Obrazek

Sprężyna gazowa (gas ram) w Hatsanie 95

Awatar użytkownika
Alchemik
Posty: 121
Rejestracja: 03 maja 2006, 22:37
Lokalizacja: Busko Zdrój

Sprężyna gazowa (gas ram) w Hatsanie 95

Post autor: Alchemik »

Witam

Kilka lat temu zacząłem testy nad podobnym projektem w Hatsanie starszego typu, sprzęt działał, ale potrzebne były poprawki, jednak z braku czasu dopiero teraz zrobiłem nową sprężynę gazową.
Małe przypomnienie dla tych , którzy jeszcze nie słyszeli o sprężynie gazowej (gas-ramie), jest to cylinder napełniony powietrzem, szczelnie zamknięty ruchomym tłoczyskiem, który wykorzystuje sprężanie powietrza poprzez łamanie wiatrówki do napędu tłoka wiatrówki, w normalnej wiatrówce wykorzystana jest sprężystość drutu.

Przedstawiam więc mój projekt sprężyny gazowej (gas-ram), który zrobiłem do swojego Hatsana 95 w kal. 4,5 mm, spust quatrro.
Na tej sprężynie wystrzeliłem około 400 śrutów, nie ma ubytków ciśnienia.
Aktualnie zawór jest umieszczony w tłoczysku, sprężynę pompuje się przez otwór boczny znajdujący się przed spustem i dostępny po odkręceniu osady. Powietrze można oczywiście upuścić przez ten sam otwór, wystarczy włożyć drut stalowy o średnicy 2 mm i lekko przechylić.
Zastosowałem taką kombinację, aby nie robić otworu w cylindrze, teraz po testach zrobię otwór z prawej strony szyny montażowej na cylindrze, będzie wtedy szybki dostęp do zmiany ciśnienia, podniesie się też sprawność poprzez powiększenie pojemności sprężyny.
Sprężyna jest zrobiona na oryginalnym tłoku, który został zaspawany z przodu i odchudzony do 290 gram, oryginał waży 340 gram, wnętrze tłoka przeszlifowałem i wypolerowałem.
W Hatsanie z taką sprężyną kop jest dużo mniej odczuwalny, ale sam naciąg trochę cięższy niż na zwykłej sprężynie, cykl strzału bardzo szybki, ogolnie przyjemnie się z tego strzela. Celność się poprawiła i Hatsan jest mniej wrażliwy na zmianę chwytu.
Sprężynę pompuję pomką widoczną na zdjeciu, jest to pompka do amortyzatorów rowerowych, musiałem ją trochę poprawić bo oryginalny wężyk spadł przy 19 atm.


Obrazek


Obrazek

Obrazek



Test prędkości śrutu JSB Exact przy różnych ciśnieniach przedstawia się tak:

10 atm - śrut nie startuje
13 atm - 177 m/s - 8,6 J
15 atm - 210 m/s - 12 J
16 atm - 223 m/s - 13,7 J
17 atm - 238 m/s - 15,6 J
18 atm - 246 m/s - 16,7 J
18 atm - 207 m/s - 14,9 J ciężki śrut H&N Baracuda Match
19 atm - 255 m/s - 17,9 J
20 atm - 257 m/s - 18,2 J
20 atm - 230 m/s - 18,4 J ciężki śrut H&N Baracuda Match
21 atm - 258 m/s - 18,3 J
21 atm - 235 m/s - 19,2 J ciężki śrut H&N Baracuda Match
22 atm - 258 m/s - 18,3 J
22 atm - 241 m/s - 20,1 J ciężki śrut H&N Baracuda Match


Każda prędkość jest średnią 3 strzałów.

Jak widać przy ciśnieniu 20 atmosfer minimalnie zaczyna się podnosić prędkość na lżejszym śrucie, na cięższym sprawność zaczyna rosnąć, spowodowane jest to zanikającą poduszką powietrzną przed tłokiem.
Robiłem próby z dobijakiem, ale praktycznie nic on nie dawał, zmieniał się tylko cykl strzału, a prędkość była taka sama przy danym ciśnieniu.
Będę jeszcze robił próby z całkowicie nowym tłokiem wykonanym od początku i o mniejszej masie, jednak zbyt mała masa nie zawsze dobrze wpływa na cykl strzału i na skupienie.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
Iwan
Posty: 1672
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:27
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: Iwan »

Kawał dobrej roboty.
A jak z powtarzalnością strzałów ?

Temat godny podklejenia więc to robię :)
Obrazek
Czy to z góry, czy pod górę – furman patrzy w końską dziurę.
Awatar użytkownika
Alchemik
Posty: 121
Rejestracja: 03 maja 2006, 22:37
Lokalizacja: Busko Zdrój

Post autor: Alchemik »

Dzięki.

Uszczelnienie docierało się przez około 200 strzałów wtedy energia rosła, teraz już się zatrzymała i rozrzut prędkości po przestrzeleniu okolo 10 strzałów w serii 10 strzałowej wynosi do 3 m/s, nieraz zdarzy się 5 strzałów o identycznej prędkości. Myślę że po większej ilości wystrzelonych śrutów prędkość bardziej sie ustabilizuje.
AA TX200 HC
Awatar użytkownika
hogan
Posty: 68
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:06
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Post autor: hogan »

Dominiku,dobra robota.
Hatsam ma dość dobrze wykonane tłoki tzn. powierzchnia w środku jest na tyle dobra,że oringi w gas ramie długo będą trzymały ciśnienie i nie będą się uszkadzać.

Gratulacje.
www.airgunservice.pl
Pozdrawiam Waldemar.
rifleman

Post autor: rifleman »

Gratki, świetna robota! :king:
Planujesz "seryjną" produkcję? ;)
Awatar użytkownika
beben1982
Posty: 267
Rejestracja: 31 lip 2011, 15:23
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: beben1982 »

Już niedługo zmieniam na długo oczekiwanego Harnasia 95 i to już z gas-ramem. Fajnie ci to wyszlo Dominik już nie długo się do ciebie z nim zgłosze :D
Hatsan 85tg + Full Alchemizacja + Leapers 3-9x32 AO MD
E-TAWERNA Radomsko
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Super.
Dominik, a będzie to pasowało do 90?
Sam ostatnio myślałem nad gas ramem do Harego.
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Awatar użytkownika
cezbar
Posty: 1554
Rejestracja: 11 sie 2010, 19:32
Lokalizacja: Nowa Dęba
Kontakt:

Post autor: cezbar »

Kurczę, muszę to zobaczyć na własne oczy. Wygląda rewelacyjne. Nie omieszkam przy najbliższej okazji tego "pomacać". Super robota. Turcy niech się uczą.

:poklon:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Alchemik
Posty: 121
Rejestracja: 03 maja 2006, 22:37
Lokalizacja: Busko Zdrój

Post autor: Alchemik »

Zack pisze:Super.
Dominik, a będzie to pasowało do 90?
Sam ostatnio myślałem nad gas ramem do Harego.
Będzie pasowało, ale wymaga paru poprawek tłoka i cylindra.

cezbar pisze:Kurczę, muszę to zobaczyć na własne oczy. Wygląda rewelacyjne. Nie omieszkam przy najbliższej okazji tego "pomacać". Super robota. Turcy niech się uczą.
Czarku "pomacasz" :D na wiosennych Tawerniakach
Ostatnio zmieniony 18 gru 2011, 1:56 przez Alchemik, łącznie zmieniany 1 raz.
AA TX200 HC
rozwell
Posty: 10
Rejestracja: 12 lis 2011, 21:28
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: rozwell »

Jest takie cudo do zakupienia??? 8)
Awatar użytkownika
Zack
Posty: 2849
Rejestracja: 04 wrz 2010, 12:15
Lokalizacja: Tarnów / Northampton

Post autor: Zack »

Jest.
Tylko pisz bezpośrednio do Dominika ;D
Life is brutal, and full of zasadzkas
and sometimes kopas w dupas
Baracuda.22
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:08

Post autor: Baracuda.22 »

Drodzy Alchemik, dzięki za opublikowanie pomysł na gasram. Jestem jednym gasram do hatsan 135 i 155. Wkrótce spodziewamy się go przetestować. Ale jestem bardzo ciekaw wielkości projektu. Co mnie dotyczy w szczególności do wielkości o-ring rowki, krawiectwo i średnicy tłoka. I wkrótce po kilka zdjęć do wyjaśnienia. (Przepraszam za język i błędy pisowni, użyłem google translate. Mieszkam w Holandii)
Hatsan 155 Torpedo .22
135 .22
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 85
Rejestracja: 10 sie 2011, 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: TommyT »

Dominik kawał dobrej roboty :brawo: - zazdroszczę umiejętności i zapału.

Barracuda - maybe try to write in or translate to English. Usually it is more understandable.. :)
TX200 + mDOT, HW40,S631, FWB 65, .22, 9, 7,62,12
Awatar użytkownika
Lukasznikov
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2012, 18:13
Lokalizacja: Busko-Zdrój

Sprężyna gazowa (gas ram) w Hatsanie 95

Post autor: Lukasznikov »

Kapitalny pomysł i kawał dobrej roboty! :D
Jak tylko otrzymam mojego Hatsana to na pewno się do ciebie zgłoszę 8)
H95+Leapers3-9x32
Awatar użytkownika
pułkownik.P.p
Posty: 155
Rejestracja: 05 wrz 2010, 8:31

Post autor: pułkownik.P.p »

Witam posiadam już jakiś czas gas ram w hatsanie 125 ,powiem tak że szukałem kogoś kto to zrobi dobrze,i znalazłem teraz po roku używania moge powiedzieć że bardzo porządny wykonawca Polecam[ Chandy111 ]
ODPOWIEDZ