Obrazek

Luneta celownicza Center Point TAG 4-16x40 (LR416AORG2)

Przyrządy i osprzęt do wiatrówek.
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Luneta celownicza Center Point TAG 4-16x40 (LR416AORG2)

Post autor: Koval »

Ogólnie wiatrówki sprężynowe są zabójcami lunet, jeśli wiatrówka jest tuningowana i maksymalnie doprowadzona do ograniczenia kopniaczka, a do tego posiadamy wytrzymałą lunetę i dobry montaż, to taki zestaw przez długi czas sprawdza się znakomicie. Nie ma jednak takiej lunety, aby wytrzymała wiecznie takie obciążenia, dobra lupa wytrzyma tysiące strzałów, bardzo dobra, dziesiątki tysięcy strzałów, ale żadna nie wytrzyma wiecznie.
Nie do końca Hatsany są takimi niszczycielami, jak jest dobrze zrobiony to zbytnio kopniak się nie różni od lepszych marek i modeli.
Doprowadź Hatsana do porządku, jeśli nie jest kolba drewniana to dociąż polimerową, załóż porządny zestaw tuningowy, jeszcze lepiej jak wnętrzności zrobi tuner co się na tym dobrze zna, załóż polecaną lunetę, a wiele paczek śrutu wystrzelisz zanim zacznie się coś złego dziać.

Pamiętać należy o ograniczeniach, to jest zestaw do rekreacji lub na początek ambitniejszego strzelania, jak chce się strzelać na zawodach HFT lub rekreacyjnie, ale strzelać np. do zapałek na 25m to należy celować w lepszy droższy sprzęt.

A wracając do wątku co kupić, aby aktualnie posadzić na sprężynę, a docelowo później na PCP to jest jeszcze lepsza, ale droższa opcja Vortex Crossfire II 4-12x44 , starczy na długo, albo jeszcze dłużej.

Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
Storm_tawerna
Posty: 8
Rejestracja: 04 sie 2019, 17:52

Re: Luneta celownicza Center Point TAG 4-16x40 (LR416AORG2)

Post autor: Storm_tawerna »

Witam Serdecznie,

Słucham wszystkich rad ( no poza tym aby oddać to w ręce dobrego tunera :P ), wiatrówkę rozebrałem wyczyściłem, poprzycinałem nadlewki, przyciąłem sprężyne na lustro równiutko ( jak to opisał jeden Pan na forum "zwiatremwlufie") i ogólnie troszkę ją wyczyściłem. Teraz tak sobie leży, bo przypomniałem sobie że nie mam jej czym wysmarować, czy smary z tej strony https://www.militaria.pl/porady/wiatrow ... rwacja.xml
(tam jest pokazany smar do uszczelek i części metalowych ) wystarczą ?
Chcę już to zrobić porządnie, a aby było porządnie to czym to trzeba nasmarować, kupować specjalne środki, czy zwykły smar lub tawot wystarczy ?
Koval pisze: 14 sie 2019, 19:32 A wracając do wątku co kupić, aby aktualnie posadzić na sprężynę, a docelowo później na PCP to jest jeszcze lepsza, ale droższa opcja Vortex Crossfire II 4-12x44 , starczy na długo, albo jeszcze dłużej.
Kwestia lunety. Postanowiłem kupić taką którą zostawie tutaj na stałe, a później jak będe konstruować sprzęt na pcp kupie drugą, 200-300 zł to nie majątek, a zabawy może być sporo.
Prosił bym o radę w kwesti którą lunete kupić ( standardową, polecaną ) i taką zamawiam.

Kolejna kwestia, czy ucywilizowanie hatsana90 znaczy tyle co przegląd zerowy ? Czy ludzie kupują inne sprężyny ( słabsze ), inne tłoki, lub wstawiają Vortexy ( gazowe )?

Pozdrawiam Serdecznie.
Awatar użytkownika
Mamutowicz
-#mamutowicz
-#mamutowicz
Posty: 4620
Rejestracja: 02 paź 2011, 14:07
Lokalizacja: Rajcza / Thurcroft

Re: Luneta celownicza Center Point TAG 4-16x40 (LR416AORG2)

Post autor: Mamutowicz »

Przegląd zerowy to generalnie rozbiórka, czyszczenie i prawidłowe smarowanie..
"Cywilizacja" to już coś więcej.
Wymiana uszczelki i sprężyny na lepszej jakości, dorobienie nowej prowadnicy i kapelusza żeby lepiej pasowały, regulacja i polerowanie powierzchni w spuście. Poprawa portu ładowania, korona lufy .. ustawienie prędkości na akceptowalnym poziomie..
Czasem też skrócenie lufy i założenie tłumika.
W zależności od stanu samego tłoka i cylindra: toczenie, polerowanie, honowanie czy inne "..anie" - zależy co trzeba..
Po "czarach" karabinek jest dużo spokojniejszy, celniejszy i łagodniejszy dla optyki.
Co do lunety, to za 200 - 300 złotych raczej nie kupisz nic co przetrwało by na jakiejkolwiek sprężynie, no, może poza niskoenergetycznymi. No, chyba że będziesz co chwila odsyłał na gwarancję. Ale to dupa a nie frajda.
TX200 by Tony Leach + SS 10x42 - do lufy exact i heja na tor.. :)
Ps.
Zacząłem znowu szczelać..
Dam znać jak zacznę ftrafiać. :D
Awatar użytkownika
Koval
-#LOK_KST
-#LOK_KST
Posty: 2086
Rejestracja: 17 cze 2006, 1:46
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: Luneta celownicza Center Point TAG 4-16x40 (LR416AORG2)

Post autor: Koval »

Do smarowania części ruchomych wystarczy zupełnie smar do przegubów z dwusiarczkiem molibdenu.
Do cylindra olej sprężarkowy.
Z tym, że tego smaru to nie wal kupę, smarujesz tylko aby został film, jedyne miejsce gdzie tego smaru można dać nieco więcej to zaczep tłoka i krawędzie mechanizmu spustu.
Olejem smarujesz wnętrze cylindra i tłok, ale nie nalewasz na te elementy oleju, a jedynie przecierasz zwilżoną szmatką, zwilżoną, a nie nasiąkniętą kapiącą olejem.
Dlatego wyrównanie cylindra, honowanie, i założenie pierścieni ślizgowych na tłok ma tak ogromne znaczenie, nie ma wtedy potrzeby smarowania nadmiarowego tych elementów, co przełoży się na stabilność strzałów, wahania prędkości wylotowej będą bardzo małe.

Chciałeś kupić lupkę za 500 zł i to raczej mierną, dołóż te 200 zł i kup Vortexa, a nie pożałujesz tej decyzji.
Jak chcesz eksperymentów to na własną odpowiedzialność możesz spróbować z tą lupką Konuspro 3-9x32 AO, na allegro jest za 370 zł, ale ten montaż w komplecie na nic, na sprężynę sprawdza się najlepiej montaż jednoczęściowy. Konuspro to dość dobra firma, nie sądzę, aby produkty z niższej półki były tandetne, ale powtarzam to eksperyment bo lupka optycznie dobra wcale nie musi być bardzo wytrzymała.

Pozdrawiam.
Robert
Diana 60, AR2079B PCP, Webley Raider, HW-100, AA EV2 + kilka szkiełek lepszych i gorszych
ODPOWIEDZ