g, 319mm)

Weaver RV7 Rimfire 2.5-7x28 Dual-X - 780zł
Weaver RV9 3-9x32 A/O Dual - X– 1150zł (przekracza budżet, więc raczej wypada)

Z tego co zebrałem to:
Weavery nie mają regulowanej paralaksy, są za to lepsze optycznie. BT ma wszystko co się da (m. in. regulacja paralaksy), ale jest większy nieco gorsza jakość, gorsza nieco optyka, chyba ciemniej.


Pytanie o montaż, czy niski czy średni do Weaverów, do BT to samo, myślę, że 1częścowy? Oraz czy montaże około 50 PLN, czyli np. delta czy droższe modele np. montaż Sportsmatch OP15C lub OP25C? Głównym problemem jest chyba ich brak dostępności. Szukam niskiego jakiegokolwiek i jest ich jak na lekarstwo. Niskie są leapers z szybko złączkami tylko. W oznaczeniach Delta jeszcze się nie ogarnąłem.
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: foxrysza »

RV7 świetnie siedzi na niskim
(jak najniższym montażu, są delikatne różnice w wysokościach w zależności od firmy).
Montaż dwu częściowy wygląda lepiej (estetyczniej), a na bank na HW30 utrzyma szkiełko

ps. Jeśli nie ma regulacji paralaxy to zawsze można sobie ustawić ostrość samemu(łatwe to jest).
RV7 ostrzy cały dystans HFT.
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: Koval »

Jak w ogóle bierzesz pod uwagę RV9 to poszukaj jeszcze ofert, teraz jest słaba złotówka i lepiej pewnie nie będzie, ale to lepsza lupka od RV7 pod wieloma względami. Karabinek jak zmienisz, ta lupka spokojnie zostanie u Ciebie dalej do strzelania, RV7 to taki bardziej kolekcjonerski rarytas, fajny celownik to szkoda sprzedać za grosze i leży sobie w szafie.
Naśmiewam się z takiego postępowania, ale sam tak robię.

Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Awatar użytkownika
tiurshot
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: tiurshot »

Hej

Dzięki.
Koval pisze: 23 maja 2020, 8:45 RV7 to taki bardziej kolekcjonerski rarytas
No mam już RV7 (była spora różnica w cenie vs RV9). Używanych Weaverów nigdzie nie znalazłem. Trudno też było w necie znaleźć krytykę RV'ałek. Jestem amatorem. Do HW30S chyba wciąż nie ma nic małego w tej ceni czy do 1k PLN.

Siedzi na niskim dwuczęściowym Sportsmatch LT031C.

Zdemontowałem muszkę, bo trochę było widać ją, przeszkadzała. Szczerbinka też trochę przysłania, ale tylko patrząc z boku (jak na zdjęciu), ale przez wizjer jest OK. Chyba może zostać ta szczerbinka /?/.

Mam wątpliwości co do poprawności ustawienia dioptrii. Wzrok póki co mam OK. Robię wedle tego co znalazłem na forach, czyli na gładkie niebo chwilę odczekuję, kręcę, ale nie widzę większych /żadnych?/ różnić, a kręcić można w bardzo dużym zakresie.
foxrysza pisze: 22 maja 2020, 22:04 ps. Jeśli nie ma regulacji paralaxy to zawsze można sobie ustawić ostrość samemu(łatwe to jest).


Tam nie ma tej regulacji paralxy, więc masz namyśli tę regulację ostrości przez regulację diopotrii?

Na razie strzelam do tarczy, zakupiłem małe spinerki, ale strzelam też do puszek, butelek (za łatwe się to robi). Na działce mam max 30m. Poza działką jeszcze nie strzelałem. Na razie chce opanować pozycję, powtarzalność i skupienie.

Obrazek
Awatar użytkownika
wojteketjow
-#zasłużony2020-21s
-#zasłużony2020-21s
Posty: 381
Rejestracja: 16 cze 2018, 19:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: wojteketjow »

tiurshot pisze: 27 maja 2020, 14:23
Zdemontowałem muszkę, bo trochę było widać ją, przeszkadzała. Szczerbinka też trochę przysłania, ale tylko patrząc z boku (jak na zdjęciu), ale przez wizjer jest OK. Chyba może zostać ta szczerbinka /?/.
Jeżeli Ci nie przeszkadza to możesz zostawić, Twój wybór ;)
tiurshot pisze: 27 maja 2020, 14:23
Mam wątpliwości co do poprawności ustawienia dioptrii. Wzrok póki co mam OK. Robię wedle tego co znalazłem na forach, czyli na gładkie niebo chwilę odczekuję, kręcę, ale nie widzę większych /żadnych?/ różnić, a kręcić można w bardzo dużym zakresie.
Na jednolitym gładkim tle (niebo, ściana itp.) pokrętłem dioptrii ustawiasz ostrość krzyża. Jeżeli przekręcasz cały zakres regulacji i krzyż jest cały czas ostry to chyba z tą regulacją jest coś nie tak :hm:
Pro Sport, HW30S i spora gromadka w klimacie westernu
Awatar użytkownika
foxrysza
-#prezes
-#prezes
Posty: 3313
Rejestracja: 22 lip 2006, 12:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: foxrysza »

RV7 powinien ostrzyć od około 10-12 metrów do nieskończoności.
Czyli jak na coś patrzysz od 10 metrów do w cholere daleko to powinieneś widzieć to wyraźnie.

Regulację paralaksy w lunetach które nie posiadają takowej wykonuje się wkręcając lub wykręcając okular ten od strony lufy, oczywiście po uprzednim poluzowaniu kontry.

RV7 nie wymaga takich zabiegów.
Radość w naszych dziecięcych oczach jest najważniejszą cnotą hobby.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: Mamutowicz »

Co do braku zmian w RV7 - podejrzewam, że jest taki sam problem jak w Timberlinie.
Trzeba się zdrowo nakręcić, żeby zauważyć różnicę, a w międzyczasie oko się adaptuje i ..od nowa.
Ja w burku robię tak, że patrzę przez chwilę, a potem kręcę z 10 obrotów i znowu zerkam. Wtedy najłatwiej uchwycić rozmycie .
Gdy kręcę wciąż patrząc, oko się przyzwyczaja i ciężko mi dostrzec że krzyż jest bardziej/mniej rozmyty. Dopiero po chwili odpoczynku, znowu widzę że coś wymaga poprawki.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: rokasa58 »

W czym tkwi problem? Strzelasz i jak trafiasz,to o co chodzi ?:D
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: Mamutowicz »

Czasem strzelasz i trafiasz, ale nie bardzo wiesz jakim cudem.. :)
W każdym razie, poprawne ustawienie optyki to podstawa.
Niestety nie jest to łatwe.
Burek np, wymaga duuużo kręcenia dioptrią, żebym mógł złapać ostrość na krzyżu..
SS na przykład tak nie miał.. Starczyło pół obrotu by widzieć różnicę.
Wątpliwości pojawiają się właśnie gdy wydaje nam się że robimy wszystko zgodnie z zaleceniami, a efektu nie ma.
Zaczynają się pytania: Czy dobrym pokrętłem kręcę? czy w dobrą stronę? Czy nie przesadziłem i nie przekręciłem gwintu?
W każdym razie - trzeba próbować. Ustawić Dioptrię tak, by widzieć ostro krzyż na neutralnym tle.Ustawić AO na pożądany dystans. Przestrzelać, i sprawdzić czy nam to ustawienie pasuje..
Łatwo si mówi. Ale to jest proste tylko dla doświadczonego strzelca.
Świeżak nie będzie wiedział, czy błąd polega na błędnej ocenie odległości, czy siły wiatru, czy też niestabilności karabinka..
Nie wiem na jak9m poziomie jest kolega tiurshot, ale skoro pyta o pomoc, znaczy że ma jakiś problem.
Może trafia, ale nie tyle razy ile by chciał?
Moim zdaniem to kwestia ostrzelania ze sprzętem.
:)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: rokasa58 »

Mój Weaver 3-9x42 przefokusowny na 9 na 25m,starałem się ustawić objektyw w odleg 9cm,jak się trzymamy równo obwódki okularu,to nie ma problemu z trafienie kilkoma strzałami w 1cm/25m.
Obrazek
A teraz na 40m mamy obraz zamglony,ale to samo ustawienie oka pozwoli na uzyskanie podobnego wyniku,to cała łopatologia strzelania z lunety.
Obrazek
Strzelałem z lunet z paralaksą na 100m i przy pow.4-5 na 40 m nie ma problemu.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: Mamutowicz »

rokasa58 pisze: 29 maja 2020, 6:57[...]
Strzelałem z lunet z paralaksą na 100m i przy pow.4-5 na 40 m nie ma problemu.
No.. ale przy powiększeniu 4x na 40m trafienie małego celu jest raczej trudne.. Zwłaszcza dla niedoświadczonego strzelca..
Mi samemu, przy powiększeniu 10x zdarza się spudłować HZ40 na 41m.. I to z dobrego pecepa przy zamurowanej postawie...
Oczywiście nie jestem jakimś specem czy coś.. ale..
Nie zapominajmy, że HW30 to karabinek do odstrzeliwania główek w zapałkach na 20 - 30m.. :)
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
rokasa58
-#zasłużony2020
-#zasłużony2020
Posty: 764
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:09
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: rokasa58 »

Nie zapominajmy, że HW30 to karabinek do odstrzeliwania główek w zapałkach na 20 - 30m..
Moja była HW30 w osadzie LP z RV9 i niestety nigdy nie trafiłem zapałki na 30m,ale z FWB 300 tak ,nawet kilka razy.
Obrazek
Mi samemu, przy powiększeniu 10x zdarza się spudłować HZ40 na 41m
Naprawdę? :D
No.. ale przy powiększeniu 4x na 40m trafienie małego celu jest raczej trudne
Przy małym pow.jest mały błąd, i celem nie jest wykałaczka :D ,ale te 40mm to spokojnie.Niedawno z Diany 54 z otwartych denko puszki nie było problemem.
Awatar użytkownika
tiurshot
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2020, 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka propozycji optyki pod HW30S - 2020rok

Post autor: tiurshot »

W weekend poszła z paczka śrutu lub nawet więcej. Exactem, Expreesem, HN Trophy, Sport Glatt (miałem testera a w nim też Excat RS i zapomniałem go użyć). Myślę, że kruszynką i w ogóle od czasów młodzieńczych (ustaliłem, że był to jeżyk, został odnaleziony niedawno) zrobiłem między 3 a 4 paczki śrutu.
Skupienie jest różne, w zależności od pozycji i trochę od śrutu.

Z pozycji stojącej trafiam w czarne max do 12-13m. Z pozycji siedzącej z tarasu z podpartej balustradą z kocykiem (czyli stabilna jak leżąca chyba), mam skupienie powtarzalne na czarnym na 23-28 metrach (nawet chyba 30m). Na stojąco nie ma szans, sieję po całej tarczy. W pozycji stojącej krzyż lata po całej tarczy.

Ogarniam wieżyczki Weavera (głównie się przydaje up-down). Ostatnio zacząłem rozumieć aplikację Chairgun ;-)

Ogólnie mam mętlik w głowie co robię dobrze, co źle, głównie rozchodzi się o pozycję. Trzymam karabinek lekko, prawa ręka i łokieć nie chce być przy ciele, lepiej jest jak trochę odstaje. Lewy łokieć przy tułowiu blisko. Wolę wstrzymać oddech niż strzelać na wydechu.
Oczywiście co dioptrii wciąż nie mam pewności czy dobrze ustawiłem.

Najgorzej się ułożyć z głową/okiem do celownika. Nie wiem czy celownik teraz jest dobrze zamontowany, zmieniałam mu raz pozycję, raz wydaje mi się, że powinien być dalej, raz, że bliżej. Ale wtedy też stopka kolby różnie się opiera czasem większą częścią, czasem krawędzią do ramienia. Jakby celownik miał być dalej to już myślę, że powinienem demontować szczerbinkę, bo myślę, że bez niej będzie milej widać. Ale tam muszę mieć jakieś śrubki robaczkowe zaślepiające o nieznanej mi jeszcze średnicy i długości. Stresuje mnie wykręcenie jej ;-) Szkoda mi też, że chyba nie wrócę do otwartych.

Poza tym mój policzek nie leży na bace a zaledwie ją muska, chyba powinien się opierać, ale nie zgram, oparcia policzkiem, oparcia stopki oraz dobrej odległości od okulara...
Szukam pozycji, ale łatwo nie jest.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2020, 20:29 przez tiurshot, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ